تاریخ ارسال : ۱۶ مرداد ۱۳۹۵ ساعت : ۱۱:۲۰ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

روحانی «عمروعاص»، «خائن»، «ساده‌لوح» و «ضد ولایت‌فقیه» نامیده شد

روزنامه های امروز، موضوع حمله به مواضع رئیس جمهور را در کانون توجه قرار داده اند. این در حالی است که همچنان روزنامه های منتقد دولت برجام را نقد می کنند و در تازه ترین تحلیل موضوع محرمانه نگه داشتن قراردادهای نفتی را به برجام گره زده اند.

به گزارش «تابناک»، دو روزنامه اصلاح طلب امروز در گزارش هایی، حملات دیروز به روحانی را در کانون توجه قرار داده اند.

روزنامه اعتماد در همین ارتباط در گزارشی با تیتر «حمله» به رییس‌جمهور » با اشاره به این موضوع که حسن روحانی «عمروعاص»، «خائن» «ساده‌لوح» و «ضد ولایت‌فقیه» نامیده شد به سخنان سه تن پرداخته است:

«حمید روحانی: روحانی به جرم خیانت به کشور باید محاکمه شود/

آن روزی که رهبری فرمودند من مذاکره را بیهوده می‌دانم، عمروعاص‌های امروز رهبری را مجبور به مذاکره کردند

علم‌الهدی: ساده‌لوحی می‌گوید با برجام عزت پیدا کردیم

احمد خاتمی: کسی پس از این سخنان رهبری دم از مذاکره با آمریکا بزند، ضد ولایت فقیه است»

روزنامه شرق نیز در گفت و گو با علی جنتی وزیر ارشاد با عنوان « نهادهای فرهنگی غیردولتی پاسخ‌گو نیستند » به نقل از وی نوشت:« بارها گفته‌ایم در برخورد با آسیب‌های اجتماعی و مشکلات فرهنگی، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به‌تنهایی مسئول نیست. ما دستگاه حاکمیتی هستیم که برای کتاب و روزنامه و فیلم و… مجوز صادر می‌کنیم. اما دستگاه‌هایی هستند که تأثیرات‌شان بیشتر از ماست، مثل صداوسیما که حداقل ٣٠، ۴٠ شبکه ملی و استانی دارد و می‌تواند در ارتقای فرهنگ کشور نقش مؤثری داشته باشد. باید دید صداوسیما در برخورد با آسیب‌های اجتماعی چه کرده است. حوزه‌های علمیه، ائمه‌جمعه و جماعات، ٧٠‌ هزار مسجد در سطح کشور، شخصیت‌های علمی و فرهنگی و نخبگان جامعه می‌توانند در جامعه نقش داشته باشند».

بیکاری معضل بزرگ جامعه

روزنامه جوان در گزارشی با عنوان« ۵/۵ میلیون از تحصیلکردگان به در بسته بازارکار خوردند »با اشاره به هشدار غیر رسمی حلقه نیاوران از شمار بیکاران به دولت نوشت: «دفتر آمار و پایش اقتصادی معاونت پژوهشی مؤسسه عالی آموزش و پژوهش مدیریت و برنامه‌ریزی که ریاست آن را مسعود نیلی مشاور رئیس‌جمهور در اختیار دارد در گزارشی به «بررسی تحولات بازار کار ایران، فصل دوم ۱۳۹۴» پرداخته است منتها تأکید کرده مطالب این گزارش یافته‌های پژوهشگران مؤسسه است و بازگو‌کننده دیدگاه‌های رسمی موسسه نیست.

در حالی مرکز پژوهش‌های مجلس پیش‌بینی کرده بود تا سال ۱۴۰۰ بیکاری به بیش از ۴ میلیون نفر می‌رسد که برآورد بسیاری از کارشناسان اقتصادی حاکی از رسیدن بیکاری به بیش از ۷میلیون نفر است. در روزهای آغاز چهارمین سال فعالیت دولت یازدهم قرار داریم و تنها یک سال دیگر زمان برای کار در اختیار مسئولان این دولت باقی مانده تا بتواند در بخش اقتصادی، اثرات خود را در بازار کار کشور به یادگار بگذارد.

