تاریخ ارسال : ۰۶ آذر ۱۳۹۶ ساعت : ۰۷:۳۱ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

رضا کیانیان: سلبریتی هستم، الگو نه!

اتفاقی که ناچیز اندک همگانی گردید و بسیاری از سلبریتی ها و چهره های معروف پی آن را گرفتند و در عرصه های متفاوتی غیر از حوزه خودشان حضور و سر و صدا به پا کردند؛  چیزی که کیانیان در مورد خودش از آن به اسم شجاعت یاد می کند و معتقد هست که: «تا کی بنشینیم و در انتظار باشیم تا بقیه کاری برایمان انجام دهند؟ یک بار هم خودمان برای چیزی که قصد داریم کوشش کنیم.»  سلبریتی هستم، الگو نه!     با کیانیان در مورد مطلوبی ها و نامطلوبی های این رویکرد و اینکه حضور سلبریتی ها برای پررنگ کردن یک کمپین اجتماعی و یا سیاسی تا کجا صحیح هست و توان دارد موفق باشد اظهار کرد و گو کرده ایم.

به نظر شما ورود اشخاص معروف و معروف یک جامعه و به طور کلی، سلبریتی ها، در مسائل متفاوت اجتماعی، سیاسی و…، کار صحیحی است؟  ، کار صحیحی است؟ واقعیت این هست که صحیحی یا غلطی این اتفاق دست هیچکس نیست.   شاید ارزشمند ترین مسئله و نخستین شرطی که در این میان مطرح هست و به سلبریتی بودن یا نبودن هم محدود نمی گردد، این هست که بدانیم هیچ فردی توان ندارد به دیگری بگوید چه کار کند یا نکند و چه سخنی را بزند یا نزند.  همه انسان ها اعم از سلبریتی یا غیرسلبریتی حق انتخاب دارند و توان دارند در مورد مسائل اجتماعی و سیاسی کشورشان سخن کنند و خط تفکری شان را روشن کنند.

شاید خوب تر باشد سوالم را به این شکل مطرح کنم که آیا چهره ها به سبب چهره بودنشان، صلاحیت اظهارنظر در حوزه های متفاوت را دارند؟  درواقع ورود به عرصه های متفاوت و اظهارنظر ما در مورد آنان یک امر تماما شخصی هست و فردی توان ندارد صحیحی یا غلطی آن را مشخص کند.  به نظر من هر فردی تا هنگامی که پایش را فراتر از قانون نگذاشته هست، توان دارد هر کاری را که دوست دارد، بکند. تنها چیزی که توان دارد از ورود اشخاص به مسائل متفاوت ممانعت کند و بگوید که حق سخن زدن در مورد آن را نداری، قانون هست.

و اگر همین نظرهای شخصی سلبریتی ها، موجب پیروی چشم بسته هواداران و یا از سمت دیگر، موجب مخالفت گروهی خاص از او گردد، چطور؟  من تفکر می کنم اظهار نظر و دغدغه های شخصی منافاتی با صلاحیت برخوردار بودن در حوزه های متفاوت نداشته باشد.  این به مطلوب یا نامطلوب بودن ورود آن چهره به عرصه های متفاوت بر نمی گردد، لکن تقصیر خود مردم هست که از فردی الگو می گیرند که تنها یک چهره هست. کاش بتوانیم قبول کنیم که سلبریتی هم انسانی مانند باقی مردم هست که حق اظهارنظر دارد.

آیا تفکر می کنید این که شما بعنوان یک سلبریتی در راستای های متفاوت مبدل به مرجعی مؤثر بر مردم بشوید، اتفاق صحیحی است؟ شما خودتان بعنوان یک چهره معروف و دوست داشتنی در بسیاری از فعالیت های اجتماعی همکاری دارید. آیا تفکر می کنید این که شما بعنوان یک سلبریتی در راستای های متفاوت مبدل به مرجعی مؤثر بر مردم بشوید، اتفاق صحیحی است؟ خب این مباحث برای من ارزشمند می باشند و اگر این کار را نکنم، از خودم دور شده ام.  

