تاریخ ارسال : ۱۰ دی ۱۳۹۶ ساعت : ۰۸:۵۰ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

دنزل واشنگتن؛ مرد هزارچهره سینمای هالیوود

وبسایت فیلم نت نیوز – یاسین محمدی: شاید برایتان باورپذیر نباشد تام هنکس که خودش از بزرگترین بازیگران معاصر هست، بعد از مشارکت با واشنگتن در «فیلادلفیا» (۱۹۹۳) فروتنانه گفت که کار کردن با او مانند رفتن به مدرسه ی سینما بود و او اکثر از هر کس دیگری از واشینگتن در مورد ی بازیگری آموخته هست.

۲۸ دسامبر: ولادت مرد هزارچهره

نخستین امریکایی سیاه پوستی که توانسته هشت بار نامزد اسکار گردد و دو بار این پاداش را ببرد، امروز ۶۳ ساله می گردد. او از سال ۱۹۸۱ تا به امروز در ۴۸ فیلم سینمایی بازی کرده و کارگردانی سه فیلم را هم در کارنامه دارد. به غیر از اسکار، پیروز ی ۷۸ پاداش و نامزد ۱۵۳ پاداش ی دیگر بوده هست که از معتبرترین جوایز او میتوان به دو پاداش ی گلدن گلوب و دو خرس نقره ای جشنواره ی برلین اشاره نمود.
  ۲۸ دسامبر: ولادت مرد هزارچهره
او که بازیگری را با تئاتر شروع کرد، پس از یک دوره وقفه در دهه ی ۱۹۹۰ به این عرصه برگشت و تا به امروز ارتباطش را با صحنه قطع نکرده هست. در سال ۲۰۱۰ برای بازی در نمایش «حصارها» اثر آگوست ویلسن در برادوی پاداش ی معتبر تونی را بدست آورد و آن مقدار شیفته ی این نمایش گردید که شش سال بعد اقتباسی از آنرا در سینما کارگردانی کرد.

چهار فیلم برتر وی را مرور می کنیم:

مناظره کنندگان بزرگ (The Great Debaters) (۲۰۰۷)

دومین تجربه ی کارگردانی دنزل واشنگتن، یک فیلم زندگی نامه ای رمانتیک و طبق حقایق تاریخی هست که تلاش های ملوین بی تولسن (با بازی خود واشنگتن)، مربی و سرپرست گروه مناظره ی کالج سیاه پوستان را در دهه ی ۱۹۳۰ در مناظره با گروههای دیگری از دانشگاه های امریکا به عکس می کشد که حین این مناظره ها پرده از تبعیض ها و ظلم هایی که به سیاهان می رفته برمی دارد.    فیلم یک دیالوگ کلیدی دارد که مکررا تکرار می گردد: «یک قانون ناعادلانه اصلاً قانون نیست.» » واشنگتن برای نخستین بار بعد از سال ۱۹۷۹ توانست مجوز استفاده از فضای دانشگاه هاروارد را برای ساختن یک فیلم سینمایی بگیرد. این فیلم اکثر از ۳۰ میلیون دلار فروش داشت و نامزد پاداش ی خوب ترین فیلم گلدن گلوب هم گردید، تا تجربه ی موفقی در کارنامه ی کارگردانی واشنگتن باشد، گرچه ۹ سال طول کشید تا لو برای سومین بار پشت دوربین فیلم سازی برود.
۲۸ دسامبر: ولادت مرد هزارچهره
    دنزل واشنگتن در نقش ملوین تولسن| مناظره کنندگان بزرگ
روز تعلیم (Training Day) (۲۰۰۱)

واشنگتن با این فیلم جنایی هیجان انگیز توانست دومین اسکار بازیگری اش را بدست آورد. او نخستین اسکارش را ۱۲ پارسال با فیلم «افتخار» گرفته بود و در این فاصله دو دیگربار برای فیلمهای «مالکوم ایکس» (۱۹۹۲) و «توفان» (۱۹۹۹) نامزد این پاداش شده بود. این اسکار تاریخی از یک نظر دیگر هم یگانه هست: نخستین اسکار برای یک بازیگر سیاه پوست در فیلمی ساخته ی یک کارگردان سیاه پوست (آنتوان فوکوآ).    واشنگتن در «روز تعلیم» نقش یک کارآگاه مواد مخدر را به اسم «آلونزو هریس» در پلیس لس آنجلس بازی می کند که افسری جدید کار به اسم «جیک هویْت» (با بازی ایثن هاوک) به مشارکت با او منصوب می گردد و فیلم داستان نخستین روز مشارکت این دو افسر را روایت می کند. بازیهای واشنگتن و هاوک در این فیلم با تمجید وسیع ی منتقدان همراه بود. هاوک هم توانست نامزد بازیگر مکمل مرد اسکار گردد، اما نتوانست مانند واشنگتن پیروز از سالن بیرون بیاید. شاید این موفقیت مزید بر دلیل شده که واشنگتن مکررا «آلونزو هریس» را شخصیت دوست داشتنیش ارائه کرده هست.
۲۸ دسامبر: ولادت مرد هزارچهره
    دنزل واشنگتن در نقش آلونزو هریس|روز تعلیم
کتاب الی (The Book of Eli) (۲۰۱۰)

این فیلم اکشن و ماجراجویانه ی برادرهای هیوز در فضایی پساآخرالزمانی می گذرد. واشینگتن در این فیلم در نقش (الی) بازی می کند که سی سال بعد از نابود شدن دنیا با جنگ افزار های هسته ای، وظیفه ی نگهدارى از یک کتاب مقدس که اسرار محافظت بشر را در خود دارد، به وی سپرده شده هست. واشنگتن که در زمان ساخته شدن این فیلم ۵۵ ساله بود، برای ایفای این نقش اکشن تعلیم هنرهای رزمی دید تا تمام صحنه های اکشن را خودش بازی کند. این فیلم با فروش ۱۵۷ میلیون دلار حضور موفقی در گیشه داشت.
۲۸ دسامبر: ولادت مرد هزارچهره
    دنزل واشنگتن در نقش عیلی| کتاب الی
حصارها (Fences) (۲۰۱۶)

سومین کارگردانی واشنگتن در سینما، طبق نمایش نامه ای از آگوست ویلسن که پاداش ی پولیتزر را برده بود، ساخته گردید. ویلسن قبل از مرگش در سال ۲۰۰۵ نسخه ی اقتباس سینمایی اثر را به اتمام رسانده بود تا دوازده سال بعد از مرگش یکی از چهار نامزدی فیلم در اسکار را رقم بزند. واشنگتن که در اجرایی از این نمایش نامه در سال ۲۰۱۰ در برادوی بازی کرده بود، وایولا دیویس بازیگر ارزنده ی مقابلش و سه بازیگر کلیدی دیگر در آن نمایش را برای بازی در فیلم هم برگزید.    واشنگتن نامزد اسکار گردید، اما دیویس این پاداش را مانند گلدن گلوب و بفتا برد. فیلم هم با تامین کنندگی مشترک واشنگتن در میان نامزدهای خوب ترین فیلم جای گرفت. این فیلم با اکتساب ۵۲ پاداش و فروش ۶۴ میلیون دلاری موقعیت واشینگتن را بعنوان کارگردان تثبیت کرد.
۲۸ دسامبر: ولادت مرد هزارچهره
    دنزل واشنگتن در نقش تروی مکسون| حصارها


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=81274

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.