تاریخ ارسال : ۱۵ تیر ۱۳۹۶ ساعت : ۱۶:۴۹ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

دو فیلم و نقش منفی ارامنه و مسیحیت

به گزارش شلمچه نیوز به نقل از باشگاه خبرنگاران پویا، سیامانتو بارسقیاس، منتقد سینما، درباره نقش منفی ارامنه در دو فیلم اکسیدان و مادر قلب اتمی یادداشت انتقادی نگاشته است که به شرح زیر است:

قاچاقچی فیلم اکسیدان برای دریافت ویزای شخصیت اصلی، پیشنهاد تغییر دین از مسلمانی به مسیحیت را می‌کند و دو شخصیت به کلیسای کاتولیک رفته و لباس کشیش را می‌دزدند، بعد از اتفاقاتی کشیش حاضر می‌شود جواد عزتی را تعلیم داده و به او حکم تاییدیه بدهد تا به عنوان کشیش ویزای پناهندگی در انگلیس بگیرد. طی این آموزش‌ها موارد زیر را مشاهده می‌کنیم:

برای تعمیر سنگ‌های قبرستان صلیب را شبیه حضرت عیسی بر دوش می‌گیرند.شخص مسیحی برای ازدواج پیش کشیش می‌آید، می‌پرسد برای ازدواج با مسلمان تغییر دین از نظر مسیحیت ایرادی ندارد که کشیش اعلام می‌کند نه ایرادی ندارد.در ساندویچی آندره بعد از گرفتن ساندوچ پرسیده می‌شود ساندویچ حلال است یا نه و بدون اینکه به ساندویچ لب بزنند از مغازه خارج می‌شوند.در سکانس تغییر دین حتی کشیش با شخص مسیحی که می‌خواهد دین را عوض کند همراهی می‌کند که این شخصیت کشیش را جریحه‌دار می‌کند.

جناب اقای حامد محمدی کارکردان محترم فیلم به کجا چنین شتابان مگر ما ارامنه چه هیزم تری به شما فروخته‌ایم که اینگونه رفتار می‌کنید؟ مگر چه کار خلاف عرفی انجام داده‌ایم که باز مهر نجس بودن را به پیشانی ارامنه زدید؟ مگر غیر از این بوده که در هرجا آباد کردنی بوده ارامنه به نوبه خود انجام وظیفه کردند؟ خواهشا کمی تفکر بفرمایید و تحقیق!

اما در فیلم مادر قلب اتمی شخصیت «آرینه» با بازی ترانه علیدوستی، از اهالی کلیسا بوده و در گروه کر کلیسا خوانندگی کرده و پدر او کشیش کلیسا است و مادر و برادرش در کلیسا نوازندگی می‌کنند. در این فیلم دختران ارمنی را عرق خور سواستفاده کننده از موقعیت مسیحی بودن (در سکانسی از فیلم که پلیس ارینه را به جرم تند رانندگی کردن توقیف می‌کند و می‌فهمد که عرق خورده است، آرینه می‌گوید: «مسیحی‌ام هااااااا…») لات و بی‌قید و بند معرفی کرده است.

این فیلم هیچ محتوایی ندارد و به طور زیرکانه‌ای دختران ارامنه را بد جلوه داده است؛ جناب آقای علی احمدزاده کارگردان محترم فیلم، در فیلم می‌گویید آرینه فرد مذهبی است. آیا شما آگاهید کسانی که به این شدت مذهبی هستند آهنگ‌های جاز و متال گوش نمی‌کنند؟ آیا آگاهی دارید که چنین افرادی دارای چهار چوب خاص خود هستند و به غیر از افراد کلیسای خود با هیچ کس طرح دوستی ندارند؟ دختران ارمنی نمونه بارز صداقت، پاکی، نجابت هستن و اهل خانواده که در هیچ جای دنیا نظیر آنها را پیدا نخواهید کرد، شما در فیلم خود این را ۱۸۰ درجه وارونه توصیف کرده‌اید.

سینمایی که شما در آن فعالیت می‌کنید، حاصل زحمات بنیانگذار آن مرحوم «آوانس اوگایانس» هست، آن زمان که سپنتا در هندوستان فیلم می‌ساخت، اوگایانس در ایران فیلم ساخت و مدرسه فیلم ابدع کرد. حال متاسفم برای شما که برای پر کردن کارنامه هنری خود از هر توهین و ناسزا گویی به ارامنه دریغ نکرده‌اید.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=55809

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.