تاریخ ارسال : ۲۸ اسفند ۱۳۹۶ ساعت : ۰۹:۰۵ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

دو برادر؛ موضوع جالبِ سپهر سیاسی ایران

روزنامه آفتاب یزد درج کرد: دو برادر با افکاری بشدت متضاد به سوژه‌ای جالب درسپهر سیاسی ایران بدل شده‌اند. اخوان زیبا کلام به زعم بعضی وصف حال غریب و بازتابی از مجادلات سیاسی بی انتهاء امروز ما در کشور می باشند.

صادق و سعید هر دو مدرک دکتری خود را از کشور انگلیس اخذ کردند، سعید از دانشگاه لیدز و صادق از برافورد. صادق تکثرگرا و به گفته خودش «لیبرال» و سعید درست در نقطه‌ مقابل او است. صادق را همه می شناسند، او با موضع های صریح و شفافش و علاوه بر این مناظره‌های تلویزیونی و دانشگاهی‌اش بر پژواک اسمش افزوده است. اخیراً صادق زیبا کلام به ۱۸ ماه زندان و دو سال محرومیت فعالیت مطبوعاتی محکوم شده است. سعید زیباکلام بالعکس صادق مدتی را در پست های  دولتی حضور داشت، کارمند ارشد وزارت امور  خارجه و مدیریت در صدا و سیما من جمله سوابق کاری او است.

دو برادر؛ موضوع جالب درسپهر سیاسی ایران

سعید از هواداران محمود احمدی نژاد ریاست جمهور سابق شمرده می‌گردد. او در سال ۸۸ در دفاع از کارکرد دولت احمدی‌نژاد اظهار کرد: «گمان نمی‌کنم هیچ ناظر منصفی بتواند انکار کند که وزارت کشور ظرف چندین دیروز انواع رفتارها و اشارات بیانگر از مذاکره‌پذیری و مصالحه‌پذیری را از خود بروز داده‌ است» او که در کانال تلگرامی اش در کنار تصویر علی مطهری نوشته است «حامیان فساد را بشناسید»، از آنکه وی به طرح بازپس‌گیری اموال مسئولان رای نداده سخت برآشفته شده است. ادبیات او همرنگ ادبیات احمدی‌نژادی‌ها است. وی در کنار تصویر یک کودک کار متن اثرگذاری نوشته است و در آن آورده است: «بار کاخ‌های جدید “دربار زر و زور و تزویرِ” وی در کنار تصویر یک کودک کار متن اثرگذاری نوشته است و در آن آورده است: «بار کاخ‌های جدید “دربار زر و زور و تزویرِ” مقام های شیفته خدمت، همان # نجومی‌بگیران، همان پورشه‌سواران، همان پرادوسواران، همان مدافعان و توجیه‌کنندگان وضعیت فجیع موجود، همان ویژه‌خواران غارتگر، بر دوش نحیف و شکننده تو است.» » اما همین شخص در گفتگویی معروف می گوید :« احمدی‌نژاد در دوسال آخر دولت دهم رییس‌جمهور نبود.

به دولت بودجه نمی‌دادند و مصوباتش را  رد می‌کردند.» » او هرگز جواب این سؤال را نداد که  چه طور شخص فرد محوری مثل احمدی نژاد در دو سال آخر ریاست جمهور نبود و یا آنکه در حالی که دولت خود کلید دار خزانه و بودجه است، چه کسی به دولت بودجه نداد. ( (دولت خود بودجه می دهد)». صادق زیبا کلام در گفتگویی در تعریف ارتباطش با برادرش می‌گــــوید: «…. البته این را بگویم که من، چون انسان لیبرال‌تری  هستم، خیلی اهتمام کرده‌ام که این اختلافات را نادیده بگیرم و در اکثریت قریب به اتفاق موارد، من مثل برادر کوچک‌تر مشی کرده‌ام و احترام  نگه داشته‌ام. به طور مثال در اعیاد با برادرم ارتباط گرفته‌ام و  به دیدن او رفته‌ام…… اگر من ارتباط نگیرم، دیگر هیچ رابطه ای بین ما نخواهد بود (او زنگ نمی‌زند). من البته این کار را به دو سبب انجام می‌دهم، یکی به احترام روح پدرم، چون اعتقاد دارم که روح مرده آگاه است و پدر مرحومم از قطع رابطه فرزندانش رنج می‌برد.

