تاریخ ارسال : ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۵ ساعت : ۲۳:۱۰ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

دولت به هنرمندان ضدصهیونیست شر نرساند، خیرش را نخواستیم!

طی روزهای اخیر خبرهایی مبنی بر برگزاری مسابقه ای با محوریت مبارزه با صهیونیسم شنیده میشود.این مسابقه با آثار هنرمندانی از نقاط مختلف جهان در بیست و پنجم اردیبهشت ماه مطابق با یوم النکبه در تاریخ فلسطینیان آغاز به کار خواهد کرد.برای با خبر شدن از جزئیات برگزاری این مسابقه با میاد و شجاعی طباطبایی کاریکاتوریست و دبیر برگزاری این مسابقات به گفت و گو نشستیم.

مسعود شجاعی طباطبایی مدیر خانه کاریکاتور ایران در خصوص نحوه ی برگزاری مسابقه کاریکاتور هولوکاست به خبرنگار میدان ۷۲ گفت: این دومین دور مسابقه است.در دور اول وقتی دوازده طرح توهین آمیز از پیامبر در نشریه دانمارکی چاپ شد قلب یک میلیارد و نیم مسلمان به واسطه ی این امر جریحه دار شد، غربی ها با این استدلال که در غرب آزادی بیان وجود دارد این نوع اقدامات عیبی ندارد و هنرمندان می توانند در هر زمینه ای ورود پیدا کنند حتی توهین به پیامبر!

وی افزود: در آن مقطع اعلام کردیم هرکسی در ارتباط با موضوع هولوکاست تردید کند با او مخالفت میشود و جریمه های سنگینی برایش وضع میشود و مجازات زندان از شش ماه تا شش سال در انتظار اوست مثلا آقای دیوید اروینگ از انگلیس بخاطر طرح مباحث تردید آمیز از هولوکاست زندانیست و از آنجایی که در انگلیس قوانین سفت و سختی در این خصوص وجود نداشت او را با دعوت مجازی به اتریش دعوت میکنند در بزرگراه اتریش رو را دستگیر میکنند و تا همین حالا در حبس است.

شجاعی با بیان این که ما گفتیم این حرفی که زده میشود از اساس دروغ است و آزادی بیان وقتی به اینجا میرسد حد و مرز دارد، اظهار کرد: بحث دوم این بود که ما به دنبال نفی یا اثبات هولوکاست نیستیم، ما به دنبال رسیدن به چند واقعیت هستیم اتفاق اول در راستای همین موضوع بود که شما ادعای آزادی بیان میکنید ولی در عمل به آن پایبند نیستید،چرا اجازه نمیدهند در مورد این قضیه تحقیق و کار صورت بگیرد؟

وی افزود: دوم اینکه چرا تاوان هولوکاست را باید مردم فلسطین بدهند و اساسا وقتی فلسطین هیچ نقشی در جنگ جهانی دوم نداشته چرا باید برای تاوان این اتفاق مطرح بشود که از سرزمین فلسطین یک بخشی را جدا میکنیم برای یهودی هایی که در واقعه هولوکاست کشته شدند؟ اگر آلمان مسبب جنگ بود پس باید از آلمان خسارت جنگ گرفته شود.

مدیر خانه کاریکاتور ایران در خصوص جنایتهای اسرائیل در جهان و سکوت مجامع بین المللی افزود: حرف آخر هم این است که ما نگران هولوکاستهایی هستیم که خود رژیم صهیونیستی در غزه و فلسطین و لبنان به وجود آورده، البته هولوکاست های دیگری مثل اتمیک هولوکاست در بمباران های هیروشیما و ناکازاکی جزو مواردی است که میتوان از آن ایراد گرفت. در شرایط فعلی هم در یمن ، سوریه،عراق و … صورت میگیرد که ما نگران این کشتار های جمعی هستیم.

این کاریکاتوریست برجسته کشورمان  افزود: بحث دوم واکنشی بود به پخش نشریه شارلی ابدو در فرانسه در تیراژ بیش از پنج میلیون که این نشریه توهین به پیامبر را روی جلد خود چاپ کرد و ما در واکنش به این اقدام موهن فراخوان مسابقه بین المللی کارتون و کاریکاتور هولوکاست را مطرح نمودیم.

شجاعی تصریح کرد: مواردی که مدنظرمان بود یک مسئله ی کارتون بود و دیگری کاریکاتور که چهره ی نتانیاهو را شامل میشود خوشبختانه این اتفاق زود مورد توجه هنرمندان آزاد اندیش دنیا قرار گرفت و هنرمندان از پنجاه کشور دنیا کار ارسال کردند و این از نظر من اتفاق خوبی بود از این جهت که مردم دنیا به دنبال یک حقیقتی هستند، خصوصا هنرمندان که با دقت مسائل را دنبال میکنند.

