تاریخ ارسال : ۰۳ دی ۱۳۹۶ ساعت : ۰۸:۱۵ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

رئیس جمهور مدافع معاونان خود می شود

روزنامه اعتماد درج کرد: هنوز ۵ ماه از آغاز به کار دولت دوازدهم نگذشته که روحانی با سومین پرسش نمایندگان مجلس رو به رو شده؛ سوالاتی که از قضا هیچ کدام به طور مشخص به دلیل عملکرد شخص رییس جمهور طراحی نشده و به نظر می رسد، نمایندگان در هر ٣ مورد به دلیل آنکه قادر به استیضاح و طرح پرسش از معاونان رییس جمهور نیستند، برای پرسش از رییس جمهور خیز برداشتند تا روحانی را برای پاسخگویی درباره عملکرد پرسش برانگیز معاونانش به صحن علنی مجلس بکشانند.

آآخرین نمونه از این کوشش ها چند روز پیش، از زمانی آغاز گردید که گروهی از نمایندگان مجلس با محوریت اعضای مجمع نمایندگان خوزستان مجهز به یک برگه «سوال از رییس جمهوری» و چند قلم خودکار، این گوشه و آن کنار پارلمان، آغاز کردند به جمع آوری امضا از باقی نمایندگان تا با کلید زدن یک طرح پرسش از رییس جمهور دیگر، روحانی را این بار برای پاسخگویی در مورد عملکرد عیسی کلانتری، رییس سازمان محیط زیست به صحن علنی بکشانند و حال آنکه این کوشش جدید نمایندگان از همان نخستین روزهای دولت دوازدهم و از زمانی آغاز گردید که «مجلس امید» مدارا با «دولت تدبیر» را کنار گذاشت و نخستین پرسش از روحانی برای پاسخگویی درباره عملکرد ولی الله سیف، رییس کل بانک مرکزی را کلید زد.

سوال اول؛ سیف و بانک مرکزی

نیمه خردادماه سال جاری، هنگامی که بیش از ٧۵ امضای پای طرح پرسش از رییس جمهور در مورد وضعیت نابسامان موسسات مالی و اعتباری نشست، نخستین کوشش نمایندگان در این راستا به طور رسمی عملیاتی گردید. البته ولی الله سیف که در این فقره، موضوع اصلی پرسش از رییس جمهور و هدف منتقدان نابسامانی های پولی و بانکی بود، در چارت اداری دولت، به طور رسمی جزو معاوانان رییس جمهور به حساب نمی آید اما نحوه انتخاب و نصب و جایگاه اداری اش به گونه ای بود که نمایندگان برای نظارت بر عملکرد او نیز باید به همان شیوه ای عمل می کردند که احیانا برای نظارت بر عملکرد معاونان رییس جمهور اقدام می کنند؛ یعنی پرسش از شخص رییس جمهور.

به جز این ٢ فقره که یکی اواخر هفته گذشته کلید خورد و هنوز تقدیم هیات رییسه مجلس نشده و در مراحل مقدماتی هست و دیگری، بالعکس با بیش از ١٣٠ امضا، ماه هاست در کازیوی هیات رییسه مجلس خاک می خورد، پرسش سومی نیز اوایل هفته پیش، از سوی بهروز نعمتی، یکی از اصولگریان حامی روحانی، با محوریت فعالیت های بانک مرکزی و این بار با موضوع وضعیت بازار ارز طراحی شد؛ سوالی که به گفته سیدفرید موسوی، نایب رییس کمیسیون اقتصادی هنوز از طرف هیات رییسه مجلس به این کمیسیون ارجاع نشده و طبیعتا انگیزه طرح و جزییات بیشتر آن برای اعضای کمیسیون اقتصادی نامشخص هست. موسوی در مورد دلیل طرح این پرسش از رییس جمهور و اینکه چرا نمایندگان مشکلات و نارسایی های اقتصادی را ازطریق وزارت اقتصاد دنبال نمی کنند، به «اعتماد» می گوید: به هر حال مسائل مرتبط به موسسات مالی و اعتباری و همچنین وضعیت بازار ارز به طور مشخص زیرنظر بانک مرکزی دنبال می گردد و از آن‎ جا که طرح پرسش از رییس کل بانک مرکزی برای مجلس ممکن نیست، نمایندگان پرسش ها خود را مستقیما از طریق ریاست جمهوری پیگیری می کنند.