من شدیدا اعتقاد دارم پدرم از رابطه من و برادرم آگاه است. سبب دوم و مهم‌تر من برای محافظت این ارتباط، مادرم است. اگر روزی روزگاری، خدای نکرده، مادرم در این دنیا نباشد، دیگر خیلی خودم را موظف نمی‌دانم که در مقابل برادر کوچکترم اظهار کوچکی بکنم. من می‌دانم مادرم از این که بین دو پسر بزرگترش پسرانی که هر دو هم تحصیلکرده و استاد دانشگاه می باشند، به سبب مسئله های سیاسی رابطه‌ای نباشد، رنج می‌برد. برای این که مادرم چنین رنجی دوئل، من همیشه پیشقدم می‌شوم و با برادرم ارتباط می‌گیرم.». سعید ۸ سال از صادق کوچکتر است . بعد از محکومیت صادق زیباکلام، زیادی من جمله رادیکال ترین چهره های اصول گرا ،اهتمام کردند از سر خیــرخواهی، ریــشی گرو  بگذارند و درصدد شفاعتش بر آیند . یامین پور مجری معروف شبکه افق من جمله این اشخاص بود.

سیدعبدالجواد موسوی، روزنامه‌نگار در اینباره در درج کرد: «تا به حال پیشینه نداشته در مقابل حکم محکومیت کسی اینقدر جناح‌ها و گروه‌های متفاوت با یکدیگر همدل و همسخن گردند. صادق زیباکلام علی رغم همه موضع های ساختار شکنانه اش همین است که است. فردا روزی اگر به وی اتهام جاسوسی و میهن فروشی ببندند هیچ کس باور نخواهد کرد. همه قبول کنندگان و مخالفان صادق زیباکلام در صدق و صفای او تردید ندارند.

« مالک این قلم با وی یک بار نزاع قلمی تندی داشته و چند باری هم در رد و انکار او یادداشت هایی نوشته اما هیچ کدام اینها موجب نشده تا از لطف آقای زیباکلام در حق این بنده کم ترین کم گردد. «به حسن خلق توان کرد صید اهل نظر  به دام و دانه نگیرند مرغ دانا را» همین حسن خلق جناب زیباکلام موجب شده تا در این سال ها هرجا که تریبونی یا نشریه ای در اختیار داشته ام از وی خواسته ام با ما مشارکت کند. دیگر اینکه ندیده ام اختلاف نظر او با دیگران وی را به سمت بی اخلاقی سوق دهد. با حسین الله کرم مکررا و مکررا مناظره های تندی داشته اما پشت سر او نماز هم خوانده. زیادی از اصولگرایان را از حیث سیاسی مطلقا نپذیرفته است اما نشنیده ام چیزی غیراخلاقی در مورد آنان بگوید یا مشابه بعضی از مخالفانش بی پروا آنان را به هرچیزی متهم کند. زیباکلام نه کار تشکیلاتی کرده و نه با خارج نشینان در ارتباط بوده. تنها سخن زده و نوشته. شاید زیادی از ما با زیادی از موضع های او مشکل داشته باشیم- چنانکه خود من هربار وی در مورد سرنگونی هواپیمای ایرباس ایران حرف  می زند متشنج می شوم- اما نمی‌توانیم نگاه کنیم کسی مثل او زندانی گردد.

این اقدام هیچ فایده ای  جز بردن عرض خود و دادن زحمت به دیگران  به دنبال ندارد. اگر مقصود از زندانی کردن همین است در زندانی کردن وی لحظه ای درنگ نفرمایید اما اگر قصد و غرض دیگری در میان است کمی تامل بفرمایید. » منحصرا کمی. » حال با توجه به این احوال اتفاق جالبی پیش آمده است .

طبق معمول وقتی یکی از اشخاص خانواده محکوم می گردد، نزدیکان از سر غلیان احساس و دلسوزی نخستین کسانی می باشند که درصدد یاری و شفاعتش برمی‌آیند، اما در این میان سعید زیبا کلام حاضر نشد تا بالعکس زیادی در پشتیبانی ظاهری از برادرش بیانیه‌ای کوتاه بدهد و یا مصاحبه‌ای بنماید. همین شخص اما در دفاع از احمدی‌نژادی‌ها که به گناه فساد مالی محکوم شده بسیار پر هیجان ظاهر گردیده است. او که از اقطاب تشکلی نامیده شده به دانشجوهای عدالت خواه است در دفاع از جریان احمدی نژادی تا حد نامه نگاری به سران قوا نیز پیش رفته، اما همین شخص حاضر نشده تا در دفاع از برادرش همان عمل را انجام دهد. بدبینی اصلاح طلبان در شک و تردیدشان نسبت به مدعای آزادی خواهی جریان احمدی‌نژادی‌ها بر گذشته و منطق استوار است. 


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=92405

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.