تاریخ ارسال : ۲۶ فروردین ۱۳۹۷ ساعت : ۰۹:۰۷ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

رقابت فرهادی و پناهی با بزرگان سینمای جهان

روزنامه شهروند امروز- امین فرج‌پور: آخرین روز هفته گذشته نشست خبری تی‌یری فرمو دبیر هنری و پی‌یر لسکور ریاست فستیوال کن برای سینمای ایران اتفاقی نویدبخش بود. جلسه ای که به دستاویز معرفی فیلم‌های راه‌یافته به بخش‌های گوناگون فستیوال کن ٢٠١٨ دربردارنده بخش مسابقه، خارج از مسابقه، نوعی نگاه، نمایش‌های مخصوص و نیمه‌شب، با اهمیت ترین موفقیت ایرانی‌ها در تاریخ ٧١ ساله این فستیوال معظم را نوید داد. تی‌یری فرمو که فیلم‌های سال کنونی را معرفی می‌کرد، با نام بردن از اصغر فرهادی و جعفر پناهی اطلاع داد که سال کنونی برای نخستین‌بار ٢ فیلمساز ایرانی در بخش کلیدی رقابتی فستیوال کن با بزرگان سینمای جهان رقابت خواهند داشت. ..

رقابت فرهادی و پناهی با بزرگان سینمای جهان

ایران در کن سال کنونی

سال کنونی در بخش رقابتی فستیوال کن اصغر فرهادی و جعفر پناهی ٢فیلمساز ایرانی می باشند که با تازه ترین فیلم‌های‌شان گام به باشکوه‌ترین فستیوال جهان خواهند گذاشت، با این‌که همان‌گونه که در گزارش چند روز قبل «شهروند» بیان گردید فیلم جدید اصغر فرهادی را با هیچ متر و معیاری نمی‌توان یک فیلم ایرانی به‌شمار آورد. تریلر روان‌شناختی همه می‌دانند با بازی پنه لوپه کروز، خاویر باردم و ریکاردو دارین یک فیلم اسپانیایی است که برای دومین‌بار به‌عنوان فیلمی اسپانیایی‌زبان افتتاح‌کننده با اهمیت ترین جشنواره سینمایی دنیا می باشد. ..

فیلم جدید جعفر پناهی نیز در این بخش حضوری پرامید دارد. این فیلم که سه‌رخ نام دارد، داستانی برمبنای زندگی ٣هنرپیشه ایرانی را روایت می‌کند. نشریه اسکرین‌دیلی در مورد این فیلم نوشته که سه‌رخ پناهی روایتی است از درگیری‌های زندگی ٣هنرپیشه زن ایرانی که هر یک شرایطی مخصوص را در حرفه کاری خود تجربه می‌کنند. ..

جعفر پناهی که با افتخاراتی چون خرس طلایی جشنواره فیلم برلین برای فیلم تاکسی، شیر طلایی جشنواره فیلم ونیز برای فیلم دایره، خرس نقره‌ای جشنواره بین‌المللی فیلم برلین برای فیلم آفساید، دوربین طلایی جشنواره فیلم کن برای فیلم بادکنک سفید، پلنگ طلایی جشنواره فیلم لوکارنو برای فیلم آینه، پاداش مخصوص هیأت داوران جشنواره فیلم برلین برای فیلم آفساید و… بهمراه زنده‌یاد عباس کیارستمی و اصغر فرهادی یکی از اضلاع مثلث پرافتخار سینمای ایران در مجامع جهانی به شمار می‌آید، با فیلم سه‌رخ برای نخستین‌بار در بخش مسابقه فستیوال کن حاضر است تا نخل طلای کن را نیز به افتخاراتش بیفزاید.

تیر فرمو، دبیر جشنواره فیلم کن اعتقاد دارد که فیلم سه‌رخ تماشاگر را به گردش در ایران امروز می‌برد.
به گزارش شلمچه نیوز به نقل از ایلنا، فیلم سینمایی سه‌رخ ساخته جعفر پناهی در بخش کلیدی هفتادویکمین دوره جشنواره فیلم کن حاضر است. تیری فرمو، دبیر جشنواره کن، در مورد این فیلم و حضور جعفر پناهی در جشنواره فیلم کن اظهار کرد: این نخستین‌باری است که جعفر پناهی وارد بخش کلیدی مسابقه‌ای کن می‌شود، البته او قبل تر به بخش‌های دیگر و ازجمله «نوعی نگاه» آمده بود. نام فیلم او «سه‌رخ» و فیلمی است که ما را به گردشی در ایران امروز می‌برد. یک فیلم خوب. درواقع می‌توان این فیلم را از آن گروه فیلم‌هایی دانست که حال آدم را خوب می‌کنند.

