تاریخ ارسال : ۱۲ دی ۱۳۹۴ ساعت : ۰۱:۳۴ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

«دمای ۱۸درجه» ابتکار شگفت انگیز خانم رئیس!

پس از ۲۳ روز آلودگی هوا که پایتخت‌نشینان را مجبور کرده بود در شرایط سخت تنفس کنند، بالاخره در شامگاه چهارشنبه بارش باران به همراه ناپایداری جوی موجب شد، رنگ آبی به آسمان تهران بازگردد و آلاینده‌ها حداقل برای چند روز شرشان را از هوای پایتخت کم کنند.

شلمچه نیوز-  محمدرضا هادیلو ؛ پس از ۲۳ روز آلودگی هوا که پایتخت‌نشینان را مجبور کرده بود در شرایط سخت تنفس کنند، بالاخره در شامگاه چهارشنبه بارش باران به همراه ناپایداری جوی موجب شد، رنگ آبی به آسمان تهران بازگردد و آلاینده‌ها حداقل برای چند روز شرشان را از هوای پایتخت کم کنند. به جرئت می‌توان گفت هیچ‌کس به اندازه مسئولانی که در شهرداری و حفاظت محیط‌زیست و کمیته اضطرار حضور دارند، از این وضعیت خوشحال نشدند. افرادی که طی ۲۵ روز اخیر نشان دادند هیچ برنامه‌ای برای کنترل یا کاستن از آلودگی هوا ندارند و هر صبح به امید «باد و باران» به محل کار خود می‌رفتند و شب‌ها دست از پا درازتر راه خانه را در پیش می‌گرفتند. با این اوصاف و با پایین آمدن میزان آلودگی ها، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست به جای اینکه تیم خود را برای برنامه ریزی و آمادگی برای روزهای آینده بسیج کند چالشی به نام «دمای ۱۸درجه» به راه انداخته که معلوم نیست در این قیل و قال به کجا خواهد انجامید.
با اینکه روز پنج‌شنبه و بر اساس گزارش‌ها عدد غلظت آلاینده‌های جوی، ۱۲۴ و هوا همچنان برای گروه‌های حساس، ناسالم بود اما از صبح جمعه و با کاهش ۲۴ واحد از شدت غلظت ذرات معلق کمتر از ۲/۵ میکرون شاخص روی عدد استاندارد ۱۰۰ ایستاد و امروز صبح نیز وضعیت قابل قبول بود.
شاید مروری بر تصمیمات و عملکرد مسئولان امر طی ۲۵روز اخیر به خوبی نشان می‌دهد که آنها در شرایط اضطراری جرئت تصمیم‌گیری ندارند و تعطیلی چند روزه مدارس هم فقط برای کم کردن بار انتقادات بود.

بدون برنامه به امید باد و باران
کارشناسان معتقدند در روزهای آلوده و سیاه پایتخت، مشخص شد مسئولان طرح و برنامه‌ای برای کاستن از میزان آلاینده‌ها ندارند و باد و باران و برف نیز فقط یا این ذرات را به زمین باز می‌گرداند یا آنها را متفرق کرده و به شهرهای دیگر منتقل می‌کند. با اینکه موضوع وارونگی هوا در روزهای سرد سال بحث امروز و دیروز نیست ولی متأسفانه در طول روزهایی که شاخص هوای پایتخت در وضعیت هشدار و اضطرار بود مسئولان نتوانستند از خود جرئتی نشان داده و لااقل در راحت‌ترین کار، محدودیت‌هایی برای تردد خودرو‌ها اعمال کنند؛ موضوعی که این نگرانی را به وجود آورده، یک‌بار دیگر و با پایداری جوی باید منتظر روزهای سخت و نفسگیر باشیم.

