تاریخ ارسال : ۲۹ بهمن ۱۳۹۶ ساعت : ۰۰:۵۸ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

دوش گرفتن در شب چه فوایدی دارد؟

به گزارش شلمچه نیوز به نقل از  گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان؛ ؛ دوش گرفتن یکی از راه های آرام شدن ذهن و جسم پس از یک روز سخت کاری هست. اما اینجا سؤال پیش می آید که آیا زمان خاصی برای دوش گرفنن سفارش شده هست؟ همه ما در اطرافمان میبینیم که تعدادی از اشخاص دوش گرفتن در شب را می پسندند و تعدادی دیگر دوش گرفتن در صبح…هرکدام از این ها فواید خود را دارند که ما در این مقاله فواید دوش گرفتن در شب را برایتان نوشته ایم.

فواید دوش گرفتن در شب

به گفته‌ی بعضی پژوهشگران، دوش گرم صبحگاهی می‌تواند به خوبی سرحال‌تان کند و حتی خلاقیت‌تان نیز را افزایش دهد. ولی اگر می‌خواهید کیفیت خواب‌تان را نیز خوب تر کنید، دوش گرفتن در شب هم راهی مناسب هست. به گفته‌ی متخصصان، شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهند دوش گرفتن در شب – اگر در موقع مناسب صورت پذیرد – می‌تواند به آرامی خواب را با چشمان‌تان آشنا کند.

نکته‌ی با اهمیت و کلیدی این‌جا هست که نباید دیرهنگام دوش بگیرید. دکتر دایان اوگِلی از مرکز پزشکی خواب در بیمارستان نیویورک پرسبیترین/ مرکز پزشکی ویل کرنل می‌گوید: «بهتر هست دمای بدن‌تان را درست پیش از رفتن به تخت‌خواب بالا نبرید» زیرا دمای بدن در تنظیم ساعت زیستی (ریتم شبانه‌روزی) نقشی با اهمیت ایفا می‌کند؛ ساعت زیستی به بدن اعلام می‌کند چه وقت بخوابد و چه وقت بیدار گردد. در طول روز، دمای بدن به صورت طبیعی تا نزدیکی غروب افزایش می‌یابد؛ و از آن به بعد، این روند بالعکس می‌شود و دمای بدن رو به کاهش می‌رود. دکتر اوگلی می‌گوید: «کاهش دمای بدن، نشانه‌ای هست که به ما اعلام می‌کند باید کم‌کم به تخت‌خواب برویم» بنابراین، مختل کردن این روند باعث می‌شود شرایط خواب‌مان به هم بریزد و به دشواری به خواب برویم.

به گفته‌ی شلبی هریس، مدیر مرکز رفتاردرمانی خواب در مرکز پزشکی مونته‌فیور نیویورک، دوش گرفتن در اوایل شب به بدن‌تان این امکان را می‌دهد تا دمای خود را کاهش دهد و حتی باعث گردد خواب‌تان بگیرد. پژوهش ها متفاوت نشان داده‌اند، حمام کردن با افزایش دمای بدن می‌تواند باعث خواب‌آلودگی‌تان گردد؛ البته اگر بدن‌تان، پس از ان، زمان کافی برای کاهش دما داشته باشد. با این‌که بیش‌تر پژوهش‌ها بر حمام کردن تمرکز داشته‌اند، به گفته‌ی هریس، دوش گرفتن ۲۰ دقیقه‌ای نیز می‌تواند تاثیراتی همانند روی بدن‌تان داشته باشد.

به پیشنهاد شلبی هریس، به خوبی برنامه‌ریزی کنید و تقریبا یک ساعت و نیم پیش از رفتن به تخت‌خواب، دوش بگیرید. از این طریق، وقتی روی تخت دراز می‌کشید، دمای بدن‌تان کاهش می‌یابد، موها و بدن‌تان خشک می‌شوند، و بدن‌تان برای خوابی خوب و راحت آماده می‌شود.

برای افزودن بر فواید دوش شبانه، شستن صورت نکته‌ای بسیار با اهمیت هست. در زیر ۴ مزیت دوش گرفتن در شب را ذکر کرده ایم.

تسکین پوست خشک سرما زده

۱۵

زیادتر بخوانید: اشتباه های مرگباری که هنگام دوش گرفتن مرتکب می شوید

دست یافتن به خواب عالی شبانه

یک حمام گرم، می‌تواند گرفتگی بینی را رفع کرده و آلام بدن را کاهش دهد.

تقویت مغز

در مقابل سرماخوردگی از شما حراست می‌کند

مرجع:الودکتر


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=88220

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.