تاریخ ارسال : ۲۸ تیر ۱۳۹۵ ساعت : ۱۰:۲۳ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

زایمان طبیعی و سزارین رابهتر بشناسیم

به گزارش روابط عمومی بیمارستان آیت ا… روحانی(ره) بابل ، خانم دکتر شهلا یزدانی متخصص زنان و زایمان ومدیرگروه زنان و زایمان دانشگاه علوم پزشکی بابل گفت: درد زایمان ناشی از انقباضات رحم است و در روند پیشرفت زایمان ایجاد می شود.

۰۲۱

وی گفت : این درد تنها چند ساعت به طول می‌انجامد و ساعت پس از زایمان مادر می‌تواند به وضعیت عادی خود بازگردد. این در حالیست که در روش سزارین هرچند ممکن است مادر هنگام زایمان دردی نداشته باشد، اما پس از زایمان مدت طولانی و گاه تا هفته‌ها مادر درد را تجربه خواهد کرد و این درد موجب می‌شود تا مادر نتواند تحرک زیادی داشته باشد و این کم تحرکی خطر ایجاد لخته در عروق پا را افزایش می دهد.

دکتر یزدانی بیان داشت : ایجاد لخته در عروق پا با عوارضی همراه است و حتی در برخی موارد این لخته می‌تواند وارد گردش خون شده و از آن‌جا به عروق قلب و راه‌های تنفسی رفته و ایجاد سکته کند.

وی افزود : انقباضات زایمان در روش طبیعی موجب ترشح هورمون شیردهی شده و شیردهی راحت انجام می‌شود.

متخصص زنان و زایمان این مرکز اظهار داشت : مادر در روش سزارین ، خون بیشتری از دست می‌دهد و اگر کنترل خون‌ریزی دشوار باشد در برخی موارد به ناچار باید رحم را برداشت.

وی بیان داشت : از آن‌جا که در روش سرازین حفره شکم باز می‌شود، احتمال ورود میکروب و آلودگی به این قسمت و ایجاد عفونت بیشتر از زایمان طبیعی است که این عفونت‌ها خود می‌توانند عوارض بسیاری داشته باشند.

دکتر یزدانی با توجه به این که در روش زایمان طبیعی شیردهی به سرعت آغاز می‌شود گفت : قطعا رابطه بهتری میان مادر و نوزاد شکل می‌گیرد.

مدیرگروه زنان و زایمان دانشگاه علوم پزشکی بابل ادامه داد : از آن‌جا که در زایمان  سزارین،  برش بر روی رحم انجام شده این امکان وجود دارد که در حاملگی‌های دوم و سوم چسبندگی شکم در مادران ایجاد شود که همین امر می‌تواند موارد بارداری را محدود کرده و اگر مادران در دفعات اول نوزاد خود را از دست دهند، بارداری‌های بعدی که باید سزارین انجام شود برای آنها با خطرات بیشتری همراه خواهد بود.

وی در پایان گفت : در برخی موارد از جمله عدم تناسب اندازه نوزاد با کانال زایمانی برای حفظ جان نوزاد و مادر راهی به غیر از انجام سزارین نیست که تشخیص اینگونه موارد تنها بر عهده پزشک متخصص است و مادر نباید در این باره نظر خود را به پزشک تحمیل کند.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=20793

برچسب ها:
, ,

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.