تاریخ ارسال : ۲۰ آذر ۱۳۹۶ ساعت : ۰۸:۳۴ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

رونمایی از حذف جدول شماره ۱۷ لایحه بودجه

 
در این میان، شاید یکی از ارزشمند ترین اصلاحات مثبت در بودجه سال کنونی مرتبط به حذف جدول بحث برانگیز شماره ١٧ باشد. اما آن چیزی که فارغ از این اظهارنظر باید مورد توجه قرار گیرد این هست که وقتی چنین بودجه هایی برای چنان موسساتی تخصیص می یابد، به احتمال بسیار سلایق خاص سیاسی و فرهنگی مدیران در دولت های متفاوت درباره اینکه این بودجه ها دربردارنده حال کدام موسسه فرهنگی گردد و دربردارنده حال کدامیک نه، موثر می افتد.

حذف جدول شماره ١٧

این نماینده مجلس با اشاره به انتقادهایی که هرساله در فصل بودجه نسبت به این نوع بودجه ریزی مطرح می گردد، عنوان کرد: جذاب اینجاست که بعضا شاهد بودیم از بودجه هایی که به برخی از این موسسات تعلق می یافت، برای فعالیت های سیاسی هم استفاده می گردید. نماینده رشت در مجلس تاکید می کند: درپی گفت وگو هایی که با وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی داشتیم، آقای صالحی عنوان کرد که این جدول از بودجه سال کنونی حذف شده و بودجه ریزی به این موسسات زیرنظر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و در چارچوب بودجه این وزارت خانه انجام خواهد گردید.

به این ارزش باوجود آنکه ابتدا گفت وگو از حذف ردیف بودجه مرتبط به جدول ١٧ مطرح گردید اما در ادامه مشخص شد که بودجه این موسسات در عمل به جدول شماره ٧ جابه جایی یافته تا زیرنظر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تخصیص یافته و هزینه گردد.

معمای زنگوله های آویزان به پای بودجه

در این میان اما نکته مهمی که کمتر مورد توجه جای گرفت، تخصیص بودجه به برخی اشخاص حقیقی و حقوقی بود. آ آنجا که عادل آذر در صحن علنی مجلس اعلام کرد: بودجه برخی دستگاه های اجرایی در قوانین بودجه سنواتی، درج نمی گردد که این یک ضعف هست و بودجه متناسب با اصل جامعیت نیست. از جانب دیگر ما با یکسری از اشخاص حقیقی و حقوقی مواجهیم که به طورمستقیم از بودجه ارزش می گیرند و ما نمی دانیم چگونه این زنگوله ها به پای بودجه آویزان شده اند.

پورابراهیمی: بودجه را واضح کنید!

مهدی پورابراهیمی، رییس کمیسیون اقتصادی مجلس در این ارتباط به «اعتماد» عنوان کرد: البته بحث ردیف بودجه نیست اما یک سرفصلی در لوایح بودجه وجود دارد که به طور مستمر به بودجه های فرهنگی تعلق دارد که طبق آن به تعدادی از موسسات و شرکت های فرهنگی بودجه تعلق می گیرد. به هرحال اگر منظور همین جدول باشد، اکنون اسامی مدیران این موسسات و مبالغ دریافتی شان از بودجه مشخص هست. پورابراهیمی در عین حال آسیب اساسی در این شیوه بودجه ریزی را عدم اجرای عدالت در تخصیص بودجه های فرهنگی دانست و عنوان کرد: به هرحال بعضی معتقدند صرفا این چند موسسه فعالیت فرهنگی نمی کنند و تعداد دیگری از موسسات نیز مستحق دریافت این بودجه ها می باشند. به هر حال آن چیزی که مسلم هست این هست که باید این بودجه ها واضح گردد.

کوهکن: جداول بودجه برای دریافت «کمک» دولت است

نماینده مردم لنجان در مجلس به «اعتماد» می گوید: جدول ها مرتبط به کمک های دولتی هست. به طور مثال دولت می تواند برای صندوق بازنشستگی کشوری که ردیف بودجه ندارد، در چنین جداولی بودجه تخصیص دهد.

با این حال وقتی گفت وگو از اشخاص حقیقی می گردد، منظورمان اشخاص خاص هست و تا جایی که به یاد دارم، در لوایح بودجه نامی از هیچ کس نمی بریم.

این همانی «جدول شماره ١٧» و «۴٩ زنگوله آویزان»

این عضو اصلاح طلب کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در عین حال به «اعتماد» عنوان کرد که دولت در راستای اصلاحاتی که در بودجه انجام داده، این جدول را به ردیف بودجه زیرنظر وزارت ارشاد جابه جایی داده هست. هم زمان غلامرضا حیدری، دیگر نماینده اصلاح طلب عضو کمیسیون برنامه و بودجه نیز نظرات حدسی «اعتماد» درباره این همانی«جدول شماره ١٧» و «۴٩ زنگوله آویزان به پای بودجه» را تایید کرده هست.

حاجی دلیگانی: بعضی موسسات «جدول شماره ١٧» خوبند، برخی نه!

حسینعلی حاجی دلیگانی، نماینده اصولگرای عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس نیز همچون حیدری، معتقد هست اشخاص حقیقی و حقوقی موردنظر رییس دیوان حسابرسی های همان موسسات فرهنگی ذیل جدول ١٧ بوده هست. این عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس همچنین تاکید دارد که نباید سلایق سیاسی در تایید یا عدم تایید موسسات فرهنگی حاضر در این جدول دخیل باشد و هم زمان می گوید: در این جدول موسساتی وجود دارند که بیت المال را صرف ولنگاری اجتماعی و فرهنگی می کنند!

این عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس همچنین تاکید دارد که نباید سلایق سیاسی در تایید یا عدم تایید موسسات فرهنگی حاضر در این جدول دخیل باشد و هم زمان می گوید: در این جدول موسساتی وجود دارند که بیت المال را صرف ولنگاری اجتماعی و فرهنگی می کنند!در شرایطی که عمده نمایندگان مجلس اطلاع دقیقی از جزییات این مسئله نداشته و حتی از اظهارنظر قطعی در مورد اینکه آیا این زنگوله های آویزان به بودجه همان موسسات فرهنگی جدول شماره ١٧ می باشند یا خیر، به دیدگاه می رسد سخنان غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی، نایب رییس فراکسیون مستقلین مجلس و ازجمله اعضای کمیسیون برنامه و بودجه مجلس که در ابتدای این گزارش آمد، راهگشا باشد؛ آنجا که این نماینده مجلس با قطعیت به مراتب بیشتر از همکارانش، پیش بینی ما را تایید کرده و فراتر از آن از حذف این جدول یا به تعبیر دقیق تر جابه جایی آن به بودجه زیرنظر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی خبر می دهد؛ خبری خوش که می تواند گامی بلند در مسیر شفافیت بیشتر بودجه ملی باشد.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=78498

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.