تاریخ ارسال : ۲۵ آبان ۱۳۹۶ ساعت : ۲۳:۳۷ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

دکتر ولی پور بانوی فخّار فرهنگی در مازندران

بانوان علاوه بر نقشی که در خانواده به عنوان مادر و همسر دارند به عنوان یک فرهیخته فرهنگی نیز می‌توانند نقش مهمی در توسعه فرهنگی کشور داشته باشند که خوشبختانه این قشر در کشور ما در عرصه‌های مختلف توانسته نقش خود را به خوبی ایفا کند.

 

با اقتباس از بیانات مقام معظم رهبری که ارزش حضور بانوان مؤمن و متدین را در جامعه چنین به تصویر می‏کشند به تفسیر عملکرد یکی از بانوان فرهیخته مازندران خواهیم پرداخت؛ معظم له می فرمایند: «زن با نقاط قوّت زنانه‌ى خود ، که خداى متعال در وجود او به ودیعه گذاشته و مخصوص زن است- همراه با ایمان عمیق، همراه با استقرار ناشى از اتکاء به خداوند، و همراه با عفت و پاکدامنى- که فضاى پیرامون او را نورانیت مى‌بخشد- مى‌تواند در جامعه یک نقش استثنایىِ این‌گونه ایفا کند؛ هیچ مردى قادر به ایفاى چنین نقشى نیست. مثل کوه استوارى از ایمان، در عین حال مثل چشمه‌ى جوشانى از عاطفه و محبت و احساسات زنانه، تشنگان و محتاجان نوازش را از چشمه‌ى صبر و حوصله و عاطفه‌ى خود سیراب مى‌کند. انسان­ها در چنین آغوش پُربرکتى مى‌توانند تربیت شوند.

به گزارش شلمچه نیوز،  روزی که معاون امور کتابخانه های کشور در مراسم معارفه دکتر آرزو ولیپور ، این مدیر ارزشی در مازندران را بانوی علم وادب خطاب کرد اهالی فرهنگ و ادب و سایر اقشار که حتی شناخت نسبی از شخصیت وزین دکتر ولی پور داشته اند ، از این تعریف متعجب نشدند و آنرا لایق این بانوی فرهیخته می دانستند.

 

بی جهت نبود که معاون امور کتابخانه های کشور در مراسم معارفه دکتر ولی پور ، اینگونه وی را مورد تمجید قرار داد چرا که فعالیتهای گسترده در حوزه تبلیغ و ترویج کتابخوانی باعث گردید تا ما ثمرات ارزشمند ان را امسال در هفته ی کتاب مشاهده کنیم.

 

باید توجه داشت که امروزه حتی در پرتو گسترش روزمره فناوری های نوین ارتباطی و اطلاعاتی، توسعه فرهنگی هر کشوری در گروی اهمیت دادن به کتاب و افزایش نرخ سرانه کتابخوانی است؛ به طوری که با وجود گسترش نفوذ و اثرگذاری فناوری های نوین ارتباطی، کتاب هنوز هم، جایگاه مهمی در سبد فرهنگی جوامع ایفا میکند که این مهم با آغاز مسئولیت دکتر ولی پور ، شکلی جدی تر و سازمان یافته تر به خود گرفت.

 

در تصدیق این گزارش و در نگاهی گذر به عملکرد این بانوی فرهیخته در مسئولیت امور کتابخانه های مازندران ، افتتاح ۶ کتابخانه جدید، افزایش ۱۰ برابری اعتبار استانی از ۴۸۰ میلیون به حدود ۵ میلیارد ، ساماندهی بخش نابینایان استان، ایجاد خدمات رفاهی ویژه ی کتابداران استان در قالب طرح منزلت، ساماندهی فضای اداری ، تجهیز کردن کتابخانه های کم برخوردار، اجرای طرح های مطالعه با طعم تابستان-پاتوق زنان خانه دار-۴شنبه های کتابخونی-طرح شونیشت فرهنگی-سفیر کتاب- نذر کتاب- پیک دانایی کتاب یار طلایی توفیقات ارزشمندی است که برای دکتر ولی پور حاصل و ثمره آن را امروز ما در ارتقای سطح فرهنگی مردم و تأمین اوقات فراغت نسل های پایه و خانواده ها بسیار مشاهده کرده ایم.

