تاریخ ارسال : ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۶ ساعت : ۱۲:۱۰ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

رکود مطلق صنعت ساختمان در ۴ سال گذشته/ مسکن مهر طرح ارزشمندی بود؛ نباید تعطیل می‌شد

اکبر رنجبرزاده نماینده مردم اسدآباد و عضو هیئت‌رئیسه مجلس در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجو، در ارزیابی عملکرد دولت در حوزه مسکن و رکود حاکم بر این بخش، اظهار داشت:  به نظر می‌رسد دولت چندان تمایلی برای ورود به این حوزه نداشت. شاید این عدم تمایل برای حفظ تورم بود.

وی با بیان اینکه این رکود مسیر اقتصادی، اشتغال‌زایی و کارآفرینی را مسدود کرد، افزود: گرچه کمابیش در بحث مسئله بنیاد مسکن و مقاوم‌سازی مسکن روستایی کارهایی صورت می‌گیرد اما دولت چندان به بخش ساخت‌وساز مسکن شهری و شهرنشینان چندان ورود پیدا نکرد.  
این عضو هیئت رئیسه مجلس معتقد است یکی از دلایل افزایش آمار بیکاری عدم ورود دولت به حوزه مسکن به‌ویژه مسکن شهری است.

رنجبرزاده تصریح کرد: در حال حاضر وضعیت مطلوبی در بخش مسکن نداریم، علی‌رغم کاهش تورم و انتظارت برای کاهش نرخ اجاره‌بها اما همچنان  این نرخ رو به افزایش است. از سوی دیگر علی‌رغم مراجعه بالا متقاضیان مسکن اما با کاهش مسکن مواجه هستیم که همین موارد موجب شده وضعیت مطلوبی را در این حوزه شاهد نباشیم.

  وی ضمن ابراز امیدواری برای بهبود شرایط صنعت مسکن در سال‌های آینده، پیرامون انتقادات دولت یازدهم درباره مسکن مهر و طرح مسکن اجتماعی از سوی این دولت، یادآور شد: تغییر نام طرح‌ها از سوی دولت‌های مختلف اقدام کاری و عملیاتی چندان مناسبی نمی‌دانم. شاید مسکن اجتماعی سیاست‌گذاری شده باشد اما در مرحله عمل چندان نمود عینی نداشته است.

نماینده مردم اسدآباد بابیان اینکه مسکن مهر را نمی‌توان زیر سؤال برد، بیان داشت: هرچند این طرح با ایراداتی همراه بود که اکنون مجال ورود به آن نیست، اما در کل کار ارزشمندی بود و نباید آن را زیر سؤال برد. جمعیت کثیری از مشتاقان خانه‌دار شدن و افرادی که حتی در خواب‌وخیالشان هم نمی‌دیدند روزی صاحب مسکن شوند، این طرح را به جد دنبال کردند و میلیون‌ها نفر ایرانی صاحب سرپناه شدند.

رنجبرزاده ادامه داد: آمار اشتغال در حوزه مسکن آمار قابل‌توجهی است، یعنی بیش از ۱۰ درصد اشتغال جامعه این موضوع را به خودش اختصاص می‌دهد بنابراین تعطیل کردن یا رکود در حوزه مسکن به اعتقاد من آسیب به همه حوزه‌های اقتصادی است. یعنی هر حوزه اقتصادی دیگر هم می‌تواند به بحث مسکن ارتباط پیدا کند. لذا نباید این حوزه تحت هیچ شرایطی تعطیل شود. طی این مدت رکود مطلقی را در بخش مسکن شاهد بودیم، البته ممکن است بعد از خواب زمستانی، بهار هم وجود داشته باشد.

این عضو هیئت‌رئیسه مجلس در پایان خاطرنشان کرد: فکر می‌کنم کمی هم تورم افزایش می‌یافت بهتر از این بود که در حوزه مسکن کما ایجاد شود.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=47783

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.