تاریخ ارسال : ۱۹ تیر ۱۳۹۶ ساعت : ۱۷:۵۲ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

رئیس خانه مشارکت سلامت استان فارس منصوب شد

به گزارش شلمچه نیوز به نقل از خبرگزاری تسنیم از شیراز، رییس خانه مشارکت مردم در سلامت استان فارس امروز در نخستین نشست اعضای خانه مشارکت مردم در سلامت استان فارس اظهار داشت: در نخستین گام ایستگاه‌های سلامت در پی پیشنهاد رییس شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه استان فارس با همکاری خانه مشارکت و دانشگاه علوم پزشکی برپا می‌شود.

سیروس پاک‌فطرت افزود: همچنین در این راستا، ائمه جمعه در خطبه‌های نماز جمعه به تبیین موضوع‌های مختلف در حوزه سلامت می پردازند.

رئیس خانه مشارکت مردم در سلامت استان فارس، با بیان اینکه مشارکت مردم نقش اصلی را در توسعه و مشارکت به دنبال دارد و این مساله مهم باید تقویت شود، تصریح کرد: افزایش قدرت خانه مشارکت سلامت در گرو مشارکت بیشتر مردم است و باید با برنامه‌ریزی مشارکت مردمی را افزایش داد تا به نتایج مطلوب دست یافت.

پاک‌فطرت، چاقی را یکی از مشکلات جامعه امروز دانست و گفت: بر اساس آمار موجود، ایران جزء ۱۰ کشور چاق جهان محسوب می‌شود و باید برای برطرف کردن این مشکل و توجه به سلامت، عزم جدی داشته باشیم.

رئیس خانه مشارکت مردم در سلامت استان فارس خاطرنشان کرد: معتقدیم امروز موضوع سلامت از اهمیت بالایی برخوردار است و این مهم نیز بدون مشارکت مردم امکان‌پذیر نیست؛ باید به گونه‌ای فرهنگسازی شود که هر فرد، دستگاه و یا نهاد دولتی و خصوصی به دنبال ارتقای سلامت کارکنان خود باشد.

وی با بیان اینکه این نخستین نشست خانه مشارکت مردم در سلامت است که برگزار می‌شود، گفت: از این پس نشست خانه مشارکت سلامت فارس، هر دو ماه یک‌بار برگزار و در آن اعضا به بررسی موضوع‌های مهم و موردنیاز مشارکت مردم در سلامت می‌پردازند.

رئیس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه استان فارس نیز در این جلسه، اظهار داشت: در حال حاضر در ۷۶ نقطه استان فارس نماز جمعه برگزار می‌شود که ائمه جمعه می‌توانند بخشی از سخنان خود را به موضوع سلامت اختصاص دهند.

حجت‌الاسلام حسین ملک‌مکان افزود: امروز موضوع سلامت تنها به جسم نیست و باید نقش تغذیه در سلامت روح نیز بیش از پیش تبیین و در بین مردم فرهنگ‌سازی شود.

وی بیان کرد: آماده برپایی ایستگاه‌های سلامت و همچنین اختصاص تریبون‌های نمازجمعه در قبل از خطبه‌ها برای سخنرانی مسئولان و متولیان حوزه بهداشت و درمان هستیم.

معاون اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی شیراز نیز، با بیان اینکه بحث‌هایی که ما در معاونت اجتماعی داریم بیشتر در زمینه پیشگیری و آموزش است، گفت: باید از درمان محوری خارج شویم، تا مدتی پیش دنبال این بودیم که بیمارستان بسازیم، مراکزی ایجاد کنیم که دارو بسازند و هزینه‌های هنگفتی برای تجهیزات، دارو، درمان و توسعه بیمارستان صرف می‌شد.

کرامت‌الله افراشی افزود: در گذشته فکر می‌کردیم که اگر نگاهمان به سلامت درمان محور و بیماری محور باشد مشکلات برطرف می شود اما به این صورت نیست؛ مقام معظم رهبری در سال ۹۳ در بند ۱۱ سیاست های کلی سلامت را ابلاغ کردند و در آنجا به صورت دقیق بر این موارد تاکید شده و بحث سلامت یک بحث همگانی عنوان و مشارکت، یک بحث کلی معرفی شده است تا بتوانیم موضوع سلامت را در جامعه ارتقا دهیم.

وی گفت: در سال‌های گذشته با تلاش‌های انجام شده در دانشگاه علوم پزشکی شیراز، توانستیم در شاخص های سلامت به نقاط مطلوبی برسیم.

