تاریخ ارسال : ۱۳ فروردین ۱۳۹۷ ساعت : ۰۱:۵۳ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

روز طبیعت تمرینی برای آنچه می‌گوییم در عمل “با فرهنگ” و “قانون‌مند” باشیم

در این عصر جدید که همه جا را آلودگی های مختلف پر کرده، و ماشین و دود و سر و صدا همه جا هست، همه به دنبال لحظه ای برای آرامش و بهانه ای برای دیدن همدیگر و با هم بودن هستند. شاید سیزدهم نوروز، تنها یک بهانه است؛ بهانه ای برای آشتی با طبیعت و به یاد زلالی آب، استواری کوه، و چشم نوازی درخت افتادن.

به گزارش شلمچه نیوز، به بهانه فرارسیدن روز ۱۳ فروردین که روز طبیعت هم نامگذاری شده‌است خانواده‌های زیادی به دامن طبیعت پناه می آورند تا در این روز، بنا بر سنت دیرینه، از خانه ها بیرون می آیند و به دشت و صحرا و باغ می روند تا آخرین روز عید را در طبیعت، و در کنار سبزه و گیاه و آب روان چشمه ها و جویبارها بگذرانند. یعنی آخرین روز تعطیلات طولانی نوروز را جشن می گیرند تا در آغاز کاری سال جدید با انرژی بیشتری به کار و کوشش به‌پردازند.

اما در سال‌های اخیر در رسانه‌های مجازی و مخصوصا گروه‌های تلگرام در باره حفظ محیط زیست و آموزه‌های فرهنگی مطلب و تصاویر منتشر می شود اما در عمل به گونه‌ای دیگر است و حفظ طبیعت را نباید با شعار و یا انتظار از مسئولین دانست بلکه هر کسی در این باره باید احساس مسئولیت کند و فرهنگ احترام به طبیعت را از خود شروع کند تا اینکه به دیگران بیاموزد.

روز طبیعت فرصت مناسبی است تا اینکه همه شعارها به عمل تبدیل گردد و از نریختن ذباله در طبیعت گرفته تا رعایت قوانین راهنمایی و رانندگی و احترام به حقوق اجتماعی دیگران از جمله فرهنگ اجتماعی و فرهنگ احترام به انسان و طبیعت و قانون است.

طبیعت بهترین هدیه از طرف خداوندگار عالم، به بندگان است و هیچ کس نمی تواند آن ها را شماره کند و شکرش را به جا آورد؛ چنانکه سعدی می فرماید:

از دست و زبان که برآید کز عهده شکرش به درآید

طبیعت در کلام معصومان

پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله فرمود:

«نخل را نسوزانید و آن را در آب غرق نکنید. درخت بارور را قطع ننموده و زراعت و کشاورزی را به آتش نکشید؛ زیرا شما نمی دانید، شاید در آینده به آن نیازمند شوید».

حضرت علی علیه السلام فرمود:

«نگاه کردن به سبزه، موجب شادابی است».

حضرت امام صادق علیه السلام فرمود:

«زندگی با سه چیز خوش است: هوای پاک، آب فراوان و گوارا، و زمین نرم و آماده کشاورزی».

حضرت امام کاظم علیه السلام فرمود:

«سه چیز به دیده روشنی می بخشد: نگاه به سبزه، نگاه به آب روان، و نگاه به صورت زیبا».


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=94195

برچسب ها:
, , ,

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.