تاریخ ارسال : ۱۵ بهمن ۱۳۹۵ ساعت : ۱۳:۳۳ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

روستایی با ۴۶ شهید و صدها عالم عامل

 مردمان غیور روستاهای ایران زمین، سهم بسزایی در به ثمر رساندن انقلاب اسلامی و نشر معارف اهل بیت عصمت و طهارت علیهم السلام داشته و خِرَدورزان نجیب این قطعه های بهشتی همواره منادی غیرت و آزادگی بوده اند.

به گزارش شلمچه نیوز،  یکی از این مناطق غیور، روستای خویین واقع در استان زنجان می باشد که مردمان ولایی این دیار با هدیه نمودن ۴۶ شهید جان برکف و صدها عالم و زاهد برگ درخشانی را در سرزمین پاک ایران به یادگار گذاشتند.
در این بین مرتضی شیرازی زاده از  نویسندگان جوان و از طلاب فرهیخته ی علوم دینیِ شهر مقدس قم در یادداشتی کوتاه و ادبی به مسائل پیرامون این روستا پرداخته که بخشی از این یادداشت بدین شرح می باشد:
 
… بااندکی تتبع درمنابع غنی و اصیل تاریخ دانسته می شود که سرزمین مقدس ایران، تاریخ پر فراز و نشیب و درخشانی داشته است و همواره در تمام اعصار و ادوار افق فکری مردمان این سرزمین ازسایر اقوام و بلاد بالاتر بوده و این برتری درمسائل علمی و هنری به وضوح بر هر دانشمندی که اندکی مطالعات تاریخی داشته است مشهود بوده و این مرهون تبعیت مردمان ایران زمین به تعالیم رسولان الهی بوده که قبل از  بعثت رسول خاتم نسل های بشری را برای تبعیت از تعالیم متعالی اسلام آماده می ساختند تا با بعثت آخرین پیامبر الهی حضرت محمدمصطفی صلی الله علیه وآله شاهد فزونی ترقی فکری و علمی مردم این سامان نسبت به سائر مناطق جهان هستیم.
دراین مقال در پی آنیم که مختصری پیرامون تاریخچه روستایی صحبت کنیم که با هدیه نمودن ۴۶ شهید به انقلاب اسلامی بینش بالای اعتقادی و سیاسی مردم این روستا را به رخ دیگران کشانید.
مردمان روستایی که به همه ثابت کردند که می توان آزاده زیست و آواره هجرت کرد و سرگردان ولای آل علی بود و تبلیغ دین را به معنای واقعی و اصیلش انجام داد.
روستایی به نام خوئین که محصور در میان کوه ها است و در خود آثار ارزشمند تاریخی را جای داده است که هریک به تنهایی روایتگر گوشه ای از تاریخ کهن و ارزشمند گذشته هستند، در این میان دژمنده شهری در دل کوه و در زیر روستای خوئین امروزی است که حکایت از استعداد و نبوغ و ایستادگی گذشتگان این مرز و بوم دارد.
تاریخ چنین گواهی می دهد که اهالی این روستای با برکت از کوچه پس کوچه های مدینه و از کنار درب نیم سوخته ی یگانه دخت رسول الله با مشقت فراوان وآزارهایی از سوی غاصبین خلافت  متحمل می شدند، مجبور به هجرت از مدینهالنبی گشته و مسیر دیگری را برای زندگی پیمودند.
برخلاف آنچه خلفای غاصب می پنداشتند تبعیدآنان نه تنها سبب سرکوب آنان نشد، بلکه به اذن الهی هرکدام آنان منادی غدیر و غربت علی علیه السلام شدند و ندای غربت آل محمد علیهم السلام را به جهان رسانیدند .
آری! آنان غدیر را از یاد نبرده و دعای رسول خدا در حق منادیان غدیر به استجابت رسید که اللهم انصرمن نصره واخذل من خذله…!
 آری !آنان با رشادت ها و تحمل رنج ها ندای مظلومیت آل محمد علیهم السلام را به جهان رسانیدند وهیچگاه درب خانه ی امیرالمؤمنین را با زخارف دنیا معاوضه ننمودند و در مقابل خفاشانی که نمی توانستند انوار درخشان غدیر را ببینید، به اوج دنائت رسیده و صفحات تاریخ را شرمسار اعمال ننگین خویش نمودند.
