تاریخ ارسال : ۲۲ دی ۱۳۹۶ ساعت : ۱۱:۲۳ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

دومین استعفای آقای قائم مقام/ پشت پرده ادعای جهانگیری

خبرگزاری مهر، گروه سیاست: در «خبرتوخبر» این هفته در مورد دومین استعفای قائم مقام دبیرکل حزب اعتماد ملی و ادعای آقای معاون اول صحبت کرده ایم. 

دومین استعفای قائم مقام

 چهارم دی ماه بود که «رسول منتجب نیا» قائم مقام حزب اعتماد ملی در نامه ای به مهدی کروبی دبیرکل این حزب، بدون ذکر سبب، برای دومین مرتبه خواستار کناره گیری از مسیولیت خود گردید.

روز شنبه نهم دی یکی از اعضای حزب اعتماد ملی که نخواست اسمش فاش گردد، در صحبت با خبرگزاری «تسنیم» در مورد سبب استعفای منتجب نیا اظهار کرد: «علت این مساله فشارهایی بود از سمت افراطیون اصلاح طلب به منتجب نیا وارد می گردید و از او می خواستند تا شورای عالی سیاست گذاری اصلاح طلبان را قبول کنند.»

»این هفته روز یکشنبه ۱۷ دی ماه جمعی از مسئولین شاخه ها، کمیته ها و دبیران استانی حزب اعتماد ملی در پشتیبانی از رسول منتجب نیا به دبیرکل این حزب نامه نوشته و خواستار این گردیدند که دبیرکل اعتمادملی با استعفای رسول منتجب نیا قائم مقام این حزب مخالفت کند.

مشکل مکان!

بعد از اعتراض های اخیر در کشور، تعدادی از مسئولین، بر لزوم تعیین مکان در شهرها برای ابراز اعتراض شهروندان تصریح کردند. در این میان، «احمد مسجد جامعی» عضو شورای شهر تهران، اوائل هفته در جلسه این شورا، طرح دو فوریتی را مطرح نمود که طی آن، شهرداری موظف به تعیین مکان در پایتخت برای ابراز اعتراض مردم می گردید.

« «حسن رسولی» عضو شورای شهر تهران در مقام مخالف این طرح اظهار کرد: «قاعدتا مباحث اعتراض های مردمی و شهروندی در دستور کار دستگاه های امنیتی هست و این مبحث رابطه ای به حوزه مدیریت شهری ندارد.»

«»«شهربانو امانی» دیگر عضو شورای شهر تهران، با طرح مسجدجامعی از در توافق وارد گردید و اظهار کرد: «شورای پنجم با توجه به رأی بالایی که از مردم تهران اکتساب کرده هست وظیفه ها سنگینی را برعهده دارد و این در حالی هست که شهروندان تهرانی شورا این دوره را به رسمیت شناخته اند. یکی از وظیفه ها ما اصل ۲۷ قانون بنیادی هست و مساعدت کنیم این اصل اجرایی گردد و مردم بتوانند مطالبات خود را پیگیری کنند.»

شروع کار شورا

«»«شورای همگرایی اصولگرایان»، اسم مجموعه ای هست که اصولگرایان در سال ۹۳ برای حرکت منجسم تر جهت حضور در انتخابات مجلس دهم، شکل دادند. این مجموعه مدتی بعد از انتخابات مجلس در اسفندماه سال ۹۴ دچار انفعال و بی حرکتی گردید. این هفته روز دوشنبه ۱۸دی «سیدرضا تقوی» ریاست شورای همگرایی اصولگرایان از شروع فعالیت دو مرتبه این شورا و برپایی نشست ها هفتگی آن، هر ۱۵ روز یکبار اطلاع داد.

تقوی در همین باره اظهار کرد: «جلسات هسته مرکزی شورای همگرایی اصولگرایان، تشکیل شده از ۴۰ الی ۵۰ نفر از کسانی که همیشه همراه جامعه روحانیت مبارز بوده اند، هر ۱۵ روز یک بار در دفتر مرکزی جامعه تشکیل می گردد.»

از مدعا تا حقیقت!

»روز سه شنبه ۱۹ دی ماه اولین کنگره تکریم آیت الله هاشمی رفسنجانی در سالن اجلاس سران برگزار گردید. جدای از حضور نیافتن حسن روحانی در این تکریم – با وجود دعوت رسمی و پذیرفتن به حضور – نکته دیگری که سروصدا به پا کرد، ادعای «اسحاق جهانگیری» در این سمینار مبنی بر مشارکت نکردن صداوسیما برای ترتیب دادن گفتگوی تلویزیونی وی با مردم بود.

