تاریخ ارسال : ۱۹ تیر ۱۳۹۵ ساعت : ۰۱:۳۵ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

زنگنه شاهد آتش در پتروشیمی خانم شاهدایی!

عصر روز چهارشنبه و در تعطیلات عید سعید فطر یکی از مخازن پتروشیمی بوعلی سینا طعمه حریق شد؛ حریقی که از نظر مدیران چندان مهم نبود و مشابه شش حادثه دیگری بود که طی سه ماه اخیر روی داده بود اما همه چیز برخلاف ذهنیت‌ها بود.

۲۴۱۷۵۹_۲۰۰
شلمچه نیوز-  وحید حاجی‌پور؛ همان روز چهارشنبه میزان حریق به اندازه‌ای بود که واحدهای کناری این مجتمع پتروشیمی از مدار تولید خارج شد و واحدها یکی پس از دیگری تخلیه شدند. بالگردها به منطقه فراخوانده شدند و در یک بسیج همگانی همه به داد بوعلی شتافتند. ماهشهر دچار وضعیت اضطراری شد ولی با تلاش آتش‌نشانان آتش کمی آرام گرفت و به طور کلی خاموش شد. مسئولان پس از اطفای این حریق گفتند آتش‌سوزی پتروشیمی بوعلی‌سینا از ساعت ۱۷:۲۵ روز چهارشنبه در واحد آروماتیک۳  این شرکت آغاز و چند ساعته به طور کامل مهار و اطفا شد. علت اولیه این حادثه نشتی در یکی از ولوهای واحد پارازایلین اعلام شده است.

یک نشت و تمام
در حالی که به نظر می‌رسید وضعیت سفید شده است و مدیران به دنبال تخمین میزان خسارات بودند، حرارت رها شده به حال خود نشتی را گرم کرده و حدود ساعت ۵ صبح باعث انفجار یکی از مخازن نفتا شد. نشت نفتا از مخزن ۲۰۰۱ این پتروشیمی و حرارت شدید باقی‌مانده در محل، دلیل این آتش‌سوزی بود. وضعیت بسیار فجیع‌تر از آتش‌سوزی روز گذشته بود چراکه آتش‌نشانان ۳۰ متر با آتش فاصله داشته و وزش باد موجب پرتاب شعله‌های آتش به مخازن کناری می‌شد. مخزنی که دچار حریق شده بود دقیقاً در میان دو مخزن دیگر قرار داشت، لذا کار برای مدیریت اطفای حریق بسیار سخت بود. تصمیم گرفته شد با هلیکوپترها حریق را اطفا کنند اما از ۱۰ تن فومی که از بالا روی آتش ریخته می‌شد بیشترش به دلیل وزش باد به اطراف آتش می‌رسید تا خود آتش. فوم‌ها به سرعت به پایان رسید و هلیکوپترها با آب به خاموش کردن چاه مشغول شدند اما تقریباً بی‌فایده بود. همزمان با این اقدامات خودروهای آتش‌نشانی دو مخزن دیگر را خنک‌سازی می‌کردند تا حرارت مخزن میانی آتش گرفته موجب تسری آتش به مخازن دیگر نشود. این دو مخزن به سرعت تخلیه شدند تا خطر به‌طور کامل از بین برود.
با این وجود آتش همچنان در حال زبانه کشیدن بود و در لابه‌لای شایعات بسیاری که در باره تخلیه محتویات مخزن یا سوختن آن به گوش می‌رسید تصمیم گرفته شد اجازه بدهند مخزن به سوختن مشغول باشد چراکه تخلیه مخزن ریسک بزرگی است و امکانش بسیار سخت است. وزش باد نیز شدت گرفته بود و احتمال می‌رفت به پتروشیمی تندگویان سرایت کند. این بزرگ‌ترین خطر برای ماهشهر بود چراکه اگر آتش به واحدهای هیدروژن مجتمع تندگویان سرایت می‌کرد فاجعه‌ای به اندازه بمب هیدروژنی رقم می‌خورد. شرایط ویژه و بحرانی باعث شد تا شایعه تخلیه ماهشهر دهان به دهان بچرخد. هیچ یک از مسئولان اصلی صنعت نفت و حتی استاندار خوزستان نیز در محل حاضر نشده بودند و با بالا گرفتن انتقادات، مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب راهی منطقه شد.

