تاریخ ارسال : ۰۶ بهمن ۱۳۹۶ ساعت : ۰۹:۰۱ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

دولت مجوز افزایش ۱۰ درصدی نرخ بنزین را دارد

اعتماد آنلاین: نایب ریاست کمیسیون انرژی در اظهار کرد وگو با اعتمادآنلاین می گوید که احتمال افزایش ۱۰ تا ۱۵ درصدی نرخ حامل های انرژی در صحن علنی مجلس وجود دارد. ضمن اینکه او تاکید دارد اگر الان هم در مجلس افزایش حامل های انرژی پژوهشگر نشود دولت طبق قانون توان دارد سال آینده خود بین ۱۰ تا ۱۲ درصد افزایش نرخ حامل های انرژی را داشته باشد.  بحث افزایش حامل های انرژی یکی از موضوعات و دغدغه های روز کشور هست. پیشنهاد افزایش ۵۰ درصدی آن از جانب دولت باعث بروز یک شوک قوی به جامعه گردید و نمایندگان هم تابه حال زیر بار افزایش آن نرفته اند. هرچند شنیده ها حکایت از این دارد که دولت کوشش می نماید در صحن علنی دست کم افزایش نرخ حامل های انرژی پژوهشگر گردد و به نمایندگان قول داده تا اذن گران شدن دیگر اجناس را در جامعه ندهد. هدایت الله خادمی نایب ریاست کمیسیون انرژی در اظهار کرد وگو با اعتمادآنلاین می گوید که احتمال افزایش ۱۰ تا ۱۵ درصدی در صحن علنی وجود دارد. کمیسیون تلفیق افزایش حامل های انرژی را که دولت برای تأمین هزینه های سال جاری خود روی آن حساب کرده بود حذف کرده هست.

اما این سؤال مطرح هست که دولت دیگر برای سال ۹۷ توان ندارد نرخ حامل ها را افزایش دهد؟مجلس که هنوز تصمیم حتمی خود را اعلام نکرده و در صحن علنی مجلس دراین باره تصمیم گرفته می گردد؛ اما در کنار حذف این تبصره در کمیسیون تلفیق ما نیز در کمیسیون انرژی کل تبصره و ردیف آن را حذف کرده ایم. اما این سؤال مطرح هست که دولت دیگر برای سال ۹۷ توان ندارد نرخ حامل ها را افزایش دهد؟

در صحن علنی هم یا به همین شکل بدون افزایش باقی می ماند، شاید به سمت دونرخی برویم و یا حداقل۱۰ یا ۱۵ درصد افزایش پیدا نماید. برای این ۱۰ تا ۱۲ درصد هم دولت همیشه مجوز این افزایش را به طور هر ساله دارد. یعنی امکان دارد حتی اگر در صحن علنی نرخ حامل های انرژی ثابت بماند اما سال بعد به طور مثال دولت ۱۰ تا ۱۲ درصد حامل های انرژی را افزایش دهد.

بله ۱۰ تا ۱۲ درصد طبق قانون عادی هست و توان دارد این کار را انجام دهد.

دولت راه های دیگری هم دارد.

اگر این افزایش حامل های انرژی در صحن علنی ثابت بماند و طبق برنامه ریزی دولت افزایش داده نشود دولت چه طور هزینه های خود را تامین خواهد کرد؟

از سوی دیگر دولت باید کاهش هزینه هم بدهد. مبحث این هست که الآن هر چه در کشور درآمد داریم برای هزینه کرد به دولت می دهیم.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=84689

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.