تاریخ ارسال : ۱۸ دی ۱۳۹۶ ساعت : ۰۹:۳۴ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

دستیابی به فناوری اعزام آدم به فضا از بودجه ۹۷ حذف گردید

به گزارش شلمچه نیوز به نقل از خبرنگار مهر، مبحث «دستیابی به فناوری اعزام آدم به فضا (با همکاری جهان اسلام و همکاری های بین المللی)» که در احکام مربوط با سند جامع توسعه علمی کشور، احکام مندرج در قانون برنامه ششم و سیاستهای اقتصاد مقاومتی لحاظ شده، در لایحه بودجه سال ۹۷ ملاحظه نشد و برای آن ردیف مربوط در تکالیف دستگاه اجرایی متولی تعلق نگرفته هست.

طبق گزارش مرکز پژوهشهای مجلس احکام مربوط با دستیابی به فناوری اعزام آدم به فضا در لایحه بودجه سال ۱۳۹۷ ملاحظه نشده هست و به نظر می آید این امر، عموما به سبب مغایرت مأموریت وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات با فناوری های فضایی و تمرکز بر حوزه عرضه خدمات فضایی هست.

این درحالی هست که این حکم پیشتر در ردیف اعتبارات متفرقه در مقررات بودجه سال های ۱۳۹۲ و ۱۳۹۳ لحاظ شده بود.

رشد ۵ درصدی اعتبارات طرحی بخش هوافضا

درهمین حال طبق ارزیابی مرکز پژوهشهای مجلس در لایحه بودجه سال ۱۳۹۷ به صورت کلی مجموع اعتبارات طرحی بخش هوافضای کشور رشد ۵ درصدی داشته هست و از مجموع رقم حدود ۳.۵۸۲ ۵۸۲ میلیارد ریال در قانون بودجه سال ۱۳۹۶ به رقم ۳.۶۵۶ ۶۵۶ میلیارد ریال در لایحه بودجه سال ۱۳۹۷ دست یافته و حدود ۰.۱ ۱ درصد از مجموع اعتبارات عمومی کل کشور را به خود اختصاص داده هست.

مجموع درآمدهای بخش هوافضای کشور در لایحه بودجه سال ۱۳۹۷ رشد ۷ درصدی داشته و از مجموع رقم حدود ۲۸۳۲ میلیارد ریال در قانون بودجه سال ۱۳۹۶ به رقم حدود ۳۰۳۶ میلیارد ریال در لایحه بودجه سال ۱۳۹۶ دست یافته هست. علاوه بر این در ارزیابی بودجه کمپانی های بخش هوافضا در لایحه بودجه سال ۱۳۹۷ مشخص شد که مجموع ۵۰ درصد نفع مخصوص این کمپانی ها بالغ بر ۸۶۸ میلیارد ریال خواهد بود که نسبت به سال گذشته حدود ۰.۱۲

در حوزه هوایی قسمت اعتبارات طرحی در لایحه بودجه سال ۱۳۹۷ رشد ۵ درصدی داشته و از رقم ۱۴۷۴ میلیارد ریال در قانون بودجه سال ۱۳۹۶ به ۱۵۵۱ میلیارد ریال در سال ۱۳۹۷ دست یافته هست.

در حوزه فضایی اما رویت می گردد که قسمت اعتبارات طرحی حوزه فضایی در لایحه بودجه سال ۱۳۹۷ رشد قابل ملاحظه ای نداشته و از مبلغ ۲۰۸۸ میلیارد ریال در قانون بودجه سال ۱۳۹۶ به ۲۰۹۲ میلیارد ریال در لایحه بودجه سال ۱۳۹۷ دست یافته هست.

عزم ای برای بالا بردن جایگاه فضایی کشور وجود ندارد

مرکز پژوهشهای مجلس با نگاهی به مجموع ۱۹ درصد بودجه تخصیص داده شده به سازمان فضایی ایران و پژوهشگاه فضایی ایران در سال ۱۳۹۵ و علاوه بر این ۱۳ درصد در شش ماهه نخست سال ۱۳۹۶ ، اعلام نموده که «به نظر می رسد عزم ای برای توسعه و بالا بردن جایگاه حوزه فضایی کشور از طرف وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات وجود ندارد.»