آلودگی در آن‌طرف دنیا
جالب است بدانیم در روزهایی که پایتخت ایران با میلیاردها ذرات آلاینده موجود در هوا دست و پنجه نرم می‌کرد، برخی شهرهای بزرگ دنیا نیز با همین معضل درگیر بودند اما در آنجا تصمیماتی گرفته شد و به اجرا درآمد که می‌تواند درس بزرگی برای ما باشد.
دوشنبه گذشته وقتی در شهر میلان ایتالیا هشدار داده شد که میزان آلاینده‌ها بیش از حد مجاز است به یکباره و طی تصمیمی آنی اعلام شد تا روز چهارشنبه از ساعت ۱۰ صبح تا ۴ بعد‌از‌ظهر (یعنی به مدت شش ساعت) تردد خودرو‌ها در این شهر ممنوع است؛ مسئله‌ای که موجب شد سریعاً دوچرخه‌سواران کنترل خیابان‌های میلان را در دست بگیرند.
مسئولان این شهر گفتند «رانندگان در روز اول به این قانون احترام گذاشتند، البته اگر کسی این قانون را اجرا نمی‌کرد، جریمه سختی در انتظارش بود.»
در رم هم که در حال جنگ با آلودگی هوا است، طرح زوج و فرد اجرا می‌شود. در شهر فلورانس ایتالیا نیز در شب سال نو به علت آلودگی هوا محدودیت‌های دسترسی به بعضی مناطق وجود داشت.
اما نکته حائز اهمیت اینکه بعد از اعمال ممنوعیت تردد خودروها در میلان، هزینه حمل و نقل برای تمام روز ۱/۶۰ دلار اعلام شد؛ رقمی که پیش از آن، هزینه یک بلیت یک طرفه در این شهر بود.

چه می‌کنند این مسئولان!
هرچند سال‌هاست شهرهای بزرگ ایران درگیر آلودگی هوا هستند، اما مسئولان همچنان در بلاتکلیفی خاصی به سر می‌برند و با اینکه در حال حاضر و با پایداری دوباره هوا باید منتظر تصمیمات کارساز باشیم، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در اقدامی با راه‌اندازی چالش «دمای ۱۸ درجه» از مردم خواست به این چالش بپیوندند. معصومه ابتکار در صفحه تلگرامی خود با انتشار تصاویر نامه‌نگاری‌های انجام شده در این باره از معاونان ریاست‌جمهوری، وزرای وزارتخانه ‌و استانداران سراسر کشور کمک خواست.
در پی این دعوت، معاون رئیس‌جمهور در امور زنان و خانواده به این چالش پیوست. شهیندخت مولاوردی با انتشار خبری در کانال تلگرامی خود نوشت: «شما را به چالش «دمای ۱۸ درجه» دعوت می‌کنیم. به این چالش ملی برای مقابله با آلودگی هوا و کمپین جهانی برای کاهش گازهای گلخانه‌ای بپیوندیم.»
معلوم نیست در روزهایی که میزان آلاینده‌ها باعث افزایش مرگ و میرها شده بود، کجا بودند که حالا گل از گلشان شکفته و به فکر کاهش گازهای گلخانه‌ای افتاده‌اند.
البته در همین راستا مدیرکل مشارکت‌های اجتماعی وزارت ورزش و جوانان نیز ضمن بیان اینکه یک دوره توانمندسازی در زمینه بهینه‌سازی مصرف انرژی برگزار کرده‌ایم، گفت: «همچنین پیشنهاد برپایی یک دوره تخصصی در زمینه کاهش آلودگی هوا ارائه کرده‌ایم تا این نشست را بهار ۹۵ برگزار کنیم.»
به هر حال وقتی مردم می‌فهمند که مسئولان نمی‌توانند یک تصمیم درست برای مهار آلودگی‌ها اتخاذ کنند به هر شایعه‌ای اعتماد می‌کنند. درست مثل شایعه تخلیه پایتخت به‌خاطر شدت گرفتن آلودگی ها.
وقتی این شایعه تلگرامی به سرعت در شبکه‌ها دست به دست می‌چرخید، مدیر شرکت کنترل کیفیت هوای تهران درباره لزوم تخلیه شهر تهران به خاطر آلودگی هوا در شاخص‌های بالاتر از ۲۰۰ گفت: «اینها شایعات شبکه‌های اجتماعی است و مبنایی ندارد.»
وحید حسینی تأکید کرد: «در خصوص عدد آلایندگی و تخلیه شهر، اصلاً در استانداردهای بین‌المللی چنین چیزی ندیدم. ما متدمان را مانند متد امریکا محاسبه می‌کنیم و بر این اساس تصمیمات محلی گرفته می‌شود. در ایران اگر اعداد بالای ۱۵۰ رفت تصمیماتی می‌گیرند و بعد از عدد ۲۰۰ برای تعطیلی‌ها تصمیم‌گیری می‌شود. بالاتر از ۲۰۰ وضعیت ناجوری است ولی محیط زیست متوسط‌گیری می‌کند. نه اعداد بالای آلایندگی در محله‌ای مانند سوهانک یعنی ۲۳۸ برای ما ملاک است و نه اعداد پایین‌تری که در برخی از ایستگاه‌ها ۱۱۰ و ۱۲۰ است. بنابراین بحث تخلیه شهر در آلودگی بالای ۱۸۰ هم مبنایی ندارد.»

جوان

لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=8507

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.