تاریخ ارسال : ۲۹ اسفند ۱۳۹۶ ساعت : ۱۲:۱۸ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

دوکوهه و سرداری که اسمش جاوید گردید

به گزارش شلمچه نیوز به نقل از خبرنگار حوزه  دفاعی امنیتی گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان؛ پادگان دوکوهه قدمگاه عاشقان ۸ سال دفاع مقدس هست. قدم به قدم این پادگان مطهر هست. گوش خود را که بر روی دیوار ساختمان های دوکوهه می گذاری، گویا نوای رزمندگان دوئل مقدس ۸ ساله را در مناجات با خدا و زیارت سالار شهیدان(ع) می شنوی؛ پادگان دوکوهه در ۷ کیلومتری شمال شرق اندیمشک و ۱۶۰ کیلومتری شهر اهواز قرار دارد. این پادگان پیش از انقلاب در اختیار ارتش بود، اما پس از انقلاب اسلامی و آغاز جنگ با رژیم بعث، به سبب افزایش گردان ها و تیپ های سپاه پاسداران انقلاب اسلامی این پادگان به اختیار سپاه در آمد. در آن زمان پیش از عملیات فتح المبین، پادگان دوکوهه برای نخستین بار به سبب موقیعت استراتژیک به عنوان عقبه نیروها مورد توجه مسئولین نظام  قرار گرفت.    بدین ترتیب تیپ‌های هفت ولی عصر(عج)، تیپ۱۴ امام حسین(ع)، تیپ تازه ایجاد محمد رسول الله (ص) و چند روز بعد تیپ‌های۱۷ شهر قم و هشت نجف اشرف در آن مستقر گردیدند.

حاج احمد متوسلیان و داستان تلخ فالانژها

سالانه زوار زیادی از جای جای ایران برای مرور برخاطرات مردان بی مدعا تحت عنوان راهیان نور پا به خاک مقدس منطقه های جنگی جنوب کشور می گذارند. شاید بتوان پادگان دوکوهه را به عنوان بزرگ ترین محل ساکن کردن زیارت کنندگان منطقه های جنگی اسم ببریم. هر کسی وارد این پادگان می گردد، در دم بوی شهیدانی چون حاج احمد متوسلیان، حاج ابراهیم همت، حاج احمد کاظمی، حاج حسین خرازی، مهدی زین الدین، رضا دستواره، عباس کریمی و رضا چراغی وی را مست می کند. روزی این فرماندهان ستاره های درخشان دوکوهه شمرده می گردیدند.

حوزه دفاعی امنیتی گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان می خواهد  علاوه بر این که مروری بر زندگی این فرماندهان شهید والا مقام دو کوهه داشته باشد، یاد و خاطره این شهیدان را زنده نگه دارد و نسل جدید را با اسطوره های هشت سال دفاع مقدس آشنا کند. در این گزارش به یاد رزمنده جاویدالاثری می پردازیم که اسم دوکوهه با یاد این ایثارگر والامرتبه عجین شده هست؛ سردار جاویدالاثر “حاج احمد متوسلیان”.

حاج احمد متوسلیان و داستان تلخ فالانژها

حاج احمد

در این گزارش به یاد رزمنده جاویدالاثری می پردازیم که اسم دوکوهه با یاد این ایثارگر والامرتبه عجین شده هست؛ سردار جاویدالاثر “حاج احمد متوسلیان”. حاج احمد متوسلیان (یزدی) متولد ۱۳۳۲ از یک خانواده یزدی در جنوب تهران هست. او از همان دوره کودکی بسیار فعال بود. متوسلیان موفق شد در سال ۱۳۵۱ دیپلم خود را از هنرستان صنعتی اخذ کند. حاج احمد پس از انتهاء تحصیلات خود در دوره دیپلم عازم خدمت سربازی گردید.

وی در شیراز دوره تخصصی تانک را گذراند و پس از آن به سرپل ذهاب رفت. در دوران انقلاب اسلامی حاج احمد متوسلیان سرباز بود، اما از مقابله دست برنداشت، با فعالیت های سیاسی مذهبی خود بر علیه رژیم پهلوی مخالفت خود را با آنان بیان می کرد. پس از انتهاء دوره سربازی احمد در یک شرکت صنعتی خصوصی استخدام گردید. پس از مدتی به خرم آباد انتقال یافت. حاج احمد در خرم آباد نیز بر طبق اعتقاداتی که داشت مقابله بر علیه رژیم ظلم شاهی را دامه داد، تا این که ساواک وی را دستگیر و به زندان فلک الافلاک جابه جا کرد.