در ارزیابی لایحه بودجه سال ۱۳۹۷ با توجه به حذف ردیف های هزینه ای برنامه های «توسعه فناوری ها و فعالیت های فضایی» و «توسعه کاربردهای فضایی و محافظت نقاط مداری» ذیل سازمان فضایی ایران و علاوه بر این انتهاء مهلت اتحادیه بین المللی مخابرات (ITU) » به ایران تا سال ۱۳۹۷ مبنی بر عملیاتی شدن نقطه زهره ۲ و ارزش خارق العاده این مبحث ردیف اعتباری ذکر شده زیاد ناچیز هست و به نظر می آید وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات خرید ماهواره بیگانه را با توجه به تشریح ردیف طرحی «توسعه کاربردها و خدمات بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات» و توسعه خدمات فضایی در اولویت قرار داده هست.

در لایحه بودجه سال ۱۳۹۷ ردیف متفرقه برنامه «توسعه زیرساخت ها و خدمات کاربردی رابطه ای و پایه فضایی» با مجموع ارزش هزینه ای ۵۷۰۰۰۰۰ میلیون ریال که در قانون بودجه سال ۱۳۹۶ تحت عنوان برنامه «توازن منطقه ای و کاهش شکاف اطلاعاتی و دیجیتالی بین منطقه های و استان های کشور و زیرساختهای ماهواره ای» ذیل وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات قرار داشت به سبب عدم شفافیت صرف ارزش این برنامه در حوزه های فضایی و غیرفضایی و علاوه بر این ایجاد بی نظمی در محاسبه های بودجه ای لحاظ نشده هست. با توجه به هزینه بالای تأمین ماهواره سنجشی و مخابراتی پیشنهاد می گردد با موافقت دولت، قسمت حوزه فضایی از مبلغ ردیف ذکر شده منفک و به ردیف های اعتبارات طرحی ذیل سازمان فضایی ایران اضافه گردد.

مرکز پژوهشهای مجلس پیشنهاد نموده که به منظور توسعه زیرساخت هاو خدمات کاربردی رابطه ای و پایه فضایی، قسمتی از اعتبارات ردیف متفرقه تملک دارایی سرمایه ای ۱۴۹۰۰۰-۱ تحت عنوان وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات ذیل لایحه بودجه سال ۱۳۹۷ کل کشور کسر و به ردیف تملک دارایی های سرمایه ای به شماره ردیف ۱۱۱۱۰۰-۱ تحت عنوان «وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح» اضافه گردد.

به اکتساب و اقدامات نوپای حوزه فضایی ارزش تعلق گیرد

علاوه بر این پیشنهاد می گردد به منظور پشتیبانی از اکتساب و اقدامات نوپا در حوزه های سنجش از دور، کاربردهای فضایی نوین و فناوری اطلاعات و ارتباطات به وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات اذن داده گردد که قسمتی از مبلغ ۱۴۰۰ میلیارد ریال مبحث بند «ب» تبصره «۱۸» ماده واحده را به منظور تأمین سرمایه بخش دولتی در امور سرمایه گذاری خطرپذیر در قالب صندوق های پژوهش و فناوری غیر دولتی تخصیص دهد. مبحث فعالیت این صندوق ها پشتیبانی از اکتساب و اقدامات نوپا در حوزه سنجش از دور، کاربردهای فضایی نوین و فناوری اطلاعات و ارتباطات هست.

در زمینه ایجاد و توسعه اپراتورهای فضایی پیشنهاد می گردد مبحث بند «ج» تبصره «۱۸» ماده واحده به صورت زیر اصلاح گردد:

««به وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات اذن داده گردد از مسیر سازمان فناوری اطلاعات ایران و سازمان فضایی ایران نسبت به همکاری خصوصی- عمومی داخلی و بیگانه به منظور انجام طرح پروژه های دولت الکترونیک، توسعه خدمات الکترونیکی و ایجاد اپراتورهای فضایی اقدام نماید. مراجع مورد احتیاج جهت سرمایه گذاری بخش دولتی از محل اعتبارات وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و مراجع داخلی کمپانی های تابعه به تأیید سازمان برنامه و بودجه کشور تأمین می گردد.»

»از سوی دیگر در ارزیابی غیراعتباری لایحه بودجه سال ۱۳۹۷ به نظر می آید احکام مربوط با بند «پ» از ماده (۵۳) قانون برنامه ششم توسعه در مورد سیاستگذاری و لحاظ کردن تدابیر لازم جهت همکاری صنعت های هوایی داخلی با اولویت بخش خصوصی در ساخت و تولید انواع هواپیما و بالگردهایی که تأمین و خرید آنان از خارج کشور صورت می گیرد در لایحه بودجه سال جاری رعایت نشده هست.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=82436

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.