تاریخ ارسال : ۰۸ آذر ۱۳۹۶ ساعت : ۰۰:۱۴ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

رییس جمهور در گفت و گوی زنده تلویزیونی با مردم چه گفت؟

رییس جمهور در گفتگوی زنده تلویزیونی با اشاره به خدمات رسانی دولت و اینکه در زلزله کرمانشاه مردم نقص دولت را جبران کردند گفت:۵۰ درصد همه وجوه تصویب شده در جلسه چهارشنبه گذشته دولت برای کمک رسانی به زلزله زدگان کرمانشاه تخصیص یافت.

 

به گزارش شلمچه نیوز، حجت الاسلام حسن روحانی در گفتگوی زنده تلویزیونی از شبکه یک سیما با اشاره به وقوع واقعه دردناک زلزله، از همه کسانی که در ۱۵ روز گذشته به مردم عزیز این استان کمک کردند اعم از مردم ، مقامات دولتی و نیروهای مسلح قدردانی کرد .
وی گفت : البته در اینگونه حوادث کار بسیار سخت است برای اینکه بتوانیم خدمات مطلوب و شایسته را به مردم ارائه کنیم به ویژه آنکه زلزله ۷ و ۳ دهم ریشتری در این استان در دهه های اخیر نداشتیم که زلزله بسیار شدیدی بود و در شب واقع شد که کار را بسیار دشوار کرد .
آقای روحانی افزود : در مواقع بروز زلزله آب ، برق ، گاز و راه های ارتباطی با مشکلات فراوان مواجه می شود در عین حال مردم بسیار یاری کردند و امدادگران اقدامات بسیار ارزنده ای داشتند به نحوی که حدود ۲۷۰۰ نفر از لحظه وقوع زلزله تا فردای آن روز از زیر آوار بیرون آورده شدند و نجات یافتند و همچنین بیش از ۷۰۰۰ مصدوم به بیمارستان ها منتقل شدند .

 رئیس جمهور گفت : روز دوم که به منطقه سفر کردم و با مردم دلاور و بسیار عزیز سرپل ذهاب دیدار داشتم روحیه آنها بسیار خوب بود حال آنکه با مصیبت بسیار سنگینی مواجه بودند آنها با روحیه بالا به برادران و خواهران خود کمک می کردند و آنچه از مسئولان می خواستند کاملا بحق بود .

وی افزود : در آن زمان نیازها شامل آب معدنی و چادر بود که به سرعت تامین شد .در بیمارستان کرمانشاه پزشکان و پرستاران ۴۸ ساعت نخوابیده بودند و به طور مستمر کار می کردند به نحوی که در ۴۸ ساعت ابتدایی وقوع زلزله ۱۵۵۰ عمل جراحی انجام شد که کار بسیار بزرگی است .
آقای روحانی گفت : وزارت بهداشت در این مدت اقدامات بسیار بزرگی انجام داده است و همچنان به ارائه خدماتش ادامه می دهد همچنانکه وزارت کشور با تشکیل ستاد بحران در این زمینه خوب عمل کرد و بسیار فعال بود گرچه هنوز مشکلات فراوان است اما در مقایسه با گذشته خوب تلقی می شود .
رئیس جمهور از رسانه ملی خواست خدمات دولت و مردم را در مقایسه با عملکرد دیگر کشورها حتی کشورهای پیشرفته اروپایی و امریکایی به مقایسه بگذارد .
وی افزود : این بار از همیشه و از حوادث قبلی حتی در مقایسه با زلزله های رودبار و منجیل و بم که بنده حضور داشتم کمک رسانی از جانب دولت ومردم بسیار بهتر و ساماندهی بیشتر بود و مردم نقص دولت را جبران کردند .
آقای روحانی اضافه کرد : نیروهای مسلح ا عم از سپاه پاسداران ، ارتش جمهوری اسلامی و بسیج خیلی خوب عمل کردند و از مرحله اول عبور کردیم و اکنون در مرحله اسکان موقت هستیم .
رئیس جمهور ادامه داد : مردم اگر بخواهند در نزدیک خود مکانی اجاره کنند دولت اجاره بها را پرداخت می کند و اگر به کانکس احتیاج داشته باشند به سرعت در حال ساخت است و هرجایی که امکان پذیر بوده است که کانکس تهیه کنیم این کار در حال انجام است .
وی گفت : برای نخستین بار همه بودجه ای که دولت باید پرداخت کند در جلسه چهارشنبه صبح هیأت دولت تصویب کردیم و ۵۰ درصد همه وجوه مصوب در اختیار نهادهایی قرار گرفت که در حال خدمات رسانی به مردم هستند .
رئیس جمهور همچنین با تبریک ایام ماه مبارک ربیع الاول و آغاز امامت حضرت مهدی (عج) به ملت ، شیعیان و همه مسلمانان ابراز امیدواری کرد در صد روزی که از آغاز به کار این دولت گذشته است توانسته باشیم خدماتی که وعده داده بودیم ارائه کنیم.
وی گفت : مجموعه خدمات ۱۰۰ روزه نخست این دولت در یک مجلد کتاب جمع آوری شده و از طریق سایت دولت در دسترس مردم قرار گرفته ا ست که می توانند برنامه ریزی های اساسی برای سال ۹۶ و برنامه های کلی برای ۴ سال آینده را که دولت در این ۱۰۰ تدوین کرده است مشاهده کنند .

 آقای روحانی افزود : بودجه سال ۹۷ در دولت در حال تصویب و آماده ارائه به مجلس است و در این لایحه شاهد تحول بسیار مثبتی خواهیم بود .

رئیس جمهور در ابتدای اظهاراتش با ادای احترام به مردم ایران و هموطنان خارج از کشور به ویژه مردم قهرمان و پهلوان استان کرمانشاه، رضوان و رحمت خداوند را برای درگذشتگان زلزله و شفای عاجل را برای مصدومان خواستار شد.

ریشه کن کردن فقر مطلق و ایجاد عدالت دو هدف اصلی دولت دوازده است
رئیس جمهور در ادامه گزارش ۱۰۰ روزه خود به مردم گفت: دو هدف اساسی دولت در بخش اقتصاد ریشه کن کردن فقر مطلق و ایجاد عدالت و کوتاه کردن فاصله بین دهک های پایین و دهک های بالای جامعه است.
آقای روحانی افزود: همانطور که در انتخابات هم وعده داده ام تا پایان دولت دوازدهم فقر مطلق را ریشه کن کنیم به همین منظور در سال ۹۶ مستمری افراد قشر آسیب پذیر جامعه یعنی اعضای کمیته امداد، بهزیستی و افراد تحت تکفل دولت سه برابر شده است و تا پایان دولت دوازدهم به پنج برابر خواهد رسید.
رئیس جمهور گفت: در سال آینده ما طراحی خواهیم کرد تا همه کسانی که از حد استاندارد پایین تر هستند در سایت دولت ثبت نام کنند و ما به آنها کمک کنیم تا زندگی بهتری داشته باشند.
آقای روحانی ایجاد رونق اقتصادی و اشتغال را یکی دیگر از مسایل مهم عنوان کرد و افزود: در زمینه اشتغال ما عقب ماندگی هایی از گذشته داریم بدین ترتیب که از سال ۸۵ تا ۹۲ اشتغال ثابت ما تقریبا صفر بوده و از سال ۹۳ تحرکات خوبی شروع شده و متوسط اشتغال ثابت ما از سال ۹۳ تا ۹۶ سالانه ۶۸۵ هزار شغل بوده است.
وی گفت: با این حال این رشد نسبت به بیکاری و نسبت به نیروی فعالی که وارد بازار کار می شود کافی نیست و ما رقم بالاتری از اشتغال را نیاز داریم.
رئیس جمهور با بیان اینکه طرح هایی برای افزایش اشتغال در دولت دوازدهم برنامه ریزی شده است، افزود: درنظر داریم رقم اشتغال را بالاتر برده و به ۹۰۰ هزار شغل در سال برسانیم.
 آقای روحانی با بیان اینکه از تابستان امسال تا تابستان پارسال بیشتر از ۷۰۰ هزار شغل ایجاد شده، گفت: با این حال هنوز هم نسبت به وضعیت مطلوب عقبیم و برای ریشه کن کردن مشکل بیماری نیازمند اشتغال بیشتری هستیم.
رئیس جمهور با اشاره به اینکه در ۱۰۰ روز اول دولت دوازدهم نسبت به دو سال گذشته رشد بیشتری در اشتغال داشته ایم، افزود: ما همچنان این رویکرد را دنبال می کنیم و طرح های مختلفی برای اشتغال داریم.
آقای روحانی گفت: اولا به وزرای اقتصادی تاکید کرده ام که یکی از هدف های ما بالابردن اشتغال است، فضای مجازی، صنعت، خدمات و کشاورزی زمینه های خوبی برای بالابردن اشتغال است.