حاج احمد متوسلیان و داستان تلخ فالانژها

متوسلیان ۵ ماه در سلول انفرادی محبوس بود، اما پس از آزاد گردیدن به تهران آمد. وی عهده دار ساماندهی و سازگاری تظاهرات مردم در جنوب شهر بود.

با برتری انقلاب اسلامی وظیفه هدایت کمیته محل خود را داشت و با تشکیل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، متوسلیان با ملحق شدن به آن مشغول ساماندهی نیروها گردید. پس از آغاز قائله کردستان، حاج احمد متوسلیان در اسفند ماه ۱۳۵۷ عازم بوکان گردید. حاج احمد با تلاش های زیادی که در بوکان انجام داد، حضور نیروهای انقلاب را در این شهرستان تثبیت کرد. وی به محض پاکسازی بوکان از نیروهای آشوبگر به سقز و بانه رفت. پس از آن راهی سنندج گردید. موفقیت های حاج احمد متوسلیان در شهرستان های کردستان، فرماندهان سپاه پاسداران را مجاب کرد تا پاکسازی جاده پاوه – کرمانشاه از نیروهای فتنه‌گر را به وی بدهند.

وقتی متوسلیان موفق به رها سازی جاده گردید، به عنوان فرمانده سپاه پاسداران پاوه نائل شد. همچنین حاج احمد توانسته بود مریوان را از چنگ نیروهای کرد در بیاورد، همین امر موجب گردید او فرمانده سپاه مریوان گردد.

گفتنی هست سال ۱۳۵۶ حاج احمد متوسلیان موفق به قبول شدن در رشته الکترونیک دانشگاه علم و صنعت نیز شده بود، ولی بخاطر دفاع از انقلاب اسلامی و میهن در دانشگاه حاضر نشد. با آغاز جنگ بین ایران و رژیم بعث، احمد متوسلیان عملیاتی را تحت عنوان محمد رسول الله(ص) از دو کانون پاوه و مریوان با معیت شهید محمد ابراهیم همت رهبری کرد. همین اتفاق موجب تشکیل تیپ ۲۷ محمد رسول الله گردید. احمد سال ۶۰ به مکه رفت و حاجی گردید.

حاج احمد متوسلیان و داستان تلخ فالانژها

وی پس از انجام مناسک حج همراه شهید بروجردی به پادگان دوکوهه رفت تا راهی جبهه های جنوب گردد. یکی از عاملان آزادسازی خرمشهر انجام عملیات الی بیت المقدس بود که به فرماندهی حاج احمد متوسلیان در منطقه دارخوین به سمت جاده اهواز – خرمشهر آغاز گردید.   

این عملیات عامل با اهمیت و مؤثر آزادسازی خرمشهر بود.   حاج احمد متوسلیان پس از موفقیت های زیاد در سرکوب نیروهای کومله در غرب کشور و جنگ بر علیه رژیم بعث در جبهه های جنوب کشور، در پی بعضی از سیاست‌ها برای کمک‌رسانی به مردم لبنان در جنگ با رژیم اشغال گر صهیونیست به سوریه رفت.

متوسلیان از سوریه به جنوب لبنان رفت، اما آنجا همراه کاردار ایران در لبنان توسط فالانژها متوقف گردید و نیروهای اسرائیلی آنان را ربودند. چندی بعد خبرها بیانگر از آن بود که نیروهای صهیونیست تیم ایرانی را پس از ربودن به شهادت رساندند.

حاج احمد متوسلیان و داستان تلخ فالانژها

مکررا از زبان مسئولین جمهوری اسلامی ایران و حزب الله لبنان شنیده ایم که حاج احمد متوسلیان در زندان های اسرائیل حبس هست و گزارش های رژیم اسرائیلی مبنی بر شهادت حاج احمد کذب بوده هست. 

سال گذشته نیز وزیر دفاع جمهوری اسلامی ایران طبق گفته های یک یونانی که تازه از زندان های اسرائیل آزاد شده بود اعلام نمود:  تیم ۴ نفره ایرانی در زندان های رژیم اسرائیلی دیده شده اند.  مطلبی که در انتهاء می ماند این هست که اگر حاج احمد متوسلیان شهید شده، انشالله در آن دنیا شفاعتمان کند، اما اگر زنده هست و در زندان های رژیم اسرائیلی حضور دارد هرچه زودتر آزاد گردد و به کشوری که از رشادت های خود و خون همرزمانش پابرجا هست برگردد.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=92607

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.