تاریخ ارسال : ۲۹ آذر ۱۳۹۶ ساعت : ۰۸:۵۷ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

رازهایی ارزشمند از ناشناخته ترین موشک «هایپرسونیک» ایران +تصاویر

به گزارش شلمچه نیوز به نقل از  گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان؛  به گزارش شلمچه نیوز به نقل از  نام موشک فاتح-۱۱۰ برای علاقمندان به پیشرفت های دفاعی جمهوری اسلامی ایران در داخل و خارج از کشور، اکثر از هر چیز یادآور دقت بالا و نقطه زنی آن هست. در واقع از آن سال های اوائلی ورود به خدمت این موشک، خبر های غیر رسمی مبنی بر دقت های بالای آن منتشر گردید که بعدها با تثبیت استعداد های این موشک و تولید انبوه نسل های متفاوت آن، ارقام و ارقام رسمی و سیر پیشرفت در راستای ترقی دقت این موشک و انواع مشتق شده از آن نیز عیان تر گردید.

در واقع، خانواده موشک های فاتح-۱۱۰ امروزه بعنوان دقیقترین موشک زمین به زمین ایرانی با کارکرد شبه بالستیک یا مایل-پرتاب شناخته می گردند که خبر ها ارسال آن به رزمندگان لبنانی علت آشفته تر شدن خواب سران رژیم اسرائیلی شده به به صورتی که با به جان خرید تمام تبعات محتمل، دست به اجرای چندین هجوم هوایی به سوریه و منهدم کردن آن چیزی که که گمان می کردند محموله ای از موشک های فاتح-۱۱۰ باشد، زدند؛ هرچند که با مسرت موجب ایجاد خلل در این بخش از توان موشکی حزب الله نشد.

نمایش عمومی و حضور آخرین و ارتقا یافته ترین نسل از این خانواده پر افتخار موشکی در دانشگاه صنعتی امیرکبیر تهران، موجب گردید درکنار آنکه اقشار دانشگاهی کشورمان نیز با این موشک زیادتر و دقیق تر آشنا گردند، معلومات زیادتری از این محصول نیرومند دفاعی کشورمان مشخص و عیان گردد.

 

موشک فاتح-۱۱۰

تا به حال ۴ نسل از موشک فاتح-۱۱۰ ارائه شده هست. هر چند نخستین تست این موشک در سال ۱۳۸۰ و با حضور ایده پرداز و مجری کلیدی آن یعنی شهید طهرانی مقدم انجام گردید، اما خبر رسمی از تست موفق نسل اول این موشک که فاتح-۱۱۰A نامیده می گردید در شهریور سال ۱۳۸۱ اعلام گردید. رئیس وقت سازمان صنعت ها هوا فضای وزارت دفاع یعنی سردار احمد وحیددستجردی، در آن زمان اعلام نمود در پروژه ساخت این موشک فناوری پیشران سوخت جامد مرکب مدرن پایه گذاری شده و تست موفق سیستم های فوق مدرن هدایت و کنترل ساخته شده برای این موشک از دستاوردهای زیاد ارزشمند این پروژه شمرده می گردد. وی علاوه بر این گفت که ” وی علاوه بر این گفت که “با توجه به دقت اصابت این موشک به هدف میتوان با اطمینان اعلام نمود فاتح-۱۱۰A از دقیق ترین موشک های زمین به زمین ساخته شده در جهان شمرده می گردد.”

” در واقع همین مطالب علت گردید تا از ابتدا فاتح-۱۱۰ سکاندار دقت در بین موشک های ایرانی باشد.

بنا بر معلومات موجود، ایده ساخت این موشک برای در اختیار داشتن موشکی با برد کوتاه و سوخت جامد از طریق شهید طهرانی مقدم و از ترکیب استعداد های راکت زلزال با موشک تندر-۶۹ عرضه شده هست. زلزال بعنوان یک راکت سوخت جامد با برد اکثر از ۲۰۰ کیلومتر در بعضی مثال های خود و توان حمل سرجنگی چند صد کیلوگرمی، نشان دهنده یک بستر مناسب برای برطرف احتیاج به موشکی دقیق و فوری بود. از جانب دیگر موشک تندر-۶۹ که هر چند بردی کمتر از زلزال داشت اما با بهره مندی از سیستم های هدایت متفاوت از دقت مطلوبی بهره مند بود که به ابزار استفاده از سطوح کنترلی تا انتهای طریق امکان اصلاح خطاهای حرکتی را برای نیل به مختصات تعیین شده داشت. وجود این استعداد ها در موشک فوق علت شده بود که علی رغم مشکلات متفاوت از خارج تامین گردد. اما تندر-۶۹ دارای یک پیشران اولیه سوخت جامد و پیشران کلیدی سوخت مایع بود بنا بر این بسیاری از مشکلات موشک های سوخت مایع سطح به سطح مثل اسکاد و شهاب را داشت.