وزیر نفت کجا بود؟
رسانه‌های دولتی از عادی بودن شرایط اطفا می‌گفتند در حالی که اوضاع بحرانی‌تر از شرایطی بود که ترسیم می‌شد. با این حال وزیر نفت به دماوند سفر کرده بود و بی‌تفاوت نسبت به شرایطی که در ماهشهر به‌وجود آمده است نه خودش سراغی از آنجا گرفت و نه مدیرانش راهی آنجا شدند. انتقادات نسبت به این بی‌تفاوتی موجب شد تا زنگنه شبانه قصد سفر به ماهشهر کند و تعدادی از مدیران را به همراه خود ببرد. مرضیه شاهدایی مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی اما همراه او نبود. شاهدایی در سفر بود تا در صنعتی مردانه که حالا در آتش بود، روزهای سختش را نبیند. وزیر نفت شبانه جلسه گذاشت و ستاد بحران تشکیل داد و هر از چند گاهی به محل حادثه سرکشی می‌کرد. او که پس از فشار افکار عمومی حالا دوست داشت توانمندی خود را نشان دهد بلافاصله روبه‌روی خبرنگاران ایستاد و گفت: برای مهار آتش تمام تلاشمان را می‌کنیم، همچنین در تلاشیم همه امکانات لازم برای اطفای حریق را آماده کنیم تا ان‌شاءالله «امروز» خاموش شود.
وزیر نفت در پاسخ به این پرسش که آیا آتش امروز خاموش می‌شود، بیان کرد: زمان دقیق نمی‌گویم ولی برای مهار آتش همه تلاش خود را می‌کنیم. وی در ادامه سخنانش نسبت به برخی سخنان مبنی براینکه دلیل حادثه آتش‌سوزی خرابکاری بوده است، تأکید کرد: قطعاً دلیل آتش‌سوزی در پتروشیمی ماهشهر(مجتمع بوعلی) خرابکاری نبوده و حادثه دلایل فنی داشته و اگر نقطه ضعف یا قصوری از سوی کسی انجام شده باشد حتماً پس از بررسی‌های کارشناسی اعلام می‌شود.
زنگنه همچنین در واکنش به ابراز خوشحالی برخی کشورهای همسایه از آتش‌سوزی در پتروشیمی بوعلی گفت: متأسفانه برخی کشورها از بروز این حادثه ابراز خوشحالی می‌کنند که جای تعجب دارد و یک کشور مسلمان به‌هیچ وجه نباید از رخ دادن چنین حادثه‌ای برای کشور اسلامی دیگری ابراز خوشحالی کند.
اشاره زنگنه به راه‌اندازی هشتکی سعودی بود که از آتش‌سوزی بوعلی ابراز خوشحالی می‌کرد. سعودی‌ها هشتگی تحت عنوان ایران – تحترق را در توئیتر فعال کردند و کوشیدند تا از حوادث رخ داده در یک واحد پتروشیمی ایران، بهره‌برداری تبلیغاتی و تروریستی کنند.
وزیر نفت با بیان اینکه تیم حرفه‌ای در حال فرماندهی این عملیات است و شایعه تخلیه ماهشهر کذب بوده و رد می‌شود، گفت: در حال حاضر در ۲۰۰متری محل حادثه هستم و اینکه شهر باید تخلیه شود، شایعه‌ای بیش نیست. وی با تأکید بر اینکه عملیات اطفای حریق با تلاش گسترده تیم حرفه‌ای در حال انجام است، اظهار داشت: مقداری از مواد هیدروکربوری مخزن شب گذشته تخلیه شده است و باقی‌مانده آن هم چندساعتی می‌سوزد و تمام می‌شود. البته باید در نظر داشت که برای اطفای حریق و کنترل آتش تلاش و هماهنگی‌های بسیار خوبی صورت گرفته و از سویی دیگر حادثه هیچ تلفات جانی نداشته است.

حمله آخر
در میان شایعاتی که شنیده می‌شد قرار شد ساعت ۱۴ حمله نهایی به آتش آغاز شود که به دلیل تأخیر در رسیدن امکانات و هماهنگ شدن نیروها و تجهیزات کمی با تأخیر آغاز شد. قرار بود اجازه دهند این مخزن در همان حالت اشتعال قرار داشته باشد و فقط بدنه مخزن خنک نگه داشته شود اما به دلیل دفرمه‌شدن مخزن و تشدید احتمال پارگی بدنه مخزن تصمیم گرفته شد آتش خفه شود. در صورت پاره‌شدن دیوار مخزن نفتای باقی مانده در مخزن به همراه آتش همراهش همه جا را به آتش می‌کشید و هر آنچه در اطرافش داشت را ویران می‌کرد. گفته می‌شود اگر اتفاق خاصی رخ ندهد امروز آتش‌سوزی به پایان خواهد رسید.

توالی حوادث
در حالی که ماهشهر پس از ۷۲ ساعت در آتش پتروشیمی بوعلی سینا سوخت، مسئولان HSE نتوانستند از انتقال آتش از برج آتش گرفته در تاریخ ۱۶ تیرماه به مخزن نفتا در تاریخ ۱۷‌تیرماه جلوگیری کنند. بررسی حوادث این صنعت در ۱۱۰ روز گذشته از سال ۹۵ حاکی از وجود ضعف ایمنی در کار در صنعت پتروشیمی کشور است. به نظر می‌رسد بی‌تفاوتی محض به مسائل ایمنی و البته مشکلات به‌وجود آمده در آینده کاری پرسنل شرکت‌های پتروشیمی نقش مهمی در خلق حوادث بزرگ دارند. براساس آمارهای ارائه شده، این آتش‌سوزی منجر به خارج کردن ۳‌میلیون تن محصولات پتروشیمی شده است.

جوان

لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=20287

برچسب ها:
, ,

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.