وی گفت: غالب هنرمندانی که در عرصه کاریکاتور کار میکنند به مسائل آگاه هستند و علاقه دارند در مقابل ظلم و ظالم بایستند و از مظلوم دفاع کنند بسیاری از هنرمندانی در کشورشان نسبت به این موضوع قوانین تنبیهی سختی وجود دارد در این مسابقه شرکت کردند و ما هم به آنها گفتیم که امکان دارد برای شما مشکلاتی ایجاد شود اما گفتند ما برای یک حقیقتی قدم به عرصه نهادیم و با عزم راسخ در این مسابقه شرکت میکنیم.

شجاعی افزود: موضوعی که مطرح می شود این است که فقط در این میان بحث مظلومیت مردم فلسطین مطرح میشود، در واقع ما تمام هدفمان نشان دادن چهره ی رژیم صهیونیستی و زیر سوال بردن آزادی غربی است در نهایت چون این باور وجود دارد که این غده ی سرطانی در منطقه و دنیا  بسیار شرارت ایجاد کرد، این را مورد هدف قرار دادیم و کار کردیم.

وی افزود: نه تنها هنرمندان کشورهای مسلمان بلکه هنرمندان کشورهای دیگر که مسلمان نیستند بلکه آزادی خواه هستند و برای مظلومین دنیا آثار خوبی ارسال کردند.و هنرمندان چهره ی دنیا آثاری را ارائه دادند که مظلومیت مردم فلسطین را به تصویر کشیدند.

شجاعی طباطبایی در خصوص موضع جواد ظریف علیه این نمایشگاه هم گفت: آقای نوش آبادی سخنگوی وزارت ارشاد در خصوص این موضوع در چند زمینه نظر دادند: بعضی از این اظهارات عجیب است و برخی هم تناقض دارد، مثلا ایشان فرمودند چون این اتفاق خارج از کشور رخ داده است این مسئله خوراک داخلی ندارد ! البته این ادعا منطقی نیست چون این یک مسابقه بین المللی است و مخاطبین ما اکثرا خارجی هستند و مسابقه فقط متوجه ایران نیست که بگوئیم خوراک داخلی ندارد و بازتاب خارجی این مسابقه مشهود است و این ادعا باعث شگفت زدگی هنرمندان دنیا میشود که چرا وزارت خارجه این کشور چنین بهانه هایی مطرح میکند.

وی افزود: این ادعاهای جناب نوش آبادی در این مسابقه مصداق پیدا نمیکند برای اینکه در مسابقه ای که در آن بیش از پنجاه کشور دنیا شرکت دارند مخاطب داخلی فقط مطرح نیست مسئله دیگر این بود که آقای وزیر اعلام کردند که ما به این هنرمندان روادید نمی‌دهیم بخاطر اینکه باعث ترویج خشونت طلبی و نژاد پرستی می  شود در حالیکه تمام این هنرمندان به مبارزه با خشونت و نژاد پرستی رژیم صهیونیستی برخواسته اند.

شجاعی در پایان تصریح کرد: از طرفی اعلام کردند اگر حرکت مثبتی صورت بگیرد و به نفع منافع ملی باشد حمایت هم می کنیم، البته ما حمایت از ایشان نمیخواهیم حداقل طوری صحبت نکنند که مشکلی برای برگزاری نمایشگاه ایجاد شود، تا اینجا هم حمایتی صورت نگرفته است، ما حمایتهای مادی و و حتی معنوی آنها را نمی خواهیم، فقط مواردی مطرح نشود که اتفاقی نیافتد تا هنرمندان خارجی دلسرد شوند و ابعاد بین المللی این همایش زیر سوال برود، هدف ما نیز عزت نظام جمهوری اسلامی هست و به هیچ وجه قصد نداریم دولت را تخریب کنیم  دولت هم این لطف را داشته باشد و مراقبت کند تا این مسابقه که ابعاد بین المللی هم دارد و علیه مستکبران و رژیم صهیونیستی به راه افتاده است با موفقیت برگزار شود.

شجاعی بیست و پنجم اردیبهشت ماه را تاریخ افتتاح نمایشگاه اعلام کرد و گفت: ما بهترین زمان را برای افتتاح این نمایشگاه روز تاسیس رژیم اشغالگر اسرائیل ارزیابی کردیم، یعنی ۱۴ می ۱۹۴۸ که قیمومیت فلسطین به انگلیس سپرده شد و انگلیس آن را به اسرائیل تحویل داد و سازمان ملل نیز آن را رسمیت شناخت.بنابراین ۱۴ می که مطابق با ۲۵ اردیبهشت میشود نمایشگاه آغاز به کار خواهد کرد مکان آن گالری ابوالفضل عالی حوزه هنری است.

گفتنی است چندی پیش جواد ظریف، وزیر خارجه در گفتگو با یک نشریه آمریکایی ضمن ابراز مخالفت خود با برگزاری نمایشگاه کاریکاتور هولوکاست هنرمندان شرکت کننده در این نمایشگاه را با گروه نژادپرست و جنایتکار آمریکایی مقایسه کرده بود!


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=16590

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.