 

 

برد نسل اول فاتح-۱۱۰، برابر ۲۰۰ کیلومتر، نسل دوم ۲۵۰ و نسل سوم و چهارم آن ۳۰۰ کیلومتر عنوان شده هست. تفاوت نسل سه و چهار فاتح-۱۱۰ در مسائلی مثل افزایش دقت نقطه زنی، افزایش طول عمر موشک، کاهش زمان استقرار و آماده سازی برای شلیک، کاهش زمان تست های پیش از پرتاب و حذف احتیاج به بازدیدهای مرحله ای کوتاه مدت و نیز خارج شدن تندتر پرتابگر از محل پرتاب بوده هست.

نسل های متفاوت فاتح-۱۱۰ و مثال ضد کشتی توسعه یافته از روی آنان با اسم خلیج فارس و علاوه بر این مثال های راداری ضد کشتی و ضد رادار با اسامی هرمز-۱ و ۲ که هر سه برد ۳۰۰ کیلومتری دارند از جهت پیکربندی کاملاً همانند فاتح-۱۱۰ می باشند. سرجنگی این موشک ها در مثال های متفاوت بین ۴۵۰ تا ۶۵۰ کیلوگرم، سرعت پایانی آنان ۳ ماخ برای موشک خلیج فارس و تا ۵ ماخ برای سایر مثال ها و خطای آنان کمتر از ۵ متر در مثال های آخر ذکر شده هست.

 

 

اما بعد از چند سال از ارائه نسل چهارم در سال ۱۳۸۹، نسل بعدی با اسم فاتح-۳۱۳ در سال ۱۳۹۴ ارائه گردید که برد آن به ۵۰۰ کیلومتر افزایش یافته بود. این موشک تفاوت های جزئی در شکل بالک های پایدارساز پایانی با مثال های قبلی داشت. در زمان پرده برداری از فاتح-۳۱۳ اعلام گردید در این موشک علاوه بر سبک سازی بدنه، از نسل مدرن ای از پیشران سوخت جامد مرکب به علاوه سیستم های هدایت، کنترل و ناوبری جدیدتر استفاده شده که دقت نقطه زنی در اصابت به هدف را در تست ها اثبات کرده هست.

 

 

یک سال بعد در هفته دفاع مقدس اما جهش دیگری در عرصه موشک های سوخت جامد کوتاه برد و راهکنشی (تاکتیکی) به اسم موشک ذوالفقار ارائه گردید که بعدها آشکار گردید علی رغم اینکه این موشک در سطح راهکنشی طراحی شده اما دارای آثار سیاست هایی هست. این موشک دارای برد ۷۰۰ تا ۷۵۰ کیلومتر و مجهز به کلاهک ۴۵۰ کیلوگرمی ارائه گردید. نمایش عکس ها مثال های تولیدی این موشک در ۴ مهر سال ۱۳۹۵ نمایش داد که ذوالفقار مراحل تست را چراغ خاموش به انتهاء رسانده و آماده تحویل به نیروی هوا فضای سپاه هست.

