تاریخ ارسال : ۱۹ آذر ۱۳۹۶ ساعت : ۱۲:۴۹ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

روی بازار کاغذ، مهر دولت نزنیم

رویداد دیگر اما، داستان افزایش نرخ کاغذ در بازار این محصول هست. با توجه به فضای خبری رسانه ها به دیدگاه می آید بیشترین لطمه دیدگان از این افزایش نرخ حدود ۳۰ درصدی کاغذ ناشران روزنامه ها و ناشران کتاب باشند.

در ایامی جدید سپری شده دهها خبر، گزارش و آنالیز در مورد دلایل و پیامدها و راههایی که برای تعدیل در نرخ های کاغذ می گردید ارایه کرد، بر صفحه های روزنامه ها و درسایر رسانه ها منتشر گردید. سبب افزایش نرخ کاغذ حذف دلار مبادله ای از واردات این کالا از یک سو و افزایش نرخ ارزهای معتبر در بازار از جانب دیگر هست.

از جانب دیگر شمار قابل اعتنایی از روشنفکران و گروه های مرجع فکری  که به روزنامه ها و ادامه انتشار این نوع رسانه حساسیت فرهنگی و سیاسی دارند و علاوه بر این علاقمندان به روزنامه ها از نهاددولت قصد دارند اقدام نماید و اذن ندهد گرانی کاغذ راه  انتشار روزنامه ها را تنگ و تاریک کند.

برآیند ملاحظات سیاسی و فرهنگی این هست که لازم هست دولت در این بازار مداخله کند. راه مداخله این هست که بار دیگر ارز یارانه ای یا مبادله ای به ناشران  روزنامه ها داده گردد که در این بازار ارز، رانتی نزدیک به ۵۰۰ تومان برای هردلار برای روزنامه ها بهمراه دارد. آیا این اقدام که منتج به ایجاد رانت در حوزه کاغذ می گردد درست هست ؟

آیا این اقدام که منتج به ایجاد رانت در حوزه کاغذ می گردد درست هست ؟ به دیدگاه می آید رسانه های با اعتباری که به طور مستمر از رانتخواری ارزی به سبب اعمال نرخ های دوگانه در بازار بعضی کالاها بشدت ناراضی اند و این رانت ها را سرچشمه تبعیض و حتی فساد می پندارند در صف نخست کسانی می باشند که لازم هست از بازگشت رانت و اعمال نرخ های ترجیحی دوری کنند.

حذف یارانه دلاری به کاغذ روزنامه چند فایده دارد که بیشترین برنده این سودهای احتمالی و البته کمی سخت، نشریه هایی می باشند که در همین بازار نه چندان پررونق رسانه و در روندکاهنده تقاضا برای رسانه ها در بازار خوانندگان، روزگار خوب تری دارند. افزایش نرخ کاغذ و افزایش نرخ تمام شده روزنامه ها به سرعت راه مردم را مشخص می کند که انتخابی جدید دارا باشند.

در بازار فعلی رسانه های مکتوب همین میزان رانت کاغذ باعث شده شماری رسانه باکمترین کیفیت به جنبه مؤثری در جامعه و با پایین ترین شمارگان موجود صرفا برای استفاده از یارانه کاغذ و سایر رانت ها تولید گردند و بدون اینکه خریداری داشته به خمیر مبدل می گردند.

فایده واضح شدن بازار رسانه این هست که تفاوت کیفیت اداره اقتصادی روزنامه ها و تحریریه ها و گردانندگان مشخص می گردد. آ آن رسانه هایی که با بازدهی بالاتر روزنامه را سازمان دهی می کنند در بازار می مثل و سره از ناسره بازشناسایی می گردد. در بازار شاهد حضور ناشرانی هستیم که صرفا و صرفا با استفاده از رانتهای کاغذ و چاپ سرپا می باشند و با اکتساب رانتی دست کمی، راه واضح شدن بازار کتاب را بسته اند و از هر دگرگونیی در طریق حقیقی شدن بازار نشر جلوگیری می نمایند.

این بازار کاغذ امروز مکانی هست که سره از ناسره لازم هست جداشوند و مکانی هست که نباید مهر مداخله دولت به پای آن حک گردد و راه مداخله های بعدی را هموار کند.

این بازار کاغذ امروز مکانی هست که سره از ناسره لازم هست جداشوند و مکانی هست که نباید مهر مداخله دولت به پای آن حک گردد و راه مداخله های بعدی را هموار کند.

سلاح ورزی اتاق, [۱۰.۱۲.۱۷ ۰۰:۲۷]


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=78394

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.