تاریخ ارسال : ۰۳ مهر ۱۳۹۶ ساعت : ۰۰:۲۹ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

زادبود: واردات بیش از اندازه از علت‌های رکود در صنایع ماشین سازی است/ صفری:زمینه صادارت ماشین باید فراهم شود

به گزارش شلمچه نیوز به نقل از خبرنگار گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان؛  ملکی عضو کمیسیون صنایع مجلس، فاطمی امین کارشناس ارشد صنایع، بحرینیان صنعتگر و کارشناس توسعه، صفری مدیر عامل شرکت ماشین سازی اراک و زادبود مدیر عامل شرکت ماشین سازی تبریز دوم مهرماه در برنامه گفتگوی ویژه خبری به بررسی راهکار‌ها و مشکلات صنایع ماشین سازی پرداختند.

ملکی عضو کمیسیون صنایع مجلس در ابتدا در پاسخ به سوال اول مجری برنامه پیرامون مشکلات صنایع ماشین سازی گفت: یکی از معضلات کشور بعد از انقلاب بحث واردات است، همچنین ممکن است برخی از مشکلات به مسائل گمرکی برگردد.

وی با بیان اینکه تخصیص ارز برای خرید یا تامین مالی در صورتی است که خرید از منشأ خارجی باشد، اظهار داشت: قانون رفع موانع تولید در سال ۹۴ به صورت کتابچه ۶۰ ماده‌ای به تصویب رسید، اما مشکل عدم اجرای قانون است لذا در اجرای قانون ضمانت اجرا وجود ندارد و قرار بود ظرف ۶ ماه این قانون اجرایی شود.

این عضو کمیسیون صنایع مجلس با اشاره به اینکه هدف از ادغام وزارت صنعت، معدن و تجارت تسهیل امور در راستای واردات، صادرات و تامین بازار برای تولیدات داخلی است بیان کرد: تولید کننده‌ای که دارای دانش و فن آوری است می‌تواند اقدام به صادرات کند.

 عادل زادبود مدیر عامل شرکت ماشین سازی تبریز در ادامه برنامه طی گفتگوی زنده تلفنی تصریح کرد: از جمله علل رکود در صنایع ماشین سازی کشور مربوط به مشکلات نقدینگی و همکاری نکردن بانک‌ها و از سوی دیگر مربوط به واردات بیش از اندازه ماشین آلات صنعتی است.

وی با اشاره به اینکه ماشین سازی تبریز تنها تولید کننده ماشین افزار در ایران است خاطرنشان کرد: یکی از مشکلات این شرکت مربوط به واردات ماشین‌های مشابه، اما با کیفیت پایین است، امسال صادرات قابل ملاحظه‌ای به آلمان داشتیم.

زادبود با اشاره به اینکه شرکت‌های دولتی بیشتر ترجیح می‌دهند ماشین آلات وارداتی را خریداری کنند گفت: شاهد عدم حمایت سیستم‌های بانکی به بهانه‌های مختلف هستیم.

 جعفر صفری مدیر عامل شرکت ماشین سازی اراک همچنین در ادامه برنامه با اشاره به اینکه با کمبود کار و نقدینگی روبرو هستیم اظهار داشت: بانک نمی‌تواند برای تامین نقدینگی به ما کمک کند لذا، صنعت ماشین سازی رو به نحیف شدن و عدم توسعه است، باید زمینه صادرات از داخل به خارج فراهم شود.

رضا فاطمی امین کارشناس ارشد صنایع با بیان اینکه نحوه تامین مالی بسیار در بازار سازی اهمیت دارد گفت: اعتبار خریدار یکی از بهترین سیاست‌های تشویق صادرات است.

وی یکی از وظایف دولت را بازار سازی دانست و عنوان کرد: ۷۰ طرح پتروشیمی تقریبا متوقف هستند و لذا معماری کلان دچار مشکل است و نیاز به تغییر نگاه دارد.

این خبر در حال تکمیل است… 


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=66714

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.