تاریخ ارسال : ۰۳ بهمن ۱۳۹۶ ساعت : ۰۸:۱۸ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

روایت «گاردین» از تشدید شکاف طبقاتی و اقتصادی در مشهد و جرقه شروع اعتراضات

روزنامه «گاردین» با انتشار گزارشی با اشاره به این که خیز اعتراضات در ایران در انتهاء ماه دسامبر از یکی از محافظه کارترین شهرهای ایران شروع گردید می نویسد:«دومین شهر ایران هست: مشهد. محلی که حرم امام هشتم شیعیان در آن واقع شده و هر ساله بیشتر از ۲۰ میلیون زیارت کننده شیعه را به خود جذب می کند. جمعیت این شهر در سال های موخر به حدود سه میلیون نفر دست یافته هست. به گزارش شلمچه نیوز به نقل از سایت روزنو،  به گزارش شلمچه نیوز به نقل از ، گاردین در ادامه می نویسد:این شایعه طرح شده بود که حریفان افراطی روحانی رییس جمهوری اصلاح طلب ایران جرقه اعتراضات را زدند و با استفاده از پایگاه ملی گرا و مذهبی شان در مشهد این کار را انجام دادند. « «آذر تشکر» جامعه شناس شهری ۵۰ ساله می گوید که شکاف اجتماعی رو به گسترش در مشهد حداقل گرفته شده بود. نخبگانی که زیادی از آنها با نهادهای خیریه و مذهبی خاص در این شهر در رابطه می باشند مدیریت اماکن مقدس را برعهده دارند و در تجارت های پرسودی چون هتل های اشرافی در اطراف حرم همکاری دارند. با این وجود، این نوع از توسعه اقتصادی در مشهد تنها منفعت های را برای محافظه کارانی فراهم کرده که اداره امور را در آن شهر دربرعهده دارند». 
 این جامعه شناس در ادامه اضافه می کند:«بسیاری از مردم مشهد مذهبی می باشند و نابرابری را در زندگی روزمره خود و اطرافیان شان رویت می کنند. آنها شاهد ریاکاری هایی که در آن شهر در جریان هست بوده اند.  
« «گاردین» در ادامه می نویسد:«وضیت مشهد به شکلی شده هست که «محمدرضا شجریان» یکی از اساتید بزرگ موسیقی سنتی ایرانی که خود از آن دیار هست توان ندارد به صورت عمومی در آن شهر هنرش را نمایش داده و عرضه کند چون که برپایی کنسرت ها در مشهد در حال حاضر ممنوع هست.  در مورد هتل ها در آن شهر، مردمی که اکثرا از روستاها و شهرهای کوچک به مشهد می روند توان ندارند مکان شایسته ای را برای اقامت پیدا نمایند. آنها چندان به هتل ها نمی روند چون که هزینه اقامت در این هتل ها بسیار بالاست و گران می باشند.  حتی با تغییر رویکرد کنونی به سوی عرضه خدمات و تسهیلات مسافرتی به گردشگران بیگانه میزان مراجعه به هتل ها به میزان ۲۰ درصد کاهش یافته هست و اگر این وضع ادامه یابد بخش هتلداری در مشهد با معضلی بنیادی رو به رو خواهد گردید. با تشدید تنش موخر میان ایران و عربستان سعودی کاهش در تعداد بازدیدکنندگان بیگانه از مشهد مشهود هست. شاید از همین روست که کوشش می گردد تا پارک های ابی مشهد به عنوان جاذبه های گردشگری مطرح شوند». 
 این روزنامه بریتانیایی در ادامه می نویسد:«در حاشیه شهر مشهد حاشیه نشینی و محرومیت در حال افزایش هست. حدس می گردد که این میزان محرومیت در سال های اینده افزایش یابد. برای مثال، ۸۰۰ هزار نفر در ۴۲ ناحیه حاشیه ای در مشهد زندگی می کنند که تنها به یک بیمارستان دسترسی دارند. اشخاص حاشیه نشین به ویژه جوانان تنها توان دارند شغل ها موقت و ناپایدار را در مشهد پیدا کنند». 
« «گاردین» در ادامه می نویسد:«استان قدس رضوی ۴۳ درصد از اراضی مشهد را در اختیار و مالکیت خود دارد و دارای اقتداری واتیکان گونه بر شهر مشهد هست و قدرت و نفوذ بالایی بر تصمیم گیری ها در آن شهر دارد.   شهرداری قادر به اعتراض در برابر تصمیم استان قدس رضوی نبود و سر انجام وادار گردید دو سال بعد مکان دیگری را برای اجرای پروژه در نظر گیرد. محافظه کاران در مشهد کوشش می نمایند تا اخلاقی بودن شهر را در سطح بصری محافظت کرده و از آن محافظت کنند».


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=84374

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.