رئیس جمهور با اشاره به گزارش اخیر وزارت ارتباطات افزود: این وزارتخانه در آخرین گزارشی که به من ارایه کرده حدود ۵۰۰۰۰ نفر را در زمینه آی تی مشغول به کار کرده است.
آقای روحانی سه طرح کارورزی، اشتغال فراگیر و طرح تکاپو را از طرح های مهم دولت دوازدهم در زمینه اشتغال برشمرد و گفت: تمامی این طرح ها در ۱۰۰ روز اول اجرایی شده و تاکنون در سایت کارورزی ۱۲۰ هزار نفر ثبت نام کرده اند که ۲۰ هزار نفر از آنها برای آموزش معرفی شده اند.
 رئیس جمهور با اشاره به اینکه آمار بیکاری امسال نسبت به سال گذشته یک درصد کاهش یافته، افزود: آمار بیکاری ما از ۱۲،۷ پارسال به ۱۱،۷ درصد رسیده است ولی با این حال هنوز تا رسیدن به وضعیت مطلوب فاصله داریم
آقای روحانی گفت: برای چهار سال آینده برنامه ریزی های مناسبی انجام داده ایم و همین اقداماتی را که در ۱۰۰ روز اول انجام شده است ادامه خواهیم داد ولی بازهم تاکید می کنم نسبت به وضعیت مطلوب فاصله داریم.
یارانه را در بخش های مختلف به صورت غیرنقدی افزایش داده ایم 
رئیس جمهور گفت: برای اینکه فقر را برطرف کنیم در کشور بحث رونق اقتصادی و اشتغال هست، در طول برنامه دولت یازدهم هم به کمیته امداد و هم به بهزیستی کمک کردیم برای اینکه بتوانند افراد را از زیر پوشش خارج کنند.
آقای روحانی افزود: به همین خاطر ۵۰۰۰ میلیارد به کمیته امداد کمک کردیم تا افراد را از زیر پوشش خارج کنند ضمن اینکه ما افراد تحت پوشش را خارج می کنیم و خودکفا می کنیم که این مهم از طریق رونق اقتصادی و اشتغال امکانپذیر است اما همواره در کشور عده ای هستند که نیازمند کمک هستند.
وی اضافه کرد: این کمک اساسش بر این مبناست که ما بتوانیم از طریق درآمدهای بیشتر آن را جبران کنیم، حال این درآمدها از طریق فعالیت های اقتصادی، فعالیت های مالیاتی یا سایر درآمدهایی که دولت خواهد داشت انجام می پذیرد.
رئیس جمهور گفت: درآمدهای دولت در حال افزایش است یعنی امسال نسبت به پارسال درآمدهای ما افزایش پیدا کرده اما در عین حال مخارج ما نیز زیاد شده است. از این لحاظ ما باید این فعالیت را ادامه دهیم یعنی ما وقتی بحث سرمایه گذاری، بحث استفاده از ظرفیت های مختلف در کشور می کنیم در واقع بخشی از درآمد دولت و خزانه به این کار اختصاص می یابد اما مبنای ما این نیست که یارانه نقدی را افزایش دهیم.
آقای روحانی افزود: البته ما در این دولت یارانه را در بخش های مختلف افزایش داده ایم اما نه به صورت نقدی و آن مفهومی که ماهانه به مردم تعلق می گیرد، بلکه ما در بخش کشاورزی در طول چهار سال دولت گذشته تقریباً پول خرید تضمینی گندم را حدود دو برابر افزایش دادیم، این یعنی کمک به کشاورز، به مفهوم یارانه نقدی نیست اما کمک می کنیم محصولات کشاورزی رشد یابد و از این طریق به کشاورزان، باغداران و سایرین کمک می شود.
 رئیس جمهور گفت: ما در بحث روستاها تلاش می کنیم برای اینکه روستاها تحول مثبت پیدا کنند همانطوری که من قبلاً وعده داده بودم، ما یک لایحه ای را به مجلس ارائه کردیم برای اینکه یک و نیم میلیارد از صندوق استفاده کنیم معادل آن را هم از بانک ها استفاده کنیم و طرح اشتغال برای روستاها و شهرهای زیر ۱۰ هزار نفر که مجلس شورای اسلامی این لایحه را تصویب کرد، در دولت برنامه ریزی شد و آیین نامه آن تدوین و تصویب گردید و آخرین کارها برای اجرایی شدن آن آغاز شده است.
آقای روحانی افزود: کمک به روستاییان نوعی یارانه است برای اینکه ما به اشتغالزایی کمک کنیم اما این بدان معنا نیست که ما پول نقدی به افراد بدهیم البته افرادی هستند که معلول یا نیازمندند که ما باید مستقیم به آنها کمک کنیم و این امر از طریق مستمری بگیرانی که دریافتی های آنها را افزایش می دهیم تحقق می یابد.
رئیس جمهور از ادامه سیاست دولت برای تک رقمی ماندن نرخ تورم خبر داد
رئیس جمهور با اشاره به قول تک رقمی شدن نرخ تورم در دولت یازدهم گفت: همچنان به این سیاست ادامه می دهیم.
رئیس جمهور در ادامه ارائه گزارش عملکرد یکصدروزه دولت دولت دوازدهم در پاسخ به این سوال که برای متوقف کردن نرخ منفی رشد اقتصادی و اینکه طبق وعده ای که داده بودید رشد اقتصادی قابل لمس ایجاد کنید، چه برنامه های مشخصی دارید گفت: برنامه کاهش تورم را که قول داده بودیم در دولت یازدهم که تورم را یک رقمی کنیم آن سیاست را ادامه میدهیم یعنی هدفمان این است که تورم یک رقمی باقی بماند.
وی در توضیح نرخ تورم گفت: اگر میگویم نرخ تورم ۸ یا ۹ درصد است به این معنی نیست که ۸ درصد ارازن شده یعنی ۸ درصد نسبت به پارسال کالا و خدماتی که در اختیار مردم قرار میگیرد ۸ یا ۹ درصد اضافه شده، هنرمان این است که نگذاشتیم ۳۰-۴۰ درصد افزایش یابد، تورم یک رقمی به معنای ارزانی نیست، منظور گرانی در سطح پایین تر است.
 وی درباره رشد اقتصادی گفت: در دولت گذشته همزمان با کاهش نرخ تورم، رشد منفی را مثبت کردیم، رشد سال ۹۱ منفی بود طبق آمار بانک مرکزی منهای ۶ ممیز ۸ بود طبق اطلاعات مرکز آمار، منهای ۷ ممیز ۴ بود، حالا حدود ۷ واحد درصد منفی بوده در ۹۱، این نرخ در سال ۹۲ کم شد، ۹۳ ما رشد مثبت به اضافه ۳ داشتیم، ۹۴ شرایط اقتصادی بسیار سخت شد و رشد رسید به یک درصد و در سال ۹۵ رشد قابل ملاحظه ای داشتیم و طبق آمار بانک مرکزی و مرکز آمار ما برای اولین بار در سالهای اخیر به رشد دو رقمی رسیدیم.
رئیس جمهور ادامه داد: امسال هم در سه ماهه اول با نفت ۶ و نیم و بدون نفت رشد اقتصادی ما به ۷ درصد رسید. بنابراین هدفمان این است که رشد اقتصادی بالای ۵ درصد در دولت دوازدهم داشته باشیم .
آقای روحانی با تاکید بر اینکه ایجاد رشد اقتصادی نیازمند تغییر در نحوه بودجه ریزی هستیم گفت: باید مردم را وارد عرصه اقتصاد کنیم و سرمایه گذاری خارجی بیشتری جذب کنیم، ضمن این که دولت برای طرحهای نیمه تمام امسال برنامه ویژه ای دارد که در بودجه به مجلس ارائه خواهیم کرد.
 رئیس قوه مجریه خاطرنشان کرد:‌ در ۱۰۰ روز اول قراردادهایی که با بانکهای خارجی منعقد کردیم ۲۳ و یک دهم میلیارد دلار موافقت فاینانس گرفتیم، در این مدت قراردادهای بیش از ۵ میلیارد دلار نهایی شده است. در بسیاری از زمینه ها مقامات کشورها میگویند میفهمیم که نباید کالا به ایران صادرکنیم باید در ایران سرمایه گذاری کنیم، بنابراین سرمایه گذاری داخلی و خارجی را افزایش دهیم.
وی گریزی هم به نشست اخیر سران سه قوه زد و گفت: یکی از تصمیمات در جلسه سران سه قوه مقرر شد همه جانبه از سرمایه گذاریها به ویژه سرمایه گذاری ایرانیان خارج از کشور حمایت شود، بنابراین برای رشد اقتصادی به فناوری، سرمایه گذاری و بازار اشتغال نیاز داریم یعنی رشدی میخواهیم که توام باشد با اشتغال و فناوری بیشتر، اهدافی است که در این دولت دنبال میکند.
