تاریخ ارسال : ۰۶ فروردین ۱۳۹۵ ساعت : ۱۹:۲۰ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

گزارش مرکز آمار از رشد بی‌عدالتی در روستاها بیشتر از شهرها+ جدول و نمودار

به گزارش شلمچه نیوز، گزارش مرکز آمار ایران از چگونگی توزیع درآمد در سال ۱۳۹۳ منتشر شد، یکی از شاخص‌های سنجش نابرابری درآمد جامعه، ضریب جینی است. ضریب جینی عددی است بین صفر و یک (یا صفر و صد در صد) که در آن صفر به‌معنی توزیع کاملاً برابر درآمد یا ثروت و یک به‌معنای نابرابری مطلق در توزیع درآمد و ثروت است.

سال‌هاست که شاخص‌های نابرابری از طرح آمارگیری هزینه و درآمد خانوار مرکز آمار ایران محاسبه و به سیاست‌گذاران، اقتصاددانان و کاربران اصلی طرح ارائه می‌شود.

محاسبات صورت‌گرفته به‌روی داده‌های طرح که معتبرترین اطلاعات موجود در کشور در این حوزه است گویای چگونگی به ثمر رسیدن سیاست‌های صورت گرفته در حوزه عدالت و برابری است.

نگاهی به نتایج شاخص‌های نابرابری در سال ۱۳۹۳ در مناطق شهری و روستایی و کل کشور نشان می‌دهد، ضریب جینی در سال ۱۳۹۳ در کل کشور و مناطق شهری و روستایی به‌ترتیب ۰٫۳۷۸۸، ۰٫۳۶۰۹ و ۰٫۳۴۰۱ بوده است که در مقایسه با سال ۱۳۹۲ که ضریب جینی در کل کشور و مناطق شهری و روستایی به‌ترتیب ۰٫۳۶۵۰، ۰٫۳۵۱۲ و ۰٫۳۲۴۳ بوده، افزایش یافته یغنی فاصله طبقاتی بیشتر، فقرا فقیرتر و ثروتمندان ثروتمندتر شدند.

این در حالی است که ضریب جینی در کشور، شهرها و روستاها از سال ۸۵ به بعد روند نزولی گرفته بود که نشان از افزایش عدالت و کاهش فاصله طبقاتی داشت.

بر اساس این گزارش، سهم ده درصد ثروتمندترین به ده درصد فقیرترین جمعیت از درآمد کشور در سال ۱۳۹۳ در کل کشور و مناطق شهری و روستایی به‌ترتیب ۱۲٫۳۳، ۱۰٫۳۷ و ۹٫۷۲ بوده است که این رقم در سال ۱۳۹۲ که سهم ده درصد ثروتمندترین به ده درصد فقیرترین جمعیت از درآمد در کل کشور و مناطق شهری و روستایی به‌ترتیب ۱۰٫۶۸، ۹٫۵۱ و ۸٫۲۳ بوده، افزایش یافته و نشان می‌دهد ثروتمندترها ثروتمندتر شدند.

جداول و نمودارهای مرکز آمار ایران از ارقام ضریب جینی به‌شرح زیر است:

دولت بهار

لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=13678

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.