تاریخ ارسال : ۲۷ خرداد ۱۳۹۵ ساعت : ۰۱:۲۰ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

زنانی از ترکمن صحرا +تصاویر

شلمچه نیوز؛ ترکمن‌های ایران یکی از اقوام ترک‌تبار ایران هستند که عمدتاً در بخش‌هایی از خراسان و در کناره های شرقی دریای خزر شامل بخش‌های شمالی و شرقی استان گلستان موسوم به ترکمن‌صحرا سکونت دارند. آنان به زبان ترکمنی سخن می‌گویند و بیشترشان مسلمان و پیرو مذهب حنفی هستند.
ترکمن‌صحرا سرزمین سنت‌هاست، سرزمین مردمانی که شادی و ساده زیستی هنوز در روابط‌شان مشاهده می‌شود، لباس ملی ترکمنها جذابیت خاصی دارد. لباس ابریشمی و دوخت و دوزهای زیبا مخصوصا پوشش زنان ترکمن هنوز یادآور زندگی کهن ترکمنها به شمار می رود، آداب و رسوم ترکمن‌ها بسیار زیباست، زیبایی که توأم با حجب و حیاست.
زنان ترکمن در طول تاریخ زنانی بودند که بسیار پرقدرت و توانمند ظاهر شده‌اند. در طول تاریخ از نظر روابط اجتماعی چندان تفاوتی بین زن و مرد وجود نداشته است. اما با گذشت زمان و به خصوص در چندین سال اخیر زن ترکمن تنها به عنوان زنانی که صبور و کوشا هستند، شناسانده شده است.
در جامعه امروز ترکمن ، زنان دیگر خود را در قید و بندهای نادرست گذشته نمی دانند و رو به جلو حرکت می کند، تحصیل می کنند و برای زندگی مشترک خود اهدافی والا دارند. امروز زنان ترکمن با حفظ عزت و نجابت خود در فعالیت های مدنی شرکت می کنند و پابه پای مردان به فعالیت اقتصادی و اجتماعی می پردازند.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=18877

برچسب ها:
, ,

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.