۲۵ هزار میلیارد تومان به بودجه عمرانی اختصاص یافته است 
رئیس جمهور گفت : در این ۱۰۰ روز دولت دوازدهم ۲۵ هزار میلیارد تومان ­برای بودجه عمرانی تخصیص داد که این یک تحول بسیار خوبی در این مدت بود .
آقای روحانی در ادامه گفتگوی زنده تلویزیونی از شبکه یک سیما افزود : ۲۵ هزار میلیارد تومان هم تخصیص و هم پرداخت شده است که تخصیص ممکن است بیشتر از این هم باشد، در ماه های اولیه سال پرداخت عمرانی خیلی خوبی نداشتیم اما در این ۱۰۰ روزه نسبتا تحول خوبی بوده است .
وی گفت : تا پایان سال رقم ما رقم قابل ملاحظه ای خواهد بود ، برای سال آینده فکر دیگری کردیم می خواهیم بودجه عمرانی را اهرم کنیم برای این کار از بانک ها ، صندوق و سرمایه مردم استفاده کنیم و بنابراین طراحی ما یک بودجه عمرانی خیلی بالایی است که در بودجه سال آینده به مجلس ارائه می کنیم .
رئیس جمهور ادامه داد : در فصل بودجه که در مجلس توضیح خواهم داد در بحث عمرانی امسال لااقل در این صد روز وضع ما نسبت به مدت مشابه ۱۰۰ روز پارسال خیلی بهتر بوده است .
آقای روحانی گفت : در خصوص یارانه، دولت و مجلس باید با هم تصمیم گیری کنند، مجلس سال گذشته به ما تکلیف کرد که دولت هر که را شناسایی کرد که وضع زندگی اش خوب است و نیاز ندارد یارانه اش را قطع کند ،این کار آسان نبود .
وی تصریح کرد : وزارت رفاه این مسئولیت را برعهده گرفت ،یک تعدادی از افراد یارانه شان قطع شد عده ای باز اعتراض کردند که دوباره یارانه شان برقرار شد این در حالی است که هر سال بر تعداد یارانه بگیران ما اضافه می شود.
وی افزود : در سال بیش از یک میلیون رشد جمعیت خالص داریم اما اینکه چه باید کرد ، ما با مجلس مشورت خواهیم کرد و در نهایت در بودجه امسال مجلس هر تصمیمی بگیرد ما بر مبنای آن عمل می کنیم .
وی با بیان اینکه وضع صندوق های بازنشستگی سال به سال بدتر خواهد شد افزود : در سال آینده ۵۰ هزار میلیارد تومان به صندوق های کشوری ، تامین اجتماعی و لشکری کمک خواهیم کرد حالا نیروهای مسلح که وضعشان بدتر است .
رئیس جمهور ادامه داد : یکی از قدم هایی که دولت در این ۱۰۰روزه برداشته این است که به سازمان تامین اجتماعی دستور دادم که تمام بنگاه های اقتصادی شان را به بازار عرضه کنند و بفروشند و مدیریت هیچ بنگاه اقتصادی را نباید بر عهده داشته باشند .
وی افزود : البته با آن پول می توانند در بازار بورس و بانک ها سهام داشته باشند ،اما در عین حال مدیریت این بنگاه ها را باید کنار بگذارند .
آقای روحانی گفت : یکی از هدف های ما در دولت دوازدهم این است که بنگاه های اقتصادی به مردم واگذار شود من فکر می کنم غیر از دولت بقیه آنهایی که در بخش های عمومی غیردولتی هستند یا نیروهای مسلح آنها هم باید واگذار کنند .
رژیم صهیونیستی، عربستان و تندروهای امریکا تاکنون در به هم زدن برجام موفق نبوده اند
رئیس جمهور اضافه کرد: من در این زمینه در این دولت یکی دوبار با مقام معظم رهبری صحبت کردم ایشان کاملا موافق هستند که همه اینها به مردم واگذار شود که این مسئله باعث رونق اقتصادی و تحول در اقتصاد می شود .
وی در باره بنگاه داری بانک ها نیز گفت :به وزیر اقتصاد دستور دادم هر رئیس بانکی که می آید اولین شرط این است که تعهد کند اموال راکد را بفروشد که این یک قدم مثبت است با این حال معضلاتی هست که این معضلات در یک سال حل نمی شود اما هدف دولت این است که معضل بانک ها را بتوانیم حل کنیم ، قدم های خوبی در زمینه بانک در این ۱۰۰ روزه برداشته شده است .
رئیس جمهور تاکید کرد :بانک های ما نیاز به یک تحول بزرگ دارند هم برای ارتباطشان با دنیا و هم با بانک های جهانی که بتوانند کار کنند بعضی ها فکر می کنند که مشکل بانک ها فقط برجام است می گویند برجام که انجام گرفت اما مشکل بانک ها فقط برجام نیست .
وی گفت : خیلی از قوانین برای حل این مشکلات لازم است که باید تصویب شود اخیرا دو لایحه مبارزه با پولشویی و مبارزه با تروریسم را به مجلس دادیم برای اینکه بتوانیم این مشکلات را حل کنیم پس بانک های ما باید در این زمینه فعال شوند .
رئیس جمهور تاکید کرد : شفاف سازی بانک ها و بخش اقتصادی دولت یکی از اهداف مهم این دولت است .
آقای روحانی ادامه داد : یک بخش هم مشکل سپرده گذاران بود که در برخی از تعاونی های ایجاد شده بود که از اواخر دهه های هفتاد و هشتاد تعاونی هایی یک مجوزهایی برای خودشان گرفته بودند و کارهایی می کردند و متاسفانه یکی از معضلات اقتصادی توسط این موسسات غیر مجاز به وجود آمده است .
رئیس جمهور گفت : این موسسات مردم را با سود بالا تشویق به سپرده گذاری می کردند بدون اینکه تخصص این کار را داشته باشند و پیامدهای آن را بدانند یا اینکه می خواستند سر مردم کلاه بگذارند .
وی گفت : سپرده گذاران در این موسسات مجموعا در حدود ۳ میلیون و ۴۰۰ هزار خانواده بودند که دچار مشکل شدند از رو در جلسات سران سه قوه این را بحث و یک مقدار کارها را تسریع کردیم اما حل این کار نیازمند هماهنگی بین قوه مجریه ، بانک مرکزی ، قوه قضاییه و مجلس شورای اسلامی است و همه باید دست به دست هم دهیم تا این مسئله حل شود .
رئیس جمهور گفت : خوشبختانه ۹۸ درصد سپرده گذاران در ماه های اخیر مشکلاتشان یا حل شده و یا در حال حل شدن است البته ۲ درصد باقیمانده بالای دویست میلیون و صد میلیون تومان سپرده دارند که باید اموالشان برآورد شود که قوه قضاییه باید در این زمینه تسریع کند که ببینیم مشکل این ۲ درصد چگونه باید حل شود .
برنامه ام این است که نرخ ارز را متعادل نگه دارم 
رئیس جمهور درباره نوسانات نرخ ارز در دولت گفت: نرخ ارز در طول دولت یازدهم به طور متوسط در چهار سال رقم خیلی بالایی نبود بانک مرکزی هم اعلام کرده بود که نرخ ارز ۵ تا ۶ درصد افزایش داشته اما در سال جاری در یک مقطع به خاطر برخی شایعات، ارز رشد غیرقابل پیش بینی داشت.
آقای روحانی افزود: در این فصل یعنی ماه های آذر و دی همیشه قیمت ارز بالا می رود و در ماه های بهمن و اسفند پایین می آید این موضوع امسال هم مستثنا نیست اما به طور کلی برنامه دولت این است که ارز را گران نکند و به دنبال گران کردن آن هم نیست.
وی اضافه کرد: اما در بازار و اقتصاد هر کالایی نوسان دارد همه ارزهای دنیا نرخ هایی دارد و بالا و پایین می رود اما نه اینکه تعمدا دولت نرخ ارز را بالا ببرد و از طریق افزایش قیمت ارز بخواهد درآمد کسب کند.
رئیس جمهور گفت: من خودم برنامه ام این است که در دولت های یازدهم و دوازدهم نرخ ارز را متعادل نگه دارم. درآمد ارزی ما خیلی بیشتر از نیاز ارزی ماست در برخی کالاها اعم از نفت و میعانات و کالاهای غیرنفتی در مجموع ما درآمدمان خیلی بیشتر است از این نظر ترازمان مثبت است مردم نباید نگران باشند و فکر کنند نوسانات شدیدی در نرخ ارز ایجاد خواهد شد.
آقای روحانی افزود: مهم ترین اصل ما در اقتصاد آرامش است و مردم ما باید بدانند که تورم ما تک رقمی است و از لحاظ رشد مردم بدانند که رشد ما مثبت است از لحاظ ارزش بدانند که نوسان شدید ارز نخواهیم داشت.