حسن روحانی، رئیس‌جمهوری اسلامی ایران در گفت‌وگوی زنده تلویزیونی (۱۲ مردادماه) درباره رشد اقتصادی گفت: «مسائل اقتصادی کشور را در پنج ماه اول سال جاری اگر مورد بررسی قرار دهیم، در زمینه مسائل اقتصادی، همه علامت‌ها می‌گوید حرکت‌ها رو به جلو است.» در حالی این اظهارات از سوی مسئولان دولت بیان می‌شود که کارشناسان بازار کار معتقدند در زمان آقای روحانی بیشترین نرخ بیکاری به وجود آمده است. کارخانه‌های زیادی تعطیل شده است. وابستگی‌ها بیشتر شده است و هیچ اقدام عملی هم در رابطه با رفع چنین مشکلاتی مشاهده نمی‌شود.

ابراهیم رزاقی کارشناس اقتصادی بیان می‌کند: «در حال حاضر اگر بیکاری پنهان را محاسبه کنیم تعداد بیکاران بسیار زیادتر از آمار اعلامی است. برخی آمارها روایت از ۱۵‌میلیون بیکار در کشور دارند و برخی دیگر بیان می‌کنند حدود ۲۰ میلیون بیکار داریم. آقای روحانی اخیراً‌ اعلام کرده‌اند ایجاد شغل وظیفه بخش خصوصی است، اما در زمان ناصرالدین شاه هم ‌چنین کارهایی نکردند.»

آل‌اسحاق نیز درباره نرخ بیکاری بیان می‌کند: یکی از چالش‌های اساسی کشور وجود ۷ تا ۸‌میلیون جمعیت بیکار است که قریب به اکثریت آنان تحصیلکرده هستند. »

روزنامه ایران نیز در گزراشی به وضعیت شبکه های اجتماعی و فیلترینگ پرداخته است. این روزنامه در این گزارش با عنوان « روایت شبکه‌های اجتماعی و فیلترینگ» نوشت: «از ماجرای فیش‌های حقوقی تا انتخابات مجلس دهم، تجربه نشان داده است که شبکه‌های موبایلی نقش زیادی در هدایت مردم یا تأثیرگذاری آنان بر فرایندهای تصمیم سازی دارد. چنانچه رئیس جمهوری در گفت و گوی اخیر تلویزیونی خود با مردم، وقتی به پرسشی درباره فیش‌های حقوقی پاسخ می‌گفت، به نقش شبکه‌های موبایلی در این مسأله نیز اشاره کرد، امری که پیشتر در بیانیه روحانی در این باره نیز به آن اشاره شده بود. روحانی در این گفت و گو، اظهارکرد که بیش از ۶۰ درصد مردم از این شبکه‌های موبایلی به عنوان سرگرمی و تفریح استفاده می کنند. رئیس جمهوری همچنین در نخستین نشست خبری پس از برگزاری انتخابات مجلس دهم نیز این طور اظهارکرد: «مردم در این انتخابات دیدند که یک امنیت واقعی لمس شد. اینترنت در انتخابات وصل بود.

روحانی «عمروعاص»،«خائن»،«ساده‌لوح» و «ضد ولایت‌فقیه» نامیده شد.