وی دنبال کرد: پناهی، خرس طلایی فستیوال برلن را برای «تاکسی تهران» برده بود. هنگامه پناهی پخش‌کننده این فیلم است و ممنتو هم که در گذشته کار خوبی روی فیلم پیشینش انجام داده بود، آن را در فرانسه به نمایش درخواهد آورد.

فرمو دنبال کرد: ما پناهی را برای حضور در جشنواره فیلم کن دعوت کردیم، علاوه بر این از مقام های فرانسوی نیز درخواست ها کردیم تا یک نام و دعوت‌نامه رسمی برای وی صادر کنند و برای مقام های ایرانی بفرستند و امید داریم پناهی بتواند در جشنواره فیلم کن حاضر گردد.

حضور ایرانی‌ها در کن سال کنونی البته منحصر به این ٢چهره افتخارآفرین نمی‌شود. تاریکی و نظیر بچه آدم ٢ فیلم کوتاه ایرانی می باشند که در هفتادویکمین دوره فستیوال کن حاضر خواهند بود. تاریکی به کارگردانی سعید جعفریان و تهیه‌کنندگی رامبد جوان در بخش مسابقه فیلم کوتاه جشنواره کن و نظیر بچه آدم به کارگردانی آرین وزیردفتری و تهیه‌کنندگی مجید برزگر در بخش سینه‌فونداسیون هفتادویکمین جشنواره فیلم کن رقابت خواهند نمود…

گلشیفته فراهانی هم دیگر ایرانی این دوره از فستیوال کن می باشد. این بازیگر با فیلم دخترهای خورشید حضور خودش در این جشنواره قطعی گردیده است…

نکته با اهمیت در مورد ایرانی‌های این دوره از فستیوال کن این است ‌که هیچ‌کدام به‌عنوان جزیی از سینمای رسمی ایران در این رویداد حضور ندارند. از اسپانیایی‌بودن فیلم فرهادی اگر بگذریم، باید به جعفر پناهی اشاره نمود که الان سال‌هاست به‌عنوان سینماگری مستقل و زیرزمینی به فعالیت مشغول است. ..

ایران در کن – تاریخ

ارتباط سینمای ایران و جشنواره سینمایی کن به گذشته‌های دور باز‌می‌گردد، به چهاردهمین دوره از این رقابت‌ها. ‌ ‌سال ١٩۶١، که فیلم کوروش کبیر ساخته فری فرزانه برای نخستین‌بار نام ایران را به گوش این فستیوال رساند. پس از ان در سال‌های قبل از انقلاب فیلم‌های گاو و پستچی آثار ماندگار داریوش مهرجویی و شازده احتجاب و سایه‌های بلند باد هر ٢ از بهمن فرمان‌آرا به‌عنوان نماینده ایران در کن به نمایش درآمدند. پس از انقلاب هم در سی‌وسومین دوره جشنواره فیلم کن، فیلم چریکه تارا ساخته بهرام بیضایی حضور ایران در کن را کلید زد. در کوچه‌های عشق خسرو سینایی، زندگی و دیگر هیچ عباس کیارستمی -که پاداش نوعی نگاه جشنواره کن را از آن خود کرد و بدوک ساخته مجید مجیدی دیگر نمایندگان ایران بودند که سرانجام به طعم گیلاس کیارستمی رسید تا برای اولین بار نام خود را به‌عنوان تنها فیلمساز ایرانی پیروز پاداش نخل طلای کن به ثبت برساند. عزیمت قندهار محسن و تخته سیاه سمیرا مخملباف، قصه‌های کیش ساخته کیارستمی، ابوالفضل جلیلی و ناصر تقوایی، جمعه حسن یکتاپناه، ‌ای‌بی‌سی آفریقا کیارستمی، زیر نور ماه رضا میرکریمی و زمانی برای مستی اسب‌ها بهمن قبادی، آوازهای سرزمین مادری‌ام بهمن قبادی و بمانی ساخته داریوش مهرجویی، طلای سرخ جعفر پناهی، یک شب نیکی کریمی، کسی از گربه‌های ایرانی خبر ندارد بهمن قبادی، رونوشت برابر اصل کیارستمی و این یک فیلم نیست جعفر پناهی، دیگر فیلم‌های ایرانی تاریخ کن می باشند. گذشته و فروشنده اصغر فرهادی نیز تازه ترین موفقیت‌های ایران در جشنواره کن را شکل داده‌اند…

