تاریخ ارسال : ۱۰ بهمن ۱۳۹۶ ساعت : ۰۹:۰۵ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

دنیای متمایز جشنواره های سینمایی!

مجله مهر: جشنواره فیلم فجر که سال هایی اسم بین المللی را بر خود داشت و اکنون چند سالی می گردد که بخش ملی و بین المللی را از یکدیگر جدا کرده اند. سالها است در کشور بحث برپایی نرمال جشنواره فیلم فجر مطرح هست و مسئولین برپایی هم اجرایی کردن بعضی برنامه ها را به نمونه های بیگانه شبیه می دانند. اما صرف نظر از اینکه به شکلی دقیق کدام بخش از جشنواره ما شباهتی به مدل های برگزار شده در دیگر کشورها دارد، به این نکته میتوان اشاره نمود که جشنواره های بزرگ دنیا که همه ما مکررا و مکررا اسم آنان را شنیده ایم، چارچوب های مشخصی دارند که هر ساله تکرار می گردد. از نحوه انتخاب آثار حاضر و بخش های مختلفی که جشنواره دارد تا مشخص بودن جوایزی که به آثار متفاوت می دهند. با وجود اینکه بعضی جشنواره ها مثل کن یا برلین بخش های زیادی دارند که حتی امکان دارد مخاطب را گیج کند، اما با همین بخش های زیاد توانسته اند در هر دوره میزبان تعداد فیلم های زیادی باشند. رخدادی که در ایران تقریبا غیرممکن به نظر می رسید، از آن جایی که جشنواره برای ما یعنی دیدن همه فیلم ها و گمان کنید اگر در ۱۰ روز بخواهیم همه ۳۰۰ فیلم را نگاه کنیم و در نشست های رسانه ای آنان هم شرکت کنیم! این کار مطمئنا امکان پذیر نیست و البته در جشنواره های دیگر مخاطب های طبق برنامه اعلام گردیده انتخاب می نمایند که کدام اثر را در کدام سالن به تماشا بنشینند و خودشان هم می دانند با هر انتخاب، فیلم های دیگری را از دست می دهند، اما این همان جشنواره هست، چند روز شلوغ، پر سر و صدا و البته پرکار که به احتمال زیاد همه آثارش را همه نمی بینند.

در این گزارش نگاهی داریم به نحو و شمایل جشنواره های بزرگ و معتبر سینمایی که هر ساله در گوشه و کنار دنیا برگزار می گردند.

کن

  نخستین دوره جشنواره فیلم کن قرار بود در سال ۱۹۳۹ در شهر ساحلی کن به رئیس لوئی لومییر برگزار گردد که به سبب جنگ در اروپا تنها با یک نمایش خصوصی بازنمایی گردید. پس از ان اولین دوره ۱۰ روزه این جشنواره در سپتامبر سال ۱۹۴۶ در شهر کن برگزار گردید. از همان سال تاحالا این جشنواره که سال کنونی ۷۱ ساله می گردد، طی ۱۰ روز و در ماه می برگزار می گردد.

پراعتبارترین پاداش توزیع شده در جشنواره فیلم کن نخل طلایی هست که به خوب ترین فیلم تعلق می گیرد.

ونیز

جشنواره بین المللی فیلم ونیز قدیم ترین جشنواره سینمایی دنیاست و از سال ۱۹۳۲ آغاز به کار کرده، این جشنواره در سال های جنگ جهانی دوم برگزار نمی شده هست.    این جشنواره که در کنار برلین و کن از با اهمیت ترین فستیوال های سینمایی به حساب می آید، مثل دیگر جشنواره ها از بخش های مختلفی متشکل که سر انجام پاداش شیر طلایی به خوب ترین فیلم می رسد.

از سال ۱۹۳۵ جشنواره به رویدادی هر ساله تبدیل گردد و مدیریت جشنواره را به اوتاویو کروز دادند و پاداش بازیگران به «جام ولپی» تغییر اسم داد. از سال ۱۹۳۷ نمایش فیلمها در سالن سینما پالاز انجام می گردید. با در نظر گرفتن بخش های متفاوت جشنواره که تعداد فیلم ها متغییر هست، در حدود ۸۰ فیلم در این جشنواره به نمایش درمی آید.