معاون اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی، افزود: امروزه دانش سلامت نیاز همگان است، سلامت و امید به زندگی و مرگ و میر ارتباط نزدیکی با سواد دارد، هرچه سواد بیشتر باشد و هرچه جایگاه اجتماعی بالاتر باشد در بحث اشتغال، بیکاری، حاشی‌ نشینی اثر بیشتری دارد.

دکتر افراشی با تاکید بر اهمیت ارتقای دانش سلامت، سواد سلامت، آموزش های پیشگیری و پیشگیرانه، افزود: با افزایش آموزش و موارد ارزیابی می توانیم هزینه تولیدات را کاهش دهیم.

قائم مقام معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شیراز، نیز اظهار داشت: نمی توانیم کار سلامت را فقط به عهده وزارت بهداشت بگذاریم، بخش کوچکی از مولفه‌های اجتماعی موثر بر سلامت بر عهده وزارت بهداشت است و بقیه بر عهده مردم یا سازمان‌های مرتبط است، امروزه معیشت و اقتصاد مردم هم با سلامت ارتباط دارد.

عبدالرسول همتی با تاکید بر توسعه برنامه‌های خانه مشارکت سلامت در استان فارس افزود: در اجرای بسیاری از طرح‌های فراگیر بهداشتی، نیازمند مشارکت مردمی هستیم و این موضوع با مشارکت خانه سلامت و ایجاد همدلی و اتحادبین نهادهای مختلف اجتماعی محقق می‌شود.

وی از اجرای طرح غربالگری فشار خون و دیابت افراد بالای ۳۰ سال در استان فارس خبر داد و گفت: این طرح به زودی با همکاری بسیج جامعه پزشکی، اجرایی می‌شود و باید کاری کرد که در اجرای این طرح‌ها موازی‌کاری نداشته باشیم.

قائم مقام معاون بهداشتی دانشگاه افزود: دانشگاه علوم پزشکی شیراز طرح سفیران سلامت را نیز از سال گذشته آغاز کرده و ۱۶۰ هزار نفر را در مدارس آموزش داده که باید تا سه سال آینده به یک میلیون سفیر سلامت افزایش یابد و خانه مشارکت سلامت می‌تواند در این زمینه‌ها هماهنگ کننده باشد.

معاون دبیرخانه کارگروه تخصصی سلامت و امنیت غذایی استان فارس نیز در مورد فلسفه تشکیل خانه مشارکت‌های مردمی سلامت استان فارس سخنانی را مطرح کرد و اظهار داشت: هدف این است که کارها به مردم واگذار شود و بتوانیم از این توانمندی و منبع عظیم مردمی در امر ارتقای سلامت استفاده کنیم.

صمد امانی سلامت را دارای چهار بخش شامل سلامت جسمی، سلامت روانی، سلامت اجتماعی و سلامت معنوی برشمرد و افزود: سلامت معنوی به تازگی از سوی سازمان بهداشت جهانی به بحث سلامت افزوده شده و این بُعد از سلامت، تعریف سلامت را در تمام ابعاد تکمیل کرده است.

معاون دبیرخانه کارگروه تخصصی سلامت و امنیت غذایی استان فارس با بیان اینکه در ارایه خدمات سلامت، بحث بهداشت تنها ۲۵ درصد نقش دارد، افزود: ۵۰ درصد عوامل اقتصادی اجتماعی، ۱۵ درصد عوامل ژنتیک و ۱۰ درصد هم عوامل محیطی در این امر، نقش دارند؛ نقش محیط و اجتماع و اقتصاد نزدیک به ۶۰ درصد است، بنابراین با این سیستم ما باید به نقش مردم و اجتماع در ارتقای سلامت توجه کنیم که نقش با اهمیتی است.

وی بیان کرد: جامعه، نهادها و سازمان ها باید تلاش کنند سیاست‌هایی وضع کنند که تولید عوامل خطر کاهش پیدا کند، مردم خالقان اصلی سلامت هستند، تا زمانی که مردم را با عوامل موثر بر سلامت و افزایش سواد سلامت آشنا نکنیم، ارتقای سلامت تحقق پیدا نمی‌کند.

براساس این گزارش، در این نشست محسن ناصر به عنوان دبیر ، خانه مشارکت مردم در سلامت استان فارس معرفی و اعضای حاضر در جلسه نیز مطالب خود را ارایه دادند.

خانه مشارکت های مردمی با هدف توسعه برنامه جامع سلامت در استان فارس در زیرمجموعه دانشگاه علوم پزشکی استان تشکیل شده است، آیین نامه این خانه با ۲۱ عضو و شِش ماده و تبصره‌های مختلف تشکیل شده و هدف اصلی آن ارتقاء سلامت در جامعه و مشارکت اجتماعی  است.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=56326

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.