تاریخ ارسال : ۲۸ دی ۱۳۹۴ ساعت : ۰۰:۴۲ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

رد صلاحیت و عدم احراز صلاحیت چیست؟

 قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی و معیارهای مندرج در ماده ۲۸ این قانون، مبنای ارزیابی و تحلیل مسأله تأیید یا عدم تأیید صلاحیت نامزدهای انتخابات مجلس خواهد بود.

به گزارش شلمچه نیوز، عنوان عدم احراز صلاحیت در خصوص افرادی اطلاق می شود که در حوزه انتخابیه سکونت نداشته و به هیچ وجه امکان جمع آوری اطلاعات لازم برای بررسی احراز صلاحیت های قانونی ایشان وجود نداشته است.آنهایی که رد صلاحیت می شوند

مواردی چون اعتیاد به مواد مخدر، سوابق محکومیت قضائی به دلیل مفاسد اقتصادی، کلاهبرداری، رشوه خواری و سواستفاده مالی، شهرت به فساداز جمله دلایل و مستندات رد صلاحیت افراد است.

همدستی با رژیم شاهنشاهی در جنایات و مفاسد علیه مردم،  تبلیغ علیه اسلام و نظام جمهوری اسلامی و عدم التزام عملی به ولایت فقیه و قانون اساسی با مصادیقی چون عضویت و هواداری از احزاب غیرقانونی، همراهی و حمایت از فتنه ۸۸ بعد از خطبه های روشنگرانه ۲۹ خرداد رهبر انقلاب به عنوان فصل الخطاب و حمایت از گروه های تجزیه طلب و دارای تفکرات قوم گرایانه افراطی هم دیگر مواردی است که در صورت اثبات آنها برای اعضای هیئت های نظارت و شورای نگهبان ، با مدارک متقن، موجب رد صلاحیت داوطلبان کاندیداتوری می شود

 بطور کلی رد صلاحیت، تأیید صلاحیت و عدم احراز صلاحیت به شرح زیر است:
۱-رد صلاحیت، به این معنا که مسئولین مربوط علم قطعی و یقینی بر فقدان شرایط موضوع ماده ۲۸ در فرد داوطلب کسب نموده باشند که در این صورت فرد حق شرکت در انتخابات به عنوان نامزد انتخاباتی را نخواهد داشت.
۲-تأیید صلاحیت، این معنا که نتیجه تحقیقات انجام شده اثبات می نماید که شرایط مندرج در ماده ۲۸ در فرد داوطلب متعین می باشد و بنابراین فرد به واسطه تحقق شرایط، حق شرکت در رقابت های انتخاباتی را کسب می نماید.
۳-عدم احراز وجود صلاحیت، به این معنا که ناظران علی رغم انجام تحقیقات گسترده سلباً و اثباتاً نتوانسته اند در خصوص شرایط موضوع ماده ۲۸ علم قطعی کسب نمایند. در این حالت از آنجایی که با توجه به توضیحات پیش گفته احراز صلاحیت و شایستگی افراد برای شرکت در انتخابات منوط به احراز و تعیین اوصاف مذکور در فرد می باشد داوطلب مذکور تأیید صلاحیت نخواهد شد. لازم به ذکر است عدم تأیید صلاحیت افراد اگر چه ماهیتاً به منزله رد صلاحیت ایشان نخواهد بود لیکن از حیث آثار و اینکه فرد امکان شرکت در رقابت های انتخاباتی را نخواهد داشت، یکسان است.

لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=9480

برچسب ها:
, , ,

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.