برلین

جشنواره فیلم برلین که به اسم برلیناله Berlinale هم شناخته می گردد، یکی از قدیمی ترین جشنواره های دنیا هست و در کنار جشنواره های ونیز و کن، مثلث معتبرترین وقایع سینمایی جهان را می سازد.

این جشنواره که سال کنونی به شصت و هشتمین دوره خود می رسد، هر سال به مدت ۱۰ روز در ماه فوریه (بهمن) برگزار می گردد. جشنواره ای که در آن هم فیلم های جریان تجاری و هم جریان هنری را میتوان دید و هر سال بیشتر از ۴۰۰ فیلم در بخش های گوناگون آن به نمایش در می آید.

جشنواره برلین ۳۰۰ هزار بلیت ویژه تماشاچیان دارد که هرساله بسیار زود به فروش می روند، اما به صورت کلی در مدت زمان برپایی این جشنواره بیشتر از ۲۰ هزار دست اندرکار صنعت سینما و نزدیک به ۴۰۰۰ خبرنگار از با اهمیت ترین رسانه های دنیا حاضر هستند و علاوه بر این جشنواره از بخش های متمایز و زیادی متشکل و در عین حال بخش بازار این جشنواره یکی از بزرگترین وقایع این فضا هست.

پاداش کلیدی جشنواره برلین «خرس طلایی» هست و در سه شاخه خوب ترین فیلم، خوب ترین فیلم کوتاه و یک عمر دستاورد هنری اهدا می گردد، علاوه بر این این خرس نماد شهر برلین نیز هست.

پاداش خرس نقره ای نیز پاداش دیگری هست که در رشته هایی چون خوب ترین کارگردان، خوب ترین بازیگر مرد و زن، خوب ترین فیلمنامه و خوب ترین موسیقی فیلم به برگزیده اهدا می گردد.

لوکارنو

جشنواره لوکارنو چهارمین جشنواره معتبر فیلم در دنیاست که در شهر لوکارنو کشور سوئیس برگزار می گردد.

با وجود آمارهای اعلام گردیده هرساله حدود ۲۰۰ فیلم در این جشنواره به نمایش گذاشته میشود که  تقریبا ۳۰ فیلم از این تعداد از تولیدات سینمای  فرانسه هستند.

جشنواره لوکارنو در تاریخ ۲۳ اگوست سال ۱۹۴۶ با نمایش فیلم «خورشید من» ساخته جیاکوموجنتیلومو در گرند هتل شهر لوکارنو آغاز به کار کرد.

فیلم ها در جشنواره در ۱۰ بخش نمایش داده می گردند که دربردارنده فیلم های متنوع چه در قالب ژانر و چه در ساختار هستند و معروف ترین محل پخش فیلم ها همان پیاتزا گرانده هست.

در بخش رقابتی این جشنواره مهمترین  پاداش با اسم یوزپلنگ طلایی به خوب ترین فیلم جشنواره اهدا می گردد و پاداش این پاداش به کارگردان و تهیه کننده فیلم تعلق می گیرد.

تورنتو

جشنواره جهانی فیلم تورنتو رویدادی غیررقابتی عمومی و از با اهمیت ترین جشنواره های سینمای آمریکای شمالی هست که هر ساله از هفتم تا هفدهم سپتامبر در ایالت انتاریو کانادا، شهر تورنتو برگزار می گردد. جشنواره فیلم تورنتو هر ساله بعد از روز جهانی کارگر آغاز می گردد و ۱۰ روز ادامه دارد و در هر دوره به صورت میانگین بین ۳۰۰ تا ۴۰۰ فیلم در سالن های سینما در منطقه های مرکزی تورنتو به نمایش گذاشته می گردد.

جشنواره فیلم تورنتو اگر چه خیلی کوچک و جمع جور آغاز به کار کرد، اما رفته رفته توانست جایگاه خودش را میان سینما دوستان، کمپانی ها و فیلمسازان پیدا کند، تا جایی که سال ۲۰۱۶ حدود ۱۸۰۰ نفر از اهالی رسانه این جشنواره را پوشش خبری دادند و در جشنواره حاضر بودند.