نقش دوگانه اصولگرایان میانه رو در نقد دولت

با این همه شاید نکته جذاب درباره این دو پرسش اقتصادی از رییس جمهور نقش دوگانه اصولگرایان میانه رو و طیف نمایندگان نزدیک به رییس مجلس در این مورد ها باشد. آ  
خوزستانی ها علیه کلانتری

حال در این شرایط متناقض، گروهی دیگر از نمایندگان نیز کوشش می کنند تا روحانی را البته به دلیلی متمایز از دو مورد قبل، به صحن علنی مجلس بکشانند. این گروه از نمایندگان که عمدتا از اعضای مجمع نمایندگان استان خوزستان می باشند، بیش از آنکه همچون دو گروه نخست، خواستار پاسخگویی روحانی درباره وضعیت اقتصاد مملکت باشند، دغدغه زیست محیطی دارند و درحالی که از دولت یازدهم هم به کرات نسبت به عملکرد معصومه ابتکار رییس وقت سازمان محیط زیست انتقاد داشتند، اکنون به مراتب بیش از گذشته نسبت به عملکرد مدیران این سازمان ناامید شده اند و اگر ابتکار را تنها مدیری «نالایق» و «ناکارآمد» در راس سازمان محیط زیست می دانستند، عیسی کلانتری رییس فعلی این سازمان را «دشمن محیط زیست» می خوانند.

 روایت غیررسمی از یک دعوای رسمی

   درواقع محتوای این نامه همین نابودی محیط زیست بوده و دوستداران محیط زیست، اعم از خوزستانی و غیرخوزستانی باید تمام توان خود را برای اعمال فشار به ایشان به کار ببرند.
درخواست خوزستانی ها برای ملاقات با رهبری

نماینده اصلاح طلب اهواز در مقایسه عملکرد رییس سازمان محیط زیست در دولت دوازدهم و یازدهم، می گوید: دولت دوازدهم بنا داشت اصلاحاتی در سازمان محیط زیست اعمال کند اما عملا می بینیم، مدیری بدتر از مدیر پیشین روی کار آمده و به نظر می رسد با این کار می خواهند به ما بگویند که اگر اعتراض کنید، دوباره هم وضعیت خراب تر می گردد. ک

قطع حمایت گفتمانی یا افتخار به مردم سالاری

حال در شرایطی که دولت روحانی بیش از هر زمان دیگری در فراروی انتقاد قرار گرفته و به تازگی حتی با موجی از انتقادات ازسوی حامیان گفتمانی اش نیز روبه رو شده، برخی از همین حامیان اعتقاد دارند که هنوز برای ناامیدی از دولت روحانی زود هست و درحالی که ساری بعنوان یک نماینده اصلاح طلب معتقد هست، تنها تا زمانی می تواند به حمایتش از روحانی دنبال کند که شاهد عملکرد مثبت دولت باشد، فریدموسوی، دیگر نماینده اصلاح طلب مجلس می ‎گوید: نمایندگان به تازگی با رای بالا، اعتماد خود به کابینه را اعلام کردند و لازم هست بیش از این به دولت و رییس جمهور مجال دهیم. نایب رییس کمیسیون اقتصادی مجلس در عین حال تاکید دارد که طرح پرسش از رییس جمهور و وزرا نمادی از مردم سالاری دینی هست و اینکه نمایندگان ملت می توانند بالاترین مقام اجرایی کشور را به پرسش بکشند،افتخارآمیز هست.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=80310

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.