تاریخ ارسال : ۲۳ شهریور ۱۳۹۴ ساعت : ۱۵:۴۶ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

رییس سازمان جنگل ها در همایش ملی مرتعداران: زندگی یک میلیون خانوار ایرانی وابسته به مراتع است

شلمچه نیوز از ساری- شعبان وفایی نژاد؛ خداکرم جلالی، رییس سازمان جنگل ها ، مراتع و آبخیزداری کشور در مراسم افتتاحیه ششمین همایش ملی مرتعداری ، در دانشکده منابع طبیعی ساری اعلام داشت: اگر بخواهیم به طور متوسط هر خانوار روستایی و عشایری را ۵ نفر در نظر بگیریم به طور زندگی پنج میلیون نفر از مردم وابسته به مراتع کشور خواهد بود .وی سطح مراتع کشور را هشتاد و پنج میلیون هکتار عنوان کرد وافزود: هم اکنون بیش از ۸۰ میلیون واحد دامی در مراتع کشور حضور دارند که این میزان چند برابر ظرفیت واقعی است.

DSC03725

جلالی با بیان اینکه سیاست سازمان جنگل ها این است که با مدیریت مراتع و اجرای طرح مرتعداری از تخریب و روند بیابانی شدن جلوگیری نماید، در جمع کثیری از اساتید دانشگاه، دانشجویان، فرهیختگان و نیز مرتعداران و بهره برداران اعلام داشت: طی تفاهم نامه ای که با سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی به امضاء رسیده است مقرر شد عملیات نظارت و وصول عوارض چرای دام را به فارغ التحصیلان رشته منابع طبیعی واگذار نماییم که در این صورت برآورد می شود چهار هزار نفر از فارغ التحصیلان جویای کار می توانند از آن منتفع شوند.

این مسئول تصریح کرد: صیانت از جنگل ها و مراتع به دلیل وجود مشکلات در مسائل اجتماعی و اقتصادی جوامع محلی ، صرفاً با مشارکت و همکاری مردم و جوامع محلی امکان پذیر خواهد بود . رییس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور در ادامه مدل پروژه ترسیب کربن ( ذخیره کربن ) و منارید را که با همکاری سازمان ملل در ایران در حال انجام است نمونه موفق مشارکت مردم برشمرد و برنامه سازمان جنگل ها را انتقال این مدل موفق به سایر بخش های منابع طبیعی دانست.

برپایه این گزارش استاندار مازندران در مراسم افتتاحیه عنوان کرد: تهیه طرح های مرتعداری از دهه ۶۰ در منابع طبیعی آغاز شده و تا کنون ۱۸/۵ میلیون هکتار مراتع در قالب طرح به مرتعداران واگذار شده است و اقدامات در این بخش باید با سرعت بیشتری صورت بگیرد.

DSC03756

استاندار مازندران که در دهه هفتاد ریاست سازمان جنگل ها را بر عهده داشت ، خاطر نشان ساخت: بنده نمی توانم بپذیرم با گذشت این همه سال باز بگویند مراتع مورد بی توجهی مسئولین قرار دارد و مغفول واقع شده است! ربیع فلاح تسریع کرد: اکنون ظرفیت های بالایی در بخش فارغ التحصیلان منابع طبیعی وجود دارد، می توان کارها را با مطالعه و ارائه آموزش های لازم به بخشهای خصوصی واگذار کرد.

این گزارش حاکیست مقالات معرفی شده به ششمین همایش مرتع و مرتعداری توسط متخصصین فن ارائه شد.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=683

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.