تاریخ ارسال : ۰۲ تیر ۱۳۹۵ ساعت : ۰۲:۰۴ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

زمزمه‌های بازگشت «پی‌ام‌دی»پس از ۶ ماه

کمالوندی: پرونده پارچین بسته شده است/ ۲۴دی ماه ۱۳۹۴ آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به اتفاق رأی به بسته شدن ابعاد نظامی احتمالی (PMD ) داد

۲۴ دی ماه ۱۳۹۴ آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به اتفاق رأی به بسته شدن ابعاد نظامی احتمالی (PMD ) داد و محمدجواد ظریف گفت این پرونده به تاریخ پیوست اما هنوز شش ماه از این تاریخ نگذشته، به نظر می‌آید واشنگتن بی میل نیست حداقل در سطح رسانه‌ای موضوع «ابعاد نظامی احتمالی» پرونده هسته‌ای ایران را دوباره احیا کند.

چند روز پس از انتشار گزارش روزنامه امریکایی وال‌استریت ژورنال درباره ابعاد نظامی احتمالی، مقامات این کشور ضمن تلاش برای کم‌اهمیت جلوه دادن این گزارش، در این باره ابراز نگرانی کردند. جان کربی سخنگوی وزارت خارجه امریکا گفت که محتویات گزارش وال‌استریت ژورنال درباره فعالیت ایران در زمینه تسلیحات اتمی، قبلاً در گزارش ماه دسامبر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره «ابعاد نظامی احتمالی (PMD) برنامه هسته‌ای ایران منعکس شده بود. «وال‌استریت‌ژورنال» بامداد دوشنبه در گزارشی نوشت: «مقامات پیشین و کنونی امریکا می‌گویند دولت باراک اوباما، رئیس‌جمهور امریکا به این نتیجه رسیده است که ذرات اورانیوم کشف شده در جریان نمونه‌برداری سال گذشته در سایت نظامی پارچین احتمالاً با فعالیت‌های گذشته ایران برای ساخت محرمانه سلاح هسته‌ای مرتبط بوده و با اظهارات مقامات ایرانی برای رد این موضوع در تناقض است.» «ابعاد نظامی احتمالی» ادعاهایی هستند مبنی بر اینکه ایران قبل از سال ۲۰۰۳ اقدام به انجام آزمایش‌هایی در زمینه سلاح‌های هسته‌ای در برخی از سایت‌های خود کرده است. کشورهای غربی ادعا می‌کنند شواهد مربوط به این تحقیقات از اسنادی به دست آمده‌اند که در لپ‌تاپی متعلق به یکی از فعالان برنامه هسته‌ای ایران وجود داشته است.

۲۳۸۱۵۴_۸۷۱
کربی در واکنش به سؤالی درباره اینکه آیا با توجه به این گزارش می‌توان گفت موضوع PMD برنامه هسته‌ای ایران حل شده، گفت: «ما به طور کامل از گزارش ماه دسامبر آژانس درباره فعالیت‌های هسته‌ای گذشته ایران حمایت می‌کنیم. این گزارش، ارزیابی دیرینه ما درباره فعالیت‌های تسلیحاتی ایران را تأیید و نتیجه‌گیری کرد که فعالیت‌های تسلیحاتی صورت گرفته‌اند، بنابراین این گزارش (وال‌استریت‌ژورنال) چیز تازه‌ای ندارد.»   گزارش آذرماه آژانس، ایران را به فعالیت‌های تحقیق و توسعه در زمینه ساخت سلاح‌های هسته‌ای قبل از پایان سال ۲۰۰۳ میلادی متهم اما ادعا کرده است که این فعالیت‌ها از سطح امکان‌سنجی و تحقیقاتی فراتر نرفته‌اند. در همین حال، یک سناتور امریکایی در واکنش به ادعای روزنامه وال‌استریت ژورنال مبنی بر کشف اورانیوم در جریان نمونه‌برداری سال گذشته در مجموعه نظامی پارچین گفت: این موضوع پرسش‌های جدی را برمی‌انگیزد. تام کاتن، سناتور جمهوریخواه آرکانزاس در بیانیه‌ای که پایگاه اینترنتی متعلق به این سناتور منتشر کرد، مدعی شد: اگر ایرانیان ابعاد کامل برنامه هسته‌ای خود را افشا نکنند، چطور می‌توانیم تأیید کنیم که این برنامه‌ها متوقف شده است.از سوی دیگر، مقامات کشورمان به گزارش وال‌استریت ژورنال واکنش نشان داده و اینگونه اقدامات را دیگر بی‌فایده توصیف کردند. بهروز کمالوندی با تأکید بر اینکه موضوع ابعاد نظامی احتمالی بعد از بازدید مدیرکل آژانس و نمونه‌برداری‌های انجام شده و ارائه گزارش مدیرکل به شورای حکام «برای همیشه بسته شده»، خاطر نشان کرد: انتشار مطالبی از این دست از سوی برخی رسانه‌های امریکایی و بین‌المللی، ناشی از «اغراض سیاسی» است و تغییری در پرونده مختومه PMD ایجاد نمی‌کند.

جوان

لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=19246

برچسب ها:
, ,

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.