رئیس جمهور گفت: تلاش ما در این است که از لحاظ روابط با دنیا تلاش ما بر این است که روابط ما با دنیا هر روز عالی تر و با کشورهای دوست صمیمی تر شود البته در سیاست خارجی هم در منطقه و هم در جهان الان روابط ما نسبت به سال های گذشته روابط بهتری است و این روابط بهتر را ادامه می دهیم.
آقای روحانی افزود: البته در بخش اقتصاد یک نکته بسیار مهم این است که ما باید در بیرون کشور بازار داشته باشیم اگر بخواهیم فقط برای مصرف داخلی تولید کنیم طبعا تولید ما نمی تواند رشد مطلوبی داشته باشد. حتما باید بخشی از بازار بیرون را در اختیار داشته باشیم البته در سال های اخیر صادرات غیرنفتی ما وضع خوبی داشته حتی در دو سال اخیر صادرات ما از واردات هم بیشتر بود، از سال های ۹۴ و ۹۵ هم بیشتر بود. امسال هم رشد صادرات ما خیلی خوب خواهد بود البته اکنون یک مقداری واردات بیشتر از صادرات است.
رئیس جمهور گفت: در زمینه نفت و گاز و انرژی شرایطمان بهتر است و در سایر زمینه ها شرایط اقتصادی مان در بخش کشاورزی و صنعت شرایطمان بهتر است. تنها بخشی که در فصل های قبلی رشد نداشتیم بخش مسکن بود.
وی افزود: در ۶ ماهه اول امسال رشد مثبت در مسکن داریم در معدن هم رشد مثبت داریم که قبلا مقداری مشکل داشتیم و در زمینه سرمایه گذاری همیشه سرمایه گذاری مان منفی بوده است. الان در ماه های سال ۹۶ رشد سرمایه گذاری مان مثبت ۷ است بنابراین در همه زمینه ها قدم های خوبی برداشته شده است و البته باید ادامه دهیم و مردم نباید نگرانی از این مسائل که شاخص های اقتصاد کلان است داشته باشند.
امروز در بحث ترانزیت هوایی کشور در جایگاه خوبی است
رئیس جمهور در ادامه گفتگوی تلویزیونی خود در پاسخ به سوالی درباره اینکه کشور در برخی شاخص های اجتماعی و سیاسی پیشرفت کرده و در برخی موارد به نقطه مطلوب فاصله دارد، گفت: امروز در بحث ترانزیت هوایی کشور در جایگاه خوبی است و حوادث قطر نیز این جایگاه را تقویت کرد.
آقای روحانی همچنین با اشاره به مذاکرات سه جانبه ایران، آذربایجان و روسیه افزود: این مذاکرات بیشتر به خاطر ترانزیت است و امروز بحث ترانزیت بین ایران و افغانستان و ایران، افغانستان و ازبکستان از طریق راه آهن جدی است.
رئیس جمهور با بیان اینکه راه آهن ترانزیت جنوب به شمال تلاش زیادی شده است، گفت: در زمینه بندرگاه ها سرمایه گذاری بالایی کرده ایم و در دولت یازدهم یک میلیارد دلار در چابهار سرمایه گذاری شده است که در هفته آینده شاهد افتتاح یک طرح مهم در چابهار خواهیم بود که ظرفیت چابهار به هشت و نیم میلیون تن می رسد و در مراحل بعدی به مرور به ۸۵ میلیون تن خواهد رسید.
آقای روحانی افزود: کشورهای زیادی خواهان سرمایه گذاری در بنادر ما هستند.
رئیس جمهور اتصال راه آهن چابهار به زاهدان و خطوط سراسری را از طرح های جدی دولت با رشد ۲۵ درصدی اعلام کرد و گفت: امیدواریم این بخش در دولت دوازدهم به پایان برسد.
آقای روحانی با بیان اینکه در مسیر ترانزیت قزوین – رشت به آستارا و آستارا به آستارا کارها نهایی شده است، افزود: راه آهن قزوین به رشت تا آخر امسال باید افتتاح شود و طراحی راه آهن رشت به آستارا نیز با سرمایه گذاری یک میلیارد دلار که نیمی از آن سهم ما و نیمی دیگر را آذربایجان پرداخت می کند درحال پیگیری و نهایی شدن است.
رئیس جمهور تلاش برای ترانزیت بخشی از بار هند و ترانزیت آن به روسیه و اروپای شمالی از طریق بندرعباس و راه آهن رشت آستارا را از دیگر برنامه ها برشمرد و گفت: ایران به معنی واقعی هاب منطقه ای است و امروز ما با بسیاری از کشورهای همسایه از جمله ترکیه، عراق، ترکمنستان تبادل برق داریم و در زمینه اینترنت نیز اخیرا باتوجه به اینکه ایران مسیر عبور اینترنت است ۳۰۰ مگ برای عبور ترانزیتی فضای مجازی افزایش یافته است.
آقای روحانی افزود: هم اکنون راه آهن درحال اتصال به همسایگان است و ازبکستان نیز قصد دارد از مسیر افغانستان به ایران متصل شود و ما از راه آهن خواف به افغانستان رسیده ایم و از دو مسیر جنوب و غرب نیز به عراق متصل می شویم که از مهمترین طرح های دولت دوازدهم است.
رئیس جمهور همچنین گفت: راه آهن جدید ایران به ترکیه غیر از مسیر فعلی که از طریق وان است در دستورکار داریم و گفت: یکی از طرح های بسیار مهم برای رشد اقتصادی تولیدی و اشتغال بحث جایگاه ترانزیتی ایران در بخش های مختلف است که به سرعت آن را دنبال می کنیم.
سرمایه گذاری دو میلیارد دلاری چین برای برقی کردن راه آهن تهران- مشهد 
رئیس جمهور از نهایی شدن سرمایه گذاری دو میلیارد دلاری چین برای اجرای طرح برقی شدن خط آهن تهران- مشهد خبر داد.
آقای روحانی در ادامه سخنانش در برنامه زنده تلویزیونی از شبکه یک سیما گفت: ما در زمینه فناوری های نو از طریق معاونت فناوری ریاست جمهوری و از طریق صندوق نوآوری و شکوفایی با وام هایی که به شرکت ها داده می شود قدم های خوبی برداشته ایم.
رئیس جمهور افزود: کارآفرین بسیاری از خارج از کشور جذب می شوند یعنی افراد با استعدادی که قبلاً به عنوان فرار مغزها از آنان نام برده می شد در حال بازگشت به کشورند به نحوی که اکنون سالانه حدود ۳۰۰ شخصیت علمی و کارآفرین از کشورهای مختلف وارد کشورمان می شوند که بسیاری از آنان سرمایه گذاری ها را در داخل آغاز کرده اند.
آقای روحانی گفت: در سایر فناوری ها نیز در حال پیشرفت هستیم به نحوی که اکنون طراحی و توسعه واگن سازی در کشورمان با روسیه به منظور ساخت چند هزار واگن و چندصد لوکوموتیو در حال اجراست.
رئیس جمهور افزود: در زمینه ساخت خودرو نیز با شرکت های فرانسوی اعم از رنو و پژو در حال فعالیت و تولید مشترک هستیم و آنان در این زمینه سرمایه گذاری کرده اند.
 آقای روحانی گفت: در معادن نیز وضع همین طور است و در برخی زمینه ها پیشرفت های بزرگی داشته ایم طوری که اکنون بخشی از تولیدات ما به بازارهای اروپا صادر می شود.
رئیس جمهور افزود: در برخی زمینه ها مانند فاینانس و تحول در فناوری حمل و نقل اقدامات بسیار خوبی داشته ایم که بعضی در دولت یازدهم و برخی در دولت کنونی آغاز شده است.
آقای روحانی اضافه کرد: در توسعه صنعت راه آهن در هفته های اخیر طرح برقی شدن خط آهن تهران- مشهد با سرمایه گذاری دو میلیارد دلاری چین پیشرفته و مراحل نهایی قرارداد آن طی شده است.
رئیس جمهور ادامه داد: در حوزه های راه آهن، جاده ها و ناوگان هوایی پیشرفت کرده ایم و در حال نوسازی ناوگان هوایی هستیم.
قدرت دیپلماسی و نظامی دو بال ما برای حفظ منافع ملی ماست
رئیس جمهور در پاسخ به سوالی در خصوص تفاوت جهت گیری سیاست های خارجی در دولت یازدهم و دوازدهم گفت: اساس سیاست خارجی ما در دولت دوازدهم نسبت به دولت یازدهم متفاوت نیست و اساس این سیاست تعامل سازنده و عزت مندان با دنیاست.
