تاریخ ارسال : ۱۴ آذر ۱۳۹۶ ساعت : ۱۰:۰۵ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

ذینفعان از شوراهای سینمایی حذف گردند/ چروک های جامانده از یک نقش

خبرگزاری مهر-گروه هنر: فیلم سینمایی «انزوا» به کارگردانی مرتضی علی عباس میرزایی این ایام در گروه سینمایی «استقلال» اکران هست. ..

«

در قسمت اول این جلسه با ما همراه باشید:

*آ به دستاویز اکران این فیلم سینمایی با پیمان جعفری تامین کننده و امیرعلی دانایی بازیگر فیلم گفت و گو ای انجام دادیم که در قسمت اول این گپ و اظهار کرد در مورد اکران «انزوا»، اعتقاد تامین کننده به پشتیبانی از نسل جوان فیلمسازان و بهایی که لازم هست به تجربه گرایی فیلم اولی ها داد، انتخاب بازیگران و چگونگی حضور امیرعلی دانایی و رابطه ای که با نقش پرویز برقرار کرده هست، گفت وگو گردید. این اتفاق چقدر به فروش فیلم آسیب زد؟

پیمان جعفری: *آقای جعفری «انزوا» هم در جمع فیلم هایی جای گرفت که در تراکم اکران پاییزی به مطلوبی دیده نشد. این اتفاق چقدر به فروش فیلم آسیب زد؟ متاسفانه من پیشتر هم در فیلم «آآآدت نمی کنیم» این تجربه را داشتم که البته آن وقت به سبب اینکه تیزر فیلم کم اطلاع ما از شبکه GEM پخش شده بود وقفه ای سه روزه در نمایش فیلم به وجود آمد و موجب گردید خدشه بسیاری به فیلم بخورد.

امیرعلی دانایی: البته این تعطیلات به فیلم های دیگر نیز ضربه زد و بسیاری از دوستانی که پیش از ما فیلمشان روی پرده رفته بود، متضرر گردیدند که امید دارم شورای صنفی نمایش از این آثار پشتیبانی و مساعدت کند تا این فیلم ها بار دیگر راه بیفتند.

جعفری:

* اظهار می کنند در ۶ ماه دوم سال فیلم ها ۲ هفته سرگروه دارند از انجایی که فیلم های خودِ این دوستان در ۶ ماهه اول سال اکران می گردد.

جعفری: *پروسه مشارکت تان با مرتضی علی عباس میرزایی چگونه شکل گرفت؟ با دقت به پیشینه ای که در سینما دارید  به دیدگاه می آید علاقه مند به پشتیبانی از فیلم اولی ها و فیلمسازان جوان هستید. فیلمسازان جوان لازم هست دست کم ۲ یا ۳ فیلم بسازند تا روی فرایند فیلمسازی بیفتند و متوجه گردند اصلا شرایط فیلمسازی در ایران چه طور هست و بدانند که بیننده شناسی اصل زیاد ارزشمندی هست و اینکه فیلمنامه را به صحیحی بشناسند و متوجه جایگاه آن در یک فیلم باشند

به هرحال لازم هست نسل تازهی تربیت گردند و شرایط برای کار کردن و یاد گرفتنشان به وجود بیاید چون در چند سال آینده واقعا عده ای از فیلمسازان ما دیگر توان ندارند، فیلم بسازند کما اینکه در سال های قبل شاهد ساخته شدن فیلم های بدی از بعضی از کارگردان های قدیمی بودیم که انتظارش نمی رفت. فیلمسازان جوان لازم هست دست کم ۲ یا ۳ فیلم بسازند تا روی فرایند فیلمسازی بیفتند و متوجه گردند اصلا شرایط فیلمسازی در ایران چه طور هست و بدانند که بیننده شناسی اصل زیاد ارزشمندی هست و اینکه فیلمنامه را به صحیحی بشناسند و متوجه جایگاه آن در یک فیلم باشند این مسئله نشان می دهد که لازم هست یک نسل تازه از فیلمسازان وارد سینمای ما گردند اما این نسل تازه احتیاج به تربیت دارند و لازم هست یاد دریافت کنند چگونه فیلم بسازند و با قواعد آشنا گردند.

بر همین اساس این فیلمسازان جوان لازم هست دست کم ۲ یا ۳ فیلم بسازند تا روی فرایند فیلمسازی بیفتند و متوجه گردند اصلا شرایط فیلمسازی در ایران چه طور هست و بدانند که بیننده شناسی اصل زیاد ارزشمندی هست و اینکه فیلمنامه را به صحیحی بشناسند و متوجه جایگاه آن در یک فیلم باشند.