 

دیدگاه بانوی اول کتابخوانی در مازندران نیز پیرامون این بحث ارزشمند است ؛ دکتر ولی پور معتقد است توسعه فرهنگ مطالعه و کتابخوانی، یک عزم همگانی را می‌طلبد ولی سهم دولت نیز بسیار مهم است. در اظهارات ایشان آمده در سال‌های اخیر، از طریق نهادهای دولتی، اقدامات مهمی در این خصوص صورت گرفته ، اما اقداماتی که ما با شتاب بیشتری دنبال کرده‌ایم، برگزاری نمایشگاه‌های کتاب درسطح ملی و استانی، اهدای جوایز ادبی و توجه به زیرساخت‌های لازم برای امر کتابخوانی بوده است.

 

خاستگاه مدیرکل امور کتابخانه های عمومی مازندران از مسئولین هم معقول و منطقی است ؛ وی تأکید دارد نهادهای دولتی و غیر دولتی، چون شهرداری‌ها، در اختصاص هرچه سریع تر بودجه نیم درصدی به کتابخانه‌های عمومی و تامین اعتبارات لازم جهت خرید کتاب و ایجاد فضای لازم کتابخانه‌ها، اقدام نمایند؛ از طرفی دولت باید بنیان‌های فرهنگی را در استان‌ مازندران تقویت تا به سطح مطلوب برسند زیرا توجه لازم به این مقوله سبب رسیدن جامعه به سطح ایده آل فرهنگی می شود و تسریع در روند احداث کتابخانه مرکزی استان مازندران انتظار بر حق وی از مسئولین ارشد کشوری است.

باید توجه داشت که در کنار انواع نشستهای کتابخوانی ، برگزاری جلسات نقد و بررسی کتاب، رونمایی و بسیاری از اقدامات مشابه ، از مجموعه تحت مدیریت دکتر ولی پور به عنوان یکی از دستگاههای برتر فرهنگی در سطح کشور ایجاد کرده است که امروز یکی از نقاط اتکای فرهنگی این دیار محسوب می شود.

 

شایان ذکر است رتبه ی برتر در انجمن کتابخانه های کشور، رتبه ی برتر در نخستین کنگره ی شعر کتاب کشور، کسب  بالاترین عدد منتخبین در همایش و آیین ملی هفته کتاب کشور ،انتخاب ۱۰ نفر برگزیده ملی از مازندران، افزایش ۲۰ درصدی عضویت کتابخانه ها، تولید برنامه های تلویزیونی در جهت ترویج فرهنگ مطالعه و پخش در شبهای زمستان بخشی از توفیقات ارزشمند مدیریتی دکتر ولی پور در مدت کوتاه مدیریت بر امور کتابخانه های مازندران بوده و بی شک امروز مسئولین امور کتابخانه های کشوری بر خود خواهند بالید که اصلح ترین گزینه را برای مسئولیت در این دیار برگزیدند.

 

گفتنی است پیشتر در سوابق خدمتی دکتر ولی پور مسئولیت هایی چون مشاور بانوان و مشاور جوان مدیرکل آموزش و پرورش ، اولین بانوی رییس  اداره آموزش و پرورش استان دیده می شود و این بانوی فرهیخته مازندران مدارج ترقی را با تدریس زبان انگلیسی پیش دانشگاهی و دبیرستان آغاز و پس از ریاست در دانشگاه فرهنگیان استان ، امروز یکی از موفق ترین مدیران کل کتابخانه های عمومی در کشور به شمار می رود.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=74732

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.