تاریخ ارسال : ۱۰ دی ۱۳۹۶ ساعت : ۰۳:۲۸ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

دلواپس کننده ترین بحرانها برای آلمانی ها در سال ۲۰۱۸

به گزارش شلمچه نیوز به نقل از گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از روزنامه "راینیشن پست" آلمان، در سطح جهانی در حال حاضر حدود ۳۰ جنگ و درگیری های مسلحانه بزرگ وجود دارد.

بی شک یکی از تهدید آمیزترین بحرانها در سال جاری میلادی مناقشات بر سر برنامه هسته ای کشور کره شمالی بود. تهدیدات نظامی و جنگ های کلامی بین رهبر کشور کره شمالی و ریاست جمهور آمریکا منتج به این گردید که بار دیگر از امکان واقع شدن جنگ هسته ای حرف به میان آید.

طبق نظر سنجی موخر موسسه "یوگو"، که به توصیه خبرگزاری آلمان انجام شده هست، ۴۰ درصد شهروندان آلمانی این مناقشات در شرق دور را پرخطر ترین مناقشات جهانی می دانند. پس از ان تروریسم داعش قرار می گیرد که ۲۵ درصد شهروندان آلمانی آن  را دلواپس کننده ترین بحران بررسی کردند. مناقشات بین اسرائیل و فلسطین نیز برای ۸ درصد شهروندان آلمانی پرخطر ترین بحران بررسی شده هست. ۸ ۸ درصد نیز مبارزات قدرتی بین ایران و عربستان در خاور میانه را پرخطر بررسی کردند.مناقشات بر سر اوکراین هم تنها برای۲ درصد از شهروندان آلمانی تهدید آمیزترین بحران جهانی به شمار می رود.

روزنامه راینیشن پست آلمان  در ادامه این مطلب به درگیری های بزرگی که در سال آینده انتظار آن می رود اشاره نمود.

بحران کشور کره شمالی

    به نوشته این روزنامه آلمانی بخت صحبت برای حل مناقشات کشور کره شمالی بد هست و موضع های سختگیرانه هست. واشنگتن قصد دارد با حداکثر فشار شرایطی را به دست آورد که کشور کره شمالی برنامه هسته ای خود را بصورت غیر قابل بازگشت و قابل کنترل کاهش دهد. قسمتی از استراتژِی آمریکا در این راستا باز نگه داشتن گزینه نظامی هست. کشور کره شمالی هم که خود را بعنوان قدرت هسته ای ارائه کرده هست قصد دارد در این راستا به رسمیت معروف و تازه پس از ان حاضر به عنوان کرد و گو هست. نویسنده در ادامه فرض را بر این گرفت که کشور کره شمالی آزمایش های موشکی خود را در سال آینده در پیش گرفته و تشدید اختلافات در این مورد را رد نکرد.

تروریسم داعش

سال جاری میلادی انتهاء خلافت خود خوانده داعش در منطقه های بحرانی در عراق و سوریه بود. البته این به معنا آن نیست که داعش تماما شکست خورده هست. طبق بررسی نیروهای نظامی و کارشناسان ، بعضی از این تروریست ها در بخش های گسترده ای از صحراهای غرب عراق پنهان شده اند و همچنان توان دارند با کارهای چریکی و تروریستی بیم و ترور را توسیع دهند. به نوشته این روزنامه آلمانی علاوه بر این در سال آینده تروریسم داعش توان دارد ترور را به دیگر کشورها من جمله اروپا و افغانستان جابه جا کند.

مناقشات بین اسرائیل و فلسطین

به رسمیت شناخته شدن بیت المقدس بعنوان پایتخت اسرائیل از جانب آمریکا اختلافات بین اسرائیل و فلسطینیان را به خصوص در دوران دگرگونی سال میلادی تشدید کرده هست. گروه مقاومت فلسطین (حماس) انتفاضه تازه را اعلام نموده هست. بخت پیشبرد یک رویکرد صلح در این وضعیت کسرشده هست. آمریکا دیگر بعنوان یک میانجی جدی برای فلسطینیان مطرح نیست. آنان اکنون تماما بر سازمان ملل تکیه دارند. اسرائیل همچنان به توسیع شهرکسازی های خود در شرق بیت المقدس فکر می کند. ریاست جمهور آمریکا همچنان قصد دارد یک توافق پایانی را انجام دهد؛ اما بدون شراکت با فلسطینیان کار سختی هست. در حال حاضر بار دیگر این مساله مشخص می گردد که این مناقشات دهه های موخر در خاور میانه چقدر دشوار هست.

مناقشات بین ایران و عربستان سعودی

از وقتی که ملک سلمان از حدود ۳ سال پیش شاه عربستان سعودی شده هست سیاست بیگانه این کشور رویکرد تهاجمی تری را در پیش گرفته هست. مسئول این دگرگونی رویکرد پسر وی ولیعهد عربستان سعودی محمد بن سلمان هست. هدف کلیدی خاندان سلطنتی عربستان به خصوص کاهش نفوذ ایران در منطقه هست. کارشناسان در مورد تشدید مناقشات بین ایران و عربستان سعودی در سال ۲۰۱۸ اخطار داده اند. ریاض علاوه بر این سیاست های ضدایرانی خود در منطقه را از جانب ترامپ موجه می داند. این مساله توان دارد به تشدید وضعیت در یمن و لبنان منتج گردد.

مناقشات اوکراین

سازمان ملل تا کنون در جنگ اوکراین در شرق این کشور از حدود ۱۰۳۰۰ قربانی خبر داده هست. در سال ۲۰۱۸ انتظار می رود که در این درگیری ها همچنان شمار قربانیان افزایش یابد. البته یک پیشنهاد ریاست جمهور روسیه روی میز قرار دارد که خواستار اعزام گروههای صلح سازمان ملل به منطقه هست. علاوه بر این پس از انتخاب بار دیگر پوتین بعنوان ریاست جمهور روسیه در ماه مارس سال آِینده هم به ندرت انتظار گامهای ارزشمند دیگری در این راستا از جانب روسیه می رود. شرایط توان دارد با مداخله های آمریکا عوض گردد. ریاست جمهور آمریکا قصد دارد اوکراین را با ارسال جنگ افزار تقویت کند. در این صورت اننتظار درگیری های خونین تری می رود.

مناقشات در دریای چین جنوبی

در کنار مناقشات هسته ای با کشور کره شمالی در قاره آسیا یک منازعه بزرگ دیگر وجود دارد که به ندرت در عموم اروپا معروف هست و آن مناقشات بین چین و همسایه آن در دریای شرق و جنوب چین هست. دریای جنوب چین از نظر استراتژیک ارزش بسیاری دارد. تشدید این مناقشات هم انتظار می رود.

موسسه یوگو نظر سنجی در مورد بحران های بین المللی را از بین ۲۰۳۶ نفر از شهروندان آلمانی در فاصله زمانی بین ۱۹ تا ۲۱ ماه مارس انجام داده هست.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=81224

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.