از قیاس عکس ها موشک فاتح-۱۱۰ نسل چهارم و نیز مثال های شلیک گردیده در مانور های پیامبر اعظم با موشک ذوالفقار میتوان به افزایش نسبی طول و قطر موشک تازه پی برد. بنا بر گزارش خبرگزاری فارس که بیانگر از قطر ۶۸ سانتیمتری ذوالفقار هست میتوان حدود ۱۱ درصد افزایش قطر نسبت به فاتح-۱۱۰ که قطر ۶۱٫۶

 

 

علاوه بر این از قیاس طول موشک های فاتح-۱۱۰ با ذوالفقار بر روی سکوی تست و دقت به محل قرارگیری بالک های هدایت موشک نسبت به سکوی پرتاب، میتوان به افزایش طول موشک تازه در ناحیه پیشران و پیش از بلوک هدایت و کنترل نیز اطمینان حاصل کرد. این افزایش طول را میتوان در حدود نیم متر برآورد زد. بنا بر این با احتساب ارقام فوق در مجموع شاهد افزایش اکثر از ۳۲۵۰۰ سانتیمتر مکعبی ظرفیت موشک ذوالفقار نسبت به فاتح-۱۱۰ هستیم که این میزان قاعدتاً صرف افزایش ظرفیت سوخت موشک شده هست.

 

 

با در نظر داشتن این افزایش قطر و قیاس خارج شدنی پیشران دو موشک فاتح-۱۱۰ و ذوالفقار به نمایش در آمده در دانشگاه امیرکبیر میتوان دریافت با توجه به کارکرد عالی خارج شدنی پیشران (نازل) موشک های برنده، همین بخش در ذوالفقار محافظت شده که البته به کاهش زمان تحقیق و توسعه نیز می انجامد.

 

 

موشک ذوالفقار به نمایش در آمده در دانشگاه امیرکبیر سمت راست و فاتح-۱۱۰ سمت چپ

به علاوه تفاوتی نیز در چیدمان اجزای هدایتی در راستای طولی موشک دیده می گردد. در واقع در موشک ذوالفقار، بالک های کنترلی به بخش عقب بلوک هدایت و کنترل و ناوبری جابه جا شده اند. علاوه بر این بالک های این موشک تفاوت جزئی نیز در طراحی خود با بالک های موشک های برنده دارند به به صورتی که ناحیه نوک بالک بریده شده و طرح ذوزنقه ای را به جای طرح مثلثی ایجاد کرده هست.

نکته زیاد ارزشمند دیگر، دگرگونی شکل دماغه موشک ذوالفقار از حالت نوک تیز موشک های قبلی برنده به حالت منحنی یا Blunt هست. با مراجعه به مراجع معتبر علمی در اینترنت در راستای دانش موشک ها میتوان دید این شکل زمانی استفاده می گردد که سرعت موشک، هایپرسونیک (بالای ۵ برابر سرعت صوت) بوده و برای کاهش حرارت تولیدی در این سرعت ها، راهکار افزایش انحنای نوک دماغه به کار گرفته می گردد که علت جابه جایی حرارت کمتری به موشک می گردد. به علاوه در کنار استفاده از این طرح از مواد فنا شونده که در اثر حرارت از بین می روند تا بخش زیرین سالم بماند نیز استفاده می گردد که عکس ها موشک ذوالفقار مؤید همین مطلب هست.

 

 

فاتح-۱۱۰ سمت راست و ذوالفقار سمت چپ

همانند همین رویه در ناحیه بالک کنترلی موشک ذوالفقار نیز دیده می گردد که در قیاس با فاتح-۱۱۰، ناحیه لبه هجوم (لبه جلویی بالک) بصورت مدور در ذوالفقار نسبت به تیز و گوه ای در فاتح-۱۱۰ در آمده هست. نکته دیگر اینکه بالک های پایدارساز موشک ذوالفقار در عقب بدنه دارای لبه های تیز می باشند که از نظر علمی نشان می دهد این بخش از موشک قرار نیست تا انتها، بخش جلویی یا سرجنگی را معیت کند.

 

 

فاتح-۱۱۰ سمت راست و ذوالفقار سمت چپ

بنا بر این، سرعت موشک ذوالفقار نیز از نسل های قبلی فاتح-۱۱۰ که ۱٫۵ ۵ کیلومتر بر ثانیه (نزدیک ۵ برابر سرعت صوت) سرعت داشتند زیادتر شده هست که البته برای گرفتن مجال عکس العمل از دشمن و طی طریق طولانی تر برد موشک ذوالفقار در زمان مناسب و نه خیلی زیادتر از فاتح-۱۱۰ مبحثی ارزشمند هست.