آقای روحانی با اشاره به توصیه مقام معظم رهبری در خصوص تعامل فراگیر با دولت ها افزود: اساس سیاست این است که در منطقه مشکلاتمان را از طریق مذاکره حل کنیم نه رویارویی.
رئیس جمهور گفت: ما تلاش خواهیم کرد تا منطقه را امن تر کنیم کاری که در عراق کردیم و به دولت،​ ملت و ارتش عراق کمک کردیم تا در برابر داعش به پیروزی هایی دست یابد تلاش ما برای امن تر کردن منطقه بود.
آقای روحانی افزود: در قضیه کردستان عراق نیز که اقداماتی برای متشنج کردن منطقه در حال انجام بود ایران، عراق و ترکیه همکاری سه جانبه ای با هم کردند تا آرامش به منطقه برگرد
رئیس جمهور با اشاره به پیروزی های کشورهای خط مقاومت در برابر داعش گفت: ایران، عراق، سوریه و روسیه با همکاری با یکدیگر پیروزی های بزرگی در برابر داعش بدست آوردند و در حال حاضر این گروه تروریستی تمامی پایگاه های اصلی اش را از دست داده و در عراق و سوریه تقریبا هیچ شهر و پایگاه بزرگی در اختیار ندارد اما مشکل تروریسم به این راحتی ها حل نمی شود و ما با وضعیت مطلوب فاصله داریم.
آقای روحانی با اشاره به اینکه سیاست اصلی در دولت دوازدهم نیز تعامل عزت مندانه و سازنده با جهان است افزود: با دنیا روابط مان بر همین مبناست و در حال حاضر با اتحادیه اروپا روابط خوبی را شروع کردیم و روابط سیاسی، تجاری و بین المللی ما با اتحادیه اروپا نسبت به گذشته افزایش چشم گیری یافته و با اغلب کشورهای اروپایی روابط بهتری داریم.
رئیس جمهور با بیان اینکه در منطقه به جز یکی دو کشور، روابط خوبی با همسایگان داریم گفت: ممکن است با یکی دو کشور مشکل داشته باشیم که این مشکلات نیز ناشی از سیاست آن کشورهاست.
آقای روحانی افزود: عربستان برای سرپوش گذاشتن بر دو مشکل اساسی خود در تلاش است تا ایران را دشمن معرفی کند.
رئیس جمهور گفت: یکی از مشکلات عربستان سرپوش گذاشتن بر شکست هایش در منطقه است چون این کشور در سوریه، عراق و لبنان شکست خورده و علی رغم تلاش بسیار به اهداف مورد نظرش دست نیافته بنابراین می خواهد با معرفی ایران به عنوان دشمن بر این شکست ها سرپوش بگذارد.
آقای روحانی افزود: یکی دیگر از مشکلات عربستان مسائل داخلی این کشور است که مشکلات حادی در این زمینه دارند و می خواهند یکی را بعنوان دشمن معرفی کنند تا اختلافات داخلی و معضلاتشان را سرپوش بگذارند.
رئیس جمهور با تاکید بر اینکه ما باید هنرمندانه از این تحولات عبور کنیم گفت: شاید برای حل مشکلات و مسائل داخلی دیگر کشورها کاری از دست ما ساخته نباشد اما مسائل خودمان دست خودمان است و باید برای حل این مسائل تلاش کنیم.
آقای روحانی با بیان اینکه در روابط با دنیا باید منافع ملی خودمان را در نظر بگیریم افزود: نباید در برابر برخی مواضع، زود عصبانی شویم و بگوییم در شرایط بحران قرار داریم بلکه باید حواسمان را جمع کنیم و سیاستمان را منطقی دنبال کنیم.
رئیس جمهور با تاکید بر اینکه برای رفع تهدیدات به دو بال قدرت دیپلماسی و قدرت نظامی نیاز داریم گفت: اگر هر کدام از این دو بال تقویت نشوند نمی توانیم پرواز کنیم.
آقای روحانی افزود: اگر قدرت نظامی افزایش یابد اما از قدرت دیپلماسی غفلت کنیم یا به قدرت دیپلماسی توجه کنیم و قدرت نظامی خود را تقویت نکنیم نمی توانیم مسائل خود را حل کنیم.
رئیس جمهور گفت: تقویت این دو بال یک ضرورت است و ما به دنبال تقویت هر دو آنها هستیم.
آقای روحانی با بیان اینکه در دولت یازدهم تحول بزرگی در زمینه تقویت پدافند هوایی با ورود سامانه اس۳۰۰ به کشور ایجاد کردیم افزود: در دولت دوازدهم نیز قدرت نظامی را افزایش خواهیم داد.
رئیس جمهور با تاکید بر اینکه قدرت اصلی ما مردم هستند گفت: با این حال باید قدرت نظامی را تقویت کنیم و در دولت دوازدهم، هم قدرت نظامی، هم قدرت دیپلماسی را تقویت خواهیم کرد.
موفقیت های ما در برجام غیرقابل تخریب است
رئیس جمهور گفت: من همانطوری که در یک سخنرانی تشریح کردم در برجام ما یک موفقیت هایی به دست آوردیم که غیرقابل تخریب است یعنی آن موفقیت هیچ گاه از بین نمی رود. برای همیشه در کشور ما و در تاریخ کشور ما ماندگار است.
آقای روحانی افزود: عملا ما یک معضل بزرگ بین المللی که آنها مطرح می کردند به عنوان یک بحران بین المللی پای میز مذاکره حل کردیم که این موفقیت دیپلماتیک ماست یعنی هیچ گاه این موفقیت از بین نمی رود مثل جنگ هشت ساله که ما رفتیم و پیروز شدیم و این در تاریخ ما ثبت شده است.
رئیس جمهور گفت: از لحاظ اخلاقی ما پیروز شدیم ما ثابت کردیم که دروغ نمی گفتیم دشمنان ما دروغ می گفتند ما دنبال سلاح هسته ای نبودیم این موفقیت هیچ وقت از بین نمی رود.
آقای روحانی افزود: ما توانستیم قطعنامه های سازمان ملل را علیه خودمان لغو کنیم و این کار را انجام دادیم و تمام شد. حالا ممکن بعد در آینده بعد قطعنامه داشته باشیم ما که نمی توانیم ۲۰ سال بعد را پیش بینی کنیم ولی قطعنامه هایی را که بود لغو کردیم که این یک موفقیت برای ما محسوب می شود.
رئیس جمهور گفت: در طول این دو سال ما از برجام استفاده اقتصادی کردیم. در زمینه اقتصادی حرکت های بسیار خوبی داشتیم. سرمایه گذاری خارجی در ایران انجام گرفته، توافقات بانکی انجام گرفته، فناوری در کشور ما آمده است، نفت را توانسته ایم به اندازه ای که می خواهیم تولید کنیم و به اندازه ای که می خواهیم بفروشیم، میعانات گازی ما به همین ترتیب، همانطور که می دانیم میعانات گازی ما پیش از این روی آب بود.
 هیچ یک از وعده های انتخاباتی را فراموش نکردم
آقای روحانی افزود: برجام که آمد همه را فروختیم. به هر حال درآمد ما در کشور اضافه شده است که البته اداره کشور بدون این موفقیت ها بسیار سخت تر بود، نه اینکه اگر برجام نبود ما نمی توانستیم کشور را اداره کنیم به هر حال برجام گشایشی بود که ایجاد شد و ما از این گشایش استفاده کردیم.
رئیس جمهور گفت: این موفقیت ها هیچگاه از بین نمی رود اما حالا اینکه در برجام چه اتفاقاتی در آینده خواهد افتاد خیلی مهم است که دولت آمریکا بعد از حدود یکسالی که برسرکار آمده همه تلاشش بر این بود که برجام را از بین ببرد البته تا امروز نتوانسته به هدف خود دست یابد این بدان معنی است که برجام توافق مستحکمی است و به سادگی نمی شود آن را از بین برد.
آقای روحانی افزود: از این مهمتر موضع گیری دولت آمریکا در برابر برجام و ایران بود که به صراحت اظهار دشمنی کرد. اگر مقایسه ای بکنیم خواهید فهمید که چه کسانی در دنیا از آمریکا حمایت کردند و چه کسانی پشت ایران و برجام ماندند. شما در دنیا ببینید دو تا سه کشور یا یک رژیم آمدند از آمریکا حمایت کردند کل اتحادیه اروپا روبروی آمریکا ایستاد روسیه، چین، دیگران کشورهای مختلف دنیا روبروی آمریکا ایستادند.
رئیس جمهور گفت: در سازمان ملل دو نطق ایراد شد یک نطق را ترامپ انجام داد و نطق دیگر را رئیس جمهور ایران ایراد کرد. این دو نطق با هم مقایسه شد تا جایی که در دنیا هیچ کس در سازمان ملل نبود که نگوید ایران منطقی، مودب و در چارچوب اخلاق با دنیا صحبت کرده و رئیس جمهور آمریکا با یک شیوه غیرمنطقی با ملت ایران حرف زده است. بنابراین ما یک موفقیت بزرگی در سیاست خارجی داشتیم در برابر این موفقیت ما باید همه تلاشمان را بکار می گیریم که در قدم های بعدی دشمن ناموفق باشد.
