تاریخ ارسال : ۰۱ بهمن ۱۳۹۶ ساعت : ۰۷:۰۲ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

راه و بیراهه ریشه یابی اعتراضات ۹۶

به گزارش شلمچه نیوز به نقل از مشرق،    حالا که زمان بسیاری از زمان اعتراضات می گذرد، زمان ترمیم خرابی ها و به ویژه از بین بردن زمینه های واقع شدن چنین رخدادی رسیده است.  

 البته خسارات مادی این اعتراضات به لطف مدیریت نهادهای امنیتی بشدت محدود بود اما آنچه اهمیتی دو چندان دارد، ریشه یابی دقیق این حوادث، به ویژه در حوزه های اقتصادی و اجتماعی است، چون که بر خلاف بعضی بحران های مقطعی در سال های گذشته ریشه های آشوب اخیر کاملاً غیرسیاسی بود. 

 

  

به چه سبب نباید سیاسی ها حرف بگویند

 البته نمی شود از این واقعیت گذشت که تاحالا نظرات بسیاری از سوی رسانه ها در مورد ریشه یابی حوادث اخیر منتشر شده است. با این وجود نقطه ناتوانی مشترک تمام  این آنالیز ها ماهیت سیاسی آن است.  

 این آنالیز ها گرچه توان دارد رگه هایی از واقعیت ماجرا را داشته باشد، اما هیچ گاه توان ندارد یک نگاه جامع و فارغ از نگاه های سیاسی باشد. 

 در اغلب کشورها برای رسیدگی به چنین مسائلی که جنبه ملی نیز دارند، کمیسیون هایی از مقام های مسئول و کارشناسان با داشتن اختیارات تام تشکیل می شود و در پی ریشه یابی چنین مسائلی می روند اما  در ایران همچنان آنالیزهای جناحی در فضای رسانه ای جولان می دهد. 

 حال سوال اینجاست که چه نهادهایی باید مسئول ریشه یابی چنین حوادثی باشند. 

 

کوشش دولتی ها برای گریز از بار مسیولیت

 جدا از نهادهای امنیتی و انتظامی که مسیولیت محافظت نظم عمومی را عهده دارند، به نظر می آید که این بار بر خلاف دفعات سابق این نهادهای اقتصادی و اجتماعی می باشند که وظیفه ریشه یابی چنین مسائلی را عهده دارند. 

 این مساله از این حیث با دفعات سابق متفاوت است که نگاهی به ترکیب اعتراضات و اشخاص معترض نشان می دهد که اغلب اشخاص از طبقات پایین و بدون شغل و منزلت اجتماعی می باشند. نقطه کانونی این اعتراضات نیز در شهرهایی معطوف بوده است که اغلب دارای قیمت بیکاری بالا و مشکلات زیاد اقتصادی بودند. 

 این نکته حتی توجه روزنامه ای مثل روزنامه واشنگتن پست را نیز جلب کرده و این روزنامه در مقاله ای به ارزیابی رابطه بیکاری و مشکلات اقتصادی با اعتراض های اخیر و پراکندگی آن پرداخت.    به این ترتیب روشن است که نهادهای متولی بخش اشتغال و اقتصاد باید در ردیف اول رسیدگی به ریشه های چنین اعتراضاتی قرار دریافت کنند. جالب اینجاست که بعضی از مقام های دولتی به ویژه در عرصه رسانه ای کوشش می نمایند با برداشتن مسیولیت اقتصادی این اعتراضات از روی دوش دولت با تئوری توهم گونه جناح های سیاسی دیگر را به راه اندازی چنین اعتراضاتی محکوم کنند. 

مرکز پژوهش های مجلس نیز طی گزارشی با اشاره به بهای بیکاری اعلام گردیده توسط دولت این نکته را مطرح نموده بود که نزخ بیکاری مخفی به ۲۵ درصد و قیمت بیکاری در بین جوانان به بیشتر از ۳۵ درصد رسیده است. 

 تمام این علامت ها کافی است تا باور نماییم که نهادهای اقتصادی دولتی وظیفه ای مضاعف را عهده دارند و در عرضه راهکارهایی برای تخفیف مشکلات و جلوگیری از سوء استفاده دشمنان پیشگام باشند.  

 

 

  

مجلس نهادی که نباید نقش آن را فراموش کرد

 نمی توان انتظار داشت که تنها یک قوه مسئول عرضه یک گزارش ملی در این مورد باشد.  

 

   

وظیفه به یک نهاد محول شود

 نکته دیگر در این ماجرا محول شدن چنین ماموریتی به یک نهاد فراقوه ای است. طبیعی است که اگر نهادی مثل دولت مسئول پروسه ای ملی برای ریشه یابی این اعتراضات شود، دو مرتبه هم شائبه سیاسی بودن دامن آن را خواهد گرفت. 

 روشن است که جهت گیری سیاسی سمی مهلک برای هر تهیه هر گزارش جامع وملی در مورد این اعتراضات است. در روزهای گذشته نیز بعضی فعالان سیاسی اغلب با هدف نشان دادن همراه بودن خود با قشرهایی از معترضین آنالیز هایی را در مورد ریشه های این حوادث داشته اند. 

 مسئولیت این کار توان دارد بر عهده   نهادی مثل شورای عالی امنیت ملی قرار بگیرد.  

 البته دو مرتبه هم باید نگاه اجتماعی و اقتصادی در این مورد غالب باشد و مباحث امنیتی در درجه دوم ارزش قرار بگیرد.    در کنار گزارش فوق باید راهکارها و تکالیف مشخص نهادهای مربوط در این ماجرا مشخص شود. چون که ریشه یابی و تحقیق در مورد زمینه های این ماجرا بدون عرضه یک نسخه درمانی فایده مشخصی برای کشور نخواهد داشت.   

   

لزوم اطلاع رسانی برای عموم مردم

 کلام آخر در این مورد لزوم عمومی شدن نتیجه های این گزارش برای مردم است.  

 تنها در این صورت می باشد که خود جامعه نظارت کننده کلیدی بر کارکرد دستگاه هایی است که وظیفه کاهش دردهای و مشکلات مردم و جلوگیری از پدید آمدن چنین مشکلاتی را برای مردم عهده دارند.  

مرجع: روزنامه جوان


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=84100

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.