اولین دوره جشنواره تورنتو در سال ۱۹۷۶ با عنوان «جشنواره جشنواره ها» آغاز به کار کرد.  جالب هست بدانید در سال نخست مردم تورنتو می توانستند با پنجاه دلار تمام برنامه های جشنواره دربردارنده فیلمهای بلند داستانی و مستندها را نگاه کنند و در برنامه های ویژه شرکت کنند.

 

جشنواره فیلم تورنتو در اصل یک جشنواره غیررقابتی هست و بخش مسابقه رسمی و هیات داوران ندارد، اما در انتهاء خوب ترین فیلم با رأی های تماشاگران انتخاب می گردد و به آن فیلم، جایزهٔ انتخاب مردم تعلق می گیرد.

کارلووی واری

جشنواره فیلم کارلووی با اهمیت ترین جشنواره اروپای مرکزی و شرقی هست که اولین دوره جشنواره در سال ۱۹۴۶ در شهر ماریانسکی برگزار و سال بعد به شهر کارلووی واری انتقال یافت.

هر سال بیشتر از ۲۰۰ عنوان فیلم جدید از نقاط متفاوت جهان در این جشنواره که نیمه نخست ماه ژوئیه هر سال برگزار می گردد، ارائه می گردد. پاداش کلیدی جشنواره گوی بلورین هست که در مراسم اختتامیه به برندگان اهدا می گردد. مرکز کلیدی این جشنواره که طبق معمول وقایع متنوعی هم دارد، هتل ترمال هست اما سالن های سینمایی شهر فیلم های جشنواره را به نمایش درمی آورند.

فیلم هایی در بخش مسابقه جشنواره کارلووی واری نمایش داده می گردند که در بخش های رقابتی جشنواره های دیگر حضور نداشته باشند. بخش رقابتی مستند جشنواره کارلووی واری رخداد مهمی محسوب می گردد و قسمتی از جشنواره به کشف هنرمندان و فیلمسازان مستقل اهل کشورهای کمتر معروف هست.

پاداش بزرگ جشنواره که به خوب ترین فیلم اهدا می گردد تندیس گوی کریستالی هست با ۲۵ هزار دلار وجه نقد. پاداش وِیژه هیات داوران جشنواره ۱۵ هزار دلار وجه نقد نیز همراه دارد.

در سال های موخر جشنواره کارلووی واری میزبان فیلم های بیشتر از ۴۰ کشور جهان هست و تهیه کنندگان و فیلمسازان بین المللی و هالیوودی هر ساله به این جشنواره عزیمت می کنند.

پوسان

جشنواره جهانی فیلم پوسان یکی از جشنواره های با اهمیت فیلم در قاره آسیا هست که سینماگران نوگرا لقب اسکار آسیایی را به آن داده اند این جشنواره هر ساله در ماه اکتبر در کلان شهر بوسان (یا پوسان) کره جنوبی برگزار می گردد و دارای جوایز نقدی قابل توجهی هست.

جشنواره جهانی فیلم بوسان به عنوان اولین جشنواره جهانی شبه جزیره کره در ماه سپتامبر (۱۳ تا ۲۱ ماه) ۱۹۹۶ آغاز به کار کرد. هدف از ایجاد جشنواره معرفی و پشتیبانی از فیلمسازان تازه کار آسیایی بود و یکی دیگر از اغراض جشنواره جذب مخاطب های جوان بود. در اولین دوره جشنواره ۲۲۴ مهمان از ۲۷ کشور متفاوت حاضر بودند و ۱۷۳ فیلم از ۳۷ کشور متفاوت در جشنواره به نمایش در آمد و در آن دوره ۱۸۰ هزار نفر حضور بهم رساندند.    در سال ۱۹۹۷ و دوره دوم جشنواره زمان برپایی به ماه اکتبر تغییر کرد و از آن پس ماه اکتبر زمان برپایی جشنواره جهانی فیلم بوسان گردید.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=85373

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.