تاریخ ارسال : ۲۰ دی ۱۳۹۶ ساعت : ۰۲:۳۱ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

دولت ناچار به اخذ مالیات هست

دولت ناچار به اخذ مالیات هست/ نظام شفاف‌سازی در کشور به خوبی حاکم نیستمحمدحسن دوگانی‌آغچغلو نماینده مردم در کمسیون برنامه و بودجه دوره نهم مجلس شورای اسلامی در صحبت با خبرنگار اقتصاد و انرژی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، با اشاره به توجه دولت به مالیات ستانی در بودجه‌بندی سال۹۷، اظهار کرد: مالیات‌ها بخش عظیمی از درآمدهای کشور را تشکل می‌دهند که در کشور ما مالیات ستانی زیادتر در بخش مالیات‌های مستقیم رایج شدن دارد.

دوگانی‌آغچغلو اضافه کرد: مالیات کارمندان بخش دولتی و غیردولتی به صورت مستمر از حقوق آنان کسر می‌شود و بخش عظیم دیگر مالیات ستانی‌ها ذی ربط به مالیات بنگاه‌های تولیدی می‌شود.

وی دنبال کرد: وقتی که رونق اقتصادی در جامعه حاکم هست، شاهد افزایش فعالیت‌های اقتصادی و کسب‌وکارها و در نهایت افزایش درآمد کشور از این بخش هستیم.

نماینده دوره نهم مجلس شورای اسلامی، تأکید کرد: در حالتی که کشور دچار رکود اقتصادی گردد و نفع کافی از تولید داخلی برای فعالین این حوزه وجود نداشته باشد، مالیات‌ها هم تحت اثرگذاری قرار گرفته و کشور در تأمین هزینه‌های خود با چالش روبه‌رو می‌شود.

دوگانی‌آغچغلو اضافه کرد: مالیات‌ها نباید به حدی برسد که رشد اقتصادی را با کندی روبه‌رو کند و کسب‌و‌کارها از پرداخت آن ناتوان شوند، زیرا در این حالت صادرات غیر نفتیکاهش یافته و دیگر بخش‌های اقتصادی متضرر می‌شوند.

وی گفته بود: زمانی می‌توانیم پیش‌بینی خوبی از درآمدهای مالیاتی دارا باشیم که تمام پارامترهای اقتصادی در جای خود قرار دریافت کنند و فعالیت‌های اقتصادی به وضوح عمل کنند؛ اما حالا نظام واضح سازی در کشور به خوبی حاکم نیست.

نماینده دوره نهم مجلس شورای اسلامی تعریف کرد: عارضه ها خارج شدن از کشور و مالیات بر سپرده بانک‌ها در دست ارزیابی قرار دارد که به زودی کمیسیون تلفیق نسبت به بررسی‌های خود نتیجه های حاصل را اعلام نموده و پس از آن در صحن علنی برای رأی گیری مورد بحث قرار می‌گیرد.

دوگانی‌آغچغلو مطرح نمود: مجلس و شورای نگهبان اگر با پیشنهادهای این‌چنینی دولت که دربردارنده عارضه ها خارج شدن از کشور، مالیات بر سپرده، گرانی حامل‌های انرژی و غیره موافقت کند، مراجع درآمد کشور گسترده‌تر می‌شود؛ اما تصویب این موضوع‌ها بستگی به زیرساخت جامعه دارد و هنوز مسئولین ذی ربط به نتیجه های پایانی نرسیده‌اند.

وی در جواب به این سؤال که آیا جامعه حالا پذیرای توسیع فضای مالیات دهی هست؟، اظهار کرد: دولت برای تأمین هزینه‌های کشور ناچار به اخذ مالیات هست و اعضای مجلس به عنوان نماینده های مردم اهتمام دارند تا میزان مالیات دهی را در حدی تصویب کنند که پایین ترین فشار به شهروندان وارد گردد.

نماینده دوره نهم مجلس شورای اسلامی دنبال کرد: اگر تأمین مالی از محل مالیات‌ها نادیده گرفته گردد، وقتی که دولت نتواند درآمدهای پیش‌بینی شده را در بودجه بندی به صورت کامل تخمین کند، بحران جدی در کشور به وجود می‌آید، پس مالیات‌ها در زیادتر مواقع نقش حمایت‌گری از هزینه‌های وارده را دارد.

دوگانی‌آغچغلو  یادآورد گردید: دولت اهتمام در کاهش هزینه‌های کشور دارد؛ اما برای اداره آن نمی‌تواند بعضی از هزینه‌ها را ندید گرفت و اگر تأمین مالی آن به خوبی تحقق نیابد، دولت حتی قادر به پرداخت حقوق کارمندان خود هم نیست.

نماینده دوره نهم مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: افزون بر پرداخت حقوق کارمندان، دولت هزینه‌های دیگری مثل اداره دانشگاه‌ها، پرورشگاه‌ها، اجرای نظام تندرستی و غیره را عهده دار است که بودجه هر یک از آنان با توجه به پیشروی طرح‌های توسعه‌ای و میزان تورم، سالیانه افزایش می‌آبد و این مبحث تمام دولت‌ها را در سراسر جهان ملزم به اخذ مالیات کرده هست.

وی در ادامه اضافه کرد: مالیات بر اعتبار افزوده یکی از ارکان با اهمیت مالیات ستانی شمرده می‌شود که قوانین آن نیازمند ارزیابی دو مرتبه هست و اگر مالیات بر اعتبار افزوده اخذ نمی‌شد، در بودجه‌بندی سال گذشته با کسری حدود ۵ هزار میلیارد تومان در طرح دگرگونی نظام تندرستی روبه‌رو می‌شدیم و دولت با استفاده از این طرح توانست درمانگاه‌ها، بیمارستان‌ها، تخفیف در هزینه خدمات درمانی و غیره را برای رفاه زندگی شهروندان ایجاد کند.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=82657

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.