فیلم‌های مسابقه

در جلسه پرده برداری پوستر رسمی جشنواره که با الهام از تصویری به‌جامانده از فیلم پی‌یرو خله ساخته ژان لوک گدار طراحی شده، نام های فیلم‌های بخش مسابقه هم اعلام گردید. نام های بزرگی که نشان دادند قرار نیست این فستیوال از بزرگان تهی گردد، حتی اگر در یکی از بی‌بار و بر‌ترین سال‌های سینمای دنیا برگزار گردد…

دو ایرانی حاضر در فستیوال سال کنونی درحال حاضر از اسم‌ورسم‌دارترین سینماگران دنیا به شمار می‌آیند. پناهی با جوایز فستیوال‌های برلین و ونیز و لوکارنو و فرهادی با ٢جایزه اسکار از پرافتخارترین سینماگران جهان به شمار می‌آیند. این ٢فیلمساز جهانی در کنار بزرگانی چون ژان لوک گدار، اسپایک لی، ویم وندرس، ران‌هاوارد و… ستارگان این دوره از کن به شمار می‌آیند…

در کل باید اظهار کرد فیلم‌های همه می‌دانند ساخته اصغر فرهادی، در جنگ ساخته استفان بریزه، مرد سگی ساخته ماتئو گارونه، کتاب تصویری ساخته ژان لوک گدار، آساکو ١ و ٢ ساخته ریوسوکه‌هاماگوچی، فرشته نادم ساخته کریستوف اونوره، دخترهای خورشید ساخته اوا هوسن، خاکستر ناب‌ترین سفید است ساخته جیا ژانگ که، دزد مغازه ساخته کوری ادا هیروکازو، کاپرنیم ساخته نادین لبکی، سوختن ساخته لی چانگ دونگ، بلک‌کلنزمن ساخته اسپایک لی، در اعماق دریاچه نقره‌ای ساخته دیوید رابرت میچل، جنگ سرد ساخته پاول پاولیکوفسکی، لازاروی خرسند ساخته آلیس رورواچر، یوم‌الدین ساخته ابو بکر شوقی، تابستان ساخته کیریل سربرنیکوف و سه‌رخ ساخته جعفر پناهی فیلم‌های بخش مسابقه را تشکیل می‌دهند…

اظهارات مدیر هنری جشنواره

در جلسه معرفی فیلم‌ها، تیه ری فرمو مدیر هنری جشنواره فیلم کن از با اهمیت ترین تصمیم‌های سال کنونی اظهار کرد. او در مورد فرآیند انتخاب فیلم‌ها اظهار کرد: فرآیند انتخاب، هم دشوار است و هم دلپذیر؛ اول برای این‌که باید همه فیلم‌ها را نگاه کنی. بعد سخت‌ترین بخش است که باید به بعضی از فیلم‌ها نه بگویی و درعین‌حال حواست باشد که طوری این انتخاب‌ها را انجام دهی که مردم هنوز دوست دارا باشند که بیایند و به تماشای آنان بنشینند. فرمو در مورد قانون جدید ممنوعیت سلفی در جشنواره سال کنونی هم اظهار کرد: ما در ۱۵‌سال موخر سلفی گرفتن را ممنوع نکرده بودیم، چون مشکلی نبود، ولی اکنون است. مردم البته می‌توانند این کار را در هر بخش دیگر زندگی خودشان انجام دهند، اما در جشنواره فیلم کن نه. تیه ری فرمو در مورد بحران نتفلیکس هم اظهار کرد: مشکلی که با نتفلیکس داریم خیلی آسان است. خصوصیت فرانسه این است که از کن می‌خواهد فیلم‌هایی را در بخش رقابتی نمایش دهد که در سینماها به نمایش درآمده باشند. آنان هر‌سال ده‌ها و ده‌ها فیلم را در نتفلیکس نمایش می‌دهند، یعنی نمی‌توانند تنها یک فیلم‌شان را در‌ سال در فرانسه اکران کنند و به کن بیایند؟


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=96012

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.