تاریخ ارسال : ۲۹ دی ۱۳۹۶ ساعت : ۱۰:۵۴ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

رئیسی برای انتخابات مجلس فعال می گردد

اعتمادآنلاین: ناصر ایمانی، تحلیلگر سیاسی اصولگرا معتقد هست سیدابراهیم رئیسی برای انتخابات مجلس آینده نامزد نمی توان اما جز کنشگران کلیدی می باشد. او علاوه بر این می گوید شاید اگر در انتخابات رئیس جمهوری اردیبهشت ماه رئیسی انصراف می داد و قالیباف می ماند رایی بالاتر از ۱۶ میلیون اکتساب می کرد.

تفضیل صحبت با ناصر ایمانی را در ادامه مطالعه می کنید:

*آقای رئیسی در انتخابات ۱۶ میلیون رای داشتند و این رای قابل ملاحظه بود و برای نخستین بار بود که اصولگرایان توانستند بر گزینه ای اجماع کنند؛ آیا وی توان دارد برای انتخابات مجلس هم کانون اجماع باشند؟

من گمان نمی کنم شخص آقای رئیسی تمایل دارا باشند برای انتخابات مجلس کاندید باشند. بعید می دانم این اتفاق افتد و وی قصد ندارند وارد مجلس گردند. انتخابات رئیس جمهوری مسئله دیگری بود. بعید هست وی بخواهد کاندیدای مجلس گردد. اما بحث دیگری هست و آن اینکه وی قصد دارند نقش سیاسی در اردوگاه اصولگرایان برای انتخابات مجلس بازی کنند؟ که به نظر می رسد این کار را بکنند. وی با توجه به پشتوانه رایی که دارند جز افرادی می باشند که در انتخابات مجلس تأثیر می کنند.

*با توجه به اتفاقاتی که در انتخابات رئیس جمهوری افتاد فکر می کنید وی هنوز مورد اجماع همه اصولگرایان در انتخابات مجلس باشند؟

برای انتخابات مجلس احتیاجی به اجماع نیست. در انتخابات رئیس جمهوری چون یک فرد قرار هست معرفی گردد باید نوعی اجماع صورت گیرد ولی برای انتخابات مجلس نیاز به اجماع در مورد وی نیست. در انتخابات مجلس شخصیت های مؤثر در اردوگاه اصولگرایی لیستی خواهند داد که جناب آقای رئیسی توان دارند یکی از امضاکنندگان آن فهرست باشد و آن را تایید کند در نتیجه تا این حد کافی هست و نیازی به اجماع نیست.

* *منظور این بود که فهرست وی فهرست قاطع اصولگرایان باشد.

قاعدتا اصولگرایان برای انتخابات مجلس سازوکاری خواهند داشت که آن سازوکار توان دارد همان جمنا باشد یا چیزی شبیه آن یا با تغییراتی همان جمنا می باشد. به طور مثال آقای رئیسی یا بعضی از شخصیت های متنفذ اصولگرا از آن فهرست پشتیبانی خواهند کرد و این کافی هست.

*با توجه به پشتوانه رایی که رئیسی در انتخابات ۹۶ داشت و با توجه به ناخشنودی هایی که امروز مردم از وضع اقتصادی و معیشتی خود دارند فکر می کنید آقای رئیسی برای انتخابات ۱۴۰۰ نامزد می گردند و همچنان توان دارند گزینه اصولگرایان باشند؟

صحبت کردن در این مورد بسیار زود هست. واقعا در سه سال آینده رخدادهای بسیاری امکان دارد در صحنه سیاسی کشور بیفتد که طبق آن رخدادهای شاید صلاح نباشد وی به عرصه انتخابات وارد گردند یا ممکن هم هست که صلاح باشد وارد عرصه رقابت ها گردد. به نظر من حالا اظهارنظر کردن برای انتخابات رئیس جمهوری بسیار زود هست. ولی به هر حال وی توان دارد یکی از گزینه های مطرح اصولگرایان باشد؛ در کنار ۷ یا ۸ نفر دیگری که توان دارند گزینه باشند. اما صحبت کردن در مورد اینکه وی تصمیم دارند یا نه بسیار زود هست.

*نکته ای که وجود دارد این هست که قالیباف و محسن رضایی چندین دوره کاندیداهای اصولگرایان در انتخابات بودند؛ آیا این اتفاق برای آقای رئیسی هم توان دارد تکرار گردد؟

*از این جهت پرسیدم که این دو گزینه وقتی در دور اول مردم به آنان اقبال نداشتند در دوره های بعد شانسشان کمتر گردید.

* این شرایط برای رئیسی فرق می کند؟البته من با این فرمایش شما قبول کننده نیستم چون مشخص نیست که وجهه آقای قالیباف پایین رفته باشد. این شرایط برای رئیسی فرق می کند؟

چون وی در انتخابات حضور پیدا نکرد که نگاه کنیم چقدر رای می آورد. رای آقای قالیباف تا روزهای منتهی به انتخابات طبق نظرسنجی ها رای تقریبا قابل قبولی بود یعنی اگر در انتخابات گذشته آقای رئیسی انصراف می داد و آقای قالبیاف می ماند شاید وی حتی زیادتر از ۱۶ میلیون رای می آورد در نتیجه چون وی وارد نشد نمی توان قضاوت کرد که نسبت به چهار پارسال رایشان افول کرده بود. صحبت کردن برای سه سال و نیم آینده صحبت تماما بی نتیجه هست چون امکان دارد خیلی اتفاق ها بیفتد.

*به هر حال وی در سال ۹۲ دو مرتبه نامزد گردیدند و آقای رضایی هم همین وضع را داشتند؛ سوالم این هست که آیا شرایط آقای رئیسی با این دو گزینه تفاوت دارد؟


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=83862

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.