آقای روحانی افزود: تا امروز بدخواهان برجام در دنیا که عمدتا در منطقه اسرائیل و عربستان است و در بیرون هم تندروهای آمریکا هستند موفق نبوده اند زیرا ما همه تلاشمان را در این زمینه انجام می دهیم اما در عین حال اگر هم روزی برایمان مشکلی رخ دهد برنامه های لازم را به طور دقیق برای مقابله با دشمنی های بدخواهان پیش بینی کرده ایم.
انتخاب افراد برای وزارتخانه ها بر اساس شایستگی ها، مشورت ها و مصلحت بوده است 
رئیس جمهور گفت: انتخاب افراد برای وزارتخانه ها بر اساس شایستگی ها، مشورت ها و مصلحت بوده است.
آقای روحانی در پاسخ به این سوال که یکی از مهم ترین اقدامات ۱۰۰ روزه انتخاب همکارانتان در کابینه و دولت بود، یکی از قول های شما در زمان انتخابات به کارگیری زنان و جوانان در سطوح عالی و انتخاب کابینه فراجناحی و کارآمد بود، تا چه اندازه توانستید به وعده تان عمل کنید گفت: قول من به مردم این بود که در زمینه دولت دوازدهم مثل دولت یازدهم دولتم حزبی نباشد، یا به تعبیری فراجناحی باشد، به همان صورت عمل کردم، بر مبنای شایستگی هایی که تشخیص دادم و مشورت هایی که کردم، وزرا را انتخاب کردم، بر خلاف اینکه شایع بود در بیرون که روی من فشارهایی هست درباره انتخاب افراد برای وزارتخانه ها، بر مبنای آنچه مصلحت جامعه ما هست عمل کرده و عمل می کنم.
وی با تاکید بر اینکه در شرایط فعلی کشور، هیچ چیز واجب تر از انسجام، یکپارچگی و وحدت ملی نیست گفت: باید اختلافاتمان را کم کنیم، همه احزاب، جناح ها، طوایف، اقوام و زن و مرد کنار هم باشیم، بیش از اوقات دیگر تاکید می کنم به دلیل شرایطی که در منطقه و جهان داریم، این توازن و وحدت بین قوا و نیروهای مسلح برای ما بسیار مهم است، تلاش من در دولت دوازدهم برای مذاکره جدی تر با دو قوه دیگر و با نیروهای مسلح بیشتر بوده و بیشتر هم خواهد بود، ما در این شرایط به وحدت بیشتری نیاز داریم.
آقای روحانی ادامه داد: من قول دادم زن ها در اشتغال، فضای بهتری داشته باشند به بانوان عزیز اعلام می کنم که اشتغال بانوان در دولت قبل از دولت یازدهم منفی بود و در دولت یازدهم حضور زن ها در زمینه اشتغال بسیار پررنگ بود.
با تصمیماتی که در خصوص قیمت نان گرفته شده بود مخالفت کردم چون در این زمینه مطالعه کافی نشده بود
رئیس جمهور خاطرنشان کرد: در سال های ۹۳ تا ۹۶ سالانه میانگین ۶۸۵ هزار اشتغال داشتیم که از این تعداد ۳۰۷ هزار به طور متوسط خانم ها بودند یعنی اشتغال خانم ها قابل ملاحظه است، حدود نصف اشتغالمان را تقریبا شامل می شود و قولی که دادم اینکه در مدیریت ها هم از بانوان بیشتر استفاده کنیم، آنها این استعداد و قدرت را دارند، در دولت در سطوح مختلف تلاشمان استفاده از بانوان بوده است، برای اولین بار می بینید یک مقام ارشد یک خانم است، ۴ وزارتخانه دیگر معاونانشان از خانم ها هستند.
وی اضافه کرد: البته همه وزرا مکلف هستند که دو نفر از معاونان یا مشاوران ارشدشان را از بانوان انتخاب کنند و این کار انجام خواهد شد، در هواپیمایی، شرکت به این مهمی را یک خانم اداره می کند، تلاشمان بر این بوده که خانم ها در سطوح مدیریتی حضور بیشتر داشته باشند.
رئیس قوه مجریه درباره به کارگیری جوانان در سطوح مدیریتی کشور نیز گفت: در دولت دوزادهم برای اولین بار یک جوان تحصیلکرده ای که متولد دهه ۶۰ بود به عنوان وزیر به مجلس شورای اسلامی معرفی کردیم که خوشبختانه مجلس هم رای اعتماد به او داد و این یک نمونه است که کابینه و مدیران ارشد ما هم از نظر جوان تر شدن و هم اینکه بانوان بتوانند مدیریت ها را برعهده بگیرند و هم اینکه اقلیت های دینی و مذهبی ما که در انتخابات سنگ تمام گذاشتند، حضور داشته باشند، اعم از خانم ها، جوانان و هم اقلیت هایی که به عنوان اقلیت های دینی و مذهبی و اقوام مختلف در کشور یاد می کنیم.
وی تاکید کرد: من تلاش آنها و هم وعده خودم را (طی دوران انتخابات) فراموش نمی کنم، هم از اقوام، خانم ها و جوانان در دولت دوازدهم بیشتر از یازدهم استفاده خواهم کرد، در این ۱۰۰ روزه همین گونه بوده و این روند را ادامه خواهم داد. خوشحالم که هر سه فراکسیون مجلس به این وزرا رای دادند، رای بسیار خوب و کم سابقه ای بود که به وزرا داده شد. همکاری سه قوه به ویژه همکاری دولت با مجلس در اداره کشور بسیار مهم است و ما این همکاری را ادامه خواهیم داد.
 مخالف گران شدن نان هستم 
رئیس جمهور درباره طرح تحول سلامت در دولت دوازدهم گفت: برنامه طرح تحول سلامت ادامه خواهد داشت و ما در دولت دوازدهم همان مسیر را ادامه می دهیم.
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، آقای روحانی افزود: برای خدمات بیشتر، ارزانتر و فراگیر همانطوری که شما در دولت یازدهم دیدید مردم با هزینه کمتری بیماری ها و مشکلاتشان در بیمارستان ها مرتفع شد در دولت دوازدهم هم ما همین طور ادامه خواهیم داد، حالا ممکن است درصدی که از مردم می گیرند یک درصد بالاتر برود یا پایین تر بیاید ولی به هر حال ما این روند را ادامه می دهیم.
رئیس جمهور گفت: در اینکه متخصصان در بیمارستان های دولتی در غیر از ساعت های صبح استفاده شود و شبانه روز حضور داشته باشند به این صورت ادامه خواهد یافت، اعزام متخصصان به بخش ها و نقاط دوردست ادامه خواهد یافت، این طرح ها تغییر نمی کند. البته این معنی اش آن نیست که مشکلاتی ما نداریم، مشکلاتی ما در طرح تحول سلامت ما داشته ایم عمدتاً هم در بخش بیمه ها بود که دلیل آن هم این بود که ما در بیمه برنامه ریزی ما بر این بود که ما پنج میلیون نفری که بیمه نیستند بیمه شوند و این را من دستور دادم دنبال کردم، بسیار هم خوشحالم.
آقای روحانی افزود: به جای پنج میلیون شد یازده میلیون یعنی شش میلیون از آنهایی که از بیمه های دیگر استفاده می کردند رها کردند بیمه شان را و آمدند اینجا به جای مجانی بودن ثبت نام کردند و این یک بار سنگینی را بر دوش دولت گذاشت.
رئیس جمهور گفت: ما امروز در تأمین پرداختی های بیمه مشکل داریم اما این مشکل را مرتفع خواهیم کرد. این نیست که ما در این مشکل باقی بمانیم تا پایان امسال هم قدم های خوبی برخواهیم داشت و طرح تحول سلامت ادامه خواهد یافت به دلیل اینکه این طرح یکی از همان یارانه های غیرنقدی که من اشاره کردم این طرح است، در واقع در سایه این طرح مردم می توانند ارزانتر به دارو برسند، ارزانتر به درمان برسند و البته این نکته را من می خواهم اضافه کنم ، در طرح تحول سلامت ما در دولت یازدهم نیازمان به یک تحول بزرگ در بخش بهداشت بود. البته سلامت که می گوییم هم بهداشت است، هم درمان است و هم آموزش.
آقای روحانی افزود: ما در زمینه درمان در دولت یازدهم سرمایه گذاری کردیم، در دولت دوازدهم آن راه را باید ادامه دهیم، باید در بخش بهداشت و آموزش سرمایه گذاری بیشتری بکنیم، در هر دو بخش من با مسئولان مربوطه در این زمینه هم گفتگو کردم هم جلسه گذاشتم و هم دارم ادامه می دهم.
