تاریخ ارسال : ۲۰ مهر ۱۳۹۶ ساعت : ۰۰:۳۱ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

رئیس‌جمهور امریکا امروز می‌خواهد درباره برجام با مردم ایران سخن بگوید

رئیس‌جمهور امریکا امروز همزمان با چالش‌ آی‌کیو با وزیر خارجه‌اش که ترامپ را «کودن» نامیده است و چالش بانوی اولی «ایوانا» و «ملانیا» – زنان سابق و فعلی‌اش – می‌خواهد درباره چالش برجام هم با مردم ایران صحبت کند.

به گزارش شلمچه نیوز، جوان آنلاین نوشت:  او با وزیر خارجه‌اش یک چالش دیگر هم درباره شیوه برخورد با برجام دارد. تیلرسون از حفظ برجام سخن می‌گوید و ترامپ ظاهراً چیزی غیر از آن را دنبال می‌کند. از طرفی هیلاری کلینتون رقیب ترامپ در انتخابات امریکا دیروز او را خطرناک‌ترین رئیس‌جمهور تاریخ امریکا توصیف کرد. ترامپ با «کیم اون» رهبر کره شمالی هم هر روز بگومگویی دارد. در ایران عده‌ای ترامپ را یک دیوانه احمق می‌دانند که آرزوهای برجامی‌شان را به هم زده است اما عده‌ای دیگر معتقدند ترامپ دیوانه نیست و بسیار حساب‌شده عمل می‌کند.
در واقع قوه عاقله‌ای که پشت سر رؤسای جمهور امریکا قرار دارد، نقشه مؤثری برای بی‌اثر کردن همه قول‌هایی که امریکا در برجام داد، کشیده است و ترامپ قرار است این نقشه را اجرا کند. (در اینجا لازم است به خاطر بیاورید سخن ظریف را که گفت: «امضای کری تضمین است.»)
مردم ایران امروز باید پای تلویزیون‌ها بنشینند تا ببینند رئیس‌جمهور امریکا با آن همه چالش کودنی و دیوانگی و زنانگی و کره‌ای و برجامی، چه حرفی با آنها دارد. واضح است که او قرار نیست بگوید: «برجام سند خوب و مفید و یک توافق برد ـ برد بود و امریکا به همه تعهداتش در برجام به عنوان یک سند بین‌المللی پایبند خواهد ماند و از شما ملت ایران به خاطر همه آن سختی‌هایی که بابت تحریم‌ها تحمل کرده‌اید و می‌کنید، عذرخواهی می‌کنم.» و واضح‌تر اینکه هر سخنی که ترامپ غیر از این بگوید، یعنی قول بی قول!
امریکا اصولاً به چیزی به نام «بین‌الملل» و جامعه جهانی اعتقادی ندارد و خودش را همه جهان می‌داند و هیچ «دیگران»ی را به حساب نمی‌آورد که پایبند تعهد خود به آنها باشد. امریکا امروز حاضر است که ژست پایبندی به برجام را از طرف سه متحد اروپایی خود تحمل کند و حتی تهدیدات ظریف را که «با خروج امریکا از برجام، مخالفان روحانی در ایران قدرت می‌گیرند» نادیده انگارد اما تصمیمی بگیرد که حیات نباتی  برجام را تضمین کند.
در ایران اما در چهار سالگی برجام که شامل دو سال مذاکره و دو سال فخرفروشی با آن می‌شود، حالا قرار است مستمع سخنرانی پرطمطراق رئیس‌جمهور منفور امریکا باشیم که پیش‌بینی می‌شود کمترین اقدام او شوت برجام به سوی «کنگره ضد برجام» امریکا است تا کنگره دو ماه فرصت داشته باشد برای تضعیف هر چه بیشتر برجام وارد عمل شود. فرانسه دیروز اعلام کرد «اگر رفتار ایران با NPT همخوان نباشد، تحریم‌های قبل از برجام را احیا می‌کنیم» و در انگلیس زمزمه‌هایی برای حفظ «برجام بدون امریکا» شنیده می‌شود. فاکس‌نیوز نیز در ساعات پایانی دیشب اعلام کرد سندی ۵۲ صفحه‌ای از منافقین دریافت کرده که نشان از تلاش ایران برای ساخت بمب اتمی است! یعنی آتش شلیک ترامپ به برجام هم از سوی تنها جایی که انتظارش می‌رفت، تهیه شد!
به این ترتیب به نظر می‌رسد ترامپ امروز و در روزهای آینده بر «اعتماد  دولت ایران به امریکا» و بر «برجام آنگونه که می‌پنداشتیم» صلاهًْ میت خواهد خواند و دولت دوازدهم را به چالش چهار سال مذاکره برای حفظ برجام آنگونه که می‌پنداشتند دعوت خواهد کرد.

لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=69527

برچسب ها:
, ,

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.