تاریخ ارسال : ۰۴ فروردین ۱۳۹۵ ساعت : ۰۱:۳۵ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

زانو زدن آمریکایی ها در برابر صهیونیست ها/ از زدن موشک های ایران تا پاره پاره کردن برجام

عصر روز دوشنبه سه کاندیدای جمهوریخواه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا به همراه پل رایان، رئیس جمهوری خواه مجلس نمایندگان آمریکا در نشست سالانه کمیته روابط عمومی آمریکا-اسرائیل، موسوم به آیپک سخنرانی کردند.

 به گزارش شلمچه نیوز، نامزد پیشتاز جمهوری خواهان در جمع مهم‌ترین لابی هوادار اسرائیل در آمریکا گفته است، در صورتی‌که به کاخ سفید راه پیدا کند، اولویت اصلی‌اش لغو توافق هسته ای با ایران خواهد بود.

دونالد ترامپ، دوم فروردین ماه، توافق اتمی به دست‌آمده را فاجعه‌بار توصیف کرده و گفته است: «من مدت‌‌هاست سرم در کار حساب و کتاب است. می‌دانم چگونه باید یک توافق تهیه کرد. بگذارید به شما بگویم؛ این توافق فاجعه‌بار است. برای آمریکا، برای اسرائیل و برای تمام خاورمیانه.»

او می‌گوید در صورت انتخاب شدن در مقام ریاست‌جمهوری، اولویت اصلی‌اش، برچیدن توافق هسته ای خواهد بود.

دونالد ترامپ، به رئیس‌جمهوری فعلی آمریکا، باراک اوباما، نیز حمله کرده است. او در جمع “آ‌یپک” گفت: «رئیس‌جمهور اوباما در سال‌های آخر… بله… او احتمالا بدترین اتفاقی‌ست که برای اسرائیل رخ داده… باور کنید.»

او بخشی از حملات خود را متوجه سازمان ملل نیز کرده و گفته است: «این سازمان نه دوست آمریکا است، نه دوست اسرائیل و نه دوست دمکراسی و آزادی.»

او افزود که هرگونه تلاش این سازمان برای تحمیل خواست خود به اسرائیل را وتو خواهد کرد.

این میلیاردر در مصاحبه‌ای با شبکه خبری سی‌ان‌ان، پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، که آمریکا بانفوذترین عضو آن به شمار می‌رود را هم هدف قرار داده‌است. ترامپ می‌گوید آمریکا پول زیادی به این سازمان قدرتمند نظامی می‌دهد: «باید تجدید نظر کنیم. ناتو را نگه داریم، ولی شاید لازم است پول به مراتب کمتری به آن بدهیم.»

در رقابت درون‌حزبی جمهوری‌خواهان، ترامپ در حال حاضر صاحب اکثر آرای وکالتی‌ست. این آرا در نهایت، در کنگره ملی حزب، می‌تواند سرنوشت رقابت‌ها را تعیین کند. البته انتخابات داخلی و جمع‌آوری آرا از سوی نامزدها همچنان ادامه دارد.

جان کیسیک: اگر ایران ذره ای از توافق تخلف کند باید تحریم ها علیه این کشور افزایش یابد

به گزارش صدای آمریکا، در این کنفرانس نزدیک که به ۱۸ هزار نفر از طرفداران و اعضای این لابی پرنفوذ حامی اسرائیل شرکت داشتند، جان کیسیک، فرماندار اوهایو و کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری اسرائیل را متحد بزرگ آمریکا خواند و گفت در واکنش به آزمایش های اخیر موشکی ایران خواستار تعلیق همکاری آمریکا در توافق جامع هسته ای با ایران شده است. او گفت این آزمایش ها اقدامی تحریک آمیز بود که نمی توان آنها را نادیده گرفت و به گفته او این آزمایش ها مغایر روح توافق است.

جان کیسیک گفت اگر ایران ذره ای از توافق تخلف کند باید تحریم ها علیه این کشور افزایش یابد.

او با اشاره به تمایل شرکت ها برای فعالیت اقتصادی با ایران گفت هیچ مقدار پول نمی تواند ما را در جهت غلطی ببرد که به خاطر آن امنیت اسرائیل را نادیده بگیریم و ایران بخواهد به تسلیحات اتمی دست یابد.

فرماندار اوهایو گفت اسرائیل و کشورهای عربی بیش از هر زمان دیگری به هم نزدیک شده اند.

او همچنین گفت من همه تلاش ها برای منزوی کردن و نامشروع کردن اسرائیل را رد می کنم.

به گفته جان کیسیک، فلسطینی ها اگر به دنبال صلح هستند باید ترویج فرهنگ تنفر نسبت به اسرائیلی ها را متوقف کنند و ما چنین چیزی را بر نمی تابیم.

جان کیسیک اورشلیم را پایتخت ابدی اسرائیل خواند و گفت دولت فلسطینی و دوستان آن ها حزب الله و حماس باید یاد بگیرند در کنار اسرائیل صلح آمیز زندگی کنند و خشونت آنها غیرقابل قبول است.

