تاریخ ارسال : ۱۹ بهمن ۱۳۹۴ ساعت : ۱۹:۲۰ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

«روایتگری شهدا» فراتر از خاطره گویی است +عکس

کار سیره شهدا و روایتگری در واقع کشف سلول های بنیادین معارف دفاع مقدس از لابه لای صفحات تاریخ جنگ است. ما دنبال کشف گنج جنگ هستیم.

محمد باقر نادم «روایتگری شهدا» فراتر از خاطره گویی است +عکس

به گزارش جام نیـوز، حجت‌الاسلام «محمدباقر نادم» دارای مدرک کارشناسی ارشد در رشته ادیان و مذاهب هستند. هم اکنون مشغول تحصیل دروس خارج فقه و اصول حوزه علمیه می‌باشند و بیش از یک دهه از فعالیت شان به عنوان یکی از چهره های موفق عرصه روایتگری شهدا می گذرد. ایشان هم اکنون معاونت پژوهش و مطالعات راهبردی موسسه «روایت سیره شهدا» را بر عهده دارند. آنچه در ادامه می خوانید بخش اول از گفتگوی گروه مقاومت جام نیوز با ایشان است.

معرفی موسسه «روایت سیره شهدا»

جرقه اولیه راه اندازی این موسسه از جایی کلید خورد که یک بار سردار باقرزاده و مرحوم عبدالله ضابط یکدیگر را در طلائیه می بینند. سردار باقرزاده کارشان تفحص پیکرهای مطهر شهدا بوده است. آن موقع هنوز راهیان نور به صورت خیلی رسمی کارش را شروع نکرده بوده است و مرحوم ضابط هم به صورت فردی به مناطق می رفتند و برای مردم و کاروان ها صحبت می کردند. آنجا مرحوم ضابط به سردار باقرزاده می گوید که شما بدن های شهدا را تفحص می کنید، پس چه کسی باید جان و سیره شهدا را تفحص کند؟ بعد از آن روز وقتی ایشان به قم برمی گردد تصمیم می گیرد گروه تفحص سیره شهدا را راه اندازی کند و موسسه را با نام «روایت سیره شهدا» در سال ۱۳۷۹ تاسیس می کند. وی کار را با جمع کردن چند رزمنده دفاع مقدس دور هم شروع کرد و کار را ادامه داد تا جایی که هم اکنون موسسه «روایت سیره شهدا» بالغ بر ۲۰۰۰ نفر عضو و دانش پژوه و حدود ۷۰ نفر کارمند و خادم الشهدا دارد. مدیریت آن هم بعد از فوت حاج عبدالله ضابط تاکنون با حاج آقا ماندگاری است.

موسسه «روایت سیره شهدا» شامل سه معاونت پژوهش، آموزش و اعزام می باشد. معاونت اعزام که یک معاونت  عملیاتی است و بیشتر کارش مربوط به مناطق است. معاونت پژوهش وظیفه تولید و تامین محتوا و نیازمندی های معرفتی و فکری مجموعه را به عهده دارد و معاونت آموزش هم کار آموزش و تربیت راویان را انجام می دهد. تاکنون در ۱۵ نقطه کشور دوره آموزش اصول روایتگری و فنون خطابه برای ایثارگران، جانبازان و راویان داشتیم که غالبا در مجموعه بنیاد شهید بوده؛ البته در مراکز دانشجویی و وابسته به سپاه هم برنامه داشتیم.

در معاونت پژوهش و مطالعات راهبری سعی کردیم کار را به سمت تخصصی شدن ببریم. ما کتاب هایی را تولید می کنیم که محصول فاخر است. محصول فاخر به این معنا که بی بدیل است، تخصصی است، کاربردی است و کارگروهی است. ما کاملا بر اساس نیاز و تقاضای راویانمان کتاب تولید می کنیم و غالب محصولات خود را به سه زبان انگلیسی، عربی و فارسی به صورت نرم افزار و مکتوب تولید می کنیم. یکی از محصولات ویژه ما یک بسته موضوعی ۴۰ جلدی است که ۶ جلدش سال گذشته منتشر شد و هر سال چند جلد به آن اضافه می شود تا کامل شود، که به صورت مخاطب محور و تخصصی روی روایتگری کار می کند.

مرحوم حاج عبدالله ضابط

افتخار خادمی شهدا با حضور در جلسات لاله پژوهی

بنده از سال ۸۱ که در مدرسه علمیه حقانی درس می خواندم، خیلی علاقه مند به شهدا و در حال و هوای دفاع مقدس بودم و تابلو شهدای مدرسه را ساماندهی می کردم. در آن دوران یک استاد مشاوری داشتیم به نام حاج آقای نائبی که رزمنده دوران دفاع مقدس بود. ایشان چند مرتبه مرا در حال رسیدگی به تابلوی شهدا دیده بودند. یک روز به من گفتند تو خیلی به شهدا عشق می ورزی و روی تابلو شهدا می گذاری، می خواهم تو را ببرم به یک جلسه که فکر می کنم خیلی به کارت بیاید. ما را بردند جلسه مرحوم حاج عبدالله ضابط. بردن همانا و ماندن همانا! از همان روز قصه خادمی ما کلید خورد و ما از آن روز در سیره شهدا ماندیم. ابتدا به صورت یک شرکت کننده عادی در جلسات لاله پژوهی آنها شرکت می کردم اما رفته رفته جدیتم در آن بیشتر شد. در سال ۸۱  ما به عنوان اولین گروه آموزش روایتگری، در قالب یک تیم ۳۰ نفره از بچه های این جلسه از طرف ناجا به لانه جاسوسی در تهران اعزام شدیم تا دوره روایتگری ببینیم. بعد از به اتمام رساندن این دوره ما رسما مشغول روایتگری شدیم و وارد عرصه راهیان نور شدیم. البته اوایل چند مرتبه به صورت کارورز همراه راویان رفتم و تقریبا از سال ۸۳  رسما با کاروان ها به مناطق اعزام شدم و الحمدلله الان بالغ بر یک دهه است که توفیق خادمی شهدا و رایتگری را دارم.

فعالیت ما به عنوان روایتگر شامل چند بخش می شود. یکی حضور در یادمان ها به عنوان راوی ثابت در ایام راهیان نور است که بنده بیشتر از همه طی این سال ها در یادمان های هویزه و شلمچه بوده ام. دیگر اینکه در طول سال برای سخنرانی و روایتگری  به یادواره ها و مراسم های شهدا در سطح کشور اعزام می شویم و در نهایت ساماندهی مراسم  های شهدا در مدارس، محافل دانشگاهی و پایگاه های بسیج. البته ما برای هر گروه  مخاطبان ، کارگروه ویژه ای داریم؛ یک کارگروه ویژه دانشجویان داریم که فقط با  دانشجویان ارتباط دارند، یک کارگروه  دانش آموزی داریم، یک کارگروه شهدای روحانی داریم، یک کارگروه شهدای بین الملل و بیداری اسلامی داریم و یک کارگروه هم  عمومی داریم برای یادواره ها.

شما یک بار به زمین مانده را برداشته اید

در دیداری که با مقام معظم رهبری داشتیم آقا فرمودند شما یک بار به زمین مانده را برداشته اید و فرمودند من شما را کاملا تایید  می کنم. در بخش دیگری از سخنانشان تاکید کردند اصل اتقان را در کارتان لحاظ کنید. یعنی روایتگری به دور از تحریف و کاملا مستند باشد. سپس فرمودند سعی کنید سرنوشت روایتگری شهدا به سرنوشت روضه خوانی سیدالشهدا(ع) دچار نشود یعنی دچار تحریف نشود. نظر آقا به کار شهدا نظر بلندی است و توقع دارند کار در سطح بین الملل هم گسترش یابد. پس کار ما در سیره شهدا کار سنگینی است.

کشف سلول های بنیادین معارف دفاع مقدس

چون امر روایتگری یک امر نوبنیان در عرصه فرهنگی کشور و عرصه تبلیغی حوزه است و لذا نیاز به اجتهاد دارد، نیاز به تولید علم دارد و ما به این سمت رفته ایم. کار سیره شهدا و روایتگری در واقع کشف سلول های بنیادین معارف دفاع مقدس از لابه لای صفحات تاریخ جنگ است. ما دنبال کشف گنج جنگ هستیم. جنگ ما یک گنج هم داشت. جنگش توپ و تانک و خمپاره بود و گنجش هم معارف دفاع مقدس است.  ما اعتقاد داریم که مقطع انقلاب و دفاع مقدس ما یک مقطع به روز شده از واقعه عاشوراست. یعنی همه مظلومیت ها، حماسه ها و وقایعی که در عاشورای سال ۶۱ اتفاق افتاد، تمام مصادیقش در دفاع مقدس ما هم هست.

روایتگری یک فعالیت نخبگی در زمینه تبلیغ است

موسسه روایت سیره شهدا یک موسسه کاملا حوزوی است به این معنا که فقط راویان روحانی اینجا آموزش می بینند. اما اینکه چرا برای روایتگری از طلاب استفاده می کنیم به خاطر اینکه روایتگری را یک امر تبلیغی می دانیم آن هم یک فعالیت نخبگی در زمینه تبلیغ. لذا دنبال کسی هستیم که تبلیغ را خوب بفهمد و کسی خوب می فهمدکه مرکز تخصصی تبلیغ را درک کرده باشد. لذا امروز غالب راویان ما روحانیونی هستند که در مرکز تخصصی تبلیغ درس خوانده اند. موضوع دیگر اینکه ما روایتگری را روضه خوانی شهدا می دانیم. بحث تطبیق معارف دین با مصادیق عینی می دانیم و این کار طلبه است. لذا چون ما روایتگری را بیان معارف دین با روش تطبیق با مصادیق عینی دفاع مقدس می دانیم ، پس قائلیم کار طلاب است. اگرچه رزمندگان، ذخایر دفاع مقدس هستند و ما غالبا برای مواد اولیه محضرنشین شهدای زنده و رزمندگان هستیم. لکن مواد اولیه را مخلوط می کنیم با فنون خطابه و بعد تطبیق شان می کنیم با معارف دین و از داخل آنها یک محصول تولید می کنیم به نام روایتگری فاخر.

روایتگری فراتر از خاطره گویی

ما روایتگری را خیلی فراتر از خاطره گویی و قصه گویی می دانیم. خیلی فراتر از آمار نظامی جنگ می دانیم. متاسفانه آن چیزی که در خارج از روایتگری روایان روحانی اتفاق می افتد تک بعدی است. یا نظامی گری جنگ را می گویند یا حوادث جنگ را می گویند یا فقط خاطرات و قصه های جنگ را می گویند لذا این نمی تواند دردی را از جامعه درمان کند چون در آن فرمول نیست، تحلیل نیست، دین نیست و مبنا نیست.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=11042

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.