رئیس جمهور گفت: ما در زمینه بهداشت اگر بتوانیم نان با کیفیت تر و مغذی تر و آرد غنی شده از نظر مواد غذایی حالا در بحث نان بحث قیمت مطرح باشد من البته تصمیمی که در این زمینه اتحادیه گرفته بود و برخی از ستادها با آن مخالفت کردم چون مطالعات کافی در این زمینه نشده بود و آنچه برای ما مهم است این است که مردم در نیازمندی های روزمره شان مواجه با گرانی های ناگهانی نشوند، این گرانیها برای مردم قابل تحمل نیست. برای مردم بسیار سخت است، البته هدف ما این است که کیفیت را بالاتر ببریم.
آقای روحانی افزود: کیفیت نه معنی اش این است که نان خام یا برشته باشد به معنای این که مواد غذایی لازم را داشته باشد. ترکیب گندم ها مناسب باشد، ما الآن از یک جا یارانه خود خرید تضمینی داریم یعنی گندم اگر بخواهیم از خارج خریداری کنیم ۷۰۰ تومان تقریباً برای ما تمام می شود، از داخل که داریم خریداری می کنیم حدود ۱۴۰۰ تومان، یعنی دو برابر قیمت جهانی ما داریم گندم را از کشاورز خریداری می کنیم و یارانه داریم پرداخت می کنیم.
رئیس جمهور گفت: از آن طرف گندمی که به نانوا با قیمت خیلی پایین تر می دهیم به دلیل اینکه مردم مواجه نشوند با نان گران پس هم کیفیت را باید اصلاح کنیم و هم قیمت باید متعادل باشد، نباید به مردم فشار بیاوریم و این یکی از آن مواردی است که خب در مسئله بهداشت اهمیت دارد.
آقای روحانی افزود: بهداشت بخشی اش به محیط زیست ما بر می گردد، بخشی از آن به مسئله دریاچه ها و تالابهای ما بر می گردد، بخشی از آن به ریزگردها مربوط می شود که اینها همه برای سلامت مردم بسیار مهم است، بخشی از آن مربوط به آلودگی هواست که ما یکی از برنامه هایمان که از سال ۹۷ داریم؛ نوسازی در زمینه خودروهای عمومی و اضافه کردن وسایل عمومی است و اینکه از خودروی شخصی کمتر استفاده شود، بنابراین ما در بخش بهداشت باید توانمان را بیشتر بگذاریم، طرح تحول سلامت با اهمیت ویژه در بخش بهداشت و آموزش دنبال کردیم، در دولت دوازدهم این دو بخش را ما دنبال می کنیم اما این طرح ادامه پیدا خواهد کرد.
تلاش داریم همه دولت در یک اتاق شیشه ای باشد 
رئیس جمهور در ادامه سخنان خود درباره برخورد با فساد در حوزه های مختلف گفت: یکی از راه های مبارزه با فساد ارتباطات صحیح مردم باهم است و امروز فضای مجازی درحال گسترش و بازبینی است تا به جای فروش اشتراک به مردم دنبال فروش پهنای باند باشیم و از ۱۰ آذر مردم قیمت کمتری را بابت استفاده از اینترنت خواهند پرداخت.
آقای روحانی با تاکید بر اینکه باید درباره فضای مجازی حواسمان جمع باشد و آموزش های لازم را به جوانان و نوجوانان بدهیم، افزود: امروزه هر فرد با گوشی تلفن خودش یک فعال رسانه ای است و باید تلاش کنیم تا اطلاعات لازم را به مردم برسانیم.
رئیس جمهور با اشاره به اینکه تصمیمات ما برای احقاق حقوق شهروندی است و تلاش داریم همه دولت در یک اتاق شیشه ای باشد و همه از آن مطلع باشند، گفت: می خواهیم از زمانی که طرحی تخصیص می یابد تا زمانی که پرداخت می شود و در اختیار بخش های مختلف قرار می گیرد، با دخل و خرج همه طرح های عمرانی، قراردادها، مناقصه ها و مزایده ها به صورت شفاف به مردم اعلام شود و این یک برنامه مهم برای مبارزه با فساد است.
آقای روحانی فرهنگ سازی را عامل بزرگی برای مبارزه با فساد دانست و افزود: تقویت رسانه ها باید در زمینه اطلاع رسانی و نقد باشد و من هم از ابتدا اعلام کردم که رفتارم فراجناحی است و معتقد به آزادی هستم ولی فضای تخریب و نقد متفاوت است.
رئیس جمهور گفت: در زمینه شفافیت و اطلاع رسانی می توانیم شرایط را تغییر دهیم.
آقای روحانی درباره فسادهای دیگر مثل قاچاق افزود: همه تلاش داریم تا قاچاق نیز کاهش یابد و هماهنگی همه قوا در این خصوص ضروری است.
قوای سه گانه باید با هم تعامل داشته باشند
رئیس جمهور گفت:­ سران سه قوه باید با یکدیگر تعامل داشته باشند.
آقای روحانی در پاسخ به سوالی دیگری در زمینه جلسات سران سه قوه افزود: در دولت یازدهم هم جلساتی با روسای دو قوه دیگر داشتیم اما در دولت دوازدهم در همین ۱۰۰ روز یکی از تصمیمات ما این شد تا این جلسات را بیشتر و بصورت منظم تر برگزار کنیم.
رئیس جمهور گفت: در این جلسات مقرر شد که­دفاتر سران سه قوه تصمیمات را پیگیری کنند و برای اجرایی شدن تصمیمات مقرر شد، تا مصوبات این جلسات را مکتوب کنیم که در جلسات اخیر سران سه قوه هم این مصوبات مکتوب شد.
آقای روحانی با تاکید بر اینکه هم تعامل و هم توازن قوا لازم است­افزود:­درست است که قوا از هم مستقلند اما باید با هم کاملا کار کنند و تعامل داشته باشند.
رئیس جمهور با بیان اینکه خیلی از مسائل­ در بروکراسی طول می کشد اما در همین جلسات سران سه قوه خیلی از مسائل با سرعت بیشتری حل می شود گفت: در همین موضوع موسسات مالی غیر مجاز اخیر در واقع همین جلسات باعث شد که خیلی سریعتر ما بتوانیم بین قوه مجریه و قوه قضائیه هماهنگی بیشتری را ایجاد کنیم و بتوانیم مشکل مردم را سریعتر حل کنیم.
آقای روحانی افزود: در زمینه اقتصادی یک تصمیم اساسی بین سران سه قوه است و آن اینکه ما در زمینه اقتصادی امنیت بیشتری به مردم دهیم مشکلات مردم را حل کنیم و نگذاریم به خاطر بهانه های کوچکی­در بخش اقتصادی کارآفرینان­ما دچار مشکل شوند.
رئیس جمهور گفت: یکی دیگر از موضوعات گفتگوی ما در جلسات سران سه قوه در زمینه مسائل سیاسی، منطقه ای و جهانی است و در شرایط کنونی­نیاز به مشورت بیشتر است.
وی تصریح کرد: هدف اصلی ما این است که ما بتوانیم برنامه هایمان را راحت تر­پیش ببریم.
آقای روحانی با بیان اینکه در جلسات اخیر سران سه قوه موضوع بودجه سال آینده بحث گفتگو شد افزود: قبل از اینکه لایحه بودجه را در دولت نهایی بکنیم ما در این بحث ها و گفتگوهای زیادی داشتیم و من در این زمینه گزارشی ارائه دادم کمک زیادی به یکدیگر کردیم زیرا خیلی از موارد بودجه است که قبل از اینکه به مجلس برود باید در مورد آن بحث شود و در اجرا هم خیلی نیاز به قوه قضائیه داریم.
رئیس جمهور گفت: هدف اصلی از تشکیل جلسات سران­ سه قوه تسهیل امور کشور، حل مشکلات­ و هماهنگی بیشتر سه قواست و من این رابطه را با نیروهای مسلح هم بیشتر کردم به دلیل اینکه این رابطه هم می تواند به ما برای حل مسائل سیاسی، اقتصادی و اجتماعی­­کمک کند.
یکی از برنامه های اصلی دولت دوازدهم مبارزه با آسیب های ا جتماعی است 
رئیس جمهور در پاسخ به سوالی در خصوص برنامه های دولت دوازدهم برای کنترل و کاهش آسیب های اجتماعی گفت : آسیب های اجتماعی یکی از نگرانی های اصلی مردم است آسیب هایی همچون اعتیاد، افزایش طلاق ، فقر و حاشیه نشینی مسائل بسیار مهمی هستند که دولت در تلاش است آنها را حل کند .