در طول این مدت عباس میرزایی روی فیلمنامه کار می کرد و نکته هایی را می درج کرد و بعد در مورد این مورد ها با یکدیگر گپ می زدیم. در بازنویسی که پس از این جریان انجام شد نبوی به ما اظهار کرد فیلمنامه خیلی مطلوب شده و توان دارید آن را کار کنید اما من عنوان کردم که تازه هم اکنون موتور ما داغ شده هست و تاکنون با فیلمنامه کار داریم که پس از ان فیلمنامه نزدیک به ۱۵ بار بازنویسی گردید. با مسرت عباس میرزایی حوصله و تحمل بسیاری داشت و به این نکته واقف بود برای اینکه کارش خوب تر گردد لازم هست روی فیلمنامه کار کند. من نیز معتقدم با اهمیت ترین خصوصیت که در فیلمسازی وجود دارد و مساعدت می کند تا یک اثر، مطلوب از کار در بیاید فیلمنامه هست.

*به عنوان تامین کننده چقدر از فیلم رضایت دارید؟

جعفری: مردم ما داستان را می شناسند و داستانگوهای مطلوبی هم می باشند و پس از دیدن هر فیلم نخستین کاری که می کنند داستان آن را برای بقیه تشریح می کنند پس ما با داستان گویا شایسته توان داریم مخاطب های را به دیدن فیلم ترغیب کنیم. من نباید از خارج شدنی فیلم متقاعد باشم لکن این مخاطب های می باشند که لازم هست فیلم را دوست دارا باشند. ما پیامی داشتیم که قصد داشتیم با این فیلم به آنان جابه جا کنیم که امید دارم از دیدن آن رضایت دارا باشند.

*مسلما هر تامین کننده و کارگردانی علاقه مند هست فیلمش از طریق مخاطب های دیده گردد اما پرسش من از این منظر مطرح گردید که شما بعنوان تامین کننده ای که با یک فیلم اولی کار کرده چقدر از خارج شدنی کار رضایت دارید و انتظاراتتان برآورده شده است؟

جعفری: حتما اگر از کار رضایت نداشتم، نمی گذاشتم فیلم اکران گردد و مانند بعضی از دوستان فیلم را کنار می گذاشتم.

فیلمسازان اول داعیه بالایی برای فیلم ساختن دارند و اهتمام و تلاششان را برای ساخت فیلمشان می کنند و مرتضی علی عباس میرزایی نیز واقعا همین گونه هست و همان طور هم دارد برای موفقیت فیلم کوشش می کند علاوه بر این امیرعلی دانایی و دوست دیگرمان فرشاد بیات نیز که بعنوان سرمایه گذار در کنار ما بود تمام تلاششان را می کنند که فیلم دیده گردد و من نیز معتقدم کارگردان تا ۹۰ درصد در ساخت فیلم موفق بوده هست.

هنگامی که ما تصمیم به تولید این پروژه گرفتیم قرار گردید در فیلممان قهرمان دارا باشیم و تلاشمان را هم کردیم تا فیلمی بسازیم که قهرمان و البته انتهاء بندی دارا باشد چون انتهاء نداشتن در فیلم ها برای بسیاری از فیلمسازان ما بصورت الگو در آمده هست ولی ما تصمیم گرفتیم یک انتهاء مطلوب دارا باشیم چون تفکر می کنم مردم ما در سینما به happy End احتیاج دارند چون امید اندک اندک دارد در جامعه در اثر فشارهای اقتصادی که به مردم وارد می گردد، از بین می رود و فیلمسازان لازم هست امید را در دل مردم زنده کنند. اگر امثال من به مساعدت فیلم اولی ها نیاییم کارها صحیح پیش نمی رود. اکنون تفکر کنید فیلمساز فیلم اولی با یک تامین کننده که فیلم اولش را تولید می کند، کار کند آن وقت تکلیف چیست چون هیچ کدام از این بازیگران را نمی شناسد و کار برایش سخت می گردد.

*« اعتماد کردن سخت هست و بازیگران هم به اندازه قدر کفایت فیلم بهشان ایده می گردد و توان دارند انتخاب کنند و بین یک کارگردان فیلم اولی و کسی که چند فیلم ساخته حتما به سراغ دومی می جریان پس ما وظیفه مان هست که از کارگردان های جوان پشتیبانی کنیم و من جوابم را در این کار گرفتم. شما بعنوان تامین کننده چقدر در انتخاب بازیگران نقش داشتید؟

جعفری:

*وضعیت اکران شهرستان ها چگونه بود؟

جعفری: چون اوائل اکران «انزوا» مصادف گردید با چند روز تعطیلی سینماها، فیلم در شهرستان ها شناخته نشد. سینمادارها در شهرستان به دنبال فیلمی می گردند که پرمخاطب باشد و آمار فروش فیلم ها برایشان ارزشمند هست که متاسفانه آمارهای خطایی از فروش این فیلم خارج آمده هست.اداره شوراها بصورت سامانه هیاتی زیاد نادرست هست چون وزارت ارشاد موظف هست برای هر مسئله ای من جمله نمایش، پروانه ساخت و پخش فیلم ها قانون بگذارد نه اینکه شورایی برای یک فیلم تصمیم بگیرد چون به این شکل همه فیلم ها و حتی آثار خود این دوستان نیز نابود می شود

