تاریخ ارسال : ۲۰ فروردین ۱۳۹۷ ساعت : ۰۲:۳۲ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

دستورالعمل جدید برای تولیدکنندگان امکانات پزشکی / افزایش ۱۰ تساوی صادرات در سال جاری

دکتر رضا مسائلی در اظهار کرد وگو با ایسنا، با اشاره به مهمترین اقدام اداره کل امکانات پزشکی سازمان غذا و دوا در سال ۹۷، اظهار کرد: نظام کنترل کیفی تولید امکانات پزشکی در ایران در سال ۹۷ در حال تغییر ماهوی هست و تحول قابل توجهی برای ارتقاء امکانات پزشکی تولید داخل و توسعه صادرات به وقوع می پیوندد. بر این مبنا بر طبق دستورالعملی که طی هفته جاری ابلاغ می گردد، تمام امکانات پزشکی که در ایران تولید می گردند، برابر قانون باید پروانه ساخت وزارت بهداشت را کسب نمایند تا مجوز فروش امکانات شان در بازار را دارا باشند.

وی اضافه کرد: علاوه بر این وزارت بهداشت در چارچوب وظیفه ها قانونی خود و در زمینه اجرای بند چهار سیاست های ابلاغی نظام سلامت، مبحث اخذ استانداردهای بین المللی توسط تولیدکنندگان داخلی را هم در دستورکار خود قرار داده و اخذ استانداردهای اتحادیه اروپا، پیش از صادر کردن پروانه ساخت را الزامی کرده هست. باید توجه کرد که این اتفاق بسیار مهمی هست که زیرساخت های آن در سه ماهه انتهایی سال ۹۶ فراهم گردید و از طریق مذاکره هایی که با شرکت های گواهی دهنده اتحادیه اروپا داشتیم، آنان را بررسی و اعتباربخشی کردیم. علاوه بر این این شرکت ها برای صادر کردن تاییدیه اتحادیه اروپا تولیدکنندگان را مورد بررسی قرار دادند، پس از ان شرکت های مورد تایید وزارت بهداشت منتشز شد و آنان کارشان را از این هفته شروع می کنند.

مسائلی با بیان اینکه تولیدکنندگان امکانات پزشکی مکلفند پیش از صادر کردن پروانه ساخت نسبت به اخذ استانداردهای اتحادیه اروپا برای تولیدات امکانات پزشکی شان اقدام کنند، دنبال کرد: مفهوم آن، این هست که در سال ۹۷ ارتقاء کیفیت قابل توجهی در حوزه تولیدات امکانات پزشکی کشور خواهیم داشت؛ چراکه اگر تولیدکنندگان این استانداردها را نداشته باشند، پروانه ساخت دریافت نمی کنند. در نتیجه در سال ۹۷ جهش قابل توجهی در حوزه کیفیت تولیدات امکانات پزشکی شاهد می باشیم و تمام تولیدات امکانات پزشکی کشورمان طبق استانداردهای اروپا ممیزی و اعتباربخشی می گردند.

مدیرکل اداره امکانات پزشکی سازمان غذا و دوا با بیان اینکه نکته دیگری که در حوزه تولید امکانات پزشکی در ایران در سال ۹۷ اتفاق می افتد، صادرات ۱۰ تساوی آن نسبت به سال ۹۶ هست، اظهار کرد: در سال ۹۶ میزان صادرات امکانات پزشکی ۲۴ میلیون دلار بود که طبق برنامه ریزی های انجام شده با محوریت وزارت بهداشت و با همکاری سازمان توسعه تجارت، معاونت علمی رئیس جمهوری و وزارت صنعت، معدن و تجارت و علاوه بر این با همکاری تولیدکنندگان و صادرکنندگان امکانات پزشکی، بحث صادرات ۲۴۰ میلیون دلاری امکانات پزشکی در دستور کار هست و این جهش خوبی در حوزه صادرات محسوب می گردد.

یکی از اقداماتی که در این حوزه انجام می گردد، زمینه سازی برای حضورتجهیزات پزشکی ایرانی در چهار نمایشگاه عمده امکانات پزشکی دنیا هست که دربردارنده نمایشگاه عرب هلث، مدیکا، عمان هلث و برزیل هست که دولت برای حضور تولیدکنندگان امکانات پزشکی در آن سوبسید پرداخت خواهد کرد و قسمتی از هزینه ها را می پردازد.

وی اضافه کرد: یکی دیگر از کارهای مان برای تحقق صادارت ۲۴۰ میلیون دلاری این بود که فراخوانی را اعلام نمودیم تا ظرف هفته آینده شرکت های تولیدکننده و صادرکننده امکانات پزشکی حضور یابند و بتوانیم برنامه ریزی های لازم جهت تعیین هدف برای هر یک از این شرکت ها را انجم دهیم.

انتهای پیام


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=95149

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.