آقای روحانی در ادامه گفتگوی زنده تلویزیونی از شبکه یک سیما افزود : از نظر تشکیلاتی، مقام معظم رهبری یک وقت گذاری مناسبی در خصوص آسیب های اجتماعی انجام داده اند و جلساتی هر شش ماه یک بار با حضور ایشان برگزار می شود که بسیار تاثیر گذار بوده است .
وی با بیان اینکه از نظر تشکیلاتی تا پیش از این حل مسائل اجتماعی بر عهده وزارت کشور بوده است گفت : پس از جلسات رهبری این مسئله به شورای اجتماعی سپرده شده که یک شورای فرا قوه ای است و ریاست آن بر عهده رئیس جمهور است که از سال گذشته قدم های خوبی در این زمینه برداشته است .
رئیس جمهور با تاکید بر اینکه آمارهای ما در آسیب های اجتماعی کاهش نشان می دهد افزود : همینکه در برخی از آسیب ها توانسته ایم رشد را متوقف کنیم و جلو پیشرفت را بگیریم یک اقدام مثبت است چرا که جمعیت ما در حال افزایش است و همینکه بتوانیم آمار آسیب های اجتماعی را ثابت نگه داریم یک پیشرفت محسوب می شود .
وی با امیدوار کننده خواندن این اقدامات گفت : در زمینه مواد مخدر نیز جلسات مستمری برگزاری می شود و هفته آینده نیز جلسه ستاد مبارزه با مواد مخدر با حضور رئیس جمهور برگزار خواهد شد .
اقای روحانی با تاکید بر اینکه یکی از برنامه های اصلی دولت دوازدهم مبارزه با آسیب های اجتماعی است گفت : البته در این زمینه نیازمند همکاری دیگر قوا نیز هستیم و امیدواریم با همکاری تمام دستگاه ها و نهادها این آسیب ها را حل کنیم .
رئیس جمهور معضل فرهنگی و اقتصادی را ریشه اغلب آسیب های اجتماعی خواند و افزود : شرایط یک سال گذشته ما را امیدوار کرده است که اولا حل آسیب های اجتماعی را اولویت بندی کنیم و ثانیا برای حل این مسائل به صورت میان بخشی و با همکاری تمام دستگاه ها اقدام کنیم که البته در این زمینه یک دستگاه مسئول اصلی است و بقیه همکاری خواهند کرد .
وی با بیان اینکه برای آسیب های اجتماعی در بودجه سال گذشته و امسال ردیف هایی پیش بینی شده است گفت : همه تلاش ما این است تا معضلات اجتماعی را مهار کنیم .
دانشجویان به مهارت آموزی نیاز دارند 
رئیس جمهور با اشاره به نیاز دانشجویان دانشگاه ها گفت: همانگونه که به وزیر علوم، تحقیقات و فناوری هم قبل از معرفی او به مجلس تاکید کردم و در برنامه دولت دوزادهم هم آمده است دانشجوی ما در پایان دانشگاه باید دارای یک مهارت باشد، قبل از اینکه در فکر این باشد که بعد از دانشگاه چه شغلی را پیدا کند، خودش بتواند کارآفرین باشد و وارد صحنه شود.
آقای روحانی ادامه داد: امروز شرکت های دانش بنیان خیلی از دانشجویان ما را جذب می کنند قبل از اینکه حتی دوره کارشناسی آنها تمام شود، در سال های سوم و یا چهارم، بنابراین مهارت آموزی برای دانشجویان ما بسیار اهمیت دارد.
وی تصریح کرد: موضوع مهم دیگر این است که باید فضای بازی در اختیار دانشگاه های ما باشد، ما نمی توانیم دانشگاه ها را در افکاری یا سیاست هایی محصور کنیم، به هر حال در همه علوم و کلاس های مختلف دانشجو به غیر از اینکه از دوره دبیرستان وارد فضایی شده است که دانش بیشتری یاد بگیرد، وقتی دانشجو وارد این فضا می شود احساس جدیدی پیدا می کند و آن احساس مسئولیت است.
وی به بیان تجربه خود پرداخت و گفت:‌ من وقتی از حوزه وارد سال اول دانشگاه شدم، این احساس را در دانشگاه تجربه کردم، بنابراین همه دانشجویان باید وارد مباحث اجتماعی و سیاسی شوند، هم نظرهایشان را اعلام کنند، هم آزادی عمل آنها بیشتر شود، ما در فضای فعلی نباید بگذاریم به خاطر مسائل سیاسی یا جناحی بین دانشجویان عزیز ما فاصله باشد، اشکال ندارد نظرها و تفکرات مختلف باشد، اما دوستانه در کنار هم فعالیت کنند و همه جناح های سیاسی در دانشگاه احساس کنند که نظام، حکومت و دولت پشتیبان آنها باشد، اینطور نیست که نظام پشتیبان یک جناح یا مخالف یک جناح دیگر باشد، همه جناح ها باید یک احساس عدالت و برابری را در فضای دانشگاه داشته باشند.
آقای روحانی خاطرنشان کرد: البته دانشگاه نیازهایی هم به کمک دارد از نظر تحول در آزمایشگاه ها و کتابخانه ها و وسایل کمک آموزشی که ما در بودجه امسال داریم پیش بینی می کنیم بودجه ای را برای نوسازی آزمایشگاه های دانشگاه های مختلف برای آنکه بتوانیم فناوری و نوآوری های بیشتری در دانشگاه ها داشته باشیم.
وی در پاسخ به این سوال که آیا شده وعده انتخاباتی داده باشید و در این ۱۰۰ روز برای آن کاری نکرده باشید یا نتوانسته باشید گفت: آن مقداری که در ذهنم هست و اعلام کردم در ضمن برنامه ام، اصول وعده های انتخاباتی ام در کتاب برنامه دولت دوازدهم آمده بود، همان موقع هم اعلام کردم مبنای من برنامه هایی است که در این مجموعه آمده است و در اختیار مردم هم قرار گرفت، البته غیر از آن برنامه مکتوب، وعده های شفاهی هم به مردم دادم، هیچ یک از وعده هایم را فراموش نکردم، وعده های اساسی را وظیفه خودم می دانم تا دنبال کنم و دنبال خواهم کرد.
رئیس جمهور با یادآوری اینکه بعضی فکر می کنند در موقع انتخابات برای جلب رای مردم، شعاری را گفته اما به آن عمل نمی شود گفت: من همه شعارها را برای اجرا هم دنبال می کنم و هم ضمن مصوبات و لوایح و برنامه ریزی ها دنبال کردم، بخشی را در ۱۰۰ روز انجام دادیم، بخشی را تا پایان امسال یا در سال های بعد دنبال می کنیم. البته برخی مسائل بوده که در اجتماعات انتخاباتی مردم و یا خود من مطرح کردم که اجرای آن نیاز به هماهنگی های بیشتر در همه ارکان حکومتی دارد. من آنها را هم دنبال کرده و هم دنبال می کنم و هم فضای بهتری در زمینه هایی که مردم گاهی شعار می دادند امروز شاهدند، البته هنوز تا آنچه مردم خواسته اند فاصله داریم و آن را دنبال خواهیم کرد.
وی در ادامه گفت: در زمینه مسائل ۱۰۰ روزه مسائل مختلفی بود که فرصت نشد باز کنم در بخش انرژی، کشاورزی، حمل و نقل و مسکن و بافت های فرسوده که طرح های بسیار خوبی را برای تهران و شهرهای بزرگ و سراسر کشور طراحی کردیم، سه، چهار جلسه خودم درباره بافت های فرسوده در این مدت گذاشتیم همکاری بسیار خوبی با شهرداری تهران شروع کردیم.
آقای روحانی هماهنگی دولت با شهرداری تهران را در دولت دوزادهم بهتر از قبل دانست و گفت: می توانیم از این فضای برادری و هماهنگی استفاده بیشتری ببریم، درباره کشاورزی تحولات بسیار خوبی داشتیم هم گندم کشاورزها را خریداری کردیم و هم پول آن را پرداختیم، حدود ۱۱ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان گندم را پرداخت کردیم، برنامه های مختلفی در ۱۰۰ روزه بود که در برنامه امشب فرصت نشد به آنها بپردازیم.
وی در پایان از وزرا و معاونانشان خواست برنامه ۱۰۰ روزه ای که انجام دادند و برنامه خود را تا پایان سال و چهار سال به مردم ارائه کنند و در عین حال اظهار داشت:‌در تمام احکام وزرا در دولت دوزادهم پیوست حکم ابلاغ کردم که هر وزیر بر اساس این پیوست حکم باید فعالیت کند و باید آن را منظم گزارش دهد، بنابراین وزرا و معاونان می توانند به مردم توضیح دهند و مردم آگاه باشند که چه کاری انجام شده و چه کارهایی مد نظر ماست.

لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=76725

برچسب ها:
, , ,

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.