تاریخ ارسال : ۰۲ بهمن ۱۳۹۶ ساعت : ۲۳:۰۱ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه
درگفت و گوی زنده تلویزیونی؛

روحانی خیال مردم را بابت گرانی دلار راحت کرد!

رئیس جمهور در گفت و گوی زنده تلویزیونی گفت: خیال مردم از بابت دلار راحت باشد.

به گزارش شلمچه نیوز، گفتگوی زنده تلویزیونی حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهوری کشورمان از شبکه یک‌ سیما پخش شد.

وی در ابتدای سخنان خود با تبریک روز پرستار به‌عنوان اولین پرسش درباره نظرش درخصوص حادثه سانچی، گفت: حادثه تلخی بود که ما ۳۲ عزیزمان را از دست دادیم و بسیار تاثرانگیز بود. من ساعاتی بعد از حادثه متوجه شدم نفتکش ما با کشتی چینی برخورد کرده و ابعاد‌ آن برای ما روشن نبود. صبح یکشنبه مسئولین مربوطه را خواستم و کمیته‌ای از وزارت  راه و شهرسازی، کار، امور خارجه و نفت تشکیل شد و مسئولیت امر را برعهده گرفتند.

وی افزود: وزارت خارجه با کشورهای اطراف و چین در تماس بود و همه امید ما این بود عزیزان ما نجات یابند و خبرهای اولیه حاکی از این بود امیدها کم است اما همه تلاش ها انجام گرفت که به همین دلیل وزارت کار اعزام شد و قبل از اینکه وزیرکار، دوتیم از ایران رفتند. حتی یک تیمی را از نیروی دریایی ارتش اعزام کردیم که متاسفانه این عزیزان ما از دست رفتند و بسیار متاسفم و بار دیگر تسلیت می‌گویم و از مقامات مسئول می‌خواهم بررسی کنند چرا این حادثه رخ داد و چه اقدامات حقوقی باید انجام بگیرد و همچنین رسیدگی به خانواده‌های داغ دیده.

روحانی درباره علت انتخاب وزیر کار به عنوان رئیس تیم مسئول درخصوص نفتکش سانچی گفت: متاسفانه در دولت نهم و دهم بدلیل بدهکاری به تامین اجتماعی، برخی اموال را به آنها واگذار کردند و یکی از این اموال مالکیت نفکتش بود. من از اواخر دولت یازدهم دستور اکید به سازمان تامین اجتماعی و همچنین سایر وزارتخانه‌ها دادم که بنگاه‌های اقتصادی را واگذار کنند و اگر می‌خواهند سهام داشته باشند، در بورس داشته باشند و این کار دنبال می‌شود؛  امیدوارم که دستگاه های عمومی هم بنگاه‌ها را به بخش خصوصی واگذار کنند.

وی درباره زلزله‌های اخیر کشور و درباره حضورش با اتوموبیل ضدگلوله در بین مردم کرمانشاه که سوال مجری برنامه بود گفت:‌ مسئله زلزله مسئله مهمی است. حادثه کرمانشاه یک حادثه مهمی بود و ۷٫۳ ریشتر بود و کم‌سابقه بود . خدا کمک کرد یک پیش‌لرزه‌ای آمد که مردم از خانه خارج شدند و الا تلفات ما بالاتر بود ولی بیش از ۶۰۰ نفر از دست دادیم.

روحانی با بیان اینکه در زلزله کرمانشاه کار خوبی صورت گرفت اما به معنای بی نقص بودن نیست، افزود:  من همان وقت کمیته‌ای تشکیل دادیم. ۷ هزار و ۸۱۷ نفر نجات یافتند که مصدوم بودند  و به بیمارستان‌ها منتقل شدند. من فردای آن روز رفتم کرمانشاه و برخی دوستان می‌گفتند چند روز دیگر بروم چراکه مسائل ناامنی وجود دارد اما من صبح فردا گفتم برخی وزرا بروند و من هم روز بعد رفتم.

رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: جایی برای من پیشنهاد شد از ماشین خارج شوم و صحبت کنم اما در مسیر ساختمان فروریخته شده‌ای دیدم. ماشین ایستاد و من پیاده شدم و کنار ساختمانی که فروریخته بود با مردم صحبت کنم. برگشتم و دیدم جایی که برای صحبت درنظر گرفته شده، بلندی نیست و به همین خاطر من داخل ماشین رفتم تا مردم را ببینم. شورای اداری را در کرمانشاه تشکیل دادیم. به بیمارستان رفتم و مصدومان را عیادت کردم.

وی ادادمه داد:‌ در عین حالی که نواقص هست و ما نگران مردم هستیم، بودجه لازم بلافاضله تخصیص داده شد و برای باز کردن راه‌ها و برق باید کارهایی صورت بگیرد. ایران روی خط زلزله است. گسل ها وجود دارد و شما در این ایام می‌بینید که روزانه از شمال تا جنوب کشور یک جایی می‌لرزد و در کرمانشاه صدها پس‌لرزه اتفاق افتاده است و باید محل زندگی مردم را برای این حوادث آماده کنیم تا تلفات ما کم شود.

وی در پاسخ به پرسشی درباره دلیل عدم انتشار فیلم و عکس از ادعای روحانی درخصوص حضور در بین مردم زلزله‌زده، گفت: فیلم و عکس آن هست و خبرنگاران حضور داشتند و باید آن را منتشر کنند.

حجت‌الاسلام روحانی درخصوص طرح مسکن مهر و آسیب‌های وارد به آن در زلزله، گفت: مسکن مهر بیرون شهر است و امکاناتی مانند جاده، مدرسه، کلانتری و … ندارد. اینکه قوطی را به عنوان مسکن درست کنند، مسکن نیست بلکه سرپناه موقت است. اما در بافت فرسوده امکانات هست ولی خانه‌هایی که در کوچه‌های باریک قرار  گرفتند و خدمات رسانی به آنها سخت بود، باید تخریب شود و خانه‌های جدیدی ساخته شود و شرایط از لحاظ محله‌ای تغییر کند و این نکات درنظر گرفته شده است.

وی افزود: حتما متعهد هستیم مکسن مهر را تکمیل کنیم و این کار انجام می‌گیرد و جزو تعهدات دولت است و این خدمات به مردم برسد.

رئیس‌جمهور در پاسخ به این پرسش که چرا برخلاف وعده شما نرخ ارز بالا رفته است، گفت: وعده دولت به مردم این است ارز مورد نیاز را تامین کند اما درآمد ارزی بیشتر از مخارج ارزی هست. در سال ۹۶ حدود ۹۰ میلیارد درآمد خواهیم داشت و الان نفت و غیرنفت را حساب کنیم، تا پایان سال این درآمد را خواهیم داشت و مخارج ما اعم از واردات قانونی، قاچاق و خدمات،ا حدود ۷۰ الی ۷۵ میلیارد خواهد بود و درآمد بیش از مخارج خواهد بود. البته باید با برخی از آنها مانند قاچاق مقابله کنیم. با قاچاق باید مبارزه شود و موفقیت نسبی خوبی بوده و این راه را باید ادامه دهیم.

روحانی تصریح کرد: درکل مردم باید بدانند درآمد ارزی کشور از مخارج ارزی به مراتب بیشتر است و سال آینده درآمد ارزی بیشتر خواهد بود.

وی درباره قیمت ۴۷۵۰ تومانی دلار، گفت: قیمت دلار ۴۷۵۰ نیست بلکه پایین‌تر است و  البته باید پایین بیاید. هیچ کجای دنیا نمی‌بینید مردم در خیابان اسکناس بگیرند و نیازمندی‌ها از طریق سیستم بانکی صورت می‌گیرد. ما اشکالاتی از دوران تحریم داریم و برخی از بین رفته و برخی باقی مانده مثل ارتباطات ما با بانک‌های منطقه و جهان. تقسیم اسکناس برای بانک مرکزی در زحمت است.

رئیس‌جمهور درباره شایعه بالابردن نرخ ارز در پایان سال، اظهار داشت: به نفع دولت نیست که دلار را بالا ببرد تا مخارجش را تامین کند. ما اول سال یک پیش بینی درخصوص نرخ ارز می‌کنیم و من به مردم به صراحت می‌گویم دولت به دنبال افزایش نرخ ارز نیست و همواره من در دولت به مقامات مسئول این تاکید را داشتیم چراکه نوسانات مختلفی بر زندگی مردم خواهد گذشت.

روحانی تأکید کرد: خیال مردم از بابت دلار راحت باشد.

روحانی درباره مشکل ریزگردها در خوزستان، اظهار داشت: منطقه جنوب شرق اهواز که من بازدید کردم، نهال کاری را آغاز کردیم، ۵ هزار هکتار نهال‌کاری شده است و تا پایان امسال ۳۰ هزار هکتار نهال کاری می‌شود. از رود کارون کانال زدیم و فردا یا پس‌فردا آب به این منطقه می‌رسد. ۲۰ متر مکعب آب به این منطقه می‌رسد و بخشی مرطوب می‌شود و نهال‌کاری که انجام شده را تامین می‌کند. ما نمی‌توانیم بخاطر اینکه با معضلی روبرو هستیم آن را رها کنیم و حل این معضلات را باید زودتر شروع می‌کردیم.

وی افزود: اقداماتی در دولت‌های گذشته هم صورت گرفته است ولی بودجه عظیمی می‌خواهد و برای محبط زیست نیاز به همکاری کشورهای منطقه، مالچ‌پاشی و پول نیاز داریم. ما باید به این اقدامات سرعت ببخشیم و در ۹۷، بودجه مقابله ریزگردها را گنجاندیم.

رئیس‌جمهور در پاسخ به این پرسش که آیا این بودجه حذف شده، پاسخ داد: این بودجه حذف نشده و در کمیسیون تلفیق اقداماتش انجام شده و باید به صحن علنی بیاید و ما به هر قیمت آن را تامین می‌کنیم و بر فرض که این خبر درست باشد آن را تامین می‌کنیم.

روحانی درباره مشکل سپرده‌گذاران موسسات مالی غیرمجاز، گفت: هر بانک یا صندوقی اگر خلاف متعارف قول سود داد بدانند اینجا خطری هست و احساس خطر و تردید کنند. وقتی سود زیاد می‌دهد چگونه می‌خواهند تامین کنند؟ ما به مشکل این صندوق‌ها رسیدیم و دولت باید از جیب مردم آن را حل کند و تمام پول دولت متعلق به مردم است.

وی افزود: تاکنون بیش از ۱۱ میلیارد تومان بانک مرکزی پول گذاشته تا این ۹۸درصد را راضی کند و تسویه حساب شوند و اصل پول را بگیرند و یک سود عادلانه هم بگیرند.  ۱۱و نیم هزار میلیارد تومان بانک مرکزی پول داده است و روسای سه قوه نمایندگانی را مشخص کردند تا این معضل را حل کنند. ما مشکل را حل می‌کنیم و این نکته را بدانیم که دولت یعنی مردم و دولت از پول مالیات یا نفت مردم می‌تواند آن را تامین کند. اینکه ما در بودجه هم می‌گوییم شفاف باشد این است که مردم بدانند چراکه پول مردم است و باید نظر دهند.

رئیس جمهور تصریح کرد: دیگر موسسه غیرمجاز نداریم و همچنین دستور دادم مجوز بانک خصوصی داده نشود چراکه این مجوزهای بی حساب مشکل درست می‌کند.

روحانی درباره آلودگی هوای شهرها و مقابله با آن گفت: مشکل ما آلاینده‌ها هستند و حتما باید برای حل آن کاری کنیم. الان در تهران در روز آلودگی می‌بینیم و از شب تا صبح هم کامیون‌ها آلودگی ایجاد می‌کنند. ما طرحی درباره خودورهای فرسوده داریم، با بخش خصوصی جلسه داشتیم و در زمینه خودروها هم با وزرا جلساتی داشتیم و تلاش می‌کنیم، سال آینده برای جایگزین کردن خودروی جدید کاری انجام دهیم. با روند فعلی عقب هستیم و فرسوده‌ها بر بخش نو سبقت می‌گیرد.

وی افزود: ما کاری را شروع می‌کنیم و از سال آینده در سه سال آینده امیدواریم تمام کامیون‌ها و اتوبوس‌های فرسوده را جمع کنیم. کارخانه‌های دولتی تلاش خواهند کرد که بتوانیم در سال، ۷۰ هزار کامیون را جایگزین کنیم. ما تقریباً چیزی حدود ۲۳۰ هزار کامیون فرسوده در کشور داریم. هم باید تولید داخلی انجام دهیم و هم موتور خارجی وارد کنیم چون موتورهای‌ان خارجی است ولی بدنه آن ساخت داخل است.

رئیس‌جمهور تصریح کرد: باید تسهیلات ارزان بدهیم که خودشان رغبت کنند که ماشین فرسوده را تحویل دهند و کامیون نو بگیرند. این طرح هم «کلید به کلید» است که به محض دادن خودروی فرسوده، خودروی نو می‌گیرند. کامیون نو ۳۰ لیتر در ۱۰۰ کیلومتر گازوئیل مصرف می‌کند که نسبت به کامیون فرسوده ۳۰ لیتر به نفع ما می‌شود و می‌توانیم آن را صادر کنیم. این کار هم اشتغال ایجاد می‌کند. در بحث بافت فرسوده و نوسازی ناوگان حمل و نقل، سال آینده اشتغال‌زایی ایجاد می‌شود.

روحانی با اشاره به اشغال‌زایی در حوزه موبایل خاطرنشان کرد: مردم در دهه فجر، از نسل سوم و چهارم موبایل می‌توانند استفاده کنند. این فضا باید برای مردم آزاد شود و زیرساخت‌های شغلی این زمینه ایجاد شود.

وی در پاسخ این پرسش که قرار بود دست شما روی دکمه فیلتر نرود اما چرا رفت؟ اظهار داشت: فقط چند روز روی دکمه رفت(باخنده). هر چیزی ممکن است در مقعطی به دلیل اضطرار انجام شود ولی نگذاشتیم که دائمی شود. در فیلتر شدن، ما دنبال بهانه نبودیم که فیلتر کنیم بلکه باید از اخلاق و ایمان مردم حراست شود و همچنین از کسب‌وکار مردم در این حوزه حراست شود.

رئیس‌جمهور درباره علت فیلتر بودن برخی شبکه‌ها که مسئولان هم از آن استفاده می‌کنند، گفت: این انتقاد وارد است. این فضا باید بازتر باشد. برخی از این شبکه‌ها در دولت قبل بسته شد. مردم مستحضر باشند که برای باقی ماندن این فضای‌ آزاد، دولت رنج‌ها کشید و نگرانی مردم در زمینه اخلاق و فرهنگ باید مرتفع شود.

روحانی در پایان این گفت وگوی تلویزیونی گفت: من می‌خواهم با یک جمله عرضم را تمام کنم. من دو وعده مهم دادم. گفتم برای اشتغال و رفع فقر مطلق تلاش خواهم کرد و این را در بودجه ۹۷ هم آوردم و برای اشتغال، بودجه گذاشتم. از نمایندگان محترم ملت می‌خواهم این اهداف را محقق کنند و امیدوارم در صحن علنی بودجه‌ای را تحویل بگیریم که دولت و رئیس‌جمهور بتواند به وعده‌هایش عمل کند. نمایندگان هم دلسوز مردم هستند و ممکن است در شیوه‌ها اختلاف نظرهایی داشته باشیم.

وی افزود: گرچه مردم هنوز به همه آرزوها و خواست‌های خودشان نرسیدند، اما می‌توانیم با کمک مردم و در سایه رهنمودهای رهبر معظم انقلاب مشکلات راحل کنیم.

رئیس‌جمهور در پاسخ به این پرسش که چرا تعرفه خودروهای هیبریدی ۱۰۰ درصد افزایش یافت، گفت: این خودرهای هیبریدی واقعی نیست و اگر واقعی باشد یعنی ماشینی که هم بتواند با سوخت فسیلی کار کند هم با برق کار کند، حتما ما کمک می‌کنیم و قطعا تعرفه کمتری خواهد داشت.

 

منبع؛ تسنیم


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=84271

برچسب ها:
, ,

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.