تاریخ ارسال : ۱۵ آذر ۱۳۹۶ ساعت : ۰۸:۰۵ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

«زرد» فیلم احساس و لحظه است

روزنامه قانون امروز: .. « «زرد» فیلم خوش ساختی است؛ گرچه شاید موضوع آن تکراری باشد اما پرداخت دقیق و نگاه زیباشناسانه کارگردان توانسته از این موضوع های تکراری فیلمی بسازد که بیننده را با خود درگیر کند.  «زرد» فیلم احساس و لحظه است   فیلم قصه پیچیده ای را روایت نمی کند، شاید تمام حوادثی که برای کاراکترها بخصوص برای نهال «ساره بیات» می افتد، در زندگانی هرکدام از ما افتاده باشد و حوادثی مثل تصادف، بیماری، کوشش برای به دست آوردن پول معالجه، خیانت و بسیاری دیگر از این مباحث، مکررا و مکررا موضوع فیلم ها شده اند اما «زرد» از آن دسته فیلم هایی هست که در اظهار این مباحث به هیچ عنوان به طرف سیاه نمایی نرفته و این خود نکته مثبتی برای فیلم شمرده می گردد.    از دیگر نکات مثبت فیلم ، لازم هست به بازی یک دست و روان بازیگران اشاره نمود. « «زرد» در جشنواره فیلم شانگهای جوایز خوب ترین کارگردانی و خوب ترین بازیگر زن را به خود تعلق داده و علاوه بر این بعنوان فیلم افتتاحیه بیست و سومین مرحله جشنواره بین المللی کلکته هند انتخاب شده هست. بعضی منتقدان، «زرد» را زیاد شبیه به آثار اصغرفرهادی می دانند اما کارگردان اثر چنین عقیده ای ندارد و می گوید:« اصغر فرهادی در فیلم هایش، قسمتی از یک اتفاق را مخفی می کند اما در فیلم «زرد» همه چیز صریح و رو هست.با مصطفی تقی زاده، کارگردانی که با نخستین اثرش توانست جای پای خود را در سینمای ایران محکم کند به اظهار کرد وگو نشستیم که در ادامه مطالعه می کنید:
شما نخستین فیلم بلند سینمایی خود را ساخته اید؛ این تجربه را چگونه دیدید؟

به باور من فیلم را لازم هست در جهان فیلم نگاه کنیم، لازم هست نگاه کنیم آن اثر با شخصیتهای خود چه می کند؛ فیلم را لازم هست با خودِ فیلم قضاوت کرد». با مصطفی تقی زاده، کارگردانی که با نخستین اثرش توانست جای پای خود را در سینمای ایران محکم کند به اظهار کرد وگو نشستیم که در ادامه مطالعه می کنید:خوشبختانه به لطف خدا، نخستین فیلمم با موفقیت مطلوبی رو به رو شده و این برای یک فیلم اولی موجب خرسندی هست. همین مسائل به من مساعدت کرد تا با یک تجربه شایسته به سراغ ساخت فیلمم بروم. چنین تجاربی موجب می گردد که شما پتانسیل شایستهی را آزاد کنید و برطبق هیجان فیلم نسازید. هیجان داشتن برای ساخت فیلم بدون هیچ اندوخته ای موجب می گردد شما توسعه نکنید و فیلم خود را با اندیشه نسازید. به طور حتم تمام پتانسیل ها به من مساعدت کرده تا فیلم «زرد»، فیلمی جدی و درخور شأن باشد. بیشترین تمرکز من روی فیلمنامه بود.

چرا «زرد»؟ نام فیلم را چه طور انتخاب کردید؟

چه در مرحله نگارش و چه در مرحله پیش تولید، زیاد روی فیلمنامه کار کردم و نشست ها دورخوانی بسیاری با بازیگران داشتیم. نام فیلم از ابتدا همین بود. « زمانی در مرحله فیلمبرداری به نام دیگری آمدیم اما بار دیگر به «زرد» بازگشتیم.

« «زرد» رنگ انسان های این فیلم است؛ زرد، نه به مفهومی زردی که در عرف جامعه ما جا افتاده لکن رنگی که در روان شناسی رنگ ها، نشانه امید و کوشش هست. چگونه به چنین داستانی رسیدید؟

یک اتفاق در فیلم می افتد و حوادث بعدی پیرامون کانون آن شکل می گیرند و از همان اتفاق ناشی می باشند.

آفیلم توانست بیننده را به مطلوبی با خود همراه کند.

