تاریخ ارسال : ۱۲ تیر ۱۳۹۶ ساعت : ۱۳:۱۸ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

رسانه‌ها حمله آمریکا به هواپیمای مسافربری ایران را چگونه روایت کردند؟+ تصاویر

سرویس تاریخ مشرق – روز ۱۲ تیر ۶۷ برای خیلی از مردم یادآور یکی از تلخ ترین اتفاقات سال‌های پایانی جنگ است. در این روز هواپیمای ایرباس جمهوری اسلامی ایران براثر شلیک موشکی از ناو امریکایی وینسنس در آب های  خلیج فارس سقوط کرد و ۳۰۰ مسافر و خدمه آن به شهادت رسیدند.

در این زمینه بسیاری از تحلیلگران بر این باورند که پس از تضعیف قدرت صدام در روزهای پایانی جنگ و شکست‌های پی در پی عراق، آمریکایی‌ها با یک عملیات ایذایی به کمک او آمدند تا از مهلکه نجاتش دهند.

براین اساس ماموریت به “ویلیام راجرز” فرمانده ناو آمریکایی وینسنس داده شد تا با شلیک دو موشک به هواپیمای بدون دفاع، آن را بر فراز خلیج فارس ساقط کند تا برگ دیگری از جنایتکاری آمریکا علیه مردم ایران را  به ثبت برساند و حقوق بشر آمریکایی را به جهانیان نشان دهد.

این فاجعه اما در رسانه‌های آن زمان هم نمود پیدا کرد و روزنامه های آن موقع هرکدام به بررسی بخشی از این حادثه پرداختند و آن را تقبیح کردند.بدین منظور در ادامه به بررسی صفحات روزنامه های پر تیراژ و اصلی کشور در سالروز این جنایت آمریکایی می‌پردازیم.

کیهان:

روزنامه کیهان در شماره روز ۱۳ تیرخود به دلایل عمدی بودن حمله به هواپیمای ایرانی اشاره کرد و از نامه قائم مقام رهبری به امام خمینی و درخواست وی برای حمله جدی و همه جانبه به منافع آمریکا نوشت.

این روزنامه همچنین در روز چهاردهم از جزئیات جدیدتری نسبت به این واقعه خبر داد و به نقل از رئیس‌جمهور وقت نوشت: برخورد ما با فاجعه سرنگونی هواپیمای مسافربری یک برخورد جدی با آمریکاست.

جمهوری اسلامی:

روزنامه جمهوری اسلامی نیز از اعلام عزای عمومی در سراسر کشور خبر داد و جزئیات حمله وحشیانه آمریکا به هواپیمای ایرانی را منتشر کرد.

این روزنامه همچنین در شماره روز ۱۵ تیر ۶۷، خود گزارشی از واکنش های جهانی به جنایت آمریکا را منتشر و از درخواست ایران از شورای امنیت برای بررسی این موضوع خبر داد.

اطلاعات:

روزنامه اطلاعات در شماره روز ۱۳ تیر خود به واکنش های مسئولان به جنایت آمریکا پرداخت و از اعتراف هیئت حاکمه آمریکا به اقدام تروریستی خود در سرنگونی هواپیمای ایرانی خبر داد.

رسالت:

روزنامه رسالت در صفحه یک خود به نفرت جهانیان از جنایت هولناک آمریکا پرداخت و از برگزاری مراسم یادبود جان باختگان این حادثه در مسجد ارک خبر داد.

جبهه اطلاعات:

این روزنامه در سرمقاله خود به ماجرای سقوط ایرباس اشاره و به بازتاب سخنان حجت الاسلام هاشمی رفسنجانی جانشین فرمانده کل قوا در این باره پرداخت.

اگر چه نزدیک به ۳۰ سال از زمان وقوع جنایت آمریکایی‌ها علیه ایران می‌گذرد ولی آنچه مشخص است در این مدت این کشور نه تنها از این اتفاق عذرخواهی نکرد و دیه جان باختگان را نپرداخت بلکه با گستاخی به فرمانده جنایتکار این ناو نظامی مدال شجاعت نیز داد و در عرصه های دیگر نیز این رویه خود را در ضربه زدن به مردم ایران بارها تکرار کرد.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=55469

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.