تاریخ ارسال : ۰۸ دی ۱۳۹۶ ساعت : ۱۲:۰۶ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

در ۲۰۱۸، چه وقایعی در خاور میانه خواهد افتاد؟

انتخاب به نقل از روزنامه العرب چاپ لندن درج کرد: غیبت آمریکا در خاور میانه و تصمیم موخر آن درباره قدس، حکایت از آن دارد که سال ۲۰۱۸، شاهد افزایش نقش شبه نظامیان ایرانی در منطقه، در سایه شگفتیی می باشیم که بر موضع های دولت ترامپ حاکم هست.

 این روزنامه آورده هست: سال ۲۰۱۸حوادث بزرگی را با خود همراه خواهد داشت و شرایط منطقه بد و بدتر می شود؛ در این حالت، دولت های عربی چگونه توان دارند خود را از چالشهایی که به دنبال بازبینی در نقشه سایکس پیکو ایجاد شده هست، محافظت کنند؟

به دور از حدس هایی که مبتنی بر حقیقت نیست، لازم هست عنوان کرد، سال ۲۰۱۸ فصل آخر مبارزه های مذهبی در منطقه است؛ آنچه که از سال ۲۰۰۳ با زمین لرزه ای سیاسی که در عراق رقم خورد، شروع گردید. طی این سال ها، دولت های عربی دچار فروپاشی و تجزیه شدند؛ به نوعی که امروز، نمی گردد سرنوشت عراق و سوریه را در شرایطی که قدرت های متفاوت به دنبال افزایش نفوذ خود در آنان می باشند را حدس زد.

با وجود آنکه کمتر از ۱۵ سال از تقدیم عراق به ایران در یک سینی نقره ای، از طریق آمریکا، می گذرد، هنوز خاور میانه و تمام منطقه در حالت نا متعادلی قرار دارد که بر سرنوشت تمام دولتها منعکس شده هست. ایران از زمین لرزه سیاسی عراق استفاده نمود تا طرح توسعه طلبانه(!) خود را پیاده کند؛ برنامه ای که طبق تشکیل گروه های شبه نظامیان در تمام منطقه استوار بوده هست.

  در این مدت، ایران استفاده فعالی از شبه نظامیان مذهبی داشته و موفق شده هست نقش آنان را در کشور هایی مانند عراق، سوریه، یمن و لبنان تثبیت کند. حزب الله در حال حاضر دیگر یک بازیگر در محدوده لبنان نیست، لکن مبدل به قدرتی مطلق منسوب به ایران شده است؛ بازیگری منطقه ای که زیر شاخه هایی در عراق، سوریه و یمن دارد. ایران می خواهد تجربه حضور شبه نظامیان خود را در تمام کشور های عربی پیاده کند و برای این کار، تمرکزی خاص روی بحرین دارد.

به استثنای حضور نظامی نیرومند و وسیع آمریکا در شمال سوریه، که آشکار نیست چه زمانی مورد استفاده دولت امریکا قرار خواهد گرفت، موضع ایالات متحده نسبت به هر آنچه مرتبط به شبه نظامیان ایرانی هست، شگفتی انگیز هست.

غیبت آمریکا در منطقه تا کی به طول می انجامد؟ غیبتی که باعث آشفتگی وضعیت منطقه و ظهور ائتلافی بین ترکیه، ایران و روسیه، نزدیکی بین روسیه و مصر و پلهایی بین دولت های خلیج فارس، شده است؟

سال ۲۰۱۷ سال شکست کردها به دنبال همه پرسی برای استقلال بود؛ مسئله ای که وجود پیمانی بین ترکیه-ایران، بر علیه کردها را اشکار کرده و به دولت مرکزی در بغداد، در سایه مساعدت حشد الشعبی، اذن غلبه بر کردها را داد.

نابودی علی عبدالله صالح در صنعاء، سبب دیگری برای نشان دادن تمایل ایران در زمینه تقویت و تحکیم نقش شبه نظامیانش است؛ حوثی ها در یمن نقشی که از آنان درخواستی هست را ایفا می کنند، تا بر این مسئله تاکید نمایند که تهران بر مجموعه ای از پایتختهای عربی، از بغداد گرفته تا صنعاء، دمشق و بیروت، حکومت می کند.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=80985

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.