من فیلم را مکررا در نقاط متفاوت کشور و با انسان های متمایز دیده ام. جذاب هست که هرکسی را یکی از گره های فیلمنامه درگیر کرده بود.
  «زرد» فیلم احساس و لحظه است
کنار هم جمع کردن این سوپراستارها برای کارگردانی که نخستین فیلم سینمایی خود را می سازد، تا تا چه اندازه سخت بود؟

کنار هم جمع کردن این سوپراستارها برای کارگردانی که نخستین فیلم سینمایی خود را می سازد، تا تا چه اندازه سخت بود؟هنگام نگارش فیلمنامه به این تفکر نکردم که قرار هست چه کسانی این نقش ها را بازی کنند لکن در مرحله پیش تولید بود که به این موضوع تفکر کردم و آنان را زیاد شایسته نگاه کردم. این بازیگران را نیز برای ایفای نقش هایی که در فیلمنامه بودند شایسته نگاه کردم و هم اینکه آنان بازیگران معروف ای در سینمای امروز ایران می باشند. برای یک فیلمساز که نخستین فیلم خود را می سازد، انتخاب چنین کستی، خود نوعی ریسک شمرده می گردد. «

«زرد» فیلم احساس و لحظه است؛ آن لحظه هاست که لازم هست صحیح دربیاید و بازیگران نیز به مطلوبی برای درآمدن این لحظه ها مشارکت کردند. چگونه گردید که از ایشان برای بازی در نقش حامد دعوت کردید؟

شما خودتان تا تا چه اندازه به این موضوع واقف هستید؟

آ شما خودتان تا تا چه اندازه به این موضوع واقف هستید؟آن محیط خرسندی که در اوائل فیلم خواهید دید، چیزی نیست که صرفا در فیلم های آقای فرهادی دیده باشیم اما فرهادی در این میان پر رنگ گردید.

اصغر فرهادی در فیلم هایش، یک قسمتی از اتفاق را مخفی می کند اما در فیلم «زرد» همه چیز صریح و رو هست.

به باور من فیلم را لازم هست در جهان فیلم نگاه کنیم، لازم هست نگاه کنیم فیلم با شخصیتهای خود چه می کند؛ فیلم را لازم هست با خودِ فیلم قضاوت کرد. شما تا تا چه اندازه با ادبیات درگیر هستید و این مسئله در نگارش فیلمنامه تا تا چه اندازه به شما مساعدت کرد؟

در فیلم «زرد» با همه تلخی هایی که شاهد بودیم، نوعی شاعرانگی نیز می نگاه کردیم و این خود را در نگارش فیلمنامه و بعضی قاب ها زیاد پررنگ تر نشان می داد. شما تا تا چه اندازه با ادبیات درگیر هستید و این مسئله در نگارش فیلمنامه تا تا چه اندازه به شما مساعدت کرد؟خوشبختانه با ادبیات ارتباط مطلوبی دارم. به غیر از بعضی منتقدان که چندان نام و رسمی در سینمای ایران ندارند، بسیاری از کارگردانان، نویسندگان و بازیگران مطرح سینمای ایران اعتراف کرده اند که «زرد» یک عاشقانه شاعرانه است؛ یک فیلم لطیف همراه با تلخی هست.

تفکر می کنید سینمای قصه گو چقدر توان دارد با بیننده ارتباط دوستانه تری ایجاد کند و در عین حال حرفش را نیز در کلام آسان ای بگوید؟

اگر قرار باشد فیلم اکشن بسازیم، آیا در سینمای ما وسیله، سواد و تکنولوژی آن موجود است؟ سینمای کلاسیک تا امروز ساختار خود را محافظت کرده و تماشاگر به دیدن فیلم های قصه گو عادت کرده هست. این نوع از آثار در اروپا و ایالات متحده، همان طور طرفدار دارد و فیلم های مطلوبی در این ژانر ساخته می گردد. ارزشمند نیست در سینمای ما چه اظهار می کنند. من دوست دارم فیلم قصه گو بسازم. در سینمای خودمان فیلم هایی می بینم که قصه، گره و دغدغه آن چندان برای بیننده درگیر کننده نیست.
  «زرد» فیلم احساس و لحظه است
فکر می کنید با دقت به سلیقه عمومی مردم ما، ساخت یک فیلم تلخِ با کیفیت که بتواند بیننده را به طرف خود جذب کند، تا تا چه اندازه کار مسئله ای است؟

این فیلم ها در یک سطح می مثل و موجب می گردد بیننده آن را پس بزند.   ساخت فیلم تلخی که بتواند با توفیق رو به رو گردد، کار زیاد دشواری هست. با نگاهی به فیلم های پرفروش مدت موخر متوجه می شوید که ذائقه بیننده ما، فیلم کمدی را می پسندد.

من یک کارگردان فیلم اولی هستم و فردی نمی گوید به خاطر مصطفی تقی زاده به سینما برویم؛ به چه سبب که من به آن صورت نام و رسمی در سینمای ایران نداشتم.

فکر می کنید پاییز، فصل شایستهی برای اکران «زرد» بود؟

با دقت به فضا و نام فیلم، به دیدگاه می رسید پاییز برای اکران فصل شایستهی باشد.

در حال حاضر مشغول به چه کاری هستید؟

البته پروسه اکران فیلم در ایران، پروسه پیچیده ای هست و بسیاری فیلم ها در صف های عریض و طویل اکران، در انتظار هستند؛ در دستاورد بابت همین اکران خدا را شاکرم! من نخستین فیلمم را ساختم و چندان از این قضایا سردرنمیارم اما آن چیزی که متوجه شدم، این هست که سینمادار در پروسه اکران مهره حیاتی ای است؛ امید دارم تمام فیلم هایی که در توقع می باشند، زودتر اکران گردند و اکران موفقی نیز دارا باشند.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=77752

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.