دانایی: اداره شوراها بصورت سامانه هیاتی زیاد نادرست هست چون وزارت ارشاد موظف هست برای هر مسئله ای من جمله نمایش، پروانه ساخت و پخش فیلم ها قانون بگذارد نه اینکه شورایی برای یک فیلم تصمیم بگیرد چون به این شکل همه فیلم ها و حتی آثار خود این دوستان نیز نابود می گردد معتقدم اداره شوراها بصورت سامانه هیاتی زیاد نادرست هست چون وزارت ارشاد موظف هست برای هر مسئله ای من جمله نمایش، پروانه ساخت و پخش فیلم ها قانون بگذارد نه اینکه شورایی برای یک فیلم تصمیم بگیرد چون به این شکل همه فیلم ها و حتی آثار خود این دوستان نیز نابود می گردد.

جعفری:

*آ حضورتان در فیلم «انزوا» و کار با یک کارگردان فیلم اولی چگونه شکل گرفت؟

دانایی:

حضورتان در فیلم «انزوا» و کار با یک کارگردان فیلم اولی چگونه شکل گرفت؟ ورود من به حوزه بازیگری از تلویزیون بود اما نحوه ساخت سریال «کلاه پهلوی» اصلا تلویزیونی نبود چون آخرین پروژه تلویزیون بود که با نگاتیو و دوربین ۳۵ میلیمتری فیلمبرداری گردید.

 

کار کردن با کارگردان های بزرگ تجربه تعجب آوری به بازیگر می دهد که شاید در همان لحظه متوجهش نباشد اما هنگامی که با فیلم اولی ها کار می کند تازه متوجه می گردد چیزهایی که در آن فیلم ها یاد گرفته چقدر به او مساعدت می کند. پس از مشارکت با کارگران های شاخصه به این دستاورد آمدم که لازم هست با فیلم اولی ها و جوان ها هم مشارکت کنم و اینکه در چند سال موخر چند نفر از فیلم اولی ها موفقیت های چشمگیری نیز داشتند. ابتدا فیلم «آپاندیس» به من ایده گردید که فیلمنامه اش را دوست داشتم و در آن بازی کردم.

در آن فیلم با کارگردان «انزوا» آشنا گردیدم و پس از خواندن فیلمنامه قبول کردم که در آن بازی کنم. برای من هم «آپاندیس» و هم «انزوا» آثار متمایزی می باشند چون در سینما به دنبال این هستم که همیشه اقدامات متمایزی انجام دهم و تا کنون هیچ کدام از فیلم هایی را هم که بازی کردم به هم شبیه نبودند. کاراکتر پرویز در «انزوا» خیلی من را به خودش جذب کرد و فیلمنامه نیز برایم زیاد جذاب بود.

*

دانایی: *فیلم هایی که تا کنون در آنان بازی کردید همگی مربوط به فیلمسازان معروف و با تجربه ای بودند و شاید هر بازیگر دیگری هم به جای شما بازی می کرد زیر سایه اسم داریوش مهرجویی یا بهروز افخمی قرار می گرفت چون این کارگردان ها، فیلمسازانی می باشند که مخاطب های خودشان را دارند و بعضی از مردم به سبب اسم آنهاست که به دیدن فیلم هایشان می نشینند اما در فیلم «انزوا» حضور بازیگران از ارزش اسم کارگردان خیلی زیادتر هست و همین مسئله موجب می گردد تا بازیگران زیادتر به چشم بیایند. من تا دوماه پس از بازی دراین فیلم با خودم و این کاراکتر درگیری داشتم

* من تا دوماه پس از بازی دراین فیلم با خودم و این کاراکتر درگیری داشتم *سوژه فیلم «انزوا» از منظری توان دارد شباهت هایی به فیلم «به آهستگی» مازیار میری و حتی «محاکمه در خیابان» مسعود کیمیایی دارا باشد و فیلم هم از بسیاری حهت های خصوصیت های آثار کیمیایی را دارد.

دانایی:

من تا ۲ ماه پس از بازی در این فیلم با خودم و این کاراکتر درگیری داشتم، ۳۳ بار فیلمنامه را خواندم و آخرین بار در وقت فیلمبرداری آن را مطالعه و یادداشت برداری کردم تا ارتباطات حسی و راکوردهایم را محافظت کنم.

فیلمنامه را همیشه بصورت داستانی می خوانم تا خصوصیت های هر کاراکتر وارد وجودم گردد و در مورد پرویز فیلم «انزوا» اکثر از هر کاراکتر دیگری این مسئله را احساس کردم…


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=77688

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.