تاریخ ارسال : ۲۷ فروردین ۱۳۹۵ ساعت : ۱۲:۳۱ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

زلزله ۷ ریشتری با ۱۰۳ پس لرزه در ژاپن ۹ کشته داد +تصاویر

در پی وقوع دو زمین لرزه ۶٫۴ و ۷ ریشتری که شب گذشته مناطق وسیعی از جنوب غرب ژاپن را لرزاند به غیر از آمار ۹ کشته ای که پیشتر از سوی مراجع رسمی این کشور منتشر شده، گزارش ها فقط از افزایش شمار زخمی ها و وخیم بودن حال تعدادی از آنها حکایت دارد.

به گزارش شلمه نیوز، این دو زمین لرزه پنجشنبه شب و به ترتیب در ساعت ۲۱:۲۶ و ۲۲:۳۰ دقیقه در شرق شهر «کوماموتو» در جزیره «کیوشو» و در ۱۰ کیلومتر عمق زمین روی داد که بر اساس گزارش ها تاکنون ۷۶۰ زخمی داشته است.
سازمان لرزه نگاری ژاپن در گزارشی آورده که فعلا نیازی به صدور هشدار سونامی نیست اما این زمین لرزه باعث ویرانی های گسترده در برخی از مناطق ژاپن از جمله در شهر «کیوشو» در استان «کومو موتو» این کشور شده است.
از میان ۹ نفری که در این حادثه جان خود را از دست داده اند، چهار تن مرد و پنج نفر زن بودند که بین ۲۹ تا ۵۴ سال داشته اند.
دولت ژاپن احتمال داده است شمار تلفات این زمین لرزه با توجه به آنکه حال ۵۳ نفر از زخمی ها وخیم است، افزایش یابد.
در همین حال شبکه تلویزیون «ان اچ کی» گزارش کرده که بیش از ۴۰ هزار نفر در ۵۰۰ نقطه از استان مذکور پناه داده شده و هزاران نفر در شبانه روز گذشته از خانه هایشان به مکان های امن برده شده اند.
این در شرایطی است که از ساعت ۵ صبح امروز جمعه به وقت محلی تا ظهر امروز گزارش آماری جدیدی از سوی دولت ژاپن در باره کشته ها و زخمی ها منتشر نشده است.
مقام های محلی می گویند که پس از زمین لرزه بسیاری، از خانه ها در سطح استان فرو ریخته و مردم زیر آوار گرفتار شده اند و در بسیاری از نقاط آتش سوزی رخ داده است.
سازمان لرزه نگاری ژاپن در بیانیه ای آورده که از پایان زمین لرزه اول تا صبح جمعه دستکم ۱۰۳ پس لرزه بوقوع پیوسته که برخی از آنها قدرتی بالاتر از ۶ ریشتر داشته است.
پلیس می گوید که در ناحیه «ماشیکی» دستکم ۲۰ خانه فرو ریخته و برخی ساکنان زیر آوار هستند و در همین نقطه چند مورد آتش سوزی رخ داده است.
همچنین گزارش شده که بسیاری از ساکنان این شهر که در نزدیکی «کوماموتو» قرار دارد، شب را در هوای آزاد به صبح رساندند.
همچنین این زمین لرزه ها باعث شده تا برق حدود ۱۶ هزار و گاز ۳۸ هزار خانه قطع شود.
مرد مسنی که ساکن این ناحیه است می گوید: «لرزش زمین را در حالت افقی و عمودی حس کردم. این زمین لرزه مرا به یاد زمین لرزه وحشتناک سال ۲۰۱۱ انداخته بود.»
آژانس پلیس ژاپن اعلام کرده که دستکم یکهزار و ۱۰۰ مامور را برای کمک رسانی از ۱۹ اداره پلیس به استان اعزام کرده است.
وزارت دفاع ژاپن نیز می گوید، به دنبال وقوع این حادثه طبیعی شماری از بالگردها و هواپیماها را برای کمک رسانی به منطقه فرستاده است.
اگرچه به نیروگاه های اتمی اطراف این استان خسارتی وارد نشده اما برخی از ایستگاه های راه آهن به دلیل لرزش های پیاپی کار عبور و مرور قطارها را در خط آهن «سانیو شینکاسن» متوقف کرده اند.
زمین لرزه ای قدرتمند ۹ ریشتری که در ماه مارس سال ۲۰۱۱ در ژاپن بوقوع پیوست ابتدا با قدرت ۷ ریشتر شروع شد و بتدریج افزایش یافت.
به گزارش ایرنا، ژاپن یکی از مناطق زلزله خیز جهان است که وقوع زمین لرزه های متعدد با قدرت های مختلف همواره در مناطق گوناگون این کشور رخ می دهد.
در زمین لرزه سال ۲۰۱۱ و سونامی بعد از آن که به نیروگاه اتمی فوکوشیما نیز آسیب های جدی وارد شد، بیش از ۱۵ هزار و ۶۰۰ نفر کشته شدند که هنوز هزاران نفر بر اثر این حادثه طبیعی ناپدید هستند.

لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=14862

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.