 آری! …آنان سفیر غربت و مظلومیت مولای عالم امیرالمؤمنین علی علیه السلام بودند و ازهرمکانی که می گذشتند با بازگویی خیانتدشمنان دین در حق وصی خاتم رسولان، مرثیه خوان مظلومیت حضرت علی وصی علیه السلام شده و با بیان حقیقت اسلام  که چیزی جز تمسک به ولایت امیرالمؤمنین و ائمه اطهار علیهم السلام نبود، بذر تولّی را در دل مردم کاشتند و با بیان خیانت ها وظلم هایی که توسط غاصبین حق امیرالمؤمنین علیه السلام صورت گرفته بود، دشمنان ولایت را در پوستین چرکین نفاق دباغی می کردند .
آنها در گذر زمان با تهدید خلفای جور مجبورشدند از سیستان که مدتی در آنجا سکونت داشتند بگریزند و به روستای خوئین مهاجرت کنند.
عده ای از آنان به مناطق مختلف رفتند و عده ای در خوئین سکنی گزیدند و خوئین را به خانه ی شیعیان علی علیه السلام تبدیل کردند؛ اما خانه ی شیعیان ی علیّ وصی که  همچو  باب مدینه العلم مورد هجوم دشمنان و منافقان بود.
 آنان می بایست ماندگار می شدند تا میراث غدیر را به نسل به نسل و سینه به سینه به آیندگان می رسانیدند و تصمیم می گرفتند چاره ای بیاندیشند که اگر خلفای جور زمان به آنان حمله ور شد از شر آنان در امان باشند. آنان که باقلب وروحشان هایشان پناهنده به دژ ولایت امیرالمومنین بودند و میدانستند پناهندگی به کهف حصین ولایت علوی همان در امان بودن درحصن حصین الهی و نتیجه این پناهندگی نجات از عذاب آخرت است تصمیم گرفتند  ابدان فانی را به کار گرفته ودژمندی بسازند تا بتوانند در هنگام آزار و غارتگری عمال خلفا به آن پناه برده و با نجات جان خود، مردم را با معارف آل محمد علیهم السلام حیاتی دیگر بخشند.
گوشه گوشه ی این روستا شاهد تلاش ها وسختی کشیدن های آنان است اما آنان بذری که  با محبت امیرالمومنین علیه السلام کاشتند سبب شد از این روستا که خانه ی شیعیان امیرالمومنین بود سروقامتانی بیرون آیند که هرکدام ستاره ای در آسمان تشیع شوند.
دارالمؤمنین نام دیگر خوئین بود زیرا مردمان آن اهل علم وفضیلت بوده و علما را تکریم می کردند در یک زمان ۳۵۰ عالم عامل و فقیه داشته وحوزه علمیه خوئین درآن زمان شهرت بسزائی داشته ودرآن زمان هفت مجتهد مسلم در خوئین زندگی می کرده اند.
خوئینی ها ادب دوست وشاعر پرور بوده اند از آن جمله می توان ملا آقا وفائی مولف کتاب قیام حسینی وملایوسف آل اسحق صاحب دیوان شعر و شیخ محمد علی متخلص به سرباز در شعرهایش است همچنین مشهدی حسن حسین لوئی وآقای شمس الدین آذری را نام برد. علمایی نیز در آن حضور داشتند که هرکدام در زمان خویش ملجاء ایتام آل محمّد علیهم السلام شدند و به برخی از آنان اشاره می کنیم:
  سید ابراهیم صاحب ضوابط الاحکام 
ملامحسن مجتهد صاحب شرح منظومه بحرالعلوم دراصول
ملا آقای خوئینی قدس سره ازشاگردان شیخ مرتضی انصاری صاحب آثار متعدد مثل منظومه دیات،رساله میراث
حضرت آیت الله العظمی شیخ عبدالکریم آل اسحاق قدس سره، صاحب آثاری من جمله رساله عملیه و شرح فارسی کفایه
حضرت علامه حاج اسماعیل انصاری قدس سره، صاحب الموسوعه الکبری عن فاطمه الزهرا
حضرت آیت الله العظمی شیخ ابراهیم انصاری (خوئینی)زنجانی مدظله العالی ،صاحب آثار متعدد علمی من جمله حاشیه منهاح الصالحین تقریرات آیت الله حکیم شرح کتاب اوائل المقالات و صدها تألیف و مقاله علمی.
این روستا همواره وفادار به اسلام و قرآن و عترت و انقلاب بوده و همچنان سرزمین ولایت و برائت و دژ محکم ایمان و تشیع محسوب می شود.

لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=39978

برچسب ها:
, , ,

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.