پل رایان: توافق اتمی افتضاح بود

پل رایان، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا نیز گفت دوستی آمریکا و اسرائیل تنها برای اسرائیل خوب نیست، برای آمریکا هم خوب است و برای دنیا هم خوب است.

به گفته پل رایان، کابینه فعلی می فهمد که متحدانمان را لازم داریم اما نمی فهمد که متحدان ما چه چیزی می خواهند.

او گفت: «مثلا در مورد توافق با ایران، فکر می کنم این توافق افتضاحی بود، (خنده و تشویق حضار)، به خاطر این توافق دوستانمان اعتماد خود را به ما از دست می دهند و یا اعتمادشان را نسبت به قضاوت ما از دست می دهند.»

پل رایان گفت ایران حتی اگر تقلب نکند این توافق یک معامله بسیار خوب برای ایران است.

او گفت مذاکره با دشمنان اشکال ندارد اما نه اینکه مذاکره به ضرر دوستانمان باشد و این تصادفی نیست که ایران هر چند وقت یک بار موشک پرتاب می کند.

پل رایان گفت: «اقدامات ایران یک تهدید بزرگ برای اسرائیل و برای کشور ما هم است و ما باید ایران را به خاطر تخلفاتش و اقداماتش در منطقه پاسخگو کنیم.»

تد کروز: اولین کار من این است که توافق اتمی با ایران را پاره پاره خواهم کرد

سناتور جمهوریخواه تد کروز گفت: «در دورانی که در سنا بودم سه بار به اسرائیل[سرزمین های اشغالی] سفر کردم … ما دیدیم که دولت باراک اوباما در زمان پرتاب راکت ها به اسرائیلپروازها به اسرائیل[سرزمین های اشغالی] را ممنوع کرد، چرا؟ چون یک راکت به نقطه دوری از فرودگاه بن گورین برخورد کرد؟ چرا پروازها به پاکستان، یا یمن، یا اوکراین درگیر جنگ که بعدا نیز یک هواپیما در آنجا سقوط کرد ممنوع نشد؟…من از وزارت خارجه پرسیدم آیا اسرائیل را تحریم اقتصادی کردید؟ وزارت خارجه گفت سوال مسخره ای است.»

سناتور کروز گفت بعدا وزارت خارجه را با اقدام خود در سنا تحت فشار گذاشت و بعد هم بلومبرگ شهردار نیویورک از لندن به سرزمین های اشغالی رفت و امنیت فرودگاه اسرائیلی را نشان داد و دولت اوباما هم ممنوعیت پرواز را برداشت.

تد کروز گفت: «دونالد ترامپ گفته در مذاکرات صلح خاورمیانه بین فلسطینی ها و اسراییلی ها بی طرف خواهد بود، من به عنوان رئیس جمهور بی طرف نخواهم بود، آمریکا حتما کنار اسرائیل خواهد بود.»

او افزود: «دونالد ترامپ گفته برای توافق بهتری با ایران مذاکره خواهد کرد…من در روز اول ریاست جمهوری این توافق را پاره پاره خواهم کرد، بر خلاف ترامپ و هیلاری کلینتون.»

تد کروز تاکید کرد: «ما دوباره تحریم ها را علیه ایران اعمال خواهیم کرد … اگر من رئیس جمهور شوم و ایران آزمایش موشکی کند، ما آن موشک را خواهیم زد.»

او گفت: «یا شما(ایران) به برنامه اتمی خود پایان می دهید یا ما آن را برای شما تعطیل می کنیم.»

تد کروز افزود: «سفارت آمریکا را به اورشلیم پایتخت ابدی اسرائیل منتقل می کنم.»

او گفت: «همه ما می دانیم اسرائیل مانع صلح خاورمیانه نیست، بلکه به اصطلاح دولت خودمختار فلسطینی است که با حماس متحد شده است، اسرائیل یک متحد وفادار است.»

هیلاری کلینتون: تهران به هر شکلی که توافق را نقض کند، پاسخگو خواهد بود

از دیگر نامزدهایی که در نشست آ‌یپک شرکت کرد، هیلاری کلینتون، نامزد پیشتاز حزب دموکرات بود.

کلینتون در میان اعضای این لابی قدرتمند از توافق هسته ای دفاع کرده است. او در عین حال افزوده که تهران به هر شکلی که آن را نقض کند، پاسخگو خواهد بود و حتی اگر لازم باشد در این زمینه از زور استفاده خواهد کرد.

وی در بخش دیگری از سخنانش به دونالد ترامپ، نامزد پیشتاز جمهوریخواهان برای انتخابات، حمله کرد و گفت که رئیس‌جمهور آمریکا نمی‌تواند وقتی پای اسرائیل به میان می‌آید، بی‌طرف باشد.

وی افزود: «ما باید موضعی ثابت داشته باشیم، نه اینکه یک رئیس‌جمهور روز دوشنبه بگوید بی‌طرف است، روز سه‌شنبه طرفدار اسرائیل باشد و کسی نمی‌داند که روز چهارشنبه چه موضعی دارد، چرا که همه چیز قابل مذاکره است.»

کلینتون تصریح کرد: «دوستان من، امنیت اسرائیل قابل مذاکره نیست.»

جام نیوز


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=13592

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.