جهانگیری که همه چیز از زمین لرزه کرمانشاه گرفته تا اعتراض مردم در مشهد را سیاسی کرد، حضور پیدانکردنش در تلویزیون را هم سیاسی جلوه داد و اظهار کرد: «صداوسیما باید در روش خود عوض شدن بدهد. صداوسیما نباید در انحصار یک گروه افراطی قرار بگیرد. با اینکه دوستان به من می اظهار کردند صحبت نکنم، من اظهار کردم می خواهم با مردم صحبت کنم. اینها(صداوسیما) آمادگی نداشتند و دستاویز مشکلات فنی را می آوردند. صداوسیما باید در اختیار همه گروه ها حتی گروه های معترض باشد.»

»همان روز، «علیرضا برازش» مدیر شبکه یک سیما در عکس العمل به ادعای جهانگیری اظهار کرد: «شنبه شب برنامه نگاه یک به درخواست آقای جهانگیری به او اختصاص پیدا نمود اما در آخرین ساعات معاون اول رییس جمهوری در برنامه حضور پیدا نکرد و ما وادار گردیدیم «نگاه یک» این هفته را از جدول پخش حذف کنیم.»

»برازش تاکید کرد: «سازمان صداوسیما همین امروز هم آماده هست در هر ساعت و طرحی که آقای معاون اول رییس جمهور بخواهد میزبان وی باشد.»

«»«امیرابراهیم رسولی» از فعالان عرصه رسانه، در یادداشتی در مورد پشت پرده ادعای جهانگیری درج کرد: «جهانگیری به جد از صداوسیما خواسته بود برای گفتگوی او همه ابزارها یک استودیو را به دفترش ببرند یعنی یک واحد سیار چهار دوربینه و یک اس ان جی با حدود ۶۰ نفر عوامل و کلی هزینه اما صدا و سیما تاکید کرد بر طبق پروتکل این کار منحصرا برای سران قوا انجام می گردد و آقای معاون اول باید در استودیوی سازمان حضور یابد.»

»رسولی در ادامه این نوشته تأکید کرد: «آقای معاون اول قبل از این دوبار خلاف پروتکل درخواست کرده بود و توانسته بود به عنوان تنها معاون اول رییس جمهور در دولت های متفاوت از این امکان بهره مند شده بود اما این بار رییس سازمان  صدا و سیما با جدیت در برابر این خواسته غیرعقلانی ایستاد و همه لوازم را در سازمان برایش مهیا کرد.»

کاهش اقبال عمومی

»برخی در روزهای اخیر ترجیح دادند، اعتراض های اخیر در کشور را در قالب های سیاسی تحلیل نمایند. در میانه این تحلیل ها، متضررشدن اصلاح طلبان از اعتراضات به سبب پشتیبانی شان از دولت مستقر، جایگاه مخصوصی داشت. در همین باره «روزنامه ابتکار» دیروز ۲۱ دی ماه گزارشی را با عنوان «ضرر مستقیم اصلاح طلبان؛ نفع غیرمستقیم اصولگرایان» منتشر نمود.

ابتکار درج کرد: «مردم ایران مشکلات خود را با مسئولین در میان گذاشتند و به خانه های خود بازگشتند اما این برگشت به معنای این نیست که مطالبات خود را فراموش کرده اند لکن بدین مفهوم هست که اگر دولت و مجلس به این مسائل بی توجه باشند ما درآینده با چالش بزرگ تری رو به رو خواهیم گردید. باتوجه به اینکه انتخابات ۹۸ و ۱۴۰۰ را پیش رو داریم، باید به علت دارا باشیم که یاس و ناامیدی موجود در جامعه در انتخابات آتی هم خود را نشان خواهد داد.»

»این روزنامه اصلاح طلب با اشاره به «نقش پُر رنگ» اصلاح طلبان در برتری حسن روحانی در انتخابات ریاست جمهوری ۹۶ تاکید کرد: «بخش عمده ای از اعتراض های مردم نیز متمرکز به همین گروه هست. با این اوصاف، در صورت استمرار ناخشنودی ها این جریان اصلاحات هست که متحمل خسارت های بزرگی خواهد داشت و یکی از تبعات آن هم کاهش اقبال عمومی آنان در انتخابات آتی می باشد.»


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=82967

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.