و اگر این مباحث فراتر از مسائل و فعالیت های اجتماعی و به طور مثال سیاسی باشند و این کار به مذاق تمام هم خوش نیاید چطور؟  آ   وقتی من اهتمام می کنم سخنی را بزنم که طرفدارانم دوست دارند و یا سخنی را برای جلب دقت و پیدا کردن طرفدار بزنم، دیگر خودم نیستم و انسان طرفدارانم شده ام.
 سلبریتی هستم، الگو نه!
 شما چطور؟ شما هم درگیر این جلب دقت شده اید؟     خیلی وقت هست که من دارم زندگانی خودم را می کنم. فیلم خودم را بازی می کنم، تصویر خودم را می گیرم و در کمپین ها و فعالیت هایی که برایم ارزشمند می باشند و با آنان هم نظر هستم شرکت می کنم.  همواره هم دغدغه های شخصی خودم را مطرح نموده و سکوت نکرده ام.  

یعنی شما هیچ وقت مبتلا این دغدغه نشده اید که برای محافظت طرفدارانتان سخنی را بزنید یا نزنید؟  ما هنرمندها و دیگر چهره های معروف، پس از مدتی هواداران خاص خودمان را پیدا می کنیم. این هواداران سرمایه ای می باشند که به ابزار نقش هایمان پیدا کرده ایم و دلمان قصد ندارد از دستشان بدهیم.  همین محافظه کاری ها موجب می شوند که ریسک نکنیم و همان نقشی را که منتج به وجود این هواداران شده هست ادامه بدهیم، زیرا دلمان قصد ندارد این سرمایه را از دست بدهیم.   درواقع خوب تر هست محافظه کار نباشیم و آن کاری را انجام بدهیم و آن سخنی را بزنیم که تفکر می کنیم صحیح هست.

چطور اداره می کنید که وارد این روند نشوید؟  من برای محافظت طرفدارانم در هر کمپینی شرکت نمی کنم، هر فعالیتی را به عهده نمی گیرم، هر سخنی را نمی زنم و در نهایت هر فیلم و نقشی را بازی نمی کنم.  سلبریتی هستم، الگو نه!   ممکن هست من نقشی را بازی کنم که تمام خیلی خوششان بیاید و توقع برخوردار باشند در فیلم بعدی هم چنین نقشی را بازی کنم، ولی من این کار را نمی کنم و نقش بعدی من تماما با نقش پرطرفدارم متمایز هست.   برای همین انتخابم برای بازی نقش ها و فیلم ها تماما متمایز هست تا هنگامی فیلمی از من اکران می گردد، فردی نتواند پیش بینی بزند که من چه نقشی را بازی کرده ام و تمام پیش خودشان بگویند برویم نگاه کنیم این دفعه چه نقشی را بازی کرده هست.

من سخنی را نمی زنم که فردی خوشش بیاید و یا به سبب اینکه محتمل هست فردی خوشش نیاید، دور سخنی خط قرمز نمی کشم، زیرا من حق اظهارنظر دارم و هرچه را که تفکر می کنم اظهار می کنم. اما تقریبا این فرایند در تمام جای دنیا معمول هست که سلبریتی ها، آن چیزی را بازی می کنند که طرفدارانشان دوست دارند و آن سخنی را میزنند که برای خیلیها جالب باشد و هواداران تازهی پیدا کنند. 

هنگامی که فرد به ابزار چهره بودنش در عرصه های سیاسی و اجتماعی کاری را انجام بدهد تا نظر تعداد خاصی را به خودش جلب کند، پس از گذشت مدتی و با دگرگونی شرطها، دیگر مجالی برای بازگشت دوباره به آن عرصه را ندارد. و شما این کار را مکررا در دنیای حقیقی و با شرکت در فعالیت ها و کمپین های متفاوت اجتماعی انجام داده اید.  بله؛ زیرا من تفکر می کنم بعنوان یک چهره و یک شهروند، حق اظهار دغدغه هایم را در عرصه های اجتماعی، اقتصادی و یا حتی سیاسی دارم. 


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=76476

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.