استعداد متمایز موشک ذوالفقار نسبت به سایر سیستم های برد کوتاه تا متوسط، امکان جداشدن سرجنگی این موشک هست. در واقع ذوالفقار از این نظر همانند موشک های بالستیک برد متوسط و بلند عمل می نماید. این امر درکنار کاستن از اثرها منفی وصل شدن بدنه به سرجنگی در مرحله پایانی هجوم بر روی برد موشک، علت کاهش امکان ردیابی و کاهش احتمال اصابت موشک های پدافندی دشمن به سرجنگی ذوالفقار می گردد. خطای موشک ذوالفقار در کلیپ تصویری بخش شده از صدا و سیما کمتر از ۱۰ متر عنوان شده که به موشک ذوالفقار امکان هجوم به انواع متفاوتی از اغراض دربردارنده ساختمان ها، امکان حساس، رادارها و … اما کمتر از یک سال از ارائه موشک ذوالفقار و در پی هجوم تروریست ها به مرقد امام راحل و مجلس شورای اسلامی در خرداد ۱۳۹۶، نیروی هوا فضای سپاه که موشک های ذوالفقار را مورد استفاده قرار می دهد در ۲۸ خرداد، هجوم موشکی موفق و مقتدرانه ای را بر علیه موضع های گروه داعش در شهر دیرالزور سوریه انجام داد.

 

 

نمایش گرافیکی جدایش سرجنگی موشک ذوالفقار

در این هجوم برق آسا ۶ موشک ذوالفقار مورد استفاده قرار گرفته که همگی با دقت هر چه تمام به اغراض از پیش تعیین شده یعنی ساختمان های محل تجمع نیروهای داعش اصابت کردند. با این هجوم علاوه بر نشان دادن توان عملیاتی موشکی، دقت بالای موشک های ایرانی در میدان عمل و در حال خدمت بودن موشک تازه ذوالفقار به ناگهان اثبات گردید.

 

 

شلیک یکی از موشک های ذوالفقار در عملیات لیله القدر ۲۸ مرداد ۱۳۹۶

این موشک ها از دو منطقه غرب کشور شلیک گردیده و مسافت هایی بین ۶۰۰ تا حدودا ۷۰۰ کیلومتر را پیمودند. عکس ها اصابت این موشک ها به هدف به طور زنده از طریق پهپادهای سپاه به جایگاه ها فرماندهی در کشور جابه جا شده و بعد از اعلام خبر این عملیات، در دسترس مردم نیز جای گرفت. این موشک ها تنها دقایقی بعد از تأیید عوامل نفوذی نیروی قدس سپاه مبنی بر حضور بعضی سران داعش در ساختمان های ذکر شده و نیز تجمع این نیروها شلیک گردیده و در وقتی که میتوان آن را کمتر از ۱۰ دقیقه برآورد زد به هدف رسیدند. میتوان انتظار داشت در آینده استعداد ضدکشتی با جستجوگر اپتیکی موشک خلیج فارس و نیز استعداد های ضد رادار و ضد کشتی موشک های هرمز-۱ و ۲ در موشک ذوالفقار نیز پیاده سازی شده و شاهد توسعه موشک های ضد کشتی و ضد رادار با برد ۷۵۰ کیلومتر باشیم.

 

 

در این صورت هواگردهای مستقر روی ناوهای هواپیمابر و موشک های کروز شلیک شونده از ناوشکن های دشمن لازم هست از دستکم ۷۵۰ کیلومتر دورتر از مرزهای ایران مأموریت خود را شروع کننده به معنای کاهش توان نفوذ آنان به داخل کشور (با فرض نزدیک به محال گذر از پدافندهای مرزی) و سایر مشکلات مترتب بر توان رزمی و معلوماتی آنان (که در این مطلب نمی گنجد) منتج می گردد. حال که این موشک در مراسم یادبود و بزرگداشت شهید حسن تهرانی مقدم که از اوائل تأسیس تا سال ها بعد سکاندار یگان موشکی سپاه بوده و ایده پرداز، مدیر و هدایت کننده بسیاری از پروژه های موشکی از فاتح-۱۱۰ تا سجیل و مقدار بوده، در دانشگاه امیرکبیر به نمایش عمومی درآمده، میتوان به این دستاویز، دوباره بر پدر موشکی ایران و یاران شهیدش درود فرستاد و از داشتن چنین جنگ افزار دقیق، نیرومند و مدرنی، به خود بالید.

منبع:مشرق


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=79723

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.