تاریخ ارسال : ۲۲ خرداد ۱۳۹۶ ساعت : ۱۳:۲۰ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

روایت شاعر افغانستانی از شعرخوانی در محضر رهبر انقلاب

صراط: شاعر افغانستانی با بیان اینکه رهبر انقلاب با آغوش باز از شاعران کشورهای فارسی‌زبان استقبال کردند، گفت: ایشان با صبر و حوصله به اشعار شاعران گوش می‌دادند و رهنمودهای ایشان در جمع شاعران ارزشمند بود.

«سید حسن مبارز» شاعر افغانستانی در گفتگو با فارس، در رابطه با دیدار شعرای کشورهای فارسی زبان با حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر انقلاب اسلامی ایران، گفت: رهبر انقلاب ایران در این مراسم توجه جدی به شعرا داشتند و هر شعری که قرائت شد هر جا که نیاز به نقد و نظر داشت با نگاه و رویکرد ارزنده‌ای نظرشان را مطرح می‌کردند.

شاعر افغانستانی با بیان اینکه رهبر انقلاب ایران در این مراسم اشعار شعرا را مورد تحسین قرار می داد، بیان کرد: یکی از معیارهای مهم از نظر ایشان در شعر پرداختن به مسائل روز، شعر مدافعان و پرداختن به جاهلیت مدرن توسط خاندان آل سعود و ایشان شاعران را توصیه می‌کردند که در رابطه با این موضوعات شعر بگویند.

مبارز در رابطه با دیدگاه رهبر انقلاب ایران در رابطه با شعر افغانستان گفت: ایشان اشعار همه شعرا را تحسین کردند، اما در رابطه با شعر افغانستان ایشان سال‌های گذشته مطرح کردند که سبک شعر افغانستان پیشرفت قابل توجه‌ای داشته است.

وی با اشاره به نکاتی که توسط رهبر انقلاب ایران در این دیدار مطرح شد، گفت: رهنمودهای مقام معظم رهبری ایران ارزشمند بود، اما از جمله نکات بارز توجه در فرمایشات ایشان که من رصد کردم توجه شاعران به پرداختن به منظومه بود.

شاعر افغانستانی با بیان اینکه مقام معظم رهبری ایران با توجه به مشکلات و دغدغه‌ها، با آغوش باز از شاعران استقبال کردند، خاطرنشان کرد:  مقام معظم رهبری با صبر و حوصله به صحبت های شاعران گوش می‌دادند، روحیه بالا، استقامت و استواری از ویژگی‌هایی بود که در کلام ایشان مشاهده می‌شد.

وی در رابطه با نقدی که رهبر انقلاب ایران به برخی اشعار داشتند، خاطرنشان کرد: اشعاری در رابطه با شهادت شیعیان توسط شاعران سروده می شد، اما ایشان فرمودند که ما نیز بیکار ننشسته‌ایم و این روحیه انقلابی ایشان قابل ستایش است.

مبارز در رابطه با شعری که در این مراسم در حضور رهبر انقلاب ایران سرود، گفت: یکی از شعرای فارسی زبان شعری سرودند که اسم‌های شهرهای مختلف بود و مقام معظم رهبری ایران فرمودند که جای شهر مشهد خالی است و من دوبیتی درباره مشهد سرودم.

وی با تشکر از برگزارکنندگان این مراسم گفت: از حوزه هنری و شاعران ایران و شاعر پیشکسوت آقای «محمدکاظم کاظمی» کمال تشکر و قدردانی را دارم، برگزاری این مراسم‌ها نوید بخش همدلی‌ها بین فارسی زبانان است و امیدواریم که گسترش یابد.

اشعاری که توسط شاعر افغانستانی در حضور مقام معظم رهبری ایران سروده شد:

دو بیت شعر رضوی

گوشه ی صحنت برای گریه ی پنهان

دور ضریحت برای ضجه و غوغاست

لحظه ی بی یاد تو همیشه غریبیست

دوریِ از مشهد تو اول غم هاست

شعر دو همرزم

تویی نسیمِ خوشِ راهی بهار شده

منم همیشه ی دور از تو بی قرار شده

منم پریدنِ اقبال یک شکوفه ی تلخ

تویی رسیدنِ یک سیب آبدار شده

تو را چگونه بخوانم تو را خودِ تو بگو

شهیدِ زنده ی تقدیمِ روزگار شده

بس است این همه پنهان شدن بس است ببین

حقیقتِ تو برای من آشکار شده

من و تو آخر این قصه می رسیم به هم

دو چشم خیره به هم یا به هم دچار شده

دو سینه سرخ مسافر دو لحظه یا دو نفر

یکی به خانه رسیده یکی شکار شده

قسم به آب به آن لحظه های رفتن تو

قسم به خاک به این قطعه ی مزار شده

منم حکایت ِاندوه ناتمام خودم

تویی مراسم جشنی که برگزار شده!


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=52947

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.