تاریخ ارسال : ۲۶ فروردین ۱۳۹۷ ساعت : ۰۸:۲۳ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

رئیسی کجای سیاست ایران قرار دارد؟

روزنامه شرق درج کرد: هم‌زمان با سالگرد ثبت‌نام ابراهیم رئیسی در انتخابات ریاست‌جمهوری، ویدئویی از او در فضای مجازی باز‌نشر شده هست. تولیت آستان قدس رضوی و داماد احمد علم‌الهدی، امام‌جمعه مشهد، در این ویدئو می‌گوید اطلاعات زیادی از حسن روحانی و اسحاق جهانگیری دارد و این اطلاعات نیز به وسیله مسئولیت‌هایی هست که داشته هست.

این فیلم نخستین‌بار ٢٨ اردیبهشت ٩۶ یعنی یک‌ ماه و سه روز بعد از ثبت‌نام او در انتخابات – و یک روز مانده به رأی‌گیری- منتشز شد. او از وضعیت مناظره‌ها و بیش ‌از همه اطلاعاتی که در مورد گذشته او منتشر یا از زبان نامزدهای انتخابات به‌ویژه حسن روحانی بیان می‌شد، شاکی بود. این گذشته رئیسی، دقیقا همان مسئولیت‌هایی بود که خودش در این ویدئو به آن اشاره کرده و بیان کرد: «می‌دانید لابد که من مسئولیت‌هایی داشتم که اطلاعات شخصی‌ای از اشخاص بسیار ‌زیادی دارم. من‌جمله آقای روحانی و آقای جهانگیری. ک کمیته جنگ روانی درست کرده‌اند.

آنچه رئیسی از آن گلایه داشت، البته چندان هم به روزهای انتخابات ذی ربط نبود. این نامزد ریاست‌جمهوری، چندان خوش‌اقبال نبود. ۱۸ ۱۸ اردیبهشت ٩۶، حسن روحانی در جریان سخنرانی خود بمناسبت بازنمایی راه‌آهن در همدان، بدون ذکر اسم، به حریفان انتخاباتی خود به‌سختی تاخت.

او با اهتمام بر اینکه ملت ما در انتخابات ۹۲ اعلام نمود «راه حصر و انزوای ایران را نمی‌پذیرد» و یک ‌بار دیگر هم در اسفند ۹۴ اعلام نمود «مسیرش مسیر آزادی است»، شاید از همین ‌رو بود که حامی های رئیسی یک روز بعد از انتخابات در این شیپور دمیدند که شکست آنان با توجه به آنچه که بداخلاقی حسن روحانی می‌خوانند، عین برد هست. حسین شریعتمداری، مدیرمسئول روزنامه کیهان، در یادداشتی بعد از اعلام نتایج، ١۶ میلیون رأی رئیسی را برابر با ٣٠ میلیون رأی دانست! حامی های رئیسی نیز رأی وی را سرمایه‌ای برای آینده جریان نامیده شده به «نیروهای انقلاب» می‌دانند.

خود ابراهیم رئیسی نیز در اطلاعیه بعد از ناکامی در انتخابات درج کرد: «رأی قریب به ۱۶ میلیون ایرانی خواهان تغییر، سرمایه‌ای با اهمیت و پشتوانه‌ای شگرف هست که به‌هیچ‌وجه نمی‌توان آن را در عرصه سیاسی و تصمیم‌گیری کلان کشور نادیده گرفت». برخی تحلیلگران اعتقاد داشت این بیانیه مسیر سیاست‌ورزی رئیسی را مشخص کرده هست؛ تاجایی‌که او می خواهد به‌عنوان یک سیاست‌مدار به فعالیت خود دنبال کند.

این در حالی هست که ابراهیم رئیسی تا پیش از انتخابات ٩۶ بیشتر به‌عنوان یک چهره با پیشینه قضائی – و نه لزوما سیاسی – آن‌هم نه چندان معروف معروف بود؛ اما کنش سیاسی یک‌ساله او دقیقا نمایش داد که تولیت آستان قدس اصرار بر عرضه و محافظت یک چهره سیاسی از خود دارد. رئیسی از طرف دیگر بر ملاقات‌های سیاسی‌اش به‌ویژه با طرف‌های خارجی و متحدین استراتژیک ایران اضافه کرد تا همچنان نشان دهد بر محافظت این چهره سیاسی و حتی فراتر از آن، بازنمایی دیپلماتیک از خود تأکید دارد؛ از دیدار با نماینده پوتین در همان روزهای انتخابات تا سیدحسن نصرالله در بهمن و دیدار همین دو روز پیش با سفیر نروژ که به مشهد عزیمت کرده بود.

فعالیت‌های تولیت آستان قدس

تولیت آستان قدس بهمن ٩۶ ابتدا به سوریه رفت و پس از ان به لبنان عزیمت کرد؛ سفرهایی که ابعاد و اغراض آن ‌چندان روشن نبود و خبر ها جزئیات آن کمتر منتشر گردیده هست. از دیدار رئیسی با سیدحسن نصرالله نیز جزئیاتی منتشر نشد. او در اوائل این عزیمت، با استقبال نماینده ولی فقیه در سوریه و نماینده ولی فقیه در سپاه قدس، وارد فرودگاه دمشق گردید. محمدصادق جوادی‌حصار، فعال سیاسی در مشهد، همان زمان در مورد این عزیمت به فرارو بیان کرد: «ما می‌توانیم تحلیل نماییم که این عزیمت می‌تواند چه ابعادی داشته باشد یا اینکه چه رمز‌و‌راز‌هایی دارد؛ اما اینها حوزه گمانه‌زنی است». او بیان کرد: «از منظر حاکمیتی و اینکه بگوییم آقای رئیسی مأموریت ویژه‌ای در این عزیمت داشته هست، من نمی‌توانم و نمی‌خواهم جایی برای این تحلیل باز کنم. وی از موضع یک کاندیدای ریاست‌جمهوری که دومین رأی انتخابات را به دست آورده و بخشی از رجال سیاسی ایران هست، به این عزیمت رفته و طبیعی هم هست». رئیسی مکررا در صداوسیما حضور یافته و در مورد عملکرد آستان قدس رضوی گزارش داده هست.

رسانه‌های اصولگرا هم در این یک سال تمرکز زیادی بر پوشش‌دهی خبر ها و عملکرد آستان قدس رضوی با دیدگاه خوب داشتند و به ویژه سعی در برجسته‌سازی آن بخش از عملکرد آستان قدس داشته‌اند که در راستای محرومیت‌زدایی بوده هست. در مجادله‌ای هم که بین علی مطهری و آستان قدس بر سر چرایی پرداخت‌نکردن مالیات از سوی این نهاد عظیم اقتصادی انجام شد، آستان قدس بیان کرد که آنچه را باید تحت‌عنوان مالیات پرداخت می‌کرده، رأسا در راستای محرومیت‌زدایی هزینه کرده هست. 


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=95985

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.