تاریخ ارسال : ۰۸ آذر ۱۳۹۶ ساعت : ۰۸:۳۷ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

دست اندازهای معطل ماندن یک قانون/ آیا جابه جایی زندان ها به بیرون از شهرها عملیاتی می‎شود؟

به گزارش شلمچه نیوز به نقل از خبرنگار گروه حقوقی و قضایی خبرگزاری میزان، هر چند ساخت زندان در بیرون از شهرها  بعنوان یک ارزش مطرح نبوده و نیست، ولی واقعیت‌های اجتماعی این مسئله را به لزومی گریز ناپذیر مبدل کرده؛ این در حالی هست که در بخشی از برنامه ششم پیشرفت بصورت خاص بر جابه جایی زندان ها به بیرون از شهرها تاکید شده هست.

 

دست‌اندازهای معطل ماندن یک قانون/ به چه سبب جابه جایی زندانها به بیرون از شهرها عملیاتی نشد؟

علی رغم اینکه قوه قضاییه برای عملیاتی کردن جابه جایی زندانها به بیرون از شهرها مصمم هست ولی به نظر می رسد چالش‌‏های معرض اعمال قانون ذکر شده همان طور ثابت هست.

مشکلاتی همچون کم بودن بودجه و امکانات، عدم تهیه زیرساختهای ضروری برای ساخت زندانها و فراهم نشدن شرایط امنیتی، مراقبتی و نیروی آدمی دست اندازهای پیش روی عملیاتی نشدن قانون جابه جایی زندانها به بیرون از شهرها هست.

سیاست های کلی برنامه ششم پیشرفت درخصوص مبحث جابه جایی زندانها به بیرون از شهرها

سازمان زندان‌ها و کارهای تأمینی و تربیتی کشور مکلف هست در زمینه اعمال سیاست‌های کلی برنامه ششم، مبحث ترقی بخشیدن به وضع زندان‌ها و بازداشتگاه‌ها، کارهای ضروری برای تسریع در جابه جایی بیست زندان داخل محدوده شهرها با اولویت کلان‌شهرها به بیرون از شهرها را از طرق زیر انجام دهد:

وجوه حاصل از فروش هر کدام از زندان‌های ذکر شده که به تدریج و طبق توافق بعمل آمده به حساب مخصوص نزد خزانه‌داری کل واریز می‌گردد بعنوان درآمد مخصوص ارگان زندان‌ها و کارهای تأمینی و تربیتی کشور تعبیر می‌گردد و درچارچوب بودجه سنواتی صرف احداث زندان‌های جایگزین در همان استان می‌گردد.

در تبصره آمده هست: دولت مکلف هست ردیفی تحت عنوان جابه جایی زندانها از شهرها به بیرون شهرها ایجاد نماید به نوعی که بعد از احداث زندانهای تازه از مکان فروش زندانهای قدیمی مبلغ ذکر شده به خزانه اعاده گردد.

۲- ۲- در صورت تفاهم بین ارگان زندان‌ها و کارهای تأمینی و تربیتی کشور با خریدار یا خریداران و بعد از عقد قرارداد رسمی، ساختمان زندان داخل شهر تا اتمام احداث و بهره‌برداری از زندان تازه بصورت کرایه در اختیار ارگان زندان‌ها و کارهای تأمینی و تربیتی کشور قرار می‌گیرد و اجاره‌بهای آن از مبلغ مورد تفاهم نرخ زندان کسر می‌گردد.

۳- ۳- وزارت جهاد کشاورزی (سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور) و ارگان کارهای اراضی مکلفند نسبت به واگذاری زمین رایگان با رعایت مقررات و مقررات ذیربط به ارگان زندان‌ها برای احداث زندان‌های ذکر شده اقدام نمایند.

۴-

ضرورت تخصیص اعتبارات ضروری و همکاری دستگاهای اعمالی مرتبط

مبحث جابه جایی زندان به بیرون از شهرها در برنامه ششم پیشرفت تبیین شده هست ولی متاسفانه با گذشت اکثر از یک دهه از این قانون حدس ضروری برای اعمالی شدن آن صورت نگرفته هست.

کار ما در مورد زندانیان زیاد بالاتر از این تشریح هست.

 

معاون اول دستگاه قضا: برخی ساختمان‌های زندان‎ها کهنه هست/ لزوم کمک مخصوص مجلس و دولت

 

دست‌اندازهای معطل ماندن یک قانون/ به چه سبب جابه جایی زندانها به بیرون از شهرها عملیاتی نشد؟

 

رئیس ارگان زندانها: ضروری هست بودجه متناسب به منظور جابه جایی زندان‌ها به بیرون از شهرها جنبه گردد/ ارگان زندان‎ها با ۵۰ درصد کم بودن بودجه رو به رو است

 

دست‌اندازهای معطل ماندن یک قانون/ به چه سبب جابه جایی زندانها به بیرون از شهرها عملیاتی نشد؟

جهانگیر ریاست ارگان زندانهای کل کشور قبل از این در اواخر دیماه سال سابق در مورد مبحث جابه جایی ۲۰ زندان به بیرون از شهرها در برنامه ششم پیشرفت اظهار کرد: سال کنونی دو مبحث در برنامه ششم پیشرفت گنجانده گردید که یکی از آنان بحث جابه جایی ۲۰ زندان به بیرون از شهرها و دیگری مبحث متناسب سازی جمعیت زندانیان با محیط زندان‌ها بود. از سابق مبحث حجم زندان‌ها و تراکم اکثر از دو برابر موجودی زندان ها مطرح بود و در این زمینه تعلق بودجه ارزشمند بود.

وی اضافه کرد: از سمتی هم مقام های قضایی برای فرستادن متهمین به زندانها ضروری هست ملاحظات قانونی را دارا باشند و برای جاهایی که اکثر از حد محبوس دارد از اعزام اجتناب کنند.

ریاست ارگان زندان‌ها با اظهار اینکه مبحث جابه جایی زندان‌ها به بیرون از شهرها از سابق مطرح بوده هست، اظهار کرد: ضروری هست بودجه متناسب با این هدف جنبه گردد. هنگامی زندان از محدوده بسته به باز بیرون از شهر می رود مشکلات آن هم جابه جا می‌شود.

   وی اضافه کرد: زمین‌هایی بصورت تپه ماهور در بیرون از شهرها وجود دارد و هنگامی اظهار می‌کنیم زندان‌ها این مکان‌ها را دریافت کنند و زندان بسازند، ضروری هست به بودجه آن هم دقت کنیم.

ریاست ارگان زندان‌ها در جواب به این پرسش که بودجه جابه جایی زندان‌ها به بیرون از شهرها چقدر تخمین شده هست اظهار کرد: پیشتر تخمینی بین ۸ تا ۱۴ هزار میلیارد تومان داشتیم که البته این براورد احتیاج به بازبینی دارد.

جهانگیر در جواب به پرسش دیگری مبنی بر اینکه ارگان زندان‌ها چقدر کم بودن بودجه دارد اظهار کرد: ضروری هست نگاه کنم از قدری که تصویب شده چه قدر به سازمان‌ها تعلق می‌یابد.

سازمان زندان ها با ۵۰ درصد کم بودن بودجه رو به رو است

این مقام قضایی دنبال کرد: ارگان زندان ها با ۵۰ درصد کم بودن بودجه رو به رو هست و در بخش‌های متفاوت تغذیه، بهداشت و معالجه با مشکلاتی رو به رو هست این در حالی هست که جهانگیر در اواخر مراد ماه سال کنونی نیز با اهمیت ترین مشکل در ارگان زندان‌ها را کم بودن بودجه و کم بودن نیروی آدمی و امکانات اظهار کرده بود.

برپایه گفته جهانگیر دولت مکلف هست ردیف بودجه ای را برای زندانها در نظر بگیرد که علی رغم پیگیریها تاکنون به نتیجه‎ای نرسیده‌اند، وی اظهار امیدواری کرد که ردیف خاصی برای جابه جایی زندانها از شهرها به بیرون شهر تعلق داده گردد .

*تدوین آیین‌نامه جابه جایی زندانها به بیرون از شهرها در فرمان کار

   اصغر جهانگیر ریاست ارگان زندان‎ها روز سابق، در گفت‎وگو با خبرنگار گروه حقوقی و قضایی خبرگزاری میزان، در رابطه با آخرین وضع جابه جایی زندانها به بیرون از شهرها اظهار کرد: طبق  بند پ ماده ۱۱۳ قانون برنامه ششم پیشرفت دستورالعمل اعمالی این قانون، ضروری هست از طریق ارگان زندان‌ها و کارهای تأمینی و تربیتی کشور و با همکاری وزارت دادگستری تهیه و به تصویب ریاست قوه قضائیه برسد.

وی دنبال کرد: در نشست ها شورای معاونین ارگان زندانها تدوین آیین نامه مربوط به جابه جایی زندانها به بیرون از شهرها در فرمان کار هست و مقدمات آن فراهم شده هست.

   جهانگیر در انتهاء افزود:  امیدوار هستیم تا یک ماه آینده تدوین آیین نامه جابه جایی زندانها به بیرون از شهرها پایانی گردد.

توقع می‎رود دولت و دستگاه‎های اعمالی مربوط نیز، با تعلق اعتبارات ضروری در زمینه اعمال اولویت‌های کلیدی ارگان زندانها برای سراغ گرفتن کارهای تربیتی و اصلاحی بزهکاران زمینه جابه جایی زندانها به بیرون از شهرها را فراهم آوردند.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=76787

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.