مردم صبح انتخابات بلند شدند دیدند موبایل‌هایشان کار می‌کند،اینترنت کار می‌کند.» ۲۷ اردیبهشت ۹۵ هم محمود واعظی، وزیر ارتباطات در پاسخ به اینکه دولت برای برقراری اینترنت و موبایل، آیا فشاری را تحمل کرده یا خیر، به «ایران» گفت: «مگر می‌شود در این رده‌ها کار کنید و فشاری نباشد؟ فشار همیشه هست،‌ اما مسئولان نباید در برابر فشار، تهمت و جوسازی‌ها تسلیم شوند.» وی با بیان اینکه «ما در زمان انتخابات این طور فکر می‌کردیم که هرچه مردم آگاه‌تر باشند، انتخاب‌شان نیز آگاهانه‌تر خواهد بود و نباید شرایط به گونه‌ای باشد که هر کس پول بیشتری دارد، پیام بیشتری را به مردم منتقل کند» اضافه کرد: «براین اساس بر این نظر بودیم که اینترنت یا شبکه‌های اجتماعی موبایلی باید در اختیار همگان قرار بگیرد تا مردم به جای اینکه در خیابان با یکدیگر بحث کنند، در شبکه‌های اجتماعی با هم گفت‌وگو کنند. در چنین شرایطی، طبیعی است کسانی که پول زیادی داشتند و تبلیغات میلیاردی کردند، شبکه‌های اجتماعی و اینترنت را رقیب خود بدانند.»

کدام کشور را الگو قرار بدهیم؟

روزنامه آرمان در گفت و گو با سادالله عسگر اولادی با عنوان «نباید کره‌شمالی را الگو قرار‌داد» نوشت: «به نظر من مدیران خود عامل فساد هستند و این مساله ارتباط کمی با سیستم اقتصادی کشور دارد. سیستم اقتصادی که موجود زنده نیست که فسادخیز باشد. افرادی که در سیستم قرار می‌گیرند با سوءاستفاده‌هایی که می‌کنند فساد به وجود می‌آورند. در بخش خصوصی مشکلات راحت‌تر قابل حل است و هنگامی که دو طرف به مشکل می‌خورند، می‌توانند با مذاکره به تفاهم برسند. این درحالی است که در دولت چنین وضعی وجود ندارد و به دلیل اینکه یک طرف دولت قرار دارد، برخی گمان می‌کنند «پول مفت» است و باید سهم بیشتری از این پول به دست بیاورند. ما باید از الگوهایی مانند ژاپن و کره جنوبی در اقتصاد خود استفاده کنیم که دولت خود را کوچک کردند و به پویایی اقتصادی دست پیدا کردند. نباید کره شمالی را در زمینه اقتصادی الگو قرار داد. مردم کره شمالی ظرف۱۵ روز نخست هر ماه درآمد خود را خرج می‌کنند و در مابقی روزهای ماه با وضعیت نابسامانی زندگی می‌کنند. سیستم اقتصادی کره شمالی سرشار از فساد و سوءاستفاده است».

 روحانی «عمروعاص»،«خائن»،«ساده‌لوح» و «ضد ولایت‌فقیه» نامیده شد

روزنامه کیهان نیز در ادامه گزارش های انتقادی نسبت به برجام در گزارشی با تیتر «تکرار تجربه تلخ برجام با محرمانه کردن قراردادهای نفتی! » نوشت: «ساختار قراردادهای جدید، بخصوص آنجا که پای «باشگاه نفت و نیرو»به میان می‌آید،بر باد دهنده ثروت ملی و ایجاد‌کننده رانت برای اعضای باشگاه و سپس شرکت های خارجی است. برخی از مهمترین اعضای کابینه و بسیاری دیگر از اعضای جریان کارگزاران و اصلاح طلب،عضو باشگاه نفت هستند و متن قرارداد،تامین کننده آینده و منافع این عده است. آیا این افراد،جاده صاف کن شرکت‌های خارجی در کشور نیستند!؟

امید می رود اصلاحات انجام شده،برطرف کننده نگرانی‌های منتقدان باشد اما همین‌که متن نهایی کماکان محرمانه است و در اختیار عموم قرار نگرفته،باعث ادامه نگرانی‌ها می‌شود و این پرسش اساسی را به‌میان می آورد که مگر قرار نیست این قرار داد به دست شرکت‌های خارجی برسد و آنها بر اساس آن با ما توافق کنند!؟پس چرا دولت آنها را محرم می‌داند اما مردم خودش را نامحرم!؟آیا همین برای شک و تردید در باره ادعای اصلاح قرار‌داد کافی نیست!؟»


